دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته روانشناسی : بررسی اثر بخشی ارزیابیهای مشاوران در زمینه هدایت تحصیلی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته روانشناسی گرایش برنامه ریزی درسی

با عنوان : بررسی اثر بخشی ارزیابیهای مشاوران در زمینه هدایت تحصیلی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران مرکزی

دانشکده روانشناسی و علوم اجتماعی ، گروه علوم تربیتی

پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد ( M.A )

گرایش برنامه ریزی درسی

عنوان :

بررسی اثر بخشی ارزیابیهای مشاوران در زمینه هدایت تحصیلی «انتخاب رشته تحصیلی» با پیشرفت دانش آموزان دختر متوسط شهرتهران در سال تحصیلی 93-92

استاد راهنما :

دکتر مهدی دوایی

استاد مشاور :

دکتر معصومه صمدی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

مقدمه

     امروزه ماهيت شگفت آور تغييرات و تحولات به گونه‌اي پيوسته بر پيچيدگي و مخاطرات شرايط زندگي افراد مي‌افزايد و احساس ناامني، عدم اعتماد و ناکامي … آدمي را وادار به استمداد از سايرين مي‌کند تا تعادل و يکپارچگي شخصيت متزلزل نگردد. در واقع بهره‌گيري از هدايت بهينه و فرهنگ غني، دستيابي به تجارب و تدابير و مطالعات جامع به پالايش رواني و عاطفي و جسمي افراد به ويژه نوجوانان در مصونيت از آسيب‌ها کمک مي‌کند.

پيشرفت و تحولات چند دهه اخير در فن آوري‌هاي آموزش و نحوه تعليم مهارتهاي زندگي در مؤسسات آموزشي از جمله مدارس و گسترش علوم ، افق‌هاي نويني را بر همگان گشوده است و با توجه به روند شتاب آلود و تصاعدي پيشرفت اين سوال مطرح مي‌گردد که سازمان‌ها و نهادهاي اجتماعي، آموزشي، پرورشي و فرهنگي چگونه و با چه شيوه‌هايي مي‌خواهند جمعيت نوجوان کشور رابا انتقال دستاوردهاي فني و آگاهي‌هاي علمي خود و جامعه جهاني براي مشارکت فعال و اداره امور و احترام به قوانين و ضوابط مختلف آماده سازند حرکت پر شتاب دانش بشري و فناوري‌هاي اخير سبب شد که مناسب‌ترين افراد براي شاخه‌هاي مختلف تحصيلي ـ شغلي جستجو و جايگزين شوند. در اين تحول آموزش و پرورش افراد با درنظر داشتن استعدادها و توانمندي‌هاي آنان به عنوان موضوع اصلي قلمداد شده و پديده سنجش استعدادهاي تحصيلي ـ شغلي (که شايد به شکل ابتدايي، طي جنگ‌هاي اول و دوم آغاز شده بود)به صورت عاملي غيرقابل انکار در مسير راهنمايي افراد، شناخته شد. بنابراين متوجه مي‌شويم که عصر حاضر تقريباً پيش‌بيني نيست چرا که رقيبان متعددي که ساخته و پرداخته تکنولوژي هستند قدرت انتخابگري افراد را تحت تأثير خود قرار مي‌دهند و يقيناً آموزش و پرورش سنتي و منفعل نمي‌تواند پاسخگوي نيازها و تسهيل کننده فعاليت آموزش در کشور باشد. اگر فرآيند تعليم و تربيت يک مفهوم تقليدي يا تلقيني محسوب شود، کسب معلومات از پيش مشخص شده هدف آموزش و پرورش است که با مفهوم تعقلي و ادراکي متفاوت است لذا بهره گيري از آموزش‌هاي دموکراتيک و تجارب مربيان و بهره مندي از نظرات مشاوران و راهنمايان مي‌تواند گام‌هاي موثري براي نسل حاضر و آينده فراهم سازد.

ناهماهنگي‌هاي شغلي با رشته تحصيلي در جامعه کنوني و افت تحصيلي و احياناً ترک تحصيل در دوره متوسطه ناشي از فقدان يک مکانيزم مشاوره‌اي موفق در آموزش و پرورش ماست. در اينجا بد نيست اشاره‌اي به يکي از مقالات جان استورات شود:

«با آن که هزاران شغل در بازار وجود دارد اما دانش آموزان تنها از آنچه مي‌بينند آگاه مي‌شوند همانند پزشکي، معلمي، پرستاري و .. و رشته‌هايي که پيش بيني مي‌شود رشد بالايي داشته باشند معمولاً توسط دانش آموزان مورد سئوال قرار نمي‌گيرد و اين ناتواني در تصميم گيري حرفه‌اي مؤثر که عدم رضايت شخصي را به دنبال خواهد داشت نگران کننده است.

طرح ريزي شغلي به طور فزاينده‌اي در مدارس مورد نياز است تا جوانان و نوجوانان بتوانند وضعيت موجود را با خود هماهنگ سازند در فرآيند تصميم گيري و انتخاب شغل اطلاعات، بخش مهمي از کار است و بدون اطلاعات صحيح افراد غالباً در انتخاب ريسک مي‌کنند و ناتواني در تصميم گيري به حرکت کند و صرف انرژي و هزينه و سرمايه بسيار از لحاظ اقتصادي و اجتماعي منجر مي‌شود.» (استوارت[1] 2005 ؛ 10).

بيان مسأله

يکي ازاهداف مهم آموزش و پرورش خدمات ياري رساني به دانش آموزان است نمونه بارز اين خدمت را مي‌توان درامر مشاوره و راهنمايي تحصيلي در زمينه انتخاب رشته تحصيلي متناسب با حرفه مورد انتظار دانست و هدف اصلي آن فراهم نمودن بستري مطلوب است تا نقاط قوت و ضعف افراد شناسايي شده و با تصويري روشن از ويژگي‌ها و صفات خود و نيازهاي جامعه اقدام به انتخاب رشته مطلوب نمود. همان طور که استرنبرگ[2] بيان کرده است توجه به قابليت‌هاي شناختي افراد در قالب مفهوم کلي بهره هوشي نيز نمي‌تواند به تنهايي تفاوت‌هاي فردي در استعداد و قابليت‌هاي مختلف دانش آموزان و به تبع آن موفقيت‌هاي تحصيلي آنان را در رشته‌هاي مختلف نمايان سازد بلکه استفاده از تجارب و انطباق ميزان استعداد و توانايي واقعي افراد با رشته تحصيلي مورد علاقه، آينده بهتري را براي افراد رقم مي‌زند. (استرنبرگ 2007: 80) اما مي‌بينيم که گسترش علوم و تکنولوژي و تولد رشته‌هاي جديد در جامعه نوجوانان و سرمايه‌هاي اصلي کشور را در امر انتخاب رشته تحصيلي مناسب با حرفه مورد انتظار را با مشکل مواجه نموده است. دراين راستا شناسايي نيازها و امکانات محيط جهت اخذ تصميمات اصولي و منطقي ضروري به نظر مي‌رسد بديهي است با توجه به دوران بحراني بلوغ و نوجواني، اين مشکلات دو چندان خواهد شد. کيامنش نيز درسال 1382 بيان نمود که در بررسي‌هاي انجام شده توسط آموزش و پرورش حدود 60 درصد دانش آموزان دختر و 50 درصد دانش آموزان پسر، مشاور را به عنوان منجي جهت هدايت تحصيلي پذيرفته‌اند و در زمينه انتخاب رشته تحصيلي از او کمک مي‌گيرند و بايد مشخص شود که به طور کلي هدايت تحصيلي در عمل با چه مسائل و مشکلاتي روبروست. اين فرآيند به علل گوناگون از جمله عدم مشارکت کارکنان مدرسه، نبودن ابزار و وسايل سنجش دقيق، کمبود کادر آموزشي متخصص در رشته مشاوره و … نتوانسته است به اهداف از پيش تعيين شده خود نائل شود. (شفيع آبادي، 1387 : 33)

نظر به اين که هدف از تحصيل دانش آموزان ايجاد توانايي در پاسخگويي به نيازهاي علمي و کاربردي جامعه است و از آنجا که ادامه هر يک از شاخه‌هاي تحصيلي زماني مي‌تواند در راستاي تأمين نيازهاي جامعه قرار گيرد که متناسب با توانمندي و استعداد افراد باشد لذا نياز جامعه و بازار کار مستلزم اثربخش بودن عملکرد مشاوران در ايجاد موفقيت متناسب با تحصيل دانش آموزان است و سئوال مهم اينست که وجود مشاوران و ابزار آنان تا چه حد مي‌تواند مثبت و مؤثر بوده و افراد را دقيقاً به رشته و حرفه آنان رهنمون کند؟ طبق پژوهش‌هايي که در اين زمينه انجام شده مشخص گرديده که هيچ متغيري به اندازه عملکرد تحصيلي قبلي دانش آموزان اهميت ندارد (نويدي 1386) و يا اين که مشاوران و فعاليتشان کاملاً مورد تائيد نمي‌باشد (علي اکبری، 1382) و پرونده‌هاي مشاوران از لحاظ محتوا داراي نقايصي است (ادريسي 1382) .لذا اين تحقيق مي‌کوشد تا عملکرد مشاوران را در زمينه هدايت تحصيلي (انتخاب رشته متناسب با توانمندي افراد) ارزيابي نمايد. و علاوه بر این نگرش دانش آموزان را نسبت به عملکرد مشاوران مورد بررسی قرار دهد .

اهميت و ضرورت پژوهش

والذين استجابو الربهم و اقاموالصلوه و امر هم شوري بينهم و مما رزقناهم ينفقون (شورا ـ 38 آيه) .

بديهي است خداوند تبارک و تعالي در اين آيه يکي از خصوصيات مسلمانان را در اين موضوع دانسته است که آنان کارهايشان را با مشورت انجام مي‌دهند و از اين مطلب که مشاوره در رديف ايمان به خدا و به پا داشتن نماز ذکر گرديده است مي‌توان به ميزان اهميت آن پي برد.

راهنمايي امروز به طوري است که سراسر زندگي فرد را در بر مي‌گيرد نگاهي گسترده به نقش آموزش و پرورش به عنوان عامل موثر در فعليت بخشيدن به امکانات بالقوه ذاتي افراد، انتقال اندوخته تجارب گذشتگان، ارائه ارزش‌هاي مطلوب، افزايش معلومات و ايجاد مهارت‌هاي لازم در افراد براي زندگي و تسهيل سير حرکت وجودي آدمي به سوي کمال و خود شکوفايي، اهميت امروز اين فرآيند را نشان مي‌دهد.

گسترش کمي آموزش و پرورش مبين گرايش و استقبال همگان به اثربخشي اين نهاد و نيز گسترش کيفي آن ناشي از توسعه معارف علوم و رشد بي‌وقفه تکنولوژي است که بر پيچيدگي و ظرافت جريان آموزش و پرورش افزوده است. ماهيت دبيرستان، برنامه‌ها و مواد درسي متنوع و گسترده آن، دروسي که هر ساله ارائه مي‌شود و فعاليت‌هاي وسيع فوق برنامه ايجاد مي‌کند که دانش آموزان توانمندي‌ها و نقاط قوت و ضعف خود را ارزيابي کرده و براساس آن آينده خود را برنامه ريزي کنند.

اهميت جريان مشاوره و راهنمايي تحصيلي و تعيين جايگاه مشاوران در برنامه‌هاي رسمي آموزش و پرورش در غني سازي دستگاه تعليم و تربيت ضروري است امروزه دانش آموزان در بدو ورود به دبيرستان و مواجهه با انتخاب مهم رشته تحصيلي و شغل آينده خود با مشکل روبرو مي‌شوند و دچار يک نوع ابهام و سردرگمي گزينش مي‌شوند احساس مي‌کنند که چندين رشته و شغل همزمان براي آنها جذابيت لازم را دارد و بدينسان دچار تعارض مي‌شوند. بديهي است با توسعه و گسترش راهنمايي تحصيلي در مدارس مملکت ما، لزوم راهنمايي شغلي و حرفه‌اي روز به روز بيشتر احساس مي‌شود.

همان گونه که آگوست کنت در نظريه خود مطرح نموده «علم و آگاهي پيش نگري مي‌آورد و پيش نگري کنش» بنابراين پژوهش حاضر مي‌تواند با شناخت از نقش مشاوران در امر هدايت تحصيلي دانش آموزان و آگاهي از مشکلات و موانعي که بر سر اين راه مهم قرار دارد،‌زمينه را براي آشنايي بيشتر مسئوليت کشور با اين موانع هموار نموده و آنان را در اجراي تصميمات دقيق و منطقي‌تر در اين رابطه ياري دهد تا با طرح ريزي و طراحي براساس تحقيقات مشابه، از هدر رفتن سرمايه و نيرو و وقت جلوگيري نمايد.

اهداف تحقيق

هدف کلی : اگاهی از عملکرد مشاوران در هدایت تحصیلی دانش آموزان دوره متوسطه و همینطور آگااهی از نگرش دانش آموزان نسبت به عملکرد مشاوران

اهداف ویژه :

ـآگاهی از عملکرد مشاوران در هدایت تحصیلی دانش آموزان رشته ریاضی

ـآگاهی از عملکرد مشاوران در هدایت تحصیلی دانش آموزان رشته علوم تجربی

آگاهی از عملکرد مشاوران در هدایت تحصیلی دانش آموزان رشته علوم انسانی

ـآگاهی از عملکرد مشاوران در هدایت تحصیلی دانش آموزان رشته فنی – حرفه ای

ـآگاهی از عملکرد مشاوران در هدایت تحصیلی دانش آموزان رشته کارو دانش

ـآگاهی از نگرش دانش آموزان نسبت به عملکرد مشاوران در هدایت تحصیلی دانش آموزان

سوالات پژوهش

سوال کلی پژوهش : عملکرد مشاوران در هدایت تحصیلی دانش آموزان رشته های مختلف تحصیلی چگونه است و دیدگاه دانش آموزان نسبت به عملکرد مشاوران چیست ؟

سوالات فرعی پژوهش

1 )آیا تفاوت معنی داری بین پيشرفت تحصيلي دانش آموزاني که با نظر مشاور و براساس فرم هدايت تحصيلي رشته رياضي فيزيک را برگزيده‌اند با دانش آموزاني که بدون نظر مشاور آن را انتخاب کرده‌اند وجود دارد؟

2)آیا تفاوت معنی داری بین پيشرفت تحصيلي دانش آموزاني که با نظر مشاور و براساس فرم هدايت تحصيلي رشته علوم تجربی را برگزيده‌اند با دانش آموزاني که بدون نظر مشاور آن را انتخاب کرده‌اند وجود دارد؟

3)آیا تفاوت معنی داری بین پيشرفت تحصيلي دانش آموزاني که با نظر مشاور و براساس فرم هدايت تحصيلي رشته علوم انسانی را برگزيده‌اند با دانش آموزاني که بدون نظر مشاور آن را انتخاب کرده‌اند وجود دارد؟

تعداد صفحه :141

14700 تومان

پشتیبانی سایت :        ------        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --