پایان نامه ارشد مهندسی شیمی فرآیند: بازیابی سرب از پسماند باقیمانده از کارخانجات سرب و روی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی فرآیند

با عنوان : بازیابی سرب از پسماند باقیمانده از کارخانجات سرب و روی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.SC” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي شيمي – فرآيند

عنوان:

بازيابي سرب از پسماند باقيمانده از كارخانجات سرب و روي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:

سرب ماده اي است كه از منابع طبيعي يعني كانسارهاي حاوي سرب قابل استحصال ميباشد. در سالهاي اخير جهت توليد شمش سرب علاوه بر استفاده از سنگ معدن، از باتريهاي اسقاطي و ساير منابع حاوي سرب نيز استفاده ميشود. بطور كلي جهت بازيافت سرب از كيك هاي حاوي سرب روش پيرومتالورژي بدليل دماي بالاي ذوب اين كيك مقرون به صرفه نميباشد. از جمله روشهاي هيدرومتالورژي روش فلوتاسيون و نيز روش محلولهاي نمكي ميباشد كه روش اخير در اين طرح مورد بررسي قرار گرفته است.

در اين روش باطله مورد نظر به وسيله آب نمك تحت فرآيند ليچينگ قرار ميگيرد كه پارامترهاي عملياتي بهينه در اين مرحله شامل سرعت همزن معادل با 500rpm، زمان در حدود 30 دقيقه ، دما در حدود 20 درجه سانتيگراد، چگالي پالپ برابر 50mg/l و pH=1 می باشد.

سپس اين محلول تحت فرآيند سمنتاسيون با سه فلز Fe، Al و Zn قرار گرفته و ذرات محتوي سرب بر روي سطح محلول شناور ميشوند. ذرات شناور شده قابل انتقال به كوره جهت توليد شمش سرب ميباشد.بيشترين بازيابي در مرحله شستشو با نمك معادل 95,22 درصد و در مرحله سمنتاسيون معادل با 99,4 درصد ميباشد كه بدين ترتيب كل بازيافت معادل با 94,65 درصد خواهد بود.

مقدمه:

سرب پنجمين فلز پرمصرف در سطح جهان است كه كاربردهاي متنوعي در صنايع فلزي، شيميايي ، نظامي و… دارد كه امروزه بيشترين مصرف آن در ساخت باتري هاي اتوموبيل ميباشد. در سالهاي گذشته بيشترين منبع مورد استفاده در توليد شمش سرب، استفاده از كانسارهاي اين فلز با ارزش بوده است. در حاليكه در 20 سال گذشته بدليل روند نزولي ميزان ذخاير معادن و نيز مشكلات زيست محيطي انباشت مصنوعات ساخته شده از سرب بازيافت اين فلز مورد توجه قرار گرفت. به نحوي كه امروزه بيش از 80 درصد شمش سرب توليدي در دنيا از باتريها و نيز پسماندهاي حاوي سرب استحصال ميشود. كانه سرب به همراه عنصر روي بوده و لذا استحصال شمش اين دو فلز بطور موازي ميباشد. پسماند كارخانه هاي توليد شمش سرب و روي نيز حاوي فلز سرب ميباشد اما بدليل ساختار مينرالي خاص آن به روشهاي معمول قابل بازيافت نميباشد. لازم به ذكر است كه سنگ معدن حاوي سرب بطور معمول حاوي 3,5 تا 4 درصد سرب است درحاليكه پسماند كارخانه توليد شمش روي حاوي حداقل 7,5 درصد سرب ميباشد. در اين پايان نامه دو روش معروف استحصال سرب از كيك حاوي اين ماده (روش فلوتاسيون و روش محلولهاي نمكي) بررسي و مقايسه شده وپارامترهاي روش جديد محلولهاي نمكي بهينه سازي شده است.

فصل اول: کلیات

1-1- هدف

هدف از اين تحقيق ارزيابي روش و بهينه سازي پارامترهاي فرآيند بازيابي سرب از كيك هاي واحد انحلال كارخانه توليد شمش روي به روش محلولهاي نمكي ميباشد. دو دليل عمده انجام تحقيقاتي پيرامون اين مبحث را ضروري مينمايد، يكي مشكلات زيست محيطي ناشي از دفع كيك هاي حاوي سرب و ساير فلزات سنگين در اطراف كارخانه ها است كه از سويي نياز به زيرسازي بسيار پرهزينه داشته و از سويي احتمال نفوذ فلزات سنگين از جمله سرب به آبهاي زير زميني دور از ذهن نخواهد بود . و از سويي ديگر افزايش بي سابقه   قيمت سرب در سال اخير ميباشد كه در صورت اجراي چنين طرحي، منابع درآمدزا را، افزايش خواهد داد. در خصوص قيمت سرب لازم به ذكر است كه قيمت اين ماده معدني در دوسال اخير به دو برابر ميانگين قيمت سرب در 50 سال گذشته رسيده است. همين مطلب، هزينه تجهيزات فرآيند بازيافت سرب را توجيه ميكند. تا پيش از اين ميزان سرب موجود در پسماندهاي واحد انحلال به حدي نبود كه بازيابي آنها اقتصادي باشد . در نتيجه بازيابي آن از پسماند مورد توجه كارخانجات قرار نميگرفت. روشهاي حرارتي (پيرو متالورژي) متعددي از جمله استفاده از كوره ويلز و Slag Fuming جهت بازيابي سرب از پسماندهاي واحد انحلال شناخته شده است و سابقه علمي و عملي دارد. از آنجا كه احداث چنين واحدهايي سرمايه گذاري نسبتاً زيادي نياز دار د و همچنين انتخاب چنين روشهايي از توجيه مالي و اقتصادي خيلي كمي برخوردار است، استفاده از روشهاي شيميايي بازيابي سرب مورد توجه دست اندركاران اين صنعت قرار گرفته است.

جنبه هاي مجهول و مبهم و متغيرهاي مربوط به پرسشهاي اين تحقيق، دستيابي به فرآيندي مطمئن و اقتصادي جهت بازيابي سرب و بهينه كردن مصرف مواد شيميايي مورد نياز ميباشد.

متغيرهاي مربوط شامل استفاده از Reagent هاي مختلف و انتخاب بهترين Reagent، شرايط فرآيند از قبيل PH، دما، زمان اقامت و نهايتاً تثبيت فرآيند مناسب ميباشد.

يكي از مهمترين ديدگاه هاي اين ط رح از آنجا ناشي ميشود كه پروژه اي در منطقه انگوران در دست بررسي ميباشد كه ظرفيتي معادل با 100 هزار تن شمش روي در سال ميباشد. به اين ترتيب پس از راه اندازي كارخانه ، كيك ناشي از كارخانه فوق حجم قابل ملاحظه اي خواهد داشت و بازيافت سرب از آن منبع درآمد مناسبي جهت عوامل توسعه طرح خواهد بود.

2-1- پیشینه تحقیق

بازيابي سرب از پسماند واحد انحلال كنسانتره هاي سولفوره سابقه علمي و عملي بيش از 50 سال را دارد ولي بازيابي سرب از پسماند واحد انحلال كاني هاي اكسيده سيليكاته با روش هيدرومتالورژي تاكنون در مقياس صنعتي انجام نشده است.

در اين ارتباط معدودي از شركتهاي مهندسي دارنده تكنولژي در جهان از قبيل شركت كالسيمين، شركت كاهنربا و Reunidas Tecnicas اسپانيا مطالعات و آزمايشاتي داشته اند كه نتايج تحقيقات و بررسيهاي اين شركتها در طرح آورده شده است. مطالعات انجام شده تحت عنوان شرکت TR اسپانيا بصورت توضيح كلي فرآيند بازيافت توسط محلولهاي نمكي در فصل چهارم ارائه شده و نتايج آزمايشات انجام شده توسط شركت كالسيمين وكاهنربا بر روي كيك هاي موجود در منطقه انگوران در فصل پنج و شش آورده شده است.

تعداد صفحه :  93

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              [email protected]