پایان نامه ارشد مهندسی برق قدرت: مکان یابی بهینه کنترل کننده های یکپارچه توان

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : مکان یابی بهینه کنترل کننده های یکپارچه توان جهت افزایش بارپذیری خطوط و بهبود پروفیل ولتاژ

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي برق- قدرت
عنوان :
مكان يابي بهينه كنترل كننده هاي يكپارچه توان جهت افزايش بارپذيري خطوط و بهبود پروفيل ولتاژ توسط الگوريتم هوشمند جديد

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:

اين پروژه الگوريتمي تحت عنوان الگوريتم قورباغه بهبود يافته را جهت يافتن تعداد و محل بهينه كنترل كننده هاي يكپارچه توان (UPFC) در سيستم هاي قدرت ارائه مي دهد . كنترل كننده هاي يكپارچه توان به جهت آنكه مي توانند توان اكتيو ، راكتيو خط و ولتاژ شين ها را همزمان كنترل كنند ، از اهميت خاصي برخوردار هستند و انعطاف پذيري بالايي در شبكه دارند . در اين مقاله از مدل مجزاي كنترل كننده يكپارچه توان جهت حداكثر كردن ظرفيت با رگذاري خطوط انتقال استفاده مي شود . در ضمن محدوديت ظرفيت خطوط انتقال و سطح ولتاژ معين به عنوان قيود در نظر گرفته مي شوند . جايابي بهينه UPFC توسط الگوريتم قورباغه بهبود يافته ، منجر به پروفيل ولتاژي صاف و افزايش ظرفيت و پايداري خطوط انتقال توان مي گردد . در انتها نيز به شبيه سازي و بررسي نتايج حاصل از آن خواهيم پرداخت . به همين منظور در اين شبيه سازي ، يك سيستم قدرت 118 و 14 شينه مطابق استاندارد IEEE مورد آزمايش قرار مي گيرد و اثر جايابي صحيح و بهینه UPFC  در آن مشاهده مي شود . نتايج نشان خواهد داد كه عملكرد حالت ماندگار سيستم با توجه به جايابي بهينه و پارامترهاي مناسب كنترل كننده يكپارچه توان توسط روش مذكور در مقاله، به طور موثري بهبود مي يابد.

مقدمه:

در سال هاي اخير عملكرد ماندگار سيستم هاي قدرت و برنامه ريزي و بهره برداري مطلوب آن به يكي از دغدغه هاي اساسي تبديل گشته است . هر آنقدر كه سيستم هاي قدرت گسترده و پيچيده تر مي شوند و بارگذاري آن ها سنگين تر مي گردد ، عملكرد آن ها نيز به مراتب مي تواند در معرض ناپايداري بيشتر قرار گيرد مانند اضافه بار هاي حرارتي بيش از حد ، فروپاشي ولتاژ و نوسانات فركانسي و . . . . براي عملكرد مطمئن در سيستم هاي قدرت ، نگه داشتن سطح اطمينان در حدي مجاز ضروري مي باشد. به همين منظور كنترل پذيري سيستم هاي قدرت جهت استفاده كامل از ظرفيت موجود در سيستم ضروري خواهد بود . توسعه تكنولوژي ساخت نيمه هادي هاي قدرت جديد و به دنبال آن توسعه ادوات FACTs، شرایط مناسبي براي كنترل توان و افزايش بارگذاري در شبكه هاي انتقال موجود را فراهم آورده است . كنترل كننده هاي يكپارچه توان (UPFC) يكي از اعضاي خانواده ادوات FACTs مي باشند كه توانايي كنترل همزمان و يا مجزاي توان اكتيو و راكتيو را دارند. همچنين قابليت كنترل پخش بار را نيز خواهند داشت. مقالاتي چند در رابطه با مكان يابي بهينه UPFC با اهداف گوناگون و روش هاي مختلف منتشر شده است. در برخي مراجع روش ضرايب لاگرانژ اصلاح شده براي تعيين مكان بهينه UPFC اعمال شده است. در برخي ديگراز مراجع ، از روش الگوريتم ژنتيك براي بهينه سازي 3 تا از پارامترهاي ادوات FACTs از جمله SVC و  TCVR ، TCPST ، TCSC استفاده شده است . اين سه پارامتر شامل محل نصب ادوات FACTs، نوع و مقادير نامي آن ها است . اما در اين مقالات راجع به كنترل كننده هاي يكپارچه توان (UPFC) صحبتي به ميان نيامده است . هدف اصلي اين مقاله ، ارائه روشي مناسب براي يافتن و انتخاب محل بهينه UPFC ها در سيستم هاي قدرت است به گونه اي كه ظرفيت بارگذاري خطوط انتقال شبكه به حداكثر برسد و در ضمن ، تمام قيود سيستم از جمله محدوديت سطح ولتاژ و ظرفيت خطوط انتقال، همزمان در نظر گرفته شده و ارضاء گردند . مسئله جايابي بهينه تعدادي از ادوات FACTs به يك مسئله بهينه سازي مبدل مي شود كه در اين مقاله توسط الگوريتم قورباغه بهبود يافته (MSFLA) حل خواهد شد كه اين الگوريتم توانايي بسيار بالايي در يافتن بهينه ترين جواب دارد. در ادامه ، نتايج اصلي آزمايش بر شد كه اين الگوريتم توانايي بسيار بالايي در يافتن بهينه ترين جواب دارد. در ادامه ، نتايج اصلي آزمايش بر روي سيستم 118 و 14 شينه IEEE توسط روش پيشنهادي مذكور ، نشان داده خواهد شد و تأثير اين روش به وضوح مشخص مي گردد.

فصل اول

کلیات

مقدمه

صنعت برق در دنيا به سرعت در حال تغيير و تحول است كه عواملي چون بازار، كمبود منابع طبيعي و تقاضاي رو به افزايش الكتريسيته موارد مهمي در ايجاد اين تغييرات و تحولات سريع و پيش بيني نشده هستند. با وجود اين درخواست روبه رشد ، خيلي از برنامه هاي توسعه توسط فشارهاي ناشي از گروههاي حامي مسائل زيست محيطي در رابطه با عدم اعطاء مجوز ساخت خطوط انتقال جديد و نيروگاهها محدود شده اند. بنابراين جهت حداكثر كردن ظرفيت انتقال خطوط موجود به همراه بالا بردن پايداري و قابليت اطمينان سيستم هاي قدرت استفاده از ادوات الكترونيك قدرت اجتناب ناپذير است و بطوركلي استفاده از تجهيزات و تكنيكهاي جديد الكترونيك قدرت مي تواند جانشين خوبي براي راه حلهاي سوم باشند. در گذشته اين تكنيكها معمولا بر پايه ي تكنولوژي هاي الكترومكانيكي بوده و داراي پاسخ زماني بالا و هزينه نگهداري زياد مي باشند.يك سيستم قدرت مي تواند به صورت مجموعه اي از منابع توليد كننده و بازارهاي مصرفي كه از طريق شبكه ي خطوط انتقال ، ترانسفورماتورها و تجهيزات حفاظتي موردنياز باهم ارتباط دارند در نظر گرفته شود. ساختار سيستم قدرت تابعي از وضعيت اقتصادي موجود، تصميمات سياسي، مهندسي و زيست محيطي مي باشدو به همين دليل ساختار آن هميشه در حال تغييراست. سيستم هاي قدرت بر اساس ساختارشان به طوركلي به دو سيستم شعاعي و حلقوي تقسيم مي شوند. سيستم هاي حلقوي را در مناطقي با تراكم بالاي جمعيت كه امكان ساخت پست قدرت نزديك به مراكز تقاضاي بار وجود دارد مي توان پيدا كرد ، در حاليكه سيستم هاي شعاعي در مناطقي كه مقدار زيادي از توان مجبور است مسير طولاني را از پست قدرت به مراكز بار طي كند مشاهده مي شوند. پخش توان در كل شبكه مستقل از ساختار سيستم قدرت و تابعي از امپدانس خط انتقال مي باشد. خط انتقال با امپدانس پايين توانايي پخش توان بيشتري نسبت به خط انتقال با امپدانس بالا دارد. اما اين نتيجه هميشه درست نيست زيرا مسائل عملي زيادي وجود دارند كه بايد آنهارا در نظر گرفت. كار اپراتور سيستم كمك به سيستم و تلاش براي توزيع مجدد پخش توان تا رسيدن به هدف مورد نظر مي باشد. نمونه هايي از مشكلات عملي كه پخش توانهاي اكتيو و راكتيو كنترل نشده ممكن است بوجود آيد بياورند عبارتند از: كاهش پايداري سيستم، ايجاد حلقه هاي پخش توان ، تلفات بالاي انتقال ، تجاوز از حد ولتاژ موردنظر و عدم بهره برداري از ظرفيت كامل خطوط انتقال به علت محدوديت دمايي و فرمان قطع پشت سرهم رله ها . اين قبيل مشكلات معمولا بوسيله ساخت نيروگاهها و خطوط انتقال جديد حل مي شوند، اما اين راه حل داراي هزينه اجرايي بالا ، زمان بر و در تضاد با گروههاي حامي محيط زيست مي باشد، راه حل جديدي كه براي حل اين قبيل مشكلات مي توان در نظر گرفت مربوط به استفاده از جديدترين روشها و تجهيزات الكترونيك قدرت تحت عنوان FACTS می باشد.

تعداد صفحه : 164

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :       

        serderehi@gmail.com

1 فکر می‌کنند “پایان نامه ارشد مهندسی برق قدرت: مکان یابی بهینه کنترل کننده های یکپارچه توان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *