پایان نامه کارشنای ارشد رشته مكانيك گرايش طراحي كاربردي: روش المان محدود در طراحي قالبهاي فلزي

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مكانيك گرايش طراحي كاربردي

با عنوان : روش المان محدود در طراحي قالبهاي فلزي

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

 سمينار كارشناسي ارشد

مكانيك گرايش طراحي كاربردي

 موضوع:

روش المان محدود در طراحي قالبهاي فلزي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

محاسبة نيرو در فرايند كشش عميق :

در كشش عميق نيروي لازم براي تغيير شكل به طور غير مستقيم به منطقة تغيير شكل اعمال مي‌شود. منطقة تغيير شكل در لبة ورق، قسمت بين نگهدارنده و قالب است و نيروي سنبه از طريق كف و ديوارة قطعه در حال كشش به لبه انتقال مي‌يابد. به اين ترتيب در حين كشش در ديوارة قطعه و لبه‌هاي انتقالي خميده شده تنشهاي كششي ظاهر مي‌شود كه مي‌تواند به تضعيف ديواره و نهايتاً به ايجاد ترك در اين مواضع منجر شود. شكل ( 41 ) قسمتي از قطعه را در حين فرايند كشش نشان مي‌دهد. در حين شكل دهي، به هر جزء كوچكي در منطقة تغيير شكل، تنشهاي كششي در امتداد شعاع و تنشهاي فشاري در امتداد محيط اعمال مي‌شود. چنانچه فرايند بدون نگهدارنده انجام گيرد، در لبة ورق چروك خوردگي ايجاد مي‌شود كه دليل آن ظاهر شدن تنشهاي فشاري محيطي است.

با به كار بردن نگهدارنده و ايجاد تنشهاي فشاري در امتداد محور Z مي‌توان از چروك خوردگي لبة ورق جلوگيري كرد. از طرفي وجود نيروي نگهدارنده FN سبب ظاهر شدن اصطكاك در سطح تماس ورق و نگهدارنده و همچنين بين ورق و قالب مي‌شود. اما به دليل كوچك بودن نيروي نگهدارنده و روانكاري، تأثير اصطكاك بر تنشهاي شعاعي و محيطي بسيار ناچيز است.

نمودار حد تغيير شكل در كشش عميق:

در تغيير شكل پلاستيكي عموماً ثابت باقي ماندن حجم و در كشش عميق ثابت ماندن تقريبي سطح خارجي و ضخامت ورق فرض شده است. عملاً چگونگي تغيير شكل در كشش عميق را مي‌توان به كمك خطوط مشبكي شكل ويژه‌اي، كه روي سطح ورق از طريق يكي از روشهاي مكانيكي، الكتروشيميايي و فتوشيميايي ترسيم مي‌شود، شكل (44)، تجزيه و تحليل نمود. نوع دايره‌اي شكل آن براي اندازه‌گيري و محاسبه بسيار راحت‌تر است، زيرا دايره‌ها در تغيير شكل به بيضي تغيير مي‌يابند كه قطرها يا محورهاي اصلي آنها اندازه و جهت كرنشهاي اصلي را نشان مي‌دهند. اندازة هر دو قطر بيضي‌ها اندازه‌گيري مي‌شود و كرنشهاي اصلي، ترجيحاً حقيقي، محاسبه مي‌شوند. و با استفاده از رابطة حجم ثابت مي‌توان كرنش در جهت سوم را نيز به دست آورد . مقادير مربوط به بيضي‌هايي كه در آنها نازكي موضعي يا شكست رخ داده است، شرايط تخريب را مشخص مي‌كنند، در حالي كه بيضي‌ها يا دايره‌هايي كه به اندازة يك يا چند قطر از اين ناحية شكست فاصله دارند به عنوان قابل قبول يا سالم تلقي مي‌شوند، شكل ( 45 ). با تعيين موقعيت نقاط مختلف مربوط به كرنشهاي اصلي نمونه‌هاي مختلف، نمودار حد تغيير شكل به دست مي‌آيد. شكل ( 46 ). حد تغيير شكل سالم را براي يك فولاد كم كربن در كشش عميق نشان مي‌دهد.

تعداد صفحه :31

قیمت : شش هزار تومان

پشتیبانی سایت :       

        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *