پایان نامه ارشد: پیش بینی تغییرات بهره وری نیروی کار در بخش ساخت و ساز با استفاده از شاخص PMV

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته اقتصاد

گرایش : علوم اقتصادی

عنوان : پیش بینی تغییرات بهره ­وری نیروی کار در بخش ساخت و ساز با استفاده از شاخص PMV

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد شیراز

(M.S.C)یا(M.Aپایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد)

رشته و گرایش

علوم اقتصادی

عنوان:

پیش بینی تغییرات بهره­ وری نیروی کار در بخش ساخت و ساز با استفاده از شاخص PMV

استاد راهنما:

دکتر عباس امینی فرد

استاد مشاور:

دکتر مرتضی باقرپور

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

روشها و مدل­های مختلفی جهت اندازه گیری بهره وری توسط تحلیلگران بر حسب دیدگاهی که نسبت به بهره وری دارند، ارایه شده است­. مطالعه حاضر با هدف پیش بینی تغییرات بهره­وری نیروی­کار در بخش ساخت وساز با استفاده از شاخص متوسط آراء پیش­بینی شده (PMV)، بهره­وری نیروی کار در بخش ساخت و ساز ایران در سال 86 و با استفاده از اطلاعات مربوط به 313 ایستگاه سینوپتیک درسه زیر بخش فعالیت های سبک، متوسط و سنگین محاسبه شده است .نتایج این مطالعه که از طریق نرم افزار MATLAB(R2009a) انجام گرفته حاکی از آن است که علاوه بر فشار بخار اشباع شده و درجه حرارت هوا ،مقدار PMV و به تبعیت آن بهره­وری نیروی­کار نیز تابعی از میزان فعالیت در حال انجام و نوع پوشش کارگر می­باشد . همچنین نتایج  نشان می­دهدکه افزایش دما منجر به کاهش بیشتر بهره­وری نیروی­کار در این بخش گردیده که می­توان ادعا نمود تاثیرگذارترین متغییر حرارتی بر روی بهره­وری نیروی­کار در بخش ساخت وساز دمای محیط می­باشد.در قسمت­ آخر با تقسیم بندی مناطق مختلف ایران به دو ناحیه سرد و گرم این نتیجه به دست آمده که در مناطقی که از لحاظ اقلیمی دارای آب و هوای گرم می­باشند، هردو متغییر فشار بخار اشباع شده و درجه حرارت هوا منجر به دور شدن میزان بهره وری از محدوده مطلوب شده است.در حالی که در مناطق دارای آب و هوای سرد­ کاهش درجه حرارت هوا در جابه جایی میزان بهره­وری نیروی­کار­ از محدوده مطلوب تا حدودی موثر ولی فشار بخار اشباع شده منجر به بهبود مقادیر بهره­وری نیروی­کار در  بخش ساخت و ساز گردیده است.

فصل اول: کلیات تحقیق

1-1- مقدمه

تلاش برای بهبود و استفاده موثر از منابع گوناگون چون نیروی­کار، سرمایه، مواد، انرژی و اطلاعات ،هدف تمامی مدیران سازمانهای اقتصادی و واحدهای تولیدی صنعتی و موسسات خدماتی می باشد. روشهای اجرایی کارآمد­، تجهیزات و ابزار­کار سالم­، فضای­کار متعادل و از همه مهمتر نیروی­انسانی واجد صلاحیت و شایسته از ضروریاتی می باشند که برای نیل به بهره­وری مطلوب باید مورد توجه مدیران قرار گیرد. روح فرهنگ بهبود بهره­وری باید در کالبد سازمان دمیده شود که در آن میان نیروی انسانی هسته مرکزی را تشکیل می­دهد. یکی از مهمترین اهداف در هر سازمان ارتقاء بهره­وری آن است و با توجه به اینکه انسان در ایجاد بهره­وری نقشی محوری دارد در خواستهای او در سازمان اثری کلیدی به جا می­گذارد. (استادزاده، 1387­،ص6)

امروزه با پیچیده­تر شدن ساختار و عملکرد سازمانها­، سازماندهی محیط­کار و ایجاد محیطی آرام و بهره­ور در سازمانها به طوری که منجر به فعال شدن بیشتر نیروی­انسانی­، شادابی آنها، کاهش خطرات احتمالی­، افزایش کیفت در کار­،کاهش افسردگی­ها­، رشد خدمات و در نهایت دستیابی به بهره­وری مورد نظر شود، از دغدغه­های مدیران اجرایی و سرپرستان سازمان­ها است. نتایج حاصل از تحقیقات مربوط به نیروی انسانی­، نشان می­دهد که توسعه نیروهای انسانی بهره­ور به طور مستقیم در دستیابی به بسیاری از اهداف سازمانها نقش به سزایی دارد. (طاهری،1376،ص12).

در­سال های اخیر مطالعات گسترده­ای در زمینه ارزیابی وضعیت زیست –اقلیمی به انجام رسیده است که عمدتاً رابطه این موضوع را با عوامل دیگر از جمله شرایط کاری و افزایش صدمات ناشی از کار، اتلاف انرژی­، شرایط اقلیمی، سابقه دمایی (به عنوان مثال مدت زمان در معرض حرارت روزانه قرار گرفتن و غیره )، میزان رطوبت، کاهش تمرکز در فعالیت های آموزشی­، و غیره بیان می­کند.(صادقی روش،1389،ص10)

بر­خلاف بسیاری از صنایع تولیدی­، معمولاًساخت و ساز در محیط باز صورت می­­گیرد­، در نتیجه محیط فیزیکی از جمله محیط حرارتی بر روی آن تاثیرگذار می­باشد­،­محیط حرارتی که شامل چهار متغییر اصلی درجه حرارت­، رطوبت نسبی،­سرعت باد و همچنین میانگین دمای­تابشی می­باشد. بر بهره­وری نیروی­کار تاثیر می­گذارد و باعث تغییر بهره­وری آن می­شود.(توماس و همکاران1999).

برخی از شرایط جوی به نظر می­رسد که اثر منفی بر بهره­وری نیروی­کار داشته باشد­.کاهش بهره­وری نیروی کار به علت ناراحتی­های ناشی از انواع مختلف محیط­های حرارتی قابل توجه است. به عنوان مثال­، اشعه نورخورشید باعث می­شود که کارگران احساس خستگی کنند و به دنبال پناهگاه برای استراحت بروند.کارکردن در آب و هوای بسیار بد دارای اثرات فیزیولوژی و روانی برروی کارگران می­باشد که باعث کاهش بهره­وری آنها می گردد­، تحریک­پذیری آنها را افزایش و منجر به کم شدن اشتیاق آنها برای کارکردن می­شود (شریف محمد، کرب سری ناوین­، 2005)، یک محیط خوب­، می­تواند بر رشد ارزش­های پرسنل و افزایش توان و بهره­وری آنان اثر­گذار باشد­، به همین دلیل­علم­ مدیریت انسانی یا ارگونومی برای رهبران و مدیران سازمان از اهمیت بالایی برخوردار می­باشد.(هلاندر،1375).

 ارگونومی یا همان مهندسی فاکتور­های انسانی[1]­علمی ترکیبی است که سعی دارد ابزارها، دستگاه ها­، محیط کار و مشاغل را با توجه به توانایی­های جسمی- فکری و محدودیت­ها و علائق انسان­ها طراحی می­نماید. این علم با هدف افزیش بهره­وری­، با عنایت بر سلامتی­، ایمنی و رفاه انسان در محیط، شکل گرفته است. همچنین این علم در تلاش است به جای هماهنگ نمودن انسان با محیط­، محیط را با انسان هماهنگ سازد. در این راستا سازمان بین­المللی کار(ILO)[2] واژه ارگونومی را به معنای متناسب کردن کار و شغل برای انسان تعریف کرده است (فروزانفر،1378،ص24).

باید اشاره کرد که در نظر گرفتن اصول ارگونومی در کار، نه تنها باعث حفظ سلامت نیروی انسانی و کارآمدی آن در جوامع بشری می­شود بلکه مانع تحمیل بسیاری از هزینه­های مالی بر اقتصاد کشورها و کاهش بهره­وری خواهد شد. هدف اصلي اين تحقيق پیش­بینی تغییرات بهره­وری نیروی کار در بخش ساخت و ساز ایران (سال 86) با استفاده از شاخص میانگین آراء پیش بینی شده(PMV)[3] می­باشد.

2-1- بیان مسأله

اندازه­گيري بهره­­وري بيشتر از آنکه متأثر از سطوح مختلف بهره­وري باشد از نوع نگرش به بهره­وري متأثر شده است و بطور عمده به چهار دسته يعني روش اقتصاد­دانان، مهندسين، حسابداران و مديران تقسيم مي­شوند. بدليل اينکه در سطح بخشهاي و فعاليتهاي اقتصادي و ملي ديدگاه اقتصاد­دانان معمول مي­باشد در اکثر تحقیقات از روش اقتصاددانان استفاده می­شود اين روش نه تنها سطح تغييرات بهره­وري را در طول زمان محاسبه مي­کند بلکه سعي مي­کند که اثرات تمام عوامل شناخته شده را برروي بهره­وري نمايان مي­کند. اقتصاددانان براي محاسبه بهره­وري از روشهاي نظير روش روش شاخص[1]، روش تابع توليد[2] و روش داده – ستانده[3] را استفاده مي­کنند.

 تحليلگران بهره­­وري بر حسب ديدگاهي­که نسبت به بهره­وري دارند، مدلهاي مختلفي براي اندازه­گيري بهره ­وري ارائه کرده ­اند.­در يک تقسيم­بندي­ کلي مدلهاي اندازه­گيري بهره­ وري را مي­توان مطابق با نمودار زير به شش دسته تقسيم­ بندي کرد.

با توجه به اينكه غالباً، در كشورهاي در حال توسعه، مهمترين عامل توليد نيروي­كار است، عمدتاً بهره­­وري نيروي­كار مورد توجه مي­باشد.­در واقع در صورت عدم امكان سنجش بهره­وري كل عوامل توليد، بهره­­وري نيروي كار مي­تواند تقريب خوبي براي بهره­وري كل عوامل توليد باشد­­(بهره­وري نيروي­كار مشخص كننده ميزان توليد يا قدرت توليد هر واحد از نيروي­كار و در­حقيقت توليد سرانه واحد نيروي­كار را اندازه­گيري مي­كند). لذا بهره­وري نيروي­كار را مي­توان هم به صورت متوسط و هم به صورت نهايي اندازه­گيري نمود (قبادي،1385، ص25).

بدون تردید برای داشتن آینده پویا و توسعه یافته و ایستادگی اقتصادی در دنیای پر رقابت امروزی، نیازمند افزایش بهره‌وری و استفاده حداکثری از حداقل امکانات هستیم. امروزه همه کشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه به اهمیت بهره‌وری به عنوان یکی از ضرورت‌های توسعه اقتصادی و کسب برتری رقابتی پی‌برد‌‌ه‌اند. به این ترتیب اغلب کشورهای در حال توسعه به منظور اشاعه فرهنگ نگرش ویژه به بهره­وری و تعمیم بکارگیری فنون و روش‌های بهبود آن سرمایه­گذاری­های قابل توجهی انجام داده‌اند.­در ایران اهمیت توجه به مقوله بهره­‌وری به دلایل مختلفی از جمله حاکم نبودن فرهنگ و نگرش درست به بهره‌وری در جامعه­، مورد غفلت واقع گردیده است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که حلقه مفقوده اقتصاد ایران پیش از آنکه سرمایه و یا منابع طبیعی باشد، نبودن بهره­وری نیروی کار است. (میرزایی، 1391ص 23)

 روشهای اندازه­گیری بهره­وری نیروی کار به شرح ذیل می­باشند:

1- روش شاخص

در اين روش از طريق تقسيم ميزان توليد يا ارزش افزوده بر تعداد نيروي كار بهره وري متوسط نيروي كار را بدست مي آوريم و براي محاسبه بهره وري نهايي نیروی کار نيز مي توان از طريق(∆Q/ ∆L) كه عبارت است از تغييرات توليد يا ارزش افزوده به تغييرات نيروي كار محاسبه كرد. ولي معمولاً بهره­وري متوسط را از طريق شاخص و بهره­وري نهايي را از طريق تابع توليد محاسبه مي كنند(سلیمی فر، 1386 ،ص40) : در روش شاخص براي محاسبه متوسط بهره­وري نيروي كاراز دو طریق استفاده می شود:

الف: محاسبه بهره وري فيزيكي:

 در اين روش از نسبت تولید به نهاده استفاده مي شود. اين روش براي بنگاه هایي كه تنها يك ستاده معين توليد مي كنند روش سهل و ساده اي مي باشد. ولي استفاده از آن براي سازمان هاي توليدي كه بيش از يك ستاده را توليد مي كنند مشكل آفرين خواهد بود. اين مشكلات بيشتر از دو جهت مطرح مي باشند، اول اينكه اندازه هاي فيزيكي تفاوت هاي كيفي را منعكس نمي كند و ديگر اينكه براي مقايسه بهره وري صنایع مختلف نيز مناسب نيست.

ب: محاسبه بهره­وري ارزشي(کمی):

 چون در مورد محاسبه بهره­وري فيزيكي با مشكلات روبرو مي­شويم اغلب بجاي اندازه­هاي فيزيكي از مقادير ارزشي استفاده مي­شود منظور از مقادير ارزشي محاسبه مقادير بر حسب واحد پول مي­باشد در اين صورت محصول به وسيله يك سري قيمت­ها و با ضرب كردن مقادير فيزيكي در يك سري وزن هاي ارزشي محاسبه مي گردد. در محاسبه بهره وري ارزشي هم از ارزش توليدات و هم از ارزش افزوده مي­توان استفاده كرد ولي اغلب به دليل امكان محاسبه مضاعف در توليد از ارزش توليدات استفاده نمي­شود. لذا براي نشان دادن مجموعه ارزش­هاي واقعي توليد شده بوسيله يك واحد توليدي از ارزش افزوده استفاده مي­شود.

[1].Index Approach

[2].Function Approach  

[3].Input – Output Approach

[1]. Human Factors Engineering

[2]. International Labor Organization

[3]. Pridicted Mean Vote

تعداد صفحه : 95

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --