پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی برق: بهبود کنترل وضعیت ماهواره در مدار

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : بهبود کنترل وضعیت ماهواره در مدار هنگام عبور از سایه زمین

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
تكميلي دانشكده تحصيلات
“M.Sc” پايانامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي برق – كنترل
عنوان :
بهبود كنترل وضعيت ماهواره در مدار هنگام عبور از سايه زمين

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:
مستقيم در اين پروژه، كنترل فازي تطبيقي به روش با الگوريتم خود تنظيم براي سيستمهاي تك ورودي تك خروجي، ارائه شده است. سيگنال كنترل بوسيله يك سيستم فازي با تعداد قانون ثابت و تابع عضويت قابل تنظيم توليد ميشود. براي تنظيم توابع عضويت، از سيگنال مرجع و خطاي حالت استفاده ميشود. براي اثبات پايداري حلقه بسته از متد لياپانوف استفاده شده و كنترلر طراحي شده بر روي دو سيستم، پاندول معكوس و سيستم مغناطيسي بكار گرفته شده است.
نتيجه شبيه سازي، عملكرد مناسب سيستم را نشان مي دهد، از اين رو، از اين سيستم براي كنترل سيستم ماهواره در سه محور استفاده كردهايم. شبيه سازي نشان ميدهد كه سيستم در هر مدار كروي يا بيضوي با ارتفاع متفاوت عملكرد مناسبي دارد. همچنين با استفاده از اين كنترلر و محركهاي جديد ما توانستيم مشكل عبور از سايه كه سبب ناپايداري در روشهاي خورشيدي ميشود به خوبي برطرف شده و
سيستم چه بصورت مجزا و چه به صورت تركيبي با سيستم خورشيدي به خوبي عمل ميكند.

مقدمه:
موفقيت موشك پايداري ماهواره براي ها، فضاپيماها مورد توجه زيادي قرار گرفته است. گشتاورهاي محيطي ماهواره از جمله ، گشتاور جاذبه، فشار امواج خورشيد، آيروديناميك، ميدان مغناطيسي و نيروي عكس العمل ملكولهاي آزاد سبب ناپايداري و اغتشاش در مسير حركت ماهواره ميشوند. بسياري از ماهواره هايي كه در زمينه بررسي وضعيت زمين مورد استفاده قرار گرفتهاند، در مدارات كروي قرار دارند. بدليل وجود تاثيرات اغتشاشي بيشتر در مدارات بيضوي، بدليل تغيير شعاع مدار، سرعت و درنتيجه ايجاد شتاب در ماهواره، كنترل ماهواره در مدارات بيضوي اهميت بيشتري نسبت به مدارات كروي دارد. اما به دليل اينكه سيستم هاي نظامي، تلويزيوني، مخابراتي و هماشناسي و… ملزم به قرارگيري در يك نقطه زمين و چرخش در مدار كروي ميباشند، بسياري از تحقيقات گرايش به سمت مدارات كروي دارد.

يكي از مقالاتي كه در سال 2008 منتشر شده است، در زمينه كنترل ماهواره در مدارات كروي و بيضوي با استفاده از امواج خورشيدي ميباشد. براي طراحي كنترلر از روش كلاسيك PD كنترلر استفاده شده است. اين كنترلر بر اساس مدل خطي سيستم طراحي شده، از اين رو، هنگاميكه انحراف اوليه ماهواره زياد ميشود سيستم دچار ناپايداري ميشود.

همچنین استفاده از امواج خورشید سبب می شود تا عملکرد کنترلر وابسته به نور خورشید بوده و هنگامی که ماهواره از سایه زمین عبور می کند کنترلر عملا غیر استفاده می شود. برای حل این مشکل، ما روش جدیدی را ارائه داده ایم که در آن مشکلات بیان شده مرتفع شده است. سیستم پیشنهادی هم در مدارای کروی و هم در مدارات بیضوی پاسخ را داده است.

بخش 1

کلیات

1-1) مروری بر روش های پیشین کنترل ماهواره

پس از پرتاب اولین ماهواره در سال 1957، کنترل حالت ماهواره دارای اهمیت بالایی می باشد. برای کنترل حالت ماهواره، روش های کنترلی زیادی ارائه شده و از محرک های مختلفی استفاده شده است.

به طور کلی، همه روش ها به دو دسته فعال و غیرفعال تقسیم می شود:

روش فعال به روشی گفته شده که در آن، یک منبع خارجی به عنوان محرک برای تولید گشتاور مورد استفاده قرار گرفته که سبب افزایش وزن می شود. اما مزیت این منابع خارجی این است که می توان توسط آن، ماهواره را با دقت بالایی کنترل کرد.

در مقابل، در روش های غیرفعال از نیروهای خارجی برای کنترل استفاده می شود، مانند: نور خورشید و میدان مغناطیسی زمین. استفاده از این نیروها سبب کاهش تجهیزات ساخت در طراحی محرک ها می شود.

تعداد صفحه : 110

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :       

        serderehi@gmail.com

4 فکر می‌کنند “پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی برق: بهبود کنترل وضعیت ماهواره در مدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *