پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مدیریت : بكارگيري سيستم «هزينه يابي بر مبناي فعاليت» در صنعت كشتي سازي

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته حسابداری

با عنوان : كارگيري سيستم «هزينه يابي بر مبناي فعاليت» در صنعت كشتي سازي

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

پايان‌نامه كارشناسي ارشد

رشته مديريت اجرايي

 عنوان:

بكارگيري سيستم «هزينه يابي بر مبناي فعاليت» در صنعت كشتي سازي

مطالعه موردي :ساخت لندينگ كرافت در شركت كشتي سازي صدرا اميد چابهار

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

كليات تحقيق

مقدمه

ضرورت جهاني شدن بنگاه‌‌ها و جوامع واقعيتي پذيرفته شده و غيرقابل انکار است. در محيط تجارت کنوني بيش از هر دوره و زمان گذشته، تنها چيزي که ثابت مانده است همان پديده تغييرات است. تغييرات سريع و عظيم دو دهه اخير در تکنولوژي و افزايش نقش تکنولوژي اطلاعات و سيستم‌هاي کامپيوتري در اداره سازمان‌ها، نحوه مديريت و رهبري سازمان‌ها را دگرگون نموده است و مديريت و اداره کردن بنگاه‌هاي اقتصادي به روش‌هاي گذشته تقريباً غيرممکن شده است. امروزه يکي از مسائل و چالش‌هاي مديران بنگاه‌هاي اقتصادي افزايش بهره‌وري و دستيابي به مزيت رقابتي به منظور ماندگاري پايدار در عرصه کسب و کار مي‌باشد.

براي حصول اطمينان در احراز قابليت رقابت و داشتن مزيت رقابتي پايدار در فضاي کسب و کار و ايجاد يک بستر مناسب سازماني، توسل به شعار و لفاظي نمي‌تواند کارساز باشد. مديريت و فرآيندهاي مرتبط با آن در تداوم فعاليت و ماندگاري بنگاه‌هاي اقتصادي در محيط رقابتي کسب و کار نقش پراهميتي ايفاد مي‌‌كند.

همزمان با رشد و توسعه تکنولوژي پيشرفته و پيچيدگي روزافزون فعاليت‌ها، درک اين پيچيدگي‌‌ها و استفاده از اين موقعيت براي سازمان‌ها اهميت زيادي دارد. در چنين شرايطي مديران با داشتن يک بينش وسيع و اتخاذ استراتژي‌هاي مناسب، تدابير و مقدمات مورد نياز را جهت استفاده از اين فرصت‌‌ها فراهم کنند. علاوه بر رشد و تغيير سريع تکنولوژي، فضاي تجاري کاملاً رقابتي که کيفيت بالا، خدمات عالي و قيمت‌هاي فروش معقول و پايين را طلب مي‌‌كند، اهميت مضاعفي در درک فرصت‌‌ها و بکارگيري روش‌هاي مناسب براي استفاده از اين موقعيت‌‌ها فراهم مي‌‌كند. در اين ميان بي شک حيات و بقاء سازمان‌ها مستلزم طراحي و بکارگيري سيستم‌هاي مناسب جهت مواجه شدن با اين شرايط است. امروزه سازمان‌ها براي اين‌كه بتوانند خود را با اين تغييرات سريع تطبيق دهند، ويژگي‌هاي زيادي بايد داشته باشند. مجموع اين ويژگي‌ها در خصوصيات سازمان‌هاي در سطح جهاني لحاظ شده است. اين ديدگاه بر سه پايه اساسي قرار دارد که عبارتند از:

1) سيستم توليد به‌موقع

2) کنترل کيفيت جامع

3) روش‌هاي محاسبه ارزش افزوده

يکي از اين ويژگي‌هاي مهم و اساسي، که بدون شک ساز و کارهاي آن تاثير زيادي بر آينده سازمان و استفاده از موقعيت‌‌‌ها و شرايط رقابتي دارد، استفاده از روش‌هاي نوين محاسبه ارزش افزوده است. اهميت توجه و بکارگيري اين روش‌‌ها در اين است که با تمسک به آن‌‌ها مي‌توان ضمن فراهم کردن اطلاعات مناسب، به ارزش افزوده بالاتر و استفاده بهينه از منابع سازماني دست يافت.

تحولات و چالش‌هاي جهاني، فناوري اطلاعات، پيچيدگي‌هاي فرآيند توليد و لزوم پاسخ به تغييرات سريع تکنولوژي باعث دگرگون شدن روش‌هاي محاسبه ارزش افزوده شده است، به‌طوري که خيلي از روش‌هاي اين ديدگاه متاثر از همين چالش‌‌ها است. بديهي است بکارگيري روش‌هاي سنتي حسابداري مديريت پاسخگوي نيازهاي متنوع امروزي نمي‌باشد، بنابراين لزوم طراحي و بکارگيري روش‌هاي نوين که متاثر از تغييرات و ساز و کارهاي دنياي رقابت و پرچالش امروز باشد، يکي از ضروريات سازمان‌هاي موجود است. بسياري از رويکرد‌‌ها و تکنيک‌هاي حسابداري مديريت بر مبناي مفهوم ارزش آفريني بوجود آمده‌اند. اين تکنيک‌ها با محور قرار دادن، مفهوم ارزش و ارزش آفريني به بنگاه‌هاي اقتصادي کمک نموده که در شرايط جديد رقابتي بتواند استراتژي‌هاي مناسب را براي رقابت و بقا اتخاذ نمايد. يکي از اين روش‌‌ها که امروزه بخاطر قابليت‌‌‌ها و توانايي‌هاي آن استفاده گسترده‌اي پيدا کرده است. سيستم «هزينه بر مبناي فعاليت»[1] يا اصطلاحاً سيستم “ABC” است.

سيستم ABC يکي از سيستم‌هاي نوين هزينه‌يابي محصولات و خدمات است که مي‌تواند همراه با سيستم هزينه‌يابي مرحله‌اي و سفارش کار جهت تهيه اطلاعات دقيق تر در خصوص هزينه‌ها و تصميم‌گيري‌‌ها بکار رود. اين سيستم با بکارگيري روش‌هاي مناسب اثرات حاصل از تغييرات تکنولوژي، پيچيدگي و ويژگي‌هاي خاص هر محصول را در محاسبه هزينه‌ها منظور مي‌‌كند. برتري اين سيستم نسبت به ساير سيستم‌هاي هزينه‌يابي، توانايي شناسايي دقيق هزينه‌ها و ارائه اطلاعات غيرمالي جهت بهبود عملکرد‌‌ها و فعاليت‌ها است. اين توانايي‌‌ها باعث شده است که امروزه کاربردهاي گوناگون آن در سيستم‌هاي توليدي و خدماتي روز به روز افزايش يابد.

   موضوع و اهداف تحقيق

موضوع اين پايان نامه بکارگيري سيستم «هزينه‌يابي بر مبناي فعاليت» در صنعت كشتي‌سازي مي‌باشد. اين تحقيق در کارخانه كشتي‌سازي صدرا اميد چابهار انجام خواهد شد. پس از بررسي و تجزيه و تحليل سيستم فعلي بهاي تمام شده اين کارخانه، سيستم هزينه‌يابي بر مبناي فعاليت (ABC) طراحي و ارائه مي‌گردد که در آن فعاليت‌هاي اصلي و داراي ارزش افزوده در صنعت كشتي‌سازي شناسايي و با تعيين مبناي مناسب تسهيم هزينه‌ها، بهاي تمام شده هر فعاليت محاسبه خواهد گرديد.

اهداف اين تحقيق عبارتند از:

  • بررسي و تجزيه و تحليل سيستم هزينه‌يابي فعلي در کارخانه كشتي‌سازي صدرا اميد چابهار
  • بررسي و تجزيه و تحليل فرآیند فعاليت‌هاي صنعت كشتي‌سازي
  • طراحي و ارائه سيستم جديد هزينه‌يابي بر مبناي فعاليت (ABC) جهت محاسبه صحيح بهاي تمام شده محصولات
  • مقايسه سيستم جديد بهاي تمام شده با سيستم فعلي بهاي تمام شده
  • استفاده از اطلاعات بدست آمده در راستاي استفاده بهينه از منابع سازمان، ماشين آلات، تجهيزات و نيروهاي انساني
  • برون سپاري فعاليت‌هايي که هزينه آن با توجه به اطلاعات بدست آمده براي کارخانه بالا مي‌باشد.
  • استفاده از اطلاعات بدست آمده براي قيمت گذاري مناسب محصولات براي فروش
  • استفاده از سيستم (ABC) براي شناسايي و حذف فعاليت‌هايي که داراي ارزش افزوده نمي‌باشد.

  روش تحقيق

از آنجا که موضوع پايان نامه مربوط به «تحقيقات کاربردي»[2] يا «تحقيقات اقدامي»[3] مي‌باشد، جهت بکارگيري مفاهيم نظري سيستم پيشنهادي، نياز به بررسي آن در يک «مطالعه موردي»[4] مي‌باشد. به همين منظور «شرکت كشتي‌سازي صدرا اميد چابهار» به عنوان محل مورد مطالعه انتخاب گرديده است.

در اين راستا ابتدا سيستم فعلي هزينه‌يابي شرکت صدرا اميد چابهار مورد بررسي قرار خواهد گرفت با توجه به اين‌كه کارآيي سيستم هزينه‌يابي بر مبناي فعاليت (ABC) بستگي به نوع عملکرد، موقعيت جغرافيايي و عوامل فرهنگي و اجتماعي دارد نسبت به بررسي و سنجش سازه‌هاي مؤثر در افزايش کارآيي عملکرد اين سيستم اقدام خواهد گرديد و پس از حصول اطمينان نسبت به کارآيي موضوع پيشنهادي نسبت به طراحي سيستم هزينه‌يابي بر مبناي فعاليت (ABC) براي محل مورد مطالعه اقدام خواهد گرديد. در اين سيستم جديد براي محاسبه هزينه‌هاي بهاي تمام شده ابتدا فعاليت‌هاي مراکز خدماتي و توليدي شناسايي و تعريف مي‌شوند. جهت شناسايي و تعريف فعاليت‌ها از روش‌هاي مشاهده و مصاحبه جهت جمع آوري اطلاعات استفاده گرديده است. به همين منظور تلاش گرديده است با استفاده از مطالعات کتابخانه‌اي و نيز مشاهده و بررسي فرآيندهاي توليد در کارخانه‌هاي کشتي‌سازي (Shipyard)، فعاليت‌هاي اساسي اين صنعت مورد شناسايي قرار خواهد گرفت.

به کمک مصاحبه با افراد با تجربه و مشاهده کارهاي در حال انجام نسبت به طراحي و تهيه جدول فعاليت‌ها اقدام خواهد گرديد و سپس هزينه کليه فعاليت‌ها در مراکز خدماتي و توليدي محاسبه مي‌شود. با انجام اين کار منابع سازمان که صرف انجام فعاليت‌ها مي‌گردند نيز شناسايي خواهد شد.

در ادامه، ضمن بررسي چارت سازماني ايجاد شده در سازمان، مراکز فعاليت تشخيص داده شده و دفاتر کل حسابداري براساس فعاليت‌هاي مشخص شده نوشته مي‌شود. شناسايي و تشخيص فعاليت‌ها بر مبناي بررسي و تجزيه فعاليت‌ها و ميزان «ارزش افزوده»[5] آن‌‌ها صورت مي‌پذيرد. در سيستم هزينه‌يابي بر مبناي فعاليت (ABC)، فعاليت‌هاي داراي ارزش فعاليت‌هايي هستند که براي مشتريان ايجاد رضايت مي­نمايد و يا براي انجام کارهاي مراکز فعاليت ساير قسمت‌‌‌ها ضروري بوده و از انجام آن فعاليت و نتايج آن استفاده مي‌كنند.

تعداد صفحه :359

قیمت : شش هزار تومان

پشتیبانی سایت :        ------        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *