متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : ضد آتش نمودن فرش ماشینی اکریلیکی و بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی فرش ضد آتش

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

ضد آتش نمودن فرش ماشینی اکریلیکی و بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی فرش ضد آتش

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

با توجه به استفاده فرش های ماشینی در منازل و مکانهای عمومی هدف از انجام این پروژه تهیه فرشهای ماشینی اکریلیکی مقاوم در برابر آتش و بررسی خواص فیزیکی و مکانیکی نمونه های تولید شده بوده است.

در این پروژه از نمونه های فرش ماشینی اکریلیکی 500 شانه تراکم 1000 بافت v 1/1 تراکم بالا و منو آمونیوم دی هیدروژن فسفات به عنوان ماده ضد آتش استفاده شده که این ماده در ابتدا به صورت محلول در درصدهای مختلف تهیه و سطح پشت نمونه را با محلول آغشته نموده و از این محلول در آهار نیز در مقادیر مختلف استفاده شده و به نمونه اعمال گشته و سپس آزمون های معمول فرش شامل استحکام خاب و تغییر ضخامت تحت تاثیر بار متحرک و آزمون ضد آتش قرص و شرلی انجام شده.

و در نهایت با توجه به نتایج حاصله و خواص فیزیکی و مکانیکی مطلوب و خواص ضد آتش حاصله به این نتیجه رسیده که بهترین درصد محلول ضد آتش روی فرش و 10% و مقدار درصد بهینه مواد ضد آتش در آهار 10% میباشد.

مقدمه:

در این پروژه فرش های ماشینی اکریلیکی 500 شانه تراکن 1000 بافت 1/1 که دارای نخهای پود از جنس جوت و نخهای تار از جنس پنبه پلی استر بوده بوسیله ماده ضد آتش منوآمونیوم دی هیدروژن فسفات به فرمول استفاده شده است.

به دلیل استفاده وسیع از فرشهای ماشینی اکریلیکی در منازل و مکان های عمومی و با توجه به اینکه الیاف اکریلیک هنگام سوختن گاز سمی سیاند هیدروژن تولید نموده لذا در این پروژه تولید فرش ماشینی مقاوم به آتش مورد بررسی قرار گرفته.

17 نمونه فرش ماشینی اکریلیکی در ابعاد 30*30 cm تهیه شده و محلول ضد آتش با درصدهای مختلف 5، 10، 15، 20% تهیه شده و به سطح پشت نمونه آغشته نموده سپس نمونه ها را خشک نموده و به پشت آنها آهارهای ضد آتش که در درصدهای مختلف 0، 5، 10، 15% تهیه شده پشت نمونه ها آغشته نموده و نمونه ها را خشک نموده و آزمایشات مربوط به خواص فیزیکی و مکانیکی و مقاوم به آتش را که شامل آزمون ضد آتش قرص مخصوص فرش، آزمون ضد آتش شرلی، آزمون استحکام خاب و آزمون تغییر ضخامت تحت تاثیر بار مکانیکی برروی نمونه ها انجام گرفته.

نتایج حاصله از آزمون استحکام خاب نشان میدهد که با افزایش درصد مواد ضد آتش در آهار و پشت فرش استحکام کاهش پیدا کرده به طوری که در نمونه شامل آهار حاوی 15% ضد آتش استحکام از حد استاندارد خارج شده. و همچنین در آزمون های ضد آتش قرص و شرلی مشاهده میشود که با افزایش مواد ضد آتش در پشت و در آهار نمونه ها خواص ضد آتش بهتری از خود نشان داده و به آتش مقاومتر میگردند به طوری درصدهای مواد ضد آتش بیشتر از 5% در آهار و بیشتر از 5% در پشت نمونه خواص ضد آتش مطلوبی داشته با توجه به خواص ظاهری و کاربردی فرش میتوان نتیجه گرفت که نمونه شامل 10% مواد ضد آتش در آهار و در پشت فرش خواص ضدآتش مطلوب و استانداردی داشته باشد.

فصل اول: مقدمه

1-1- الیاف پنبه

از خصوصیات مهم الیاف پنبه ای، استحکام زیاد، قابلیت انعطاف در مقابل هر گونه عملیات ریسندگی و بافندگی و تمایل جذب رنگهای متفاوت است.

2-1- خصوصیات گیاهی:

پنبه گیاهی عل فی که ارتفاع آن به 0/6 تا 2 متر می رسد. میوه پنبه کپسولی است به اندازه یک گردو به نام غوزه پنبه. الیاف پنبه به صورت توده ای متراکم در سطح تخمها رشد می کنند. مواد تشکیل دهنده الیاف سلولزی صرف نظر از سلولز که تقریباً 94 – 88% از وزن پنبه را تشکیل می دهند مواد دیگری نظیر پکتین، واکس، پروتئین و مواد کانی در الیاف وجود دارد.

تعداد صفحه : 102

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              info@elmyar.net

پایان نامه ها

 

مطالب مشابه را هم ببینید


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد :مدلسازی ارتباط پارامترهای تنظیمی روی خواص مکانیکی و دینامیکی فرش اکریلیک

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : هنر گرایش : تکنولوژی نساجی  عنوان :  مدلسازی ارتباط پارامترهای تنظیمی روی خواص مکانیکی و دینامیکی فرش اکریلیک مطالب مشابه را هم ببینید پایان نامه کارشناسی ارشد رشته Read more…

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد : بررسی خواص کالای پنبه ای اصلاح سطح شده با کرونا توسط نرم کننده های نانو سیلیکونی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : نساجی گرایش : شیمی نساجی و علوم الیاف عنوان :  بررسی خواص کالای پنبه ای اصلاح سطح شده با کرونا توسط نرم کننده های نانو سیلیکونی مطالب Read more…

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد: ایجاد نانوزبری بر سطوح منسوجات و بررسی اثرات حاصل از آن

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : مهندسی نساجی  عنوان : ایجاد نانوزبری بر سطوح منسوجات و بررسی اثرات حاصل از آن مطالب مشابه را هم ببینید پایان نامه کارشناسی ارشد رشته نساجی : Read more…