پایان نامه کارشناسی ارشد برق: مدلسازی هایبرید سیستم کنترل ترافیک هوایی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : مدلسازی هایبرید سیستم کنترل ترافیک هوایی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي برق – كنترل
عنوان :
مدل سازي هايبريد سيستم كنترل ترافيك هوايي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

یکی از راه حل های سودمند برای کنترل ترافیک هوایی در آینده، افزایش سطح اتوماسیون می باشد. مدیریت ترافیک هوایی، ATM، در آینده، امکان پرواز آزاد بدون خلبان، که در آن هواپیما مسیر، سرعت و ارتفاع بهینه خود را انتخاب می کند، مهیا می سازد.

در این پروژه از روش هایبرید برای مدل سازی و کنترل پرواز هواپیما از نقطه نظر کنترل کننده ترافیک هوایی، ATC، استفاده می شود. در این مدل دینامیک پیوسته و گسسته سیستم با قوانین کنترلی گسسته در کنار یکدیگر قرار می گیرند تا با داشتن برنامه پرواز مشخص و آگاهی از اطلاعات مربوط به نوع هواپیما، آن را برای رسیدن به مقصد کنترل کنند. مدل حاصل قادر به کنترل پروازهای متعددی می شود که در هرکدام دینامیک هواپیما و مسیر پرواز متفاوت می باشد.

با استفاده از این مدل و کنترل کننده، پرواز هواپیمای A306 را در مسیرهای متفاوت و مدهای مختلف پرواز شبیه سازی کرده و از روش Fly-Over برای کلیدزنی بین ایستگاه ها استفاده نمودیم. هدف، رديابي مسير پرواز با دقت كمتر از يك كيلومتر است كه نتايج شبيه سازي نشان مي دهد اين امر محقق مي گردد. عملكرد كنترل كننده نيز مورد بررسي قرار گرفت و از نتايج شبيه سازي به اين نتيجه مي رسيم كه اين كنترل كننده قادر است در مقابل 10%+ خطاي انداز هگيري جرم هواپيما مقاوم بوده و مسير را با دقت مطلوب رديابي كند. از آن جايي كه حركت هواپيما تحت تأثير عامل باد مي باشد، با فرض ثابت بودن سرعت باد، آنرا به صورت اغتشاش شبيه سازي كرديم. نتايج حاكي از آن است كه اثر زاويه وزش باد با مسير حركت هواپيما نسبت به سرعت باد تأثير بيشتري در كاهش دقت رديابي دارد. به منظور بهبود عملكرد كنترل كننده تغييراتي در تنظيم ورودي كنترلي نيروي موتور داده شده است.

فصل اول

مقدمه

1-1- روش کنترل ترافیک هوایی سنتی

سالهاست كه سيستم مديريت ترافيك هوايي، با شيوه كنترلي كه در حال حاضر در برج مراقبت پرواز اجرا مي شود، با قابليت اعتماد بالا كار مي كند؛ اگرچه افزايش سفرهاي هوايي به دليل محدوديت هاي موجود، تنش و نگراني مسئولان را بالا برده است. اين امر موجب بالا بردن سطح پرواز به اندازه 200-50% تا ده سال آینده می شود. افزايش سطح پرواز نيز باعث كاهش امنيت پرواز، كاهش سطح كارايي هواپيما و افزايش قابل ملاحظه حجم كاري اپراتورها خواهد شد. براي مثال اين امر موجب افزايش خطای عملکرد کنترل کننده های ترافیک هوایی به اندازه 33% در بازه زمانی 2000 – 1996 شده است.

میزان ترافیک هوایی در پانزده سال آینده، سالیانه 5 – 3% افزایش پیدا خواهد کرد. سازمان کنترل ملی فضا، NAC، قادر به کنترل این افزایش ترافیک به دلایل زیر نیست:

1. نداشتن فضای کافی

در حال حاضر فضاي پرواز بسيار كم است و هواپيماها بايد در مسيرهاي پيش بيني شده پرواز كنند. در نتيجه به هواپيماها اين اجازه داده نمي شود كه به صورت مستقيم تا مقصد پروازكنند و يا از باد مناسب استفاده كنند، در نتيجه ميزان مصرف سوخت و زمان پرواز افزايش پيدا مي كند. اين مشكل به خصوص در بزگراه هاي هوايي اطراف اقيانوس كه بيشترين رشد ترافيك را دارند به چشم مي آيد. براي مثال در اطراف اقیانوس آرام ترافیک سالانه 15% رشد پیدا می کند.

2. افزایش حجم کاری کنترل کننده ترافیک هوایی

ايجاد فاصله ايمن بين هواپيماها و نيز مشخص كردن مسير ناوبري هواپيما به منظور اجتناب از تأثير نامطلوب شرايط آب و هوايي در كنترل هواپيما توسط مركز كنترل انجام مي شود.

در محیط های شلوغ مانند محیط های نزدیک به فرودگاه های شهری، که به آن TRACON می گویند، کنترل کننده های اصولا این حجم بالا را با نگه داشتن هواپیما در حالت توقف خارج از TRACON کنترل می کنند.

تعداد صفحه : 136

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :       

        serderehi@gmail.com

4 فکر می‌کنند “پایان نامه کارشناسی ارشد برق: مدلسازی هایبرید سیستم کنترل ترافیک هوایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *