پایان نامه مهندسی صنایع گرایش صنایع: زمان بندي توليد تخصيص منابع محدود در طول زمان براي انجام گروهي از فعاليت‏ها

متن کامل پایان نامه با فرمت ورد

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته صنایع

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مهندسی صنایع

گرایش صنایع

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

مقدمه

تعيين برنامه زمان­بندي و توالي عمليات در مسائل برنامه‏ريزي توليد به عنوان يكي از عوامل كليدي موفقيت در هر سازمان توليدي نقش مهم و موثري دارد، زيرا زمانبندي توليد باعث جلوگيري از انباشت سرمايه، تقليل ضايعات، كاهش و يا حذف بيكاري ماشين‏آلات و تلاش براي استفاده بهتر از آنها، پاسخگوئي بموقع به سفارش‏هاي مشتريان و تامين مواد اوليه و قطعات مورد نياز در موقع مناسب می‏شود. مسائل زمانبندي توليد بسيار متنوع هستند.

امروزه اغلب كارخانجات كشور، بدون استفاده از روش‌هاي علمي برنامه‌ريزي توليد مشغول به كار هستند و لذا با مسائلي مانند وقفه‌‌هاي مختلف در توليد،‌ عدم وجود پيش بيني درخصوص مواد اوليه مورد نياز، مدت زمان لازم براي توليد، عدم توانايي تصميم گيري در خصوص تركيب توليد و … مواجه هستند.

1-2. بیان مساله

در اين پژوهش به زمان­بندی کارها بروی ماشين­های موازی غير­مرتبط که توالی کارها وابسته به زمان آماده­سازی است خواهيم پرداخت. کا­ر­ها قابليت برش يا حالت نيمه تمام بروی ماشين را دارا هستند. تلاش بر آن است تا به زمان­بندی دست يابيم که هم حداکثر زمان تکمیل در آن کمينه باشد و هم حداکثر ديرکرد حداقل گردد.

1-3. ضرورت و اهداف پژوهش

هدف زمان­بندي توليد تخصيص منابع محدود در طول زمان براي انجام گروهي از فعاليت‏ها است. داشتن يك برنامه زمان­بندي توليد مناسب، تاثير زيادي بر افزايش كارائي و دسترسي به اهداف سازمان دارد. مدل زمان­بندي توليد در هر يك از سازمان‌هاي توليدي با توجه به اهداف و اولويت‏هاي دسترسي به هر يك از آن‌ها متفاوت است. بنابراين براي تعيين مدل زمان­بندي مناسب در سازمان ابتدا بايد اهداف، اولويت­ها و محدوديت منابع مورد بررسي قرار گيرد.

برنامه‌ريزي توليد در واقع زمان­بندي و تعيين ترتيب اولويت‌هاي انجام كارها به صورت بهينه مي‌باشد واضح است كه براي يك واحد توليدي حداقل نمودن هزينه و افزايش بهره‌وري اهميت زيادي دارد، بنابراين نوبت‌بندي در برنامه (در عدد، زمان و مكان) به منظور حداقل كردن هزينه و افزايش بهره‌وري ضرورت دارد.

اهميت توالي كارها بر روي گروهي از ماشين­ها، با هدف تمركز بر هزينه­ها از آن جهت مورد توجه است كه در محيط كسب و كار امروز، رقابت شركت­هاي توليدي از طريق قابليت آن­ها براي پاسخگويي سريع به تغييرات سريع در زمينه تجاري و توليد محصولات با كيفيت بالاتر و هزينه­هاي كمتر تعيين مي شود. شركت­هاي توليدي در تلاش هستند تا اين قابليت ها را از طريق اتوماسيون و مفاهيم جديد مديريت مانند توليد به هنگام به دست آورند. اين مفاهيم به بسياري از شركت­ها در به دست آوردن سود اقتصادي كمك كرده است. در سيستم هاي توليد بموقع كارها نبايد زودتر و نه ديرتر تكميل شوند كه به مسايل با هزينه هاي زودكرد و ديركرد و تخصيص موعدهاي تحويل منجر مي شود. در يك بازار بسيار رقابتي ديركرد تحويل محصول با توجه به موعد تحويل آن ها يك مقياس عملكرد بسيار مهم براي واحدهاي توليدي در بازار رقابت است، همچنين، زودكرد كارها موجب افزايش هزينه نگهداري مي شود.

در مرور ادبیات موضوعی به عمل آمده مشخص شد که تاکنون تلاش­های بسیار ناچیز و جسته و گریخته­ای برای حل مساله زمان­بندی ماشین­های غیر­مرتبط با محدودیت­های در نظر گرفته شده در این پژوهش صورت گرفته است. لذت در این پژوهش تلاش می­کنیم راه حلی علمی و عملی برای دستیابی به جوابی منطقی بدست آوریم.

1-4. پیش فرض های پژوهش

فرضیات اصلی مساله که ما را در واقعی­تر کردن مساله و نزدیک شدن هر چه بیشتر به دنیای واقع رهنمون میکنند بطور خلاصه در زیر آمده اند:

  • تمام کارها بصورت مستقل زمان­بندی میشوند.
  • قطع کار بعد از انجام هر واحد یا جزء از کار می­تواند رخ دهد.
  • در هر لحظه هر ماشین حداکثر می­تواند یک کار را پردازش کند.
  • در هر لحظه هر کار حداکثر می­تواند روی یک ماشین پردازش شود.
  • همه کار­ها در لحظه صفر در دسترس نیستند.
  • ماشین­ها در تمام زمان­ها در دسترس هستند.
  • قطع کار مجاز است.
  • حداقل دو ماشین در کارگاه وجود دارد که غیر­مرتبط هستند.
  • بین کار­ها زمان آماده سازی وجود دارد.

 

1-5. خلاصه فصل

در این فصل ابتدا مقدمه­ای کوتاه ارائه شده است. در ادامه مساله مطرح شده بیان گردیده و ضرورت های لازم و اهداف مورد نظر برای انجام این پژوهش شرح داده شده است. در انتهای فصل پیش فرض های مورد نظر بطور فهرست وار بیان گردیده است.

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه : 65

14700 تومان

 

 

پشتیبانی سایت :       

        [email protected]