پایان نامه ارشد گروه فقه و الهیات: قرآن كريم، مباحث اقتصادي را در چه سطح و قلمرويي طبقه‌بندي كرده است

متن کامل پایان نامه با فرمت ورد

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته فقه و الهیات

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

چكيده

اجزاي نظام اقتصادي رفتارهاي ارادي انسان‌ها در سه حوزة توليد، توزيع و مصرف است.

استخراج آيات مرتبط اقتصادي قرآن، طبقه بندي و تبيين دلالت آنها به ظاهر ساده است، ولي در واقع به‌دلايل آميختگي مطالب و پراكندگي آيات، تنظيم استنباط و تفسير آنها، پيچيده است. سوره بقره با داشتن 286 آيه (بزرگترين سوره قرآن كريم)،70 آيه آن به نوعي به موضوع هاي اقتصادي مي پردازد. تعديل ثروت از طريق خمس و زكات امري واجب است، ولي اسلام براي تعديل ثروت راه‌هاي غير الزامي ديگري نيز از قبيل وقف، هبه، صدقه، انفاق، وصيّت، كفّاره، نذر، عهد، ايثار و قرض الحسنه قرار داده است. پس از شرح مفاهيم قرآني سوره اين‌طور بيان شد كه هدف غايي نظام سرمايه‌داري دستيابي به بيشترين لذت مادي است در حالي‌كه هدف غايي نظام اقتصاد اسلامي تقرب به خداوند است. انديشه‌منداني مانند ابن‌تيميه، ابن‌خلدون، شيخ طوسي و همچنين در میان معاصران کسان بسیاری از جمله شهید سيد محمد باقر صدر و علماي ديگر تلاش‌هايي در زمينه اقتصاد اسلامي داشته‌اند.  بنا بر آنچه گفته شد آيات اقتصادي سوره بقره با محورهاي توليد، توزيع و مصرف دسته‌بندي شده‌اند. كار و توليد در اسلام ارزش ذاتي داشته و گسترة آن فراتر از جايگاه اجتماعي و معنوي افراد است. توزيع يعني تخصيص ثروت‌ها و اموال به افراد و اقشار و ساير بخش‌هاي جامعه است. دسته‌بندي آيات با موضوع رساله با توجه ويژه به ترجمه استاد فولادوند و شرح آن از تفاسير مجمع‌البيان، جوامع‌الجامع، الميزان، نمونه و روشن آمده است. آيه مباركه3 به‌عنوان اولين اشاره اقتصادي قرآن در سورة بقره و آیات 261 تا 274 با موضوع انفاق، آیات 275 تا 281 با موضوع ربا، آیه 282 به‌نام آية وام يا تداين، آیه 245 با موضوع قرض‌الحسنه و.. در اين سوره بيشترين احكام اقتصادي را در بر مي‌گيرد. درآمد ربوي نابودشدني است در حالي‌كه منافع پرداخت صدقات افزايش مي‌يابد. زكات جزء ماليات‌هاي اسلامي و اولين تأمين اجتماعي در جهان است. از موارد لقمة حرام، رعايت نكردن اموال عمومي و بيت‌المال است. هدف غايي نظام اقتصاد اسلامي دستيابي افراد به بالاترين مرحله عبوديت و تقرب به‌خداوند است. هدف نهايي توليد و توزيع، مصرف در جهت رفاه و تقویت بنیه اقتصادی و حرکت در مسیر معنویت است و دين اسلام الگوي مصرف مشخصي را به روش‌هاي گوناگوني بيان نموده‌است. لذا توجه جدي به اوامر و نواهي قرآن مجيد و مطالعه استنباطات مفسران بزرگ مي‌تواند انسان‌ها را با ضمن تمتع از منافع اقتصادي از ورود به مسير خلاف عزت و حكمت بشري پيشگيري نمايد.

 كليد واژه: الگوهاي توليد، توزيع و مصرف، اقتصاد اسلامي، سورة بقره، آيات اقتصادي.

 

وَ نَزَّلْنا عَلَيْكَ الْكِتابَ تِبْياناً لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ وَ هُدىً وَ رَحْمَةً وَ بُشْرى‏ لِلْمُسْلِمِينَ.(نحل/89)

مقدمه

الف) بيان و طرح مسئله تحقيق

بررسي روند نزول آيات اقتصادي قرآن مبتني بر دانش علوم قرآني است كه آنچه در مطالعه كتاب‌هاي مرتبط و تفاسير بزرگان آمده است اين است كه: نظام اقتصادي اسلام داراي دو هدف مهم و كلّي است. درون مرزي و برون مرزي. هدف درون مرزي اقتصاد، عدالت به معناي رفاه عمومي و توازن اقتصادي در نظام اسلامی است و هدف برون مرزي آن قدرت و برتري اقتصادي نسبت به ساير كشورهاست. افق زماني در اقتصاد سرمايه‌داري كوتاه‌مدت بوده و از معاد و توجه به آخرت اثري ديده نمي‌شود. اصول حاكم بر اقتصاد جامعه و بررسي روابط اقتصادي مردم در عرصه كار و تلاش روزانه از جمله مسائلي است كه مي‌توان آنها را در لابه لاي آيات قرآن پيدا نمود و با استفاده از راهنمايي‌ها و رهنمود‌هاي قرآني به يك الگو يا دستورالعمل ثابت، واقع‌گرا و بدون نقص در اين زمينه دست يافت كه بتواند راهگشاي مشكلات فراواني كه در عصر حاضر، گريبانگير بشر شده است و ما را به سوي جامعه آرماني مورد نظر اسلام راهنمايي كند.

قرآن معيار و مقياس سنجش تمام تعاليم و معارف در حوزه علوم‌انساني است. حقايق مستمر و ثابت را بيان مي‌كند و احكام آن براي تمام دوران‌ها داراي مصاديق است. قرآن كتاب هدايت انسان‌هاست و نه صرفاً يك كتاب اقتصادي يا فلسفي و… اما در همين حال براي تمام جوانب زندگي انسان برنامه و دستور دارد. از جمله در زمينه توليد، توزيع، مصرف، مالكيت و كار.

استخراج آيات اقتصادي، طبقه‌بندي و تبيين دلالت آنها به ظاهر ساده ولي در واقع بدلايل آميختگي و پراكندگي مطالب آيات، تنظيم زاويه ديد و تفسير به راي پيچيده است. حاكم كردن نظريه‌هاي علمي بر آيات و تحميل انديشه‌ها و ذهنيت‌هاي خود به قرآن از مشكلات اين رساله است.

سورة بقره با داشتن 286 آيه، بزرگترين سوره قرآن كريم است. داراي بيشترين احكام فقهي قرآن بوده و بلندترين آية قرآن نيز در اين سوره است. اولين سورة مدني بوده و داراي قسمت‌هاي مختلف و جداگانه‌اي است. در اين سوره در حدود 70 آيه در نوع‌هاي مختلف به موضوع‌هاي اقتصادي مي­پردازد. ضمناً كل آيات مرتبط با موضوعات اقتصادي قرآن بالغ بر 900 آيه مي‌باشد.

در اين رساله برآنيم تا موضوعاتي از قبيل تجارت، ربا، زكات، انفاق، قرض‌الحسنه، مصرف حلال و حرام، ديه، ارث، رشوه و .. را با بيان آيات سورة بقره مطرح و بررسي نماييم.

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه : 158

14700 تومان

 

 

پشتیبانی سایت :        ------        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --