پایان نامه ارشد مهندسی برق : تعیین محدوده واکه ها در سیگنال گفتار پیوسته

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : تعیین محدوده واکه ها در سیگنال گفتار پیوسته

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي برق – الكترونيك

عنوان:

تعيين محدوده واكه ها در سيگنال گفتار پيوسته

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:

به طور كلي امروزه سيستم هاي شناسايي اجزاء جمله به دليل كاربردهاي فراواني كه دارند، بسيار مورد توجه قرار گرفته اند و تعداد زيادي از محققين در اين زمينه مشغول به فعاليت مي باشند. از جمله اين كاربردها مي توان كمك به نابينايان، كمك به ناشنوايان، سيستمهاي شناسايي اشخاص، آموزش زبان و… را اشاره نمود. حال ممكن است اين سئوال مطرح شود كه چرا هدف ما در اين پروژه شناسايي واكه هاست. در پاسخ به اين پرسش بايد گفت كه از نظر انرژي و دامنه بخش اعظم يك هجا را واكه ها تشكيل داده اند، بنابراين شناسايي واكه ها مهمترين مرحله شناسايي اجزاء جمله مي باشد و حصول به اين مقصود، راه را بسيار هموار مي سازد.

اين پايان نامه بر روي آشكارسازي محل واكه ها تاكيد دارد و روشي براي قطعه بندي سيگنال ورودي بر اساس تعيين محل رخدادها ارائه ميكند. براي تعيين مرز اين رويدادها از سه روش تعيين كردن تغييرات وابستگي طيفي سيگنال در دوره هاي كوتاه زماني، تغييرات مشخصات آكوستيكي و تغييرات دامنه و فركانس فرمنتها بطور همزمان استفاده شده است و تمامي مكانهاي تعيين شده توسط هر يك، مبين وقوع يك رويداد ميباشد سپس براي هر قطعه نرخ عبور از صفر، نسبت مجموع ضرايب فوريه براي هر بانك ايجاد شده در طيف فوريه و نسبت انرژي هر قطعه به قطعه قبل و بعد آن قطعه را بدست مي آوريم و با اعمال آنها به شبكه عصبي FUZZY ARTmap مرز واكه ها تعیین می گردد.

مقدمه:

از قديم كه انسان زبانهايي را براي گفتار اختراع كرد گفتار مستقيم ترين راه براي انسان براي رساندن اطلاعات به ديگري بوده است. تاكنون ارتباط با استفاده از گفتار معمول ترين روش در شبكه هاي ارتباطي بوده است. سيگنال گفتار هم اكنون در بين تكنولوژي هاي واسط همانند تلفن، فيلم راديو، تلويزيون و اينترنت گسترش يافته است. از اينرو نوشته هاي بسياري در زمينه پردازش سيگنال گفتار پيشنهاد شده است و الگوريتمهاي زيادي مربوط به آنها ارائه شده است. بهرحال با توجه به طبيعت متغير با زمان سيستم توليد گفتار انسان، صحت و توانايي سيستم همچنان به عنوان مشكلي در زمينه پردازش سيگنال گفتار باقي مانده است. با توجه به كاربردهاي فراوان قطعه بندي گفتار و تعيين محل واكه و همخوان، روشهاي گوناني براي اين منظور ارائه شده است. هدف از اين تحقيق ارائه روشي با استفاده از نتايج و تجربيات صورت گرفته در تحقيقات گذشته براي معرفي مدلي با دقت و سرعت بالا در تعيين محل واكه ها ميباشد.

در فصل اول كلياتي راجع به اين هدف مشاهده ميكنيد، در فصل دوم با مفاهيم اوليه اين بحث آشنايي پيدا ميكنيم سپس در فصل سوم شبكه عصبي و روابط آن مورد بررسي قرار ميگيرد، در فصل چهارم در مورد مراحل كار توضيح داده ميشود و در نهايت در فصل پنجم نتايج بدست آمده مورد بررسي قرار مي گيرد.

فصل اول: کلیات

1-1) هدف

از زمان اختراع تلفن توسط الكساندر گراهام بل در سال 1875 با پردازش سيگنال گفتار به عنوان يك هدف مهندسي رفتار شده است كه به علت تكنيكهاي اطلاعاتي توسعه زيادي يافته است. بخصوص توسعه سريع مدارات VLSI و كامپيوترهاي شخصي باعث پشرفت چشمگير پردازش سيگنال شده است. بطوركلي تحقيقات در حوزه پردازش سيگنال گفتار به 6 دسته تقسيم مي شود.

1- انتقال و ذخيره گفتار

2- سيستم هاي توليد گفتار

3- شناسايي و تشخيص گوينده

4- سيستم هاي بازشناسي گفتار

5- خدمات به معلولان

6- بهبود و ارتقاء كيفيت سيگنال گفتار

2-1) پیشینه تحقیق

كارهاي بسياري بر روي پردازش سيگنال گفتار انجام شده است اما درستي و توانايي سيستم پردازش سيگنال گفتار همچنان داراي مشكلاتي است. اصلي ترين دليل اين مشكل آن است كه سيستم توليد گفتار انسان متغير با زمان  است و سيگنال طبيعي يك فرآيند متغير است.

3-1) روش کار و تحقیق

در اين تحقيق سعي بر آن داريم تا روشي را براي تعيين محل و نوع واكه ها ارائه دهيم. با استفاده از روش توضيح داده شده در فصل دوم سيگنالهاي ورودي گفتار را به كمك تعيين محل رخدادها قطعه بندي كرده و سپس براي هر قطعه نرخ عبور از صفر، نسبت مجموع ضرايب فوريه براي هر بانك ايجاد شده در طيف فوريه و نسبت انرژي هر قطعه به قطعه قبل و بعد آن قطعه را بعنوان ورودي به شبكه عصبي اعمال مي نماييم.

تعداد صفحه : 82

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :       

        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *