متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی رفتار پارچه های حلقوی تولیدی از نخ شنیل

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

گرایش: مهندسی نساجی – تکنولوژی نساجی

عنوان:

بررسی رفتار پارچه های حلقوی تولیدی از نخ شنیل

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

تحقیقات صورت گرفته بر روی خصوصیات ابعادی پارچه، نشان داده است که طول حلقه مهمترین عامل در کنترل ابعاد پارچه می باشد و البته تأثیر روش رنگرزی و تکمیل را نیز نباید از نظر دور داشت. با وجود اینکه بافندگی حلقوی قدمت زیادی دارد و در این مدت نخ ها را به روشهای مختلف در معرض رطوبت قرار داده اند، اما هنوز هم تمام بخشهای مرتبط با نساجی از کارخانجات تا مصرف کنندگان همه درگیر مسئله آبرفتگی هستند. موضوع اساسی در بررسی ثبات ابعادی پارچه های حلقوی پودی، مطالعه اثر تغییر طول حلقه بر روس پارامترهای مؤثر در خصوصیات پارچه (تعداد حلقه ها در واحد سطح، تعداد رجها و ردیفها در واحد طول) می باشد که نهایتًا این پارامترها تعیین کننده ابعاد و وزن پارچه خواهند بود.

بررسی مقالات موجود و جستجوهای اینترنتی مشخص می کند که علیرغم مصرف روزافزون پارچه های حلقوی شنیل تحقیقات مختصری در مورد رفتار فیزیکی و ابعادی این قبیل پارچه ها در شرایطی که تحت استراحت های مختلف و شرایط شستشوی متفاوت قرار می گیرند، ارائه شده است. ما در این تحقیق اثر استراحت خشک و استراحت کامل را روی پارچه های حلقوی شنیل صد درصد اکریلیک مورد مصرف در پوشاک زمستانی بررسی کردیم و معادلات رگرسیون را بین طول حلقه و پارامترهای هندسی و ابعادی پارچه و همچنین ثابت های هندسی (R, KS , KW , KC) را بدست آوردیم. پارچه های شنیل به دو روش به استراحت کامل رسیدند. روش اول یکبار پرس کردن و بخار دادن هم زمان و روش دوم پنج مرحله شستشو توسط ماشین لباسشویی در دمای ۴٠ درجه سانتی گراد (برنامه پشم ماشین روی سیکل کوتاه). همچنین اثر فرآیندهای خشک شویی، بخار دادن و شستشو با ماشین در دمای ۴٠ درجه سانتی گراد بر روی خواص فیزیکی نظیر ضخامت و میزان نفوذپذیری هوا بررسی شد و مشخص شد که نمونه های خشک شویی شده و بخار داده شده به ترتیب بیشترین و کمترین ضخامت را دارند. از طرفی کمترین و بیشترین میزان نفوذپذیری هوا به ترتیب برای پارچه های خشک شویی شده و بخار داده شده بدست آمد. همچنین نتایج آزمایشها نشان داد که نمونه های بخار داده شده بیشترین ثبات ابعادی را نسبت به گروه های دیگر شستشو دارند. و بالاخره در این تحقیق متوجه شدیم که برخلاف پارچه های حلقوی پودی تهیه شده از نخ های معمولی، استراحت خشک هیچ اثری روی تغییر ابعادی پارچه های حلقوی شنیل ندارد.

فصل اول

مقدمه پژوهش

1-1- هدف

هدف از انجام این تحقیق بدست آوردن ثابت های هندسی پارچه های حلقوی تولیدی از نخ شنیل صددرصد اکریلیک در دو حالت استراحت خشک و کامل و نیز بررسی ثبات ابعادی و برخی ویژگیهای فیزیک این پارچه ها هنگامی که در معرض فرآیندهای مختلف شستشو و بخار دادن قرار می گیرند، می باشد.

2-1- پیدایش تکنولوژی بافندگی حلقوی پودی

عبارت «بافندگی حلقوی» به روشی از ایجاد بافت اطلاق می شود که با خمیده کردن طولی از نخ به شکل حلقه های یک زنجیر، که از میان یکدیگر عبور داده شده اند، پارچه تولید می گردد.

بافندگی حلقوی با روش دستی، قدمت دیرینه دارد و احتمالا از روش گره زدن یا تابیندن نخها به یکدیگر، الهام گرفته است. تشکیل حلقه با انگشتان دست، سال های طولانی قبل از آنکه میل بافتنی اختراع شود، وجود داشته است. در موزه شهر لستر انگلستان، یک جفت پوتین و دستکش بلند بافندگی حلقوی متعلق به مصر از قرن پنجم نگهداری می شود. مهارت استفاده از دانه گیری، کورکردن، کیسه ای بافتن و ایجاد نقشه نمایانگر پیشرفته بودن بافتنی دستی در این دوره است.

شگفت انگیز است که نزدیک به ده قرن طول می کشد تا بافتنی دستی به ایتالیا می رسد و سپس در اروپا گسترش می یابد. بعدها بافندگی حلقوی به یک روش تولید منسوجات در انگلستان تبدیل شد. در سال 1488مجلس آن کشور کنترل قیمت را در دست گرفت و هنری پنجم (1547 – 1509) اولین پادشاهی بود که جوراب بافتنی استفاده نمود. اولین جوراب بافتنی از جنس ابریشم، در سال 1550بافته شد و در سال 1561 بدلیل ظرافت و قابلیت کشش خوب آن مورد توجه ملکه الیزابت قرار گرفت.

3-1- ساختمان بافت حلقوی

ساختمان بافت حلقوی از نظر ظرافت، عیوب پارچه، نخهای اضافی نقشه و یا اثر مراحل تکمیلی بر روی آن لازم است مورد توجه قرار گیرد. اطمینان از عبور حلقه ها از داخل یکدیگر و دریافت نمودن نخ توسط سوزن، قبل از آزاد کردن حلقه قبلی ضروری است؛ در غیر اینصورت در هنگام تکمیل و یا مصرف، پارگی، در رفتگی و یا جدا شدن ساختمان بافت از یکدیگر بوجود می آید. خصوصیات ساختمان بافت حلقوی بستگی به نحوه اتصال حلق هها به طرفین و بالا و پائین آن دارد. حلقه هایی که در ستون عمودی قرار دارند به نام ردیف و حلق ههایی که در یک خط افقی هستند به نام رج خوانده میشود. دو اصطلاح ردیف و رج به ترتیب مشابه تاروپود در ساختمان پارچه های تاروپودی است.

4-1- ماشین های تخت باف

ماشین های تخت باف به دو دسته کلی تقسیم می گردند:
الف) تخت باف دستی شامل ماشین های تخت باف یکروسیلندر و دو رو سیلندر می باشد.
ب) تخت باف موتوری شامل تخت باف دو رو سیلندرو تخت باف دوبله سیلندر (ماشین هایی که زاویه بین دو صفحه سوز نهای آن ١٨٠ درجه می باشد و از سوزن دو سر زبانه دار بر روی آن استفاده می شود) می باشند. هریک از ماشین های اخیر به صورت های تک سیستم، دوبله سیستم و سه سیستم وجود دارند.

1-4-1- قسمت های مختلف یک ماشین تخت باف

شکل (1-1) قسمت های مختلف یک ماشین تخت باف دو رو سیلندر را نشان می دهد. این قسمت ها عبارتند از:

1- بسته نخ؛ 2- فنر پیچشی؛ 3- وسیله کنترل کشش؛ 4- نخ برای حامل نخ؛ 5- صفحه و سیلندر سوزن ها؛ 6- سوزن زبانه دار؛ 7- فنر سوزن؛ 8- جعبه بادامک؛ 9- شانه پارچه؛ 10- وزنه.

در شکل فوق الذکر مسیر حرکت نخ از بسته نخ به سوزن ها نشان داده شده است. جنس روزنه های عبور نخ در قسمت های (e) ،(d) (b)، (a) چینی (سرامیک) می باشد تا در مقابل نخ و سایش توسط آن مقاوم باشد.

زوایه بین صفحه و سیلندر (صفحه سوزن جلو و صفحه سوزن عقب) حدود ١١٠ درجه می باشد این صفحه ها شیاردار بوده و سوزن ها در داخل شیارها قرار می گیرند و می توانند در داخل شیار تنها حرکت صعودی و نزولی داشته باشند که این حرکت به دلیل عبور بادامک در مقابل سوزن ها می باشد. چنانچه سوزن ها خارج از بافت نباشند در مسیر شیار بادامک قرار گرفته و به سمت بالا و پائین حرکت می نمایند. در غیر این صورت حرکتی نخواهند داشت. در این شکل سوزن صفحه عقب درحالت بافت و در صفحه جلو سوزن در حالت نبافت (خارج از عمل) می باشند. کار نخ بر یا حامل نخ این است که نخ را در مقابل قلاب سوزن هایی که بالا آمده اند قرار داده تا نخ به داخل قلاب آن تغذیه گردد. تولید پارچه های حلقوی بدون کشش غیرممکن است. ایجاد کشش روی حلقه ها و در نتیجه پارچه به طرق مختلف صورت می گیرد. در ماشین های تخ تباف وزنه از طریق شانه پارچه، این کشش را تأمین می کند. درحالی که در ماشین های گردباف اعمال کشش توسط غلتک های برداشت صورت می گیرد. ثابت ماندن کشش در حلق ههای مختلف در طی تولید پارچه بر روی کیفیت پارچه بسیار مهم م یباشد. لازم به تذکر است که نمره شانه مورد استفاده می بایست با گیج ماشین هماهنگ باشد. جرم وزنه ها به نوع بافت، نوع و نمره نخ بستگی داشته و قابل تعویض می باشند.

کار فنر پیچشی ثابت نگه داشتن مقدار کشش در نخ حین تغذیه به سوزن ها می باشد. علاوه بر قسمت های فوق الذکر ماشین های تخت باف دارای دو برس ١ می باشند که بعد از نخ بر قراردارد و همراه با نخ بر و قالب های بادامک حرکت می کنند. وظیفه برس ها باز کردن کامل زباله سوزن ها قبل از تغذیه نخ به سوزن می باشد. شکل (2-1) محل قرار گرفتن برس ها را بر روی یک ماشین تخت باف دورو سیلندر نشان می دهد.

تعداد صفحه : 315

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              info@elmyar.net

پایان نامه ها

 

مطالب مشابه را هم ببینید


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد :مدلسازی ارتباط پارامترهای تنظیمی روی خواص مکانیکی و دینامیکی فرش اکریلیک

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : هنر گرایش : تکنولوژی نساجی  عنوان :  مدلسازی ارتباط پارامترهای تنظیمی روی خواص مکانیکی و دینامیکی فرش اکریلیک مطالب مشابه را هم ببینید پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی Read more…

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد : بررسی خواص کالای پنبه ای اصلاح سطح شده با کرونا توسط نرم کننده های نانو سیلیکونی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : نساجی گرایش : شیمی نساجی و علوم الیاف عنوان :  بررسی خواص کالای پنبه ای اصلاح سطح شده با کرونا توسط نرم کننده های نانو سیلیکونی مطالب Read more…

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد: ایجاد نانوزبری بر سطوح منسوجات و بررسی اثرات حاصل از آن

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : مهندسی نساجی  عنوان : ایجاد نانوزبری بر سطوح منسوجات و بررسی اثرات حاصل از آن مطالب مشابه را هم ببینید پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی نساجی با Read more…