پایان نامه ارشد مهندسی برق : تشخیص تهاجم در شبکه های کامپیوتری

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : تشخیص تهاجم در شبکه های کامپیوتری با استفاده از شبکه عصبی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي برق- الكترونيك
عنوان:
تشخيص تهاجم در شبكه هاي كامپيوتري با استفاده از شبكه عصبي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده
در اين پژوهش، سيستمهاي تشخيص تهاجم به شبكههاي رايانهاي مبتني بر ساختار شبكه هاي عصبي مورد بررسي و تحليل قرار گرفتهاند. استفاده از شبكة عصبي در اين سيستمها باعث بالا رفتن انعطاف پذيري سيستم ميشود. از سوي ديگر، بكارگيري شبكة عصبي، سيستم را قادر به يادگيري رفتار حملات ميكند، تا بتواند بدون نياز به بهنگام سازي قادر به تشخيص حملات جديد شود. در اين سمينار، عملكرد شبكه هاي عصبي MLP، SOM و ART در سيستمهاي تشخيص تهاجم بررسي شده است.

مقدمه
شبكه هاي كامپيوتري عليرغم منافعي از قبيل اشتراك قدرت محاسباتي و منابع، خطراتي را نيز خصوصا در زمينه امنيت سيستم به همراه آوردهاند. در طي دو دهه اخير تلاشهاي تحقيقاتي فراواني در زمينة امنيت شبكه صورت گرفته و تكنيكهاي مختلفي براي ساختن شبكههاي امن ارائه شده اند. در اين سمينار عملكرد شبكه هاي تحت سرپرست MLP و بدون سرپرست SOM و ART  در تشخيص تهاجم به شبكههاي رايانهاي بررسي شده است. در فصل 1 كليات اين پژوهش شامل هدف، تحقيقات انجام شده و نحوه انجام پژوهش بررسي شده است. فصل 2 توضيحاتي در خصوص آشنايي با شبكههاي عصبي ارائه شده است. در فصل 3 سيستمهاي تشخيص تهاجم به همراه انواع و نحوه كار آنها بررسي شده است. همچنين در مورد برخي انواع حملات قابل تشخيص توسط اين سيستمها نيز توضيحاتي ارائه شده است. فصل 4 به بررسي مطالعات انجام شده در خصوص به كارگيري روشهاي عصبي MLP، SOM و ART در تشخيص تهاجم پرداخته است. در پايان فصل 5 نيز شامل نتيجه گيري و بيان پيشنهادات لازم مي باشد.

فصل اول

كليات

1-1- هدف

با رشد تكنولوژيهاي مبتني بر اينترنت، كاربرد شبكه هاي رايانه اي در حال افزايش است و در نتيجه تهديدات حملات رايانهاي نيز گسترش مييابد. در برخي موارد خسارات ناشي از حملات رايانه اي براي سازمانها به ميليونها دلار ميرسد و حتي گاهي مواقع اين خسارات جبران ناپذير هستند. بنابراين، امروزه تشخيص تهاجم بيشتر از هر زمان ديگري توجه محققان را به خود جلب كرده است. سيستم تشخيص تهاجم، يك سيستم مديريت امنيت براي شبكهها و رايانهها ميباشد. اين سيستمها به دو دسته سيستم هاي تشخيص تهاجم مبتني بر ميزبان و سيستمهاي تشخيص تهاجم مبتني بر شبكه تقسيم مي شوند. در اين پژوهش از سيستمهاي تشخيص تهاجم مبتني بر شبكه استفاده شده است.

براساس روش تحليل و تشخيص نيز سيستمهاي تشخيص تهاجم به دو دسته اساسي سيستمهاي تشخيص سوءاستفاده و سيستمهاي تشخيص ناهنجاري تقسيم ميشوند. در مدل تشخيص سوءاستفاده، از نشانه هاي شناخته شدهاي كه در رابطه با تهاجمات يا آسيب پذيريها وجود دارد، استفاده شده و سيستم به دنبال فعاليتهايي ميگردد كه مشابه اين نشانه ها باشند. در اين مدل نياز به بهنگام سازي مداوم نشانه ها وجود دارد. هدف در اين پژوهش، بررسي برخي روشهاي ممكن براي بالا بردن انعطاف پذيري سيستمهاي تشخيص تهاجم ميباشد تا نياز به بهنگام سازي سيستم از بين برود و سيستم توانايي شناسايي حملات ناشناخت هاي كه قبلا نديده است، را داشته باشد.

يكي از روشهاي مطرح در تشخيص تهاجم، بهره گيري از شبكه هاي عصبي مصنوعي است. در سالهاي اخير بسياري از كارهاي انجام شده در زمينة تشخيص تهاجم، برروي اين موضوع تمركز نموده اند. استفاده از شبكة عصبي در تشخيص تهاجم باعث بالا رفتن انعطاف پذيري ميشود. از مزاياي شبكة عصبي مي توان به قابليت تحليل دادههاي غيركامل شبكه و نيز قابليت يادگيري آنها اشاره نمود. بنابراين سيستم هاي تشخيص تهاجم مبتني بر شبكة عصبي قابليت يادگيري رفتار حملات را دارند و قادر هستند حملات جديد را بدون بهنگام سازي سيستم تشخيص دهند. اين سيستمها ابتدا براساس رفتارهاي طبيعي و يا حمله و يا تركيبي از هردوي آنها آموزش يافته، سپس جهت تشخيص تهاجم به كار برده ميشوند.

تعداد صفحه : 121

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :       

        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *