پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی شیمی: بررسی تجهیزات رکوپراتور برای بازیابی انرژی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی

با عنوان : بررسی تجهیزات رکوپراتور برای بازیابی انرژی از گازهای زاید پالایشگاهی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي شيمي- مهندسي فرآيند
عنوان:
بررسي تجهيزات ركوپراتور براي بازيابي انرژي از گازهاي زايد پالايشگاهي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:

ركوپراتور يك مبدل جريان مخالف است كه به منظور بازيابي انرژي در گازهاي خروجي استفاده ميشود در خيلي از انواع فرآيندهاي احتراق براي بهينه سازي توليد انرژي به كار مي رود و يك ركوپراتور گرماي احتراق براي گرمايش فرآيندهاي ديگر استفاده ميكند.

ركوپراتور اغلب به صورت پيوسته با بخش Burner براي افزايش كا رايي كل سيستم، به كار مي روند. براي مثال در يك كوره يا توربين گازي هوا و با سوخت مخلوط مي شود و سپس عمليات احتراق صورت مي پذيرد. ركوپراتور انتقال حرارت را بين انرژي گازهاي زائد خروجي با سيال ديگر براي نمونه هواي ورودي به محفظه احتراق را فراهم مينمايد.

مقدمه
در حال حاضر وضعيت مصرف انرژي در بخش صنعت به گونهاي است كه از نظر مقدار، حدود 3,29 درصد واز نظر ارزش حدود 4,20 درصد از كل مصرف نهايي انرژي كشور را به خود اختصاص داده است. كل مصرف انرژي بخش صنعت در سال 1384 معادل 7,36 ميليون بشكه نفت خام بوده كه ارزش آن بيش از 7,4 ميليارد دلار است.
بخش عمده انرژي مورد نياز صنايع، از احتراق سوختهاي فسيلي تامين ميشود. از اينرو كمتر صنعتي را ميتوان يافت كه به نوعي از سيستمهاي احتراقي بهره مند نباشد. بدون استثناء در هر سيستم احتراقي، وجود مشعل براي توليد انرژي حرارتي، ضروري است. از طرف ديگر بخش عمدهاي استفاده اين مشعلها در رابطه با كورههاي صنعتي و توربينهاي گازي ميباشد.
برخي از موارد استفاده از اين تجهيزات در صنايع عبارتند از:

• كورههاي ذوب و تصفيه فلزات

• كورههاي عمليات حرارتي

• كورههاي آهنگري

• كورههاي كاشي و سراميك

• كورههاي سيمان

• كورههاي صنايع پالايشگاهي و پتروشيمي

• كورههاي صنايع شيميايي

• كورههاي پخت و فراوري محصولات غذايي

• توربينهاي گازي نيروگاههاي توليد برق

از آنجايي كه معمولا در سيستمهاي با دماي بالا اتلاف انرژي زياد است، و از طرفي فرآيند احتراق نيز همواره در دماي بالا صورت ميگيرد، در بيشتر موارد پتانسيل صرفه جويي انرژي در سيستمهاي احتراقي يك واحد صنعتي، بيش از ساير قسمتهاي آن ميباشد. بنابراين با توجه به گستردگي استفاده از سيستمهاي احتراقي در صنايع، در صورت توجه به بهينه سازي اين تجهيزات، به مقدار زيادي در مصرف سوخت واحدهاي صنعتي صرفه جويي خواهد شد.

بعلاوه وقتي از عمر كوره و سيستم احتراقي، بيش از 10 سال ميگذرد، اين بدان معني است كه بازده آن در بهترين شرايط كمتراز 55 درصد است. به عبارت ديگر، اين سيستم تقريباً نيمي از انرژي حرارتي سوخت را تلف ميكنند. همواره بخش عمده اي از تلفات انرژي سيستم را مقدار قابل ملاحظه اي ميتوان كاهش داد.

در صورتيكه بتوان با استفاده از تجهيزاتي از انرژي اين گازها استفاده كرد و هواي مورد نياز را براي احتراق پيش گرم كرد، به مقدار قابل ملاحظه اي در مصرف سوخت صرفهجويي ميشود. انجام اين كار ضمن بهبود فرآيند احتراق و افزايش دماي شعله از احتراق ناقص سوخت نيز جلوگيري ميكند.

فصل اول

1- مباحث كلي پيرامون اتلاف انرژي

1-1- بازیابی انرژی های اتلاف شده

منظور از گرماي ا تلاف شده گرمايي است كه در خلال فرآيندهاي احتراق سوخت و يا واكنش شيميايي توليد مي شود و سپس در محيط آزاد مي شود هر چند اين گرما هنوز هم مي تواند براي موارد مفيد و اقتصادي استفاده شود اما معمولا بواسطه تجهيزات مكانيكي براي نمونه مكنده ها يا دودكشها از فرآيند با انرژي فراوان خارج ميگردند.

استراتژي كه چطور اين گرما را بازيابي كنيم وابسته به محدوده دمايي گازي است كه گرماي آن اتلاف ميشود و شامل اقتصاد فرآيند هم ميباشد. بسياري از اين گازهاي حاصل از احتراق به وسيله بويلرها و كورهها و در بعضي موارد توسط توربينهاي گازي توليد ميگردد. اگر توانايي داشته باشيم كه مقداري از گرماي هدررفته را بازيابي كنيم ميتوان در مقدار قابل توجهي از سوخت هم صرفه جويي كرد. هرچند نميتوان همه انرژي گازهاي خروجي را بازيابي كرد اما حتي بازيابي كمي از اين انرژي ميتواند صرفهجويي قابل ملاحظهاي را به دنبال داشته باشد.

2-1- خصوصیات گرمای تلف شده

انرژي در واقع مي تواند بشكل گوناگون اتلاف شود براي نمونه در دماهاي پايين به وسيله سرد كردن آب و در دماهاي بالا از گرماي گازهاي خروجي از كوره هاي صنعتي اين اتلاف صورت ميپذيرد. معمولا در بازيابي گرما دماهاي بالاتر داراي ظرفيت هاي بالاتر هستند و از لحاظ اقتصادي به صرفه تر هستند همچنين استفاده از دستگاههاي بازيابي انرژي در اين محدوده صرفه جويي بالاتري را به همراه خواهد داشت زيرا بازگشت سرمايه كوتاهتري را به همراه دارند.

براي نمونه تجهيزات پيش گرمايش هواي ورودي به محفظه احتراق بويلرها از اين دسته از اين تجهيزات ميباشد.

قابل توجه است كه با بازيابي گرما در بالاترين دما در يك سيستم قادر هستيم به صورت عملي در بالاترين پتانسيل دمايي بيشترين مقدار انرژي را بازيابي كنيم . سيستمهاي پيش گرمكن هوا نمونه اي مناسبي از اين دسته تجهيزات ميباشند.

تعداد صفحه : 80

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *