پایان نامه بررسي و مقايسه فاكتورهاي مؤثر بر استفاده از فناوري اطلاعات و ارتباطات توسط دانشجويان

متن کامل پایان نامه با عنوان :بررسي و مقايسه فاكتورهاي مؤثر  بر استفاده از فناوري اطلاعات و ارتباطات  توسط دانشجويان دختر و پسر دانشگاه پيام  نور گيلان غرب سال 89-88

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

استاد راهنما :

جناب آقای صابر شريفی

 

 

چکیده :

امروزه نقش اينترنت در زندگي اجتماعي و در عرصه هاي علمي و فني امكان ناپذير است و در برنامه ريزي توسعه ، اجتماعي ، فرهنگي ، اقتصاي ، جايگاه ويژه اي به فن آوري اطلاعات داده است . اينترنت موجب كاهش فاصله طبقاتي شده است.و در فضاي مجازي پايگاه اجتماعي جديدي به كاربران اعطا مي كند ، و حتي تفاوت هاي جنسيتي را نيز كاهش مي دهد .پژوهش حاضر با هدف بررسی و مقایسه فاکتورهای مؤثر بر استفاده از فناوری اطلاعات وارتباطات توسط دانشجویان دختر و پسر دانشگاه پیام نور گیلان غرب سال تحصیلی 89-88 با حجم نمونه 100 نفر از کل جامعه آماری می باشد که به روش توصیفی به اجرا در آ»ده است پس از انجام تحقیقات و اجرای پرسشنامه محقق ساخته به تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزار spss  پرداختیم که بعد از آزمون فرضیات با روش خی دو بهاین نتیجه رسیدیم که فرضیات زیر در رابطه با استفاده از ICT معنادار شده اند .

  • بین اشنای دانشجویان با رایانه و اینترنت و استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات 2- بین نیازهای مطالعاتی دانشجویان و میزان استفاده از فناوری اطلاعات 3- بین جنسیت دانشجویان و میزان استفاده از ICT 4- بین امکانات موجود ICT و میزان استفاده از آن 5- بین سوادICT و میزان استفاده از آن 6- بین انتظارات اساتید و استفاده از ICT

 

فصل اول :

کلیات تحقیق

 

مقدمه:

«بسياري از متخصصان و صاحب‌نظران حوزه‌هاي علوم مختلف اينترنت را شبكه‌ي جهاني شبكه‌ها تعريف كرده‌اند. شبكه‌ي كه امكان ارتباط با يك‎ديگر و دسترسي به منابع اطلاعاتي را در سطح جهاني فراهم مي‌كند. پژوهش‎گران و نويسندگان زيادي معتقد به تاثير بالقوه و واقعي شبكه‌هاي الكترونيكي بر جنبه‌هاي مختلف رفتار و كردار انسان عصر حاضر مي‌‎باشند (آصفي‎‌زاده، 1385، 15).

در سال‌هاي اخير با رشد تصاعدي اينترنت، فرصتي كم‌نظير براي محققان و پژوهش‌گران براي جمع‌آوري سريع و گسترده اطلاعات در‌ زمينه‌هاي‌‌ گوناگون فراهم آمده است. هم اكنون اين وسيله‌ي ارتباطي،  به‌‌خاطر افزايش استفاده و دسترسي تعداد زيادي از كاربران بالقوه در امر پژوهش امكانات و تسهيلات خاصي براي محققان و پژوهش‎گران فراهم كرده است. بنابراين به‌نظر مي‌رسد هرچه تعداد بيش‌تري از اعضاي هيئت‌ علمي و پژوهش‌گران به اينترنت دسترسي داشته باشند، اهميت آن در راستاي اجراي امر تحقيق و پژوهش افزايش مي‌يابد. در صورت استفاده صحيح و مقتضي، اينترنت تامين‌كننده‌ي  يك مكانيسم سريع، مقرون به‌صرفه و كارا براي جمع‌آوري اطلاعات است.

شبكه‌ي اينترنت را مي‌توان يكي از مهم‌ترين منبع و ابزار براي انجام فعاليت‌هاي پژوهشي و علمي به‌شمار آورد، در واقع در شرايط كنوني پژوهش‌گران هر حوزه مي‌بايست به‌خوبي از شبكه‌‌ي اينترنت در حوزه‌ تخصصي خود، از دامنه و كاربرد آن‌ آگاهي داشته باشند. عدم آشنايي و استفاده از شبكه‌ي اينترنت به معناي ناديده‌ گرفتن پيشينه‌ي پژوهشي و احتمالاً دوباره‌كاري در فرايند پژوهش است. اهميت اين موضوع به ‌اندا‌زه‌ي است كه برخي پايگاه‌هاي اطلاعاتي كاربردي و مهم نظير مدلین، چكيده پايان‌نامه‌هاي دانشگاهي، پروانه‌ي ثبت اختراع آمريكا و اروپا، پايگاه  اطلاعاتي اریک و غيره هم ‎اكنون از طريق شبكه جهاني وب قابل دسترس مي‌باشند.به نظر مي‎رسد هدف اصلي دسترسي رايگان چنين پايگاه‌هاي اطلاعاتي از سوي عرضه‌كنندگان و توليدكنندگان آن، كمك به ارتقا سطح تحقيقات و نيز جلوگيري از دوباره‌كاري در فرايند فعاليت‌هاي علمي و پژوهشي در سراسر جهان مي‎باشد (پژوهشنامه اطلاع‌رساني، 1380، 10).

امروزه‌ شبكه‌ي جهاني وب، يكي از مهم‌ترين محمل‌هاي اطلاعاتي براي دسترسي به پايگاه‌هاي  اطلاعاتي رايگان و غير رايگان به‌شمار مي‌آيد. تقريباً كليه ناشران برجسته پايگاه اطلاعاتي نظيرسیلور ، پلاترو بوکر كه در گذشته محصولات خود را بر روي ديسك فشرده عرضه مي‌كردند، هم‌اينك محيط وب را به‌منزله‎‌ي بهترين بستر براي ارائه‌ي پايگاه هاي اطلاعاتي خود مورد توجه قرار داده‌اند (همان منبع، 2).

 

بيان مسئله:

تحولات بزرگي در هزاره‌ي سوم در دستيابي به‌ دانش و اطلاعات فراهم آمده است، سهولت ارتباط، دسترسي گسترده و نسبتاً ارزان و همگاني شدن استفاده از اطلاعات، منجر به‌تغييرات اساسي در انديشه‌ها   و عملكردها شده است. اين تحولات، تاثير عميقي در آموزش عالي بر دانشگاه‌ها، موسسه‌ها و مراكز علمي و فرهنگي و بر تمامي اجزاي آن چون اعضاي هيئت علمي، پژوهش‌گران، دانشجويان و نيز روش‌هاي يادگيري، آموزش، پژوهش، كتابخانه‌ها و منابع اطلاعاتي گذاشته است. تكنولوژي، ارتباطات را ساد‌ه‌تر و گسترده‌تر ساخته است. و «اينترت به‌منزله‌ي يكي از بزرگ‌ترين شبكه‌ها، ارتباط بين دانشمندان و محققين را بدون توجه به‌ بعد زمان و مكان فراهم كرده است» (گرالا، 1996، 139).

برنامه ریزی استراتژیک فناوری اطلاعات و سیستم های اطلاعاتی ( ای تی / آی اس اس پی ) عامل اساسی در انجام فناوری اطلاعات در یک سازمان برای افزایش مزیت رقابتی است طبق مطالعات انجام شده روی مباحث مدیریت سیستم های اطلاعاتی ، برنامه ریزی استراتژیک سیستم های اطلاعاتی یکی از ده موضوع اصلی است که مدیران شرکت ها و متخصصان سیستمهای اطلاعاتی با آن مواجهند فرایند ( ای تی / ای اس اس پی ) شمال افقهای برنامه ریزی بلند مدت برای رسمایه ها ، خدمات انسانی ، تخصص انجام شده نشان دادند که ( ای تی / ای اس اس پی ) ناقص ممکن است منجر به شکست پیش بینی های انجام شده برای سرمایه گذاری های در سیستم های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات شود که نهایتاً منجر به ایجاد سیستم های اطلاعاتی غیر منعطف ، تکراری و ناقص می شود برنامه ریزی استراتژیک سیستم های اطلاعاتی یک وظیفه مدیریتی بسیار مهم است که باعث می شود تا سازمان بطور اثر بخشتر و مناسب تر از فناوری اطلاعات استفاده کند . ( لدرو ستی ، 1996 : 160 )

در گذشته تصور اینترنت و ایمیل ممکن است میزان روابط واقعی انسانها را تقلیل دهد . سرعت انتشار اينترنت از راديو ، 4 برابر سريعتر از كامپيوترهاي شخصي ، 2برابر سريعتر از تلويزيون بوده است تحقيقات دلالت داردكه 149 ميليون نفر در سراسر دنيا به شبكه اينترنت مرتبط هستند كه به ميزان 12 درصد در سال در حال افزايش است . در ايران 35 درصد استفاده كنندگان از اينترنت را نوجوانان تشكيل مي دهند و ميانگين صرف شده براي اينترنت 52 دقيقه بوده است ، اما آيا اين فن آوري زندگي كودكان و نوجوانان را بهبود مي بخشد ؟ ( سگارز ، گروور، 1998 : 75 )

دو عامل باعث مي شوند كه كودكان و نوجوانان تسلط بيشتري بر دنياي فن آوري و ديجيتال داشته باشند : اول اينكه در اين دوره يادگيري كامپيوتر به مسئله اي ضروري بدل شده است و بدون داشتن تسلط كافي بر كامپيوتر ، اينترنت كار و زندگي امكان پذير نيست . دوم اينكه كودكان و نوجوانان نسبت به افراد ميانسال از اشتياق و جرأات بيشتري براي كنجكاوي در كامپيوتر و اينترنت برخورداند و راحت تر با پندارها و باورها كنار مي آيند . هنوز بسياري از خانواده هاي كه امكان دسترسي به اينترنت را براي فرزندان خود فراهم كرده اند ، تصور صحيحي از خطرات اين موضوع ندارند علت اين امر ناآگاهي خانواده از تهديدات بالقوه اينترنت است تهديدي كه از طرف وب متوجه وضعيت فرهنگي خانواده هاست كه بسياري از كاربران را اسير خود مي سازد جذابيت هاي خاص اينترنت باعث مي شود تا نوجوانان مجذوب آن شده ساعت ها وقت خود را پاي كامپيوتر بگذارند اين مسئله باعث مي شود تا نوجوانان از ديگر فعاليت هاي اجتماعي باز بمانند . سايت هاي غير اخلاقي امروزه به يك معضل جدي در اينترنت بدل شده است اين سايت ها با ارائه مطالب و تصاوير غير اخلاقي و مستهجن سلامت رواني جوامع را در خطر قرار داده است .  ( ژان استوترل ، 1998، 41 )

كامپيوتر و اينترنت ادعاي ساده كردن ، آسان كردن ، و در نتيجه ارضاء كننده تر كردن زندگي ما را دارند . به طور فيزيكي و رواني در طول قرن ها به بسياري از رفتار ها و اصول پايبند و وابسته شده اند ، اين الگو گريز ناپذيرمنعكس كننده يك مزيت علي است بلكه از يك الگو هدايت شده و براي استفاده تشكيل شده است كه دائماً در حال گسترش است به طوري كه زندگي ما به خصوص كودكان و نوجوانان اثر منفي مي گذارد حالات ارتباطي تلاشي براي ايجاد رابطه موجودات انساني ديگر هستند هر نوع ارتباطي از جمله اينترنت شامل ايجاد يك تجربه شبه واقعي در روابط بين شخصي است در هر حال سوال اينجاست كه روابط مجازي از طريق اينترنت چگونه مشابه و بهتر از روابط واقعي هستند ؟

آيا اين يك رفتار صحيح روان شناختي و اجتماعي است كه با شخص به گپ اينترنتي نمود ؟ دارندگان اينترنت خانگي اغلب فشارهاي استرس درمان را پس از استفاده كردن از كامپيوتر تجربه  مي نمايند كاربران با تجربه ممكن است بهتر از عهده تكنيك ها بر آيند ، اما استفاده از اينترنت مشكلاتي را بوجود  مي آورد چرا كه برنامه ها اغلب بنحوي تاثير گذارده در زمان  زيادي براي بر طرف نمودن خطاهاي كامپيوتري مورد نياز مي باشند اينترنت افراد را بيشتر به يكديگر نزديك مي سازد خواه اينكه دريافت كننده اين را بخواهد يا نخواهد . ( اينترنت 1 )

 

 

اهميت و ضرورت پژوهش:

اینترنت به‌عنوان فضایی جدید برای بسط فعالیت‌های تجاری، نقل و انتقالات مالی، بازاریابی و ابزاری برای جستجوی مصرف کنندگان مورد توجه واقع شد. هیچکس تصور نمی‌کرد که روزی جنبه اجتماعی آن به‌صورت کاربرد اصلی اینترنت درآید. قوه محرکه این امر، نیازی عمیق و برآمده از جامعه برای پیدا کردن یا ایجاد جمعی همدل و همنوا است که اهداف و آرمان‌ها و انگیزه‌ها و عواطف مشترک یا شبیه به هم داشته باشند. این چنین گروهی را در اصطلاح علوم اجتماعی “اجتماع” می‌خوانند. در فضای اینترنت گروه‌هایی این چنینی را “اجتماعات آنلاین” می‌نامند. اما طنز جالب این است که بر اساس فرض‌های اولیه درباره‌ی اثرات اجتماعی اینترنت، این ابزار باعث محدود کردن بیشتر افراد به روابط غیر شخصی و گریز آنها از ارتباط رودررو می‌شود. برذاساس این فرض اینترنت نابود کننده‌ی اجتماعات است اما، شواهد زیادی برای رد این فرض وجود دارد. مثلاً ثابت شده که این فرض درباره‌ی اکثریت وسیعی از کاربران اینترنتی در ایالات متحده نادرست است.( افتخار زاده ، 1380 : 358 )

امروزه نقش اينترنت در زندگي اجتماعي و در عرصه هاي علمي و فني اجتناب ناپذير است و در برنامه ريزي توسعه ، اجتماعي ، فرهنگي ، اقتصاي ، جايگاه ويژه اي به فن آوري اطلاعات داده است . اينترنت موجب كاهش فاصله طبقاتي شده است.و در فضاي مجازي پايگاه اجتماعي جديدي به كاربران اعطا مي كند ، و حتي تفاوت هاي جنسيتي را نيز كاهش مي دهد . افزايش توانايي اعمال قدرت ، همگن سازي ، سليقه ها نزديكي خواستها و انتقادات افراد افزايش مشاركت اجتماعي ، گذراندن اوقات فراغت و ورود به مفاهيم جديد زندگي  روزمره امكان برقراري ارتباط ، اطلاع از اخبارو رويدادهاي جهان تبادل فرهنگي دستيابي به اطلاعات ، افزايش ميزان آ گاهي  عمومي و غيره و…. مزاياي عمده كاركردهاي قابل توجه گسترش  استفاده از ارتباطات اينترنتي به كا  ميرود ، آثار اجتماعي و رواني مانند اعتياد به مواد مخدر ، اكس ، سيگار ، اعتياد به اينترنت در بين كودكان و نوجوانان نيز با علائمي چون افزايش نوسانات اخلاقي ، سخن نگفتن باديگران ، قطع روابط اجتماعي ، كم خوابي ، نگراني و استرس در كنار ضعف بينايي همراه است كودكان و نوجوانان كه به اينترنت وابستگي دارند در حقيقت به آن معتاد هستند ، براي ارضاي خود ساعت هاي متوالي بدون وقفه روي خط باقي مي مانند و هر زماني كه امكان دسترسي به اينترنت را نداشته باشند دچار فكر كردن و خيال پردازي مي كنند . وقتي كه يك نوجوان در محيط خانواده معتاد به استفاده از اينترنت باشد فرصت فرد هر روز بيشتر از گذشته از نظر عاطفي و رواني با ساير افاد خانواده فاصله بگيرد و به تنهايي خود و استفاده از تضعيف كرده يا آن را از دست بدهد . وقتي دو فرد مجازي در يك فضاي مجازي كنار هم قرار مي گيرند بدون اينكه از شرايط اجتماعي ، فرهنگي ، مذهبي ، خانوادگي ، فردي ، هم باخبر باشند.ميتوانند شكاف هاي بين خود را به سادگي كاهش دهند در اين زمينه به طور نسبي ، فقير و غني ، دختر و پسر ، جوان و ميانسال مي توانند دو دوست مجازي هم در اينترنت باشند و با يكديگر ارتباط برقرار كنند . اگر گناهي نبود به طور حتم چنين دوستيها و روابطي ايجاد نمي شد.

معمولاً دختر ها بيشتر از پسرها تجربيات ناخوشايند از اينترنت دارند ، با بيشتر آنها در معرض قرار گرفتن تصاوير مستهجن و تحريك كننده احساسات جنسي را به عنوان يك مسئله آزار دهنده نام مي برند . دختران بزرگتر اغلب بيشتر از دخترهاي جوان تر و پسرها تهديد مي شوند ، توضيح اين موضوع مي تواند اين حقيقت باشد كه دختران بيشتر پسرها و دخترها از طريق اينترنت برقرار مي كنند ، توضيح ديگر اينكه دختران اغلب بيشتر از پسرها ترس را تجربه مي كنند .( اينترنت2 )

تغييرات در جامعه باعث ايجاد نيازهاي جديد در افراد ميشود و آموزش در زمره اين نيازها به شمار مي رود و فناوريهاي اطلاعات نقش حياتي و مهمي در اين زمينه ايفا مي‌كنند. در صورتيكه به سواد رايانه‌اي عموم افراد توجه نشود فن‌آوري اطلاعات به هيچ‌وجه توسعه نخواهد يافت.

رايانه‌ها بعنوان ابزارهاي مناسب، موجب آماده كردن دانشجويان  براي پذيرش تغيير و تحول فناوريهاي آموزش و وسيله‌اي بالقوه براي خودآموزي و خودرهبري دانشجويان  موجب افزايش بازدهي آموزش و تقويت عملكرد دانشجويان  در دانشگاه  مي‌گردند (كوبال، 1993: 59)

با توجه به تجارب آموزش فناوري در كشورهاي پيشرفته و سابقه تحقيقها و بررسيهاي انجام شده در دنيا از يكسو، و از سوي ديگر با توجه به لزوم بازنگري مفهوم نوين آموزش متناسب با نيازهاي جديد اساتيد و دانشجويان  انجام اين تحقيق، به منظور تعيين سرفصلهاي نوين آموزش استفاده از رايانه بعنوان يكي از متداولترين ابزارهاي فناوري اطلاعات ضروري مي‌باشد.( همان منبع ، 59 )

اهداف پژوهش :

هدف اصلي : بررسي و مقايسه فاكتورهاي مؤثر بر استفاده از فناوري اطلاعات و ارتباطات توسط دانشجويان دختر و پسر دانشگاه پيام نور گيلان غرب

اهداف جزئي :

1- تعيين نقش و تاثير فناوري اطلاعات در فعالیت های دانشجویان

2- تعيين و مقایسه فاكتورهاي مؤثر بر استفاده از فناوري اطلاعات توسط دانشجویان دختر و پسر

«سوالهای تحقيق»

سوالهاي پژوهش عبارتند از :

1- ميزان آشنايي دانشجويان با رايانه و اینترنت چقدر است؟

2- گسترش فن‌آوري اطلاعات بويژه رايانه و اینترنت  چه تاثيري بر نيازهاي مطالعاتي دانشجويان  دارد؟

3- میزان استفاده از ICT در دانشجویان دخترو پسر چقدر است ؟

4- آیا بین امکانات موجود ICT و میزان استفاده از ICT رابطه وجود دارد ؟

5- آیا بین سواد ICT ومیزان استفاده از ICT رابطه وجود دارد ؟

6- ایا بین انتظارات اساتید و استفاده از ICT توسط دانشجویان رابطه وجود دارد ؟

فرضیات تحقیق :

1- بین آشنایی دانشجویان با رایانه و اینترنت و میزان استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات رابطه وجود دارد .

2- بین نیازهای مطالعاتی دانشجویان و میزان استفاده از فناوری اطلاعات رابطه وجود دارد .

3- بین جنسیت دانشجویان و میزان استفاده از ICTرابطه وجود دارد .

4- بین امکانات موجود ICT و میزان استفاده از ICTرابطه وجود دارد .

5- بین سواد ICT و میزان استفاده از ICT رابطه وجود دارد .

6- بین انتظارات اساتید و استفاده از ICTرابطه وجود دارد .

 

 

تعریف عملیاتی متغیرها :

متغیر مستقل : امکانات ، انتظارات اساتید ، سواد ICT ، نیازهای مطالعاتی ، جنسیت

متغیروابسته : میزان استفاده از ICT

امکانات : وسایل و تجهیزاتی مرتبط با فناوری اطلاعات از قبیل کامپیوتر و غیره که در دسترس دانشجویان دختر و پسر قرار دارد و توسط پرسشنامه محقق ساخته بدست می آید .

انتظارات اساتید : منظور توقعاتی است که اساتید از دانشجویان برای استفاده از ICT دارند که توسط پرسشنامه محقق ساخته بدست می اید .

میزان استفاده ICT : منظور این است که دانشجویان چه مدت ، چگونه و به چه میزانی یعنی چند ساعت در روز از ICT استفاده می کنند که توسط پرسشنامه محقق ساخته بدست می آید.

نیازهای مطالعاتی : منظور از نیازهای مطالعاتی این است که دانشجویان در مطالعاتشان نیاز به استفاده از ICT  پیدا می کنند یا نه که توسط پرسشنامه محقق ساخته بدست می آید .

جنسیت : منظور دختر یا پسر بودن دانشجویان می باشد که توسط پرسشنامه محقق ساخته بدست می اید .

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

 

تعداد صفحه :87

14700 تومان

پشتیبانی سایت :              [email protected]