پایان نامه گرایش توسعه روستایی ( رشته علوم اجتماعی) : توريسم در كهگيلويه و نقش آن در توسعه منطقه

متن کامل پایان نامه رشته علوم اجتماعی دانشگاه تهران گرایش توسعه روستایی با عنوان :توريسم در كهگيلويه و نقش آن در توسعه منطقه

( مطالعه موردي؛ بلاد شاپور دهدشت)

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

لوگوی دانشگاه تهران-- (5

دانشكده علوم اجتماعي

گروه توسعه روستايي

عنوان:

توريسم در كهگيلويه و نقش آن در توسعه منطقه

( مطالعه موردي؛ بلاد شاپور دهدشت)

استاد راهنما:

دكتر محمد جواد ناطق پور

استاد مشاور:

دكتر مصطفي ازكيا

نگارش:

 

************برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

 

1-1- مقدمه

وقوع رنسانس و انقلاب صنعتي از چندين جهت زندگي جوامع بشري را متحول ساخته و در نهايت تمدن امروزي را با تنوع و تکثر بي‌نظيري ايجاد کرد. اگرچه سير و سياحت از آرزوهاي ديرين بشر بوده است، ولي وجود موانعي چون ابتدايي بودن وسايل حمل و نقل، طول مدت سفر و عدم وجود امنيت در راهها، مسافرت را به مواقع ضروري منحصر کرده بود. يکي از بارزترين آثار انقلاب صنعتي، ايجاد امکانات پيشرفته حمل و نقل بوده است که باعث گرديده تا مسافرت با راحتي، امنيت و سرعت بيشتري همراه شود. همچنين دستيابي انسان به تکنولوژي‌هاي پيشرفته، اوقات فراغت را افزايش داده است، در نتيجه افراد فرصت بيشتري جهت ارضاء اميال خود، نظير سير و سياحت پيدا کرده‌اند. از طرفي فشار ناشي از شهرنشيني، لزوم ايجاد تنوع و تحرک را در زندگي جوامع صنعتي نشان مي‌دهد و اين‌ها خود مي‌توانند عواملي باشند در جهت توسعه و تکامل توريسم در عصر حاضر. امروزه بسياري از کشورهاي جهان، کم و بيش به صنعت توريسم توجه دارند.

زيرا مهمترين تأثير توريسم در اقتصاد جهاني، ايجاد درآمد و اشتغال‌زايي است. به طوري که کارشناسان تخمين زده‌اند، گردشگري (توريسم) به عنوان بزرگترين صنعت جهان، 4/3 تريليون دلار ارزش دارد و اين ميزان جوابگوي 1/10% محصولات ناخالص جهاني است و 6/10% هزينه اشتغال‌زايي در جهان را تأمين مي‌کند (منشي‌زاده، 1376 : 41).

1-2- تعريف مسأله و بيان سؤال اصلي تحقيق:

دشواريهاي زندگي شهرنشيني، آلودگي هوا و آلودگي هاي صوتي، خستگي ناشي از كار در مشاغل شهري، تكراري و يكنواخت بودن شرايط زندگي در شهر و ديگر عوامل مشابه، انسان شهرنشين را وادار مي كند تا براي رفع خستگي و استراحت به طبيعت پناه ببرد (رضواني،1379: 41).

توريسم با پيروي از فلسفه حيات مدار و تكيه بر ارزشهاي ذاتي و دروني، از طريق حفاظت از عرصه هاي طبيعي، انتفاع جوامع محلي، تقوبت ويژگي خرده فرهنگ‌ها، فراهم آوري فرصت‌هاي آموزشي و يادگيري، تقويت اشتغال زايي و جلوگيري از مهاجرت، التزام به مصرف كمتر منابع تجديد ناپذير، فراهم آوري فرصت‌هاي مشاركت‌هاي محلي، آموزشهاي زيست محيطي و به عبارتي تركيب مناسب توسعه و حفاظت از محيط زيست و ميراث هاي فرهنگي، پايداري را امكان پذير   مي سازد. با توجه به مطالب فوق، مقوله توريسم به عنوان راهكاري براي تأمين منافع زيست محيطي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي، چه در سطح ملي و چه در سطح محلي، مورد توجه قرار گرفته است (شاکري،1383: 84). توريسم امروزه در کانون توجه تصميم گيران و تصميم سازان حوزه برنامه ريزي و امور اجرايي قرار گرفته است، و بسياري از کشورهاي جهان با درايت و دورانديشي و ساماندهي علمي، از امکانات بالقوه اين صنعت (توريسم)، بهره قابل توجهي برده اند. براساس آمار منتشره از سوي سازمان جهاني جهانگردي، شمار جهانگردان از رقم ساليانه 625 ميليون نفر در اوايل قرن 21، به 6/1 ميليارد نفر در سال 2020 خواهد رسيد و نيز درآمد صنعت جهانگردي از 445 ميليارد دلار در سال 2000، به رقمي افزون بر 2 تريليون دلار در سال 2020 خواهد رسيد (فتحي،1380: 123).

تنوع جاذبه هاي تاريخي و فرهنگي، طبيعي و همچنين طيف متنوعي از آداب و رسوم و شيوه هاي معيشتي چند هزار ساله منطبق با شرايط اقليمي، از جمله معيشت کوچ نشيني، از پشتوانه هاي توريستي ايران به حساب مي آيد. با وجود پتانسيل هاي ذکر شده، مطابق آمار سازمان جهاني جهانگردي، کشور ايران فقط 09/ درصد از تعداد و 06/ درصد از درآمدهاي گردشگري در دنيا را به خود اختصاص داده است (نشريه بازاريابي، 1378: شماره 3). اين نکته با توجه به پتانسيل جاذبه هاي گردشگري ايران، رقم اندکي را شامل مي شود. بنابر اين به نظر مي رسد که گردشگري در ايران، با کم توجهي روبرو مي باشد (اميري،1383: 35). يکي از راهکارها براي گسترش صنعت توريسم، شناسايي هر چه بهتر مناطق مختلفي که پتانسيل توريسم را دارند و برنامه ريزي دقيق جهت امکان سنجي اين مناطق به لحاظ قدرت جذب توريست و ايجاد گردشگاه‌هاي مختلف و امکانات زيربنايي است. اين پژوهش نيز شناسايي و امکان‌سنجي جاذبه هاي توريستي يکي از مناطق مستعد کشور (شهرستان كهگيلويه و از جمله بافت تاريخي بلاد شاپور دهدشت، در استان کهگيلويه و بويراحمد)، در جهت گسترش توريسم و بهره برداري بهتر از آن را مد نظر دارد.

استان کهگيلويه و بويراحمد سرزميني با وسعت 16264 کيلومتر مربع مي باشد و از دو منطقه سردسيري و گرمسيري تشکيل شده است. آثار تاريخي، جنگل‌هاي متراکم، چشم انداز زيباي قلل و ارتفاعات، رودخانه ها، چشمه سارها، آبشارها، درياچه ها، تالاب ها، مناطق حفاظت شده با تنوع جانوري و گياهي غني و همچنين عشاير و ايلات مختلف با آداب و رسوم خاص، از توان‌هاي محيطي منطقه براي جذب توريست هستند (مجله مسافران،1381: 62).

 هدف اصلي اين پژوهش، معرفي جاذبه هاي توريستي  شهرستان كهگيلويه و از جمله مجموعه تاريخي بلاد شاپور دهدشت، در استان کهگيلويه و بويراحمد، و امکان سنجي آنها در جهت گسترش توريسم، و در گامي ديگر، نقشي كه اين صنعت مي‌تواند در جهت برون رفت از محروميت، و همچنين توسعه منطقه داشته باشد، است. نظر به اينكه مطالعه موردي ما در اين تحقيق، مجموعه تاريخي بلاد شاپور دهدشت به عنوان يك جاذبه توريستي مي باشد، لذا، سعي بر آن است تا اين مجموعه را از همه جوانب و زوايا مورد بررسي قرار دهيم، و موانع و راهكارها را در جهت گسترش توريسم در اين منطقه، شناسايي كنيم. در واقع، اين پژوهش درصدد پاسخگويي به پرسش‌هاي زير است:

  • چرا با وجود پتانسيل‌هاي قوي در زمينه توريسم (از جمله بلاد شاپور دهدشت) در کهگيلويه، اين منطقه از توسعه به دور بوده است؟
  • گسترش گردشگري، چه تأثيري در بهبود وضع امکانات و خدمات زيربنايي و رفاهي و در مجموع توسعه منطقه دارد؟
  • رشد توريسم تا چه ميزان در ايجاد اشتغال در منطقه مذکور تأثير دارد؟

 

1-3- ضرورت انجام تحقيق:

امروزه در چارچوب طرح‌هاي آمايشي يا کالبدي، اعم از ملي، منطقه‌اي يا محلي، توريسم به عنوان يکي از ابزارها و مؤلفه‌هاي مهم توسعه و محروميت‌زدايي به شمار مي‌رود.[1] توريسم از مهمترين عوامل عمران ناحيه‌اي به شمار مي‌رود و فعاليتي است ارزآور و متعادل‌کننده که موجب توسعه اقتصادي و اجتماعي در سطح منطقه شده و توزيع عادلانه درآمد و همچنين اشتغال‌زايي را به همراه دارد و … لذا، باتوجه به موارد فوق و نيازهاي رورافزون انسان شهرنشين به محيط‌هاي تفريحي و استراحت‌گاهي و بالاتر از همه، جابجايي ميليون‌ها جهانگرد در طول سال، لزوم پژوهش در مسايل توريسم و امکانات مربوط به آن در يک منطقه بيشتر احساس مي‌شود (شکوهي، 1353 : 17).

منطقه کهگيلويه، نمونه‌اي روشن از چنين وضعيتي است. اين منطقه به خاطر پاره‌اي از محدوديت‌هاي طبيعي و انساني که در طول تحقيق به آن پرداخته خواهد شد، در آينده تکافوي تأمين نيازهاي جمعيت ساکن خويش را ندارد، اما بخش گردشگري مي‌تواند منبعي مهم، نوپا و جديد براي جمعيت آن به شمار آيد و آينده روشن را براي اين منطقه فراهم سازد. با در نظر گرفتن مجموع پتانسيل‌هاي صنعت توريسم در کهگيلويه (از جمله بلاد شاپور دهدشت) و باتوجه به اينکه کشاورزي و دامداري منطقه به دليل شرايط خاص طبيعي و از ميان رفتن بخش عظيم مراتع، در بلندمدت پاسخگوي معيشت مردم اين منطقه نخواهد بود، صنعت توريسم مي‌تواند با امکانات بالقوه و فراوانش، افق تازه و اميدبخش را در توسعه منطقه فراهم آورد.

لذا، ما در اين تحقيق برآنيم تا در راستاي يافتن پاسخ به سؤالات ذيل تلاش نماييم. با شناسايي تنگناها و توان‌هاي موجود، جايگاه صنعت توريسم و اثرات آن را بر توسعه و تحول منطقه مورد مطالعه، تبيين نموده و راهکارهايي را براي توسعه توريسم در منطقه کهگيلويه مطرح نماييم.

 

1-4- سؤال تحقيق

همان‌طور كه در صفحه پيشين گفته شد، اين تحقيق در پي پاسخ گفتن به پرسش‌هايي است كه اگر در يك پرسش كلي متبلور يابد، به‌صورت زير خواهد بود:

گسترش توريسم در شهرستان كهگيلويه چه نقشي در توسعه منطقه داشته است؟

پاسخ به پرسش فوق، در واقع يافتن راهكارهايي است كه مي‌تواند فرآيند توسعه منطقه‌اي را تحول بخشد.

 

1-5- اهداف تحقيق

مهمترين هدف توسعه توريسم داخلي و خارجي، توسعه اقتصادي – اجتماعي نواحي مقصد است (Sharplei,J And Richard, 1997. PN: 40 ). زيرا مهمترين تأثير توريسم در اقتصاد محلي و منطقه اي، اين نواحي، ايجاد درآمد و اشتغال، و ايجاد انگيزه ماندگاري در مناطق مي باشد. به طور كلي مي توان اهداف مورد نظر اين پژوهش را به شرح زير بيان نمود:

  • بررسي و شناخت تأثيرات گسترش توريسم در توسعه منطقه.
  • تعيين جايگاه فعلي صنعت توريسم و نقش آن در توسعه منطقه.
  • بررسي نقاط قوت، ضعف، فرصت‌ها و تهديدها.
  • ارائه الگوئي بهينه از توريسم و معرفي آن به عنوان استراتژي جديد توسعه منطقه اي.

 

1-6- مطالعات انجام شده در اين خصوص (سوابق موضوع)

مسعود تقوايي و محمد علي شاپورآبادي (1381: 253)، در تحقيقي تحت عنوان« توسعه منطقه برخوار اصفهان، از طريق گسترش توريسم »، تلاش مي‌كنند تا مزاياي صنعت توريسم، و نقش آن در ايجاد اشتغال و توسعه صنايع دستي، و همچنين نقش تعاون در مشاركت و توسعه را بررسي كرده، و سپس جاذبه هاي توريستي منطقه از جمله قالي بافي، صنايع دستي، جاذبه هاي كويري و غيره را معرفي نموده و در نهايت، ضمن ارائه يك الگو براي ايجاد و توسعه صنعت توريسم از طريق تشكيل تعاوني ها، موجبات توسعه منطقه را فراهم آورد. در اين تحقيق به اين نتيجه رسيده اند كه منطقه برخوار اصفهان و از جمله روستاهاي آن، براي رشد كشاورزي صنعتي، در كوتاه مدت، دچار موانع زيادي است، اما از نظر منظره طبيعي، صنايع دستي، توليدات قديمي و سنتي و آثار باستاني، توان جذب تعداد زيادي سياح و جهانگرد را دارد.

طرح جامع گردشگري در ايران(1352)؛ اين طرح در بهمن 1352 تهيه شده است و بر اين تفكر مي باشد كه رشد توريسم چه از نظر كمي و چه از نظر كيفي، ممكن مي باشد. بدين ترتيب اين طرح، محور نقشي است كه بخش توريسم طي سالهاي آتي در ايران بازي كرده و مي‌كند. منابعي كه تجهيز نموده، دفاتر ارضي كه احتياج داشته و امنيت اقتصادي كه بوجود مي آورد، از جمله مواردي است كه در اين طرح مطرح شده است. همچنين اين طرح بر فراهم نمودن تسهيلات و تجهيزات كافي، هم از نظر كيفي و هم از نظر كمي براي جهانگردان تأكيد مي كند. در نهايت، در اين طرح، بر لزوم توسعه زيربناها و ساختارهاي حمل و نقل به عنوان كليد هر بازار جهانگردي و توسعه صنعت هتلداري، ميزباني، آژانس هاي مسافرتي، تورگردان ها و مديريت، در تمام سطوح (عالي، ميانه و عادي ) تأكيد شده است.

عبدالحميد ابراهيمي (1376: 492) در مقاله اي تحت عنوان «تأثير صنعت توريسم بر متغيرهاي اقتصادي، محيطي، اجتماعي و فرهنگي ايران»، با تأكيد بر ويژگي هاي فرهنگي و ارزشي ايران، بر لزوم بررسي عوامل اقتصادي، محيطي، اجتماعي و فرهنگي در توسعه پايدار صنعت توريسم و مديريت بازاريابي استراتژيكي تأكيد مي كند، و بيان مي دارد كه براي نيل به توسعه متوازن، مزايا و هزينه هاي اين متغيرها بايد درنظر گرفته شوند. علاوه بر اين در اين مقاله سعي شده است تا تعداد زيادي از مقياس هاي كنترلي به عنوان استاندارد، مقررات و خط مشي ها در سطح محلي و منطقه اي بيان گردد. همچنين آثار مثبت و منفي صنعت توريسم به لحاظ اقتصادي، محيطي، اجتماعي و فرهنگي در ايران، در اين مقاله مورد توجه قرار داده شده كه به طور خلاصه مي توان به موارد زير اشاره نمود؛ آثار مثبت: افزايش درآمد ارزي كشور، افزايش اشتغال و درآمد، حفاظت از ميراث فرهنگي كشور، تبادل و تعامل فرهنگي، توسعه موزه ها، تئاترها و تسهيلات فرهنگي، حفاظت از منابع طبيعي، بهبود كيفيت محيط زيست و … و آثار منفي: تعارض بين افراد بومي و گردشگران، افزايش آلودگي هوا، آلودگي مناظر، ضايعات در مناطق مورد بازديد، آسيب رساندن به مكان هاي تاريخي و باستاني و ساير موارد.

حسن بيك محمدي (1379: 86) در تحقيقي تحت عنوان « نگرشي برآثار اقتصادي جهانگردي با نگاهي به ايران»، مطرح مي كند كه با اينكه بيش از 150 سال از برگزاري نخستين تور سياحتي در لندن نمي گذرد، اين فعاليت توانسته است طي چندين دهه، جايگاه قابل توجهي در مبادلات اقتصادي- اجتماعي ملل، احراز نمايد و امروزه به يكي از بزرگترين تحولات اجتماعي در تاريخ بشريت تبديل گردد. در اين تحقيق كه با استفاده از روش توصيفي و اسنادي تهيه شده، اهميت صنعت توريسم و آثار اقتصادي آن در دنيا و ايران را تجزيه و تحليل كرده و به اين نتيجه مي رسد كه كشور ايران با با وجود برخورداري از تمدن كهن و آثار تاريخي غني و جاذبه هاي متعدد فرهنگي و طبيعي، استفاده چنداني از توانايي ها نبرده و به دليل وابسته بودن اقتصاد مملكت به نفت، و مشكلات ناشي از غوغاسالاري قدرت هاي بزرگ اقتصادي با نوسانات شديد درآمدهاي ارزي روبرو، و دچار ناپايداري اقتصادي است. اين در حالي است كه مي توان با استفاده از پتانسيل هاي گردشگري خود، اين منابع عظيم را در خدمت اقتصاد كشور به كار گيرد و از آن نهايت بهره را ببرد.

[1]– صنعت جهانگردی در ایران، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، 1371، سرآغاز کتاب.

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه :370

14700 تومان

 

 

پشتیبانی سایت :        ------        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --