پایان نامه کارشناسی ارشد رشته پلیمر : تاثیر نانو لوله هاي کربنی بر روي مورفولوژي فوم میکروسلولی نانو کامپوزیت بر پایه PP/EPDM

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته پلیمر 

با عنوان : تاثیر نانو لوله هاي کربنی بر روي مورفولوژي فوم میکروسلولی نانو کامپوزیت بر پایه   PP/EPDM

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصیلات تکمیلی
پایان نامه براي دریافت درجه کارشناسی ارشد “M.Sc”
مهندسی پلیمر – صنایع پلیمر
عنوان :
تاثیر نانو لوله هاي کربنی بر روي مورفولوژي و خواص مکانیکی و خواص رئولوژیکی
فوم میکروسلولی نانو کامپوزیت بر پایه PP/EPDM

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

چکیده:
تهیه فومهاي پلیمري به روش میکرو سلولار یکی از روشهاي موجود براي تهیه فومهاي با دانسیته پایین، توزیع بسیار یکنواخت اندازه ذرات و اندازه سلولهاي بسیار کوچک است. با این وجود تلاش هایی براي بهبود فرایند فوم شدن در این روش همچنان ادامه دارد. در سالهاي اخیر استفاده از نانو فیلرها در صنعت پلیمر براي رسیدن به بعضی از خواص مطلوب رایج شده است که در این میان نانو لوله هاي کربنی به دلیل دارا بودن خواص فیزیکی مکانیکی بالا، رسانایی و نسبت طول به قطر مناسب بسیار مورد توجه قرار گرفته است.
در این پروژه سعی بر آن است که اثر نانو لوله کربن بر فوم تهیه شده به روش میکروسلولی بر پایه PP/EPDM بررسی شود. اثر نانو لوله هاي کربنی بر میزان فوم شدن، دانسیته فوم، مورفولوژي، خواص فیزیکی مکانیکی و رئولوژیکی فوم مورد مطالعه قرار می گیرد.
فوم هاي پلیمري به دلیل دارا بودن خواص فیزیکی مکانیکی بالا، عایق بودن وسبک بودن امروزه در بسیاري از کاربردها توسعه یافته اند. نانوکامپوزیت ها امروزه به عنوان نسل جدیدي از مواد با دارا بودن خواص منحصر بفرد در صنعت استفاده می شوند و اخیراً استفاده از نانو فیلرها در فوم هاي پلیمري مطرح شده است و پیش بینی می شود که با استفاده از این مواد می توان به فومی با چگالی پایین وتوزیع اندازه سلول هاي یکنواخت تر رسید. در این پروژه سعی بر آن است که از نانو لوله هاي کربنی در تولید فومهاي میکرو سلولی بر پایه ترمو پلاستیک الاستومر PP/EPDM که کاربرد زیادي در صنایع خودرو و لوازم خانگی دارد استفاده گردد و اثر پارامتر هاي فرایندي و ترکیب درصد نانو لوله کربن بر مورفولوژي, خواص فیزیکی مکانیکی و رئولوژیکی فوم میکروسلولی بررسی شود.
مقدمه
با توجه به کاربرد روز افرون پلیمرها در صنایع مختلف و از آنجایی که همواره استفاده از موادکمتر ایده آل تر می باشد، براي صنعت بسیار با اهمیت است که روشی براي کاهش مقدار ماده مصرفی در فرآیند تولید قطعه ابداع کند لذا استفاده از فوم هاي پلیمري در بخش هاي مختلف زندگی مردم گسترش فراوانی پیدا کرد. فوم ها که پلیمر اسفنجی یا منبسط شده نیز خوانده میشوند، موادي هستند که حجمِ آنها به دلیل حضور سلولهاي زیاد در تودهشان افزایش و چگالی ظاهريِ آنها نیز کاهش یافته است. معمولا پلاستیک هاي فوم شده به روش هاي متداول، خواص مکانیکی بسیار ضعیف تري نسبت به پلاستیک هاي فوم نشده دارند. بنابراین براي کاربردهایی که به استحکام کششی بالا یا سفتی مناسب نیاز است فوم هاي معمولی گزینه مناسبی نیستند. در این مواقع فوم هاي میکروسلولا می توانند جایگزین مناسبی براي پلاستیک هاي فوم نشده و فوم هاي معمولی باشند.
فوم میکروسلولار به فوم هایی از مواد ترموپلاستیک اطلاق می شود که چگالی سلولی آنها در محدوده و اندازه سلول هاي آن در حدود 10 میکرون باشد. دلیل برتري فوم هاي 10میکروسلولار بر فوم هاي معمولی اندازه سلول هاي آن میباشد.
فرآیند تولید فوم میکروسلولار که در دو دهه ي اخیر رشد زیادي داشته و توجه بسیاري از محققین رشته ي پلیمر را به خود جذب کرده است اولین بار در سال 1984 در آمریکا و در دانشگاه ماساچوست ابداع شد
در واقع در آن زمان هدف تولید فیلم میکروسلولار براي استفاده در صنایع بسته بندي بود تا حجم پلیمر مصرفی را در صنعت بسته بندي کاهش دهند. در این راستا تولید پلاستیکی که مواد مصرفی آن کمتر باشد اما خواص مکانیکی آن افت نداشته باشد مورد نظر بود در نتیجه ایده تولید فوم هاي میکروسلولار براي اولین بار متولد شد. با این فوم ها می توان به عنوان مثال حدود 100 سلول در یک ضخامت 1 میلیمتري ایجاد کرد و انتظار استحکام معقولی داشت. با ایجاد این حباب ها درون پلیمر ضمن کاهش مقدار ماده مصرفی بدلیل اینکه این حباب ها از نقص هاي موجود در ساختار پلیمر کوچک تر است به یک سري خواص منحصر به فردي نیز می توان دست یافت.
با تهیه فوم هاي میکروسلولار علاوه بر اینکه وزن و مقدار ماده مصرفی کاهش می یابد، مقاومت ضربه نسبت به پلاستیک فوم نشده تا پنج برابر افزایش می یابد، در چقرمگی پلیمر نیز افزایشی تا 5 برابر مشاهده می شود، عمر خستگی پلیمر نسبت به پلاستیک فوم نشده تا 14 برابر می تواند افزایش یابد و همچنین پایداري حرارتی پلیمر نیز بهبود بخشیده می شود [4-2]. البته خواص اشاره شده در چگالی بالاي سلول ها
بدست می آید. همچنین وجود حباب هاي کوچک در پلیمر می تواند از رشد ترك در پلیمر جلوگیري کند و با کند کردن نوك ترك انرژي رشد ترك را افزایش دهد. وجود این سلول هاي کوچک چگالی پلیمر را می تواند تا 75 درصد یا بیشتر کاهش دهد.
با وجود خواص منحصر به فرد ذکر شده، پلاستیک هاي میکروسلولار می توانند در صنعت اتومبیل و صنایع هوافضا و به عنوان قطعات سبک و مستحکم استفاده شوند. همچنین از فوم هاي میکروسلولار در لوازم ورزشی ، تولید غشاها ، لوازم خانگی، عایق هاي الکتریکی و حرارتی و … نیز استفاده شده است .
واضح است که استفاده از فوم هاي میکروسلولار بسیار مقرون به صرفه است اما اینکه به صورت گسترده ازفوم هاي میکروسلولار استفاده نمی شود بیشتر به دلیل سخت بودن تولید آنها می باشد. با این وجود اخیرا
تولید فوم میکروسلولار به زمینه اي جالب توجه براي محققان و شرکت هاي تجاري تبدیل شده و روز به روز روش هاي جدیدتر و کارامدتري را براي تولید اینگونه مواد شاهد هستیم .
هدف این پروژه تهیه فوم میکروسلولار و بررسی فوم پذیري و مورفولوژي نانوکامپوزیت بر پایه PP/EPDM/MWCNT به روش ناپیوسته است. از گاز نیتروژن فوق بحرانی به عنوان عامل فوم زاي فیزیکی واز نانو لوله کربن به عنوان نانو ذرات براي بهبود فرآیند هسته گذاري در این تحقیق استفاده شده است.
در این پروژه از دو دور (90 و RPM 60 )براي اختلاط مواد اولیه استفاده در دماي 190 ومدت زمان 12 استفاده شد. سه عامل تاثیرگذار بر روي مورفولوژي و خواص فوم، به عنوان متغیر در نظر گرفته شده که عبارتند از: غلظت نانو رس (0و1وPhr 3)، فشار اشباع (80 و100 بار)، و زمان فوم شدن (5 و10 ثانیه). توزیع ذرات نانو در آلیاژ PP/EPDM و اثر آن بر فرآیند فوم شدن نیز بررسی گردید. روند نگارش این پایان نامه بدین شیوه است که ابتدا در فصل دوم مروري بر پلیمرهاي EPDM ،PP، و آلیاژ انجام می شود، بعد از آن مرور کوتاهی بر نانوکامپوزیت هاي پلیمري وتوزیع ذرات نانو در آلیاژهاي پلیمري داریم و سپس فوم هاي پلیمري مورد بررسی قرار می گیرند. پس از آن درمورد فوم هاي میکروسلولار و گازهاي فوق بحرانی بحث شده و در ادامه مروري داریم بر روش هاي تولید فوم میکروسلولار و عوامل موثر بر مورفولوژي آنها؛ در انتهاي فصل نیز به فوم هاي نانوکامپوزیتی و فرآیند هاي هسته گذاري فوم می پردازیم. در فصل سوم مشخصات مواد و تجهیزات مورد استفاده در پروژه به علاوهي آزمونهاي انجام شده شرح داده شده است. در ادامهي فصل تجربی روشهاي انجام کار شامل روش تهیهي نمونه نانو کامپوزیتی، فوم کردن آن و طراحی آزمایشات توضیح داده میشود. فصل چهارم بحث پیرامون نتایج به دست آمده از آزمونهاي مختلف است. در این فصل ابتدا بررسی مورفولوژي آلیاژ می پردازیم.بعد از آن به
بررسی خواص مکانیکی فومها می پردازیم. و در ادامه به بررسی رئولوژي و در پایان نیز توزیع ذرات نانو در1 آلیاز توسط آزمون هاي مختلف از جمله خواص فیزیکی مکانیکی, آزمون میکروسکوپ الکترونی پویشی (SEM), آزمون دانسیته و آزمون رئولوژي می پردازیم و اثر ذرات نانو بر فوم شدن بررسی می گردد.

تعدادصفحه :114

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :       

        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *