متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته نساجی

با عنوان :  کاربرد فراصوت در بهبود فرایندهای نساجی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد “M.Sc”

مهندسی نساجی – شیمی نساجی وعلوم الیاف

عنوان :

کاربرد فراصوت در بهبود فرایندهای نساجی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

چکیده:

با مروری بر مقالات که در مورد فراصوت در نساجی کار شده به نتایج مثبتی در زمینه ی فراصوت در بهبود رنگرزی، رنگبری، انتقال جرم، تکمیل نساجی، شستشوی منسوج نساجی، سفیدگری و مرسریزاسیون رسیدیم در فصل 1 ما به بررسی مفهوم و مبانی فراصوت و کاربردهای آن در صنایع مختلف می پردازیم و در فصل 2 اختصاصاً به کاربرد فراصوت در فرآیندهای نساجی پرداختیم و مروری بر مقالات انجام شده در این زمینه و در فصل 3 به نتایج بررسی کاربرد فراصوت در فرآیندهای نساجی پرداخته شده است .

مقدمه

در طی 20 سال اخیر پیشرفت های زیادی در دنیا راجع به کاربرد فراصوت در صنایع مختلف و به ویژه فرآیندهای مختلف نساجی مثل رنگرزی، شستشو، رنگبری، سفیدگری و… روی الیاف طبیعی و مصنوعی صورت گرفته است در دهه های اخیر فراصوت به عنوان یک مکان مهم در پروسه های صنعتی مختلف و در زمینه هایی مانند پزشکی (مثل سونوگرافی) تثبیت شده و فراصوت تغییر اساسی در محافظت محیط زیست به وجود آورده است.

به طور کلی نشان داده شده استفاده از فراصوت در پروسه های نساجی اثر بهینه سازی داشته و سبب کم شدن زمان عملیات و افزایش سرعت پروسه هایی مثل رنگرزی در نساجی شده است و همین طور ذخیره سازی و صرفه جویی در میزان انرژی مصرفی و آب و بهبود انتقال جرم در خلل و فرج داخلی میانی و جانبی منسوجات نساجی شده و افزایش تمییزی در شستشو و همینطور بهبود سفیدی در سفیدگری کالای نساجی و افزایش سرعت در عملیات مرسریزاسیون شده است و می توان بیان کرد که پدیده ی مافوق صوت به صورت یک تکنولوژی برای امروز درآمده است و تحقیقات و آزمایشات زیادی در این زمینه انجام و به نتایج مثبتی در این زمینه رسیده شده است .

اثرات شیمیایی و زیست‌شناختی (بیولوژیکی) فراصوت ابتدا توسط Loomis مربوط به سال 1927 گزارش شدند. محدوده‌ی فرکانسهای فراصوت تقریباً KHz18 تا MHz10 است که ما فوق شنوایی انسان است در عمل سه رنج از فرکانس‌ها گزارش شده‌اند برای سه کاربرد متمایز از فراصوت: فراصوت با فرکانس پایین یا مرسوم (KHz100-20): فراصوت با فرکانس متوسط (300-1000KHZ)، و فراصوت بافرکانس بالا (MHZ 10-2) فراصوت ملزم به داشتن یک واسطه با خواص الاستیکی جهت تکثیر می‌باشند [1].

خیلی شبیه موج‌های الکترومغناطیسی، موج‌های فراصوتی متمرکز می‌شوند، منعکس می‌شوند و می‌شکنند. بهرحال موج‌های الکترومغناطیسی غیر مشابه آنها نیاز دارند به یک واسط با خواص الاستیک برای انتشار. انرژی صوتی یک انرژی مکانیکی است و توسط مولکولها جذب نشده است[1].

فراصوت اثرات شیمیایی تولید می‌کند از طریق چندین مکانیزم فیزیکی مختلف و مهمترین جریان صوتی غیر خطی برای سونوشیمی حفره‌سازی (cavitaiton) است.

حفره‌سازی، شکل‌گیری حبابهای ریز پر شده از گاز یا حفره سازی در یک مایع است، رشدشان و تحت شرایط مناسب متلاشی شدن انفجاری است [1].

حفره‌ها در طی گسترش یک سیکل موج صوتی با شدت کافی تولید می‌شوند.واژه‌ی لغوی صوت به معنای عبور ارتعاشات از بین مواد انتقال دهنده است که این مواد می‌توانند جامد، مایع و یا گاز باشند (2).

1-2 تولید موج صوتی:

موج صوتی زمانی تولید می‌شود که یک جابه‌جایی تکی یا مکرر در مواد انتقال دهنده رخ دهد مثل ایجاد ارتعاشات یا ایجاد پدیده‌ی شوک. صدایی که در اثر جابه‌جایی هوا در بلندگو ایجاد شود مثال بارزی از پدیده‌ی ارتعاش امواج می‌باشد که این امواج در اثر حرکتهای مکانیکی ایجاد می‌گردند، در واقع زمانی که مخروطی بلند گر به عقب و جلو حرکت می‌کند هوای قرار گرفته در قسمت جلوی مخروط فشرده می‌شود و در اثر این فشردگی رقیق می‌گردد و در نتیجه‌ی این عمل امواج صوتی پدید می‌آیند که این امواج می‌توانند تا وقتی که به طور کامل از بین نرفته باشند در بین هوا حرکت کنند [2].

تا این لحظه با امواج صوتی که در اثر تحریکات مکانیکی حاصل شده‌اند آشنا شدیم اما امواج صوتی دیگری نیز وجود دارند که در اثر اعمال یک شوک ایجاد می‌گردند، رعد و برق مثال بارزی از این امواج می‌باشند که در اثر تغییرات حجمی سریع هوا بوجود می‌آید و صدای آن در اثر تخلیه الکتریکی ایجاد می‌گردد [2].

1-3- تشکیل و فروپاشی حبابها:

در اجسام الاستیک مثل هوا و اکثر مواد جامد عبور امواج صوتی به صورت پیوسته صورت می‌گیرد و در اجسام غیر الاستیک مثل آب و اکثر مایعات تا زمانی عبور امواج به صورت پیوسته صورت می‌گیرد که بلندی صوت نسبتاً کم باشد اما به محضی که بلندی صدا افزایش می‌یابد مقدار قابل ملاحظه‌ای فشار منفی در ناحیه‌ی رقیق سبب فروپاشی سیال می‌شود در حقیقت به خاطر وجود همین فشار منفی است که پدیده‌ای به نام حفره ‌سازی اتفاق می‌افتد [2].

حباب‌سازی در نواحی رقیق سیال در اثر فشار منفی ایجاد شده از امواج صوتی تولید می‌گردند. با حرکت رو به جلوی موج، حبابها تحت اعمال فشار مثبت شروع به نوسان کرده و در نهایت شروع به بزرگ شدن

تا حد ناپایداری می‌کنند. فروپاشی ناگهانی حبابها موجب تخریب درونی و ساتع شدن امواج شوکی در ناحیه فروپاشی می‌گردند [2].

فروپاشی هزاران حباب در سیالی که توسط امواج مافوق صوت مورد حمله قرار گرفته است سبب ایجاد پدیده‌ی مافوق صوت می‌شود. طبق محاسبات انجام شده هر نقطه فروپاشی دارای درجه حرارت بیش از F000/10 و فشار بیش از PSI000/10 [2].

1-4 کاربردهای فراصوت:

نیروی فراصوت معمولاً برای یک تنوع وسیع پروسه‌های شیمیایی و فیزیکی بکار گرفته شده مثل واکنشهای شیمیایی، تعلیق، گاززدایی، استخراج و غیره [3].

به طور کلی موضوع تشخیص فراصوت از آنجایی مطرح شد که خیلی از موضوعات مانند تخمین مسافت به اصل بازگشت صدا وابسته بودند اولین کاربرد تجاری به هدف اندازه‌گیری عمق دریا برای کشتی‌ها بود و از دیگر کاربردها، تشخیص طبی (بوییدن جنین)، تست کردن مواد (کشف سوارخ) و مسافت‌یابی در زیر آب (سونار یا در ردیابی صوتی) [4].

اگر چه علاقه زیاد روز افزونی در شناخت کاربردهای فراصوت در شیمی آنالیزی وجود دارد، این دلایل پرتوافکنی فقط باعث تغییر فیزیکی موقت موادی که از آنها عبور می‌کنند می‌شوند و هیچ تأثیری در واکنش پذیری مواد شیمیایی ندارند [4].

تمامی کاربردهای آشنا از فراصوت بر آزادسازی پالس از انرژی صوت به واسطه‌ی یک واسط و آشکار سازی یک پژواک از این صوت، در حالی که پس از بازتاب از سطح اجسام جامد، یک فاز مرزی یا لایه‌های میانجی دیگر بر می‌گردد تکیه دارد. اگر چه سرعت صوت به جسم واسطی که از آن عبور می‌کند بستگی دارد، بنابراین هر تغییری در ساختار مخلوط مایع مثلاً واکنش محصولات باید نتیجه تغییر سرعت صوت از اجسام باشد[4].

1-4 -1- کابردهای فرا صوت به تفکیک:

الف) کاربردهای بیولوژیکی، بیوشیمیایی:

توان فراصوتی برای از بین بردن دیواره‌های سلولی بیولوژیکی برای آزاد کردن حجم‌های سلولی بکار می‌رود. در اصل این راه که به عنوان اولین مرحله در ایزو لیشن برای استفاده در مقطع فراصوتی برای آزاد کردن حجم کلی از سلولهای انتخاب شده در سیستم واکنش و بدست آوردن تبدیلات آنزیمی بدون خالص سازی در حال حاضر آماده است [4].

ب) کاربرد مهندسی:

فراصوت در حفاری، تراشکاری و برشکاری استفاده می‌شود. فراصوت برای فرآیندهای سخت، اجسام شکننده مانند شیشه و سرامیک بسیار مناسب است استفاده دیگران از توان فراصوت برای جوشکاری (هم فلز، هم پلاستیک) و طراحی لوله‌های فلزی است. همچنین کاربردهایی در دنداپزشکی هم برای پاک سازی و هم برای سوراخ کردن داندان‌ها دارد [4].

ج) صنعت

رنگدانه‌ها و جامدات به سادگی در رنگ، جوهر و رزین پراکنده می‌شدند. در مقالات مهندسی معمولاً با شناور شدن در حمام فراصوت پاک شده و از بین می‌روند. از استفاده‌ی دیگر آن فیلترهای صوتی خشک کننده‌های فراصوتی، اتوماسیون کردن، رسوب دادن، گازگیری و آبکاری است [4].

د) پزشکی:

اگر چه استفاده اصلی از فراصوت در پزشکی در عکسبرداری و به طور مشخص در زایمان است، نیروی فراصوت از سالها قبل در فیزیوتراپی و کمکی در ماساژ و به طور مشخص در درمان انبساط ماهیچه‌ها از آن استفاده می‌شد. [4].

تعداد صفحه :69

قیمت : شش هزار تومان

پشتیبانی سایت :              info@elmyar.net

پایان نامه ها

 

مطالب مشابه را هم ببینید


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد :مدلسازی ارتباط پارامترهای تنظیمی روی خواص مکانیکی و دینامیکی فرش اکریلیک

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : هنر گرایش : تکنولوژی نساجی  عنوان :  مدلسازی ارتباط پارامترهای تنظیمی روی خواص مکانیکی و دینامیکی فرش اکریلیک مطالب مشابه را هم ببینید پایان نامه ارشد رشته مهندسی Read more…

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد : بررسی خواص کالای پنبه ای اصلاح سطح شده با کرونا توسط نرم کننده های نانو سیلیکونی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : نساجی گرایش : شیمی نساجی و علوم الیاف عنوان :  بررسی خواص کالای پنبه ای اصلاح سطح شده با کرونا توسط نرم کننده های نانو سیلیکونی مطالب Read more…

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد: ایجاد نانوزبری بر سطوح منسوجات و بررسی اثرات حاصل از آن

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : مهندسی نساجی  عنوان : ایجاد نانوزبری بر سطوح منسوجات و بررسی اثرات حاصل از آن مطالب مشابه را هم ببینید پایان نامه کارشناسی ارشد رشته نساجی : Read more…