پایان نامه ارشد علوم اجتماعی: گرایش پژوهش علوم اجتماعی بررسي عوامل مؤثر بر میزان اعتماد اجتماعی

متن کامل پایان نامه با فرمت ورد – دانشگاه تهران

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم اجتماعی 

گرایش پژوهش علوم اجتماعی با موضوع بررسي عوامل مؤثر بر میزان اعتماد اجتماعی آزمون تجربي در شهر اراک

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید متن کامل این پایان نامه اقدام نمائید.

لوگوی-دانشگاه-تهران

دانشگاه تهران

دانشکده علوم اجتماعی

 

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشدعلوم اجتماعی

{ گرایش پژوهش علوم اجتماعی }

موضوع :

بررسی اعتماد اجتماعی و عوامل مؤثر برآن

آزمون تجربي در شهر اراک

 

استاد راهنما :

دکترهوشنگ نایبی

 

استادمشاور :

دکتر علیرضا محسنی تبریزی

 

نگارش :

******* 

 

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

فصل اول   

كليات تحقيق

 

 

انسان به حکم اینکه موجودی اجتماعی است و به تعبیری تمایل به زندگی با جمع ریشه در فطرت او دارد، ناگزیر از ایجاد ارتباط با دیگران است، ارتباطی که در پرتو آن موفق می گردد مشکلات و نارسائیهای خود را مرتفع نماید و بطور متقابل در رفع مشکلات و کاستیهای متنوع و متعدد سایرین مؤثر و دارای نقش باشد. بدون شک یکی از اساسی ترین مواردی که ضرورت این ارتباطات بین افراد بشر را تسریع می کند، اعتماد افراد به یکدیگر می باشد.

اعتماد در متن کنش های انسان به خصوص در آندسته از کنش ها که جهت گیری معطوف به آینده دارند، نمود پیدا می کند. به بیان دیگر اعتماد آن نوع رابطه کیفی است که به تعبیر کلمن(1377) قدرت عمل کردن را تسریع می کند. اعتماد تسهیل کننده مبادلات در فضای اجتماعی است که هزینه مذاکرات و مبادلات اجتماعی را به حداقل می رساند و برای حل مسائل مربوط به نظم       اجتماعی نقش تعیین کننده ای دارد و عنصر پیش قراردادی و مقوم حیات اجتماعی است. همچنین اعتماد اجتماعي موجب مي شود كه اعضاء يك جامعه به هم نزدیک شوند و به تعامل با یکدیگر در عرصه های مختلف زندگی اجتماعی بپردازند. در واقع توانايي كار جمعي و معاشرت پذيري انسانها            در جامعه به معني پذيرش صداقت، قابليت اعتماد كردن، اطمينان و حسن وظيفه آنها نسبت به یکدیگر است.

 

 

رساله حاضر بر آن است تا ضمن تشریح فضای مفهومی اعتماد اجتماعی و نیز شناسایی ابعاد آن، عوامل مؤثر بر اعتماد اجتماعی را شناسایی کند. به همین منظور، ضمن مروری که بر نظريه های  اعتماد اجتماعی دارد با عنایت به فرضیاتی که از این نظريه ها اخذ و به آزمون گذاشته می شود، به بیان عوامل مؤثر بر اعتماد اجتماعی می پردازد. همچنین با توجه به یافته ها و نتایج حاصل از               تحقیق به بیان راهکارهها و پیشنهاداتی در جهت افزایش میزان اعتماد اجتماعی خواهد پرداخت.

در این فصل از تحقیق، به بیان طرح مسئله، اهمیت و ضرورت تحقیق واهداف تحقیق می پردازیم.

1- 1- طرح مسئله

در بستر تعاملات اجتماعي و گروهي، اعتماد بعنوان يك سازوكار اجتماعي با كاركردهاي متعدد اجتماعي، سياسي، اقتصادي و روان شناختي خود نقش مهمي را ايفا مي كند. بسياري از جامعه شناسان معتقدند كه اعتماد پايه اساسي نظم اجتماعي مي باشد، اعتماد، تنش ها را كاهش  مي دهد و انسجام را افزايش مي دهد. آنچه كه باعث اعتماد مردم به يكديگر مي شود، احساس امنيت است و براي حركت موفقيت آميز اقتصاد و افزايش مشروعيت حكام و توسعه سياسي ضرورت دارد.

اعتماد را نمي توان بطور مصنوعي ايجاد كرد. اعتماد محصول شرايط اجتماعي و اقتصادي خاصي در جامعه است كه در طول زمان از طريق سلسله اي از تعامل شكل مي گيرد. در جامعه ايران با توجه به اين كه حد بالاي هرم جمعيت را جوانان تشكيل مي دهند، باز توليد سرمايه اجتماعي موضوع جدي و اصلي قلمداد مي شود. بايد اشاره كرد كه اگر اعتماد در سطح تمام روابط اجتماعي در جامعه منتشر شود يا به عبارت ديگر حس ظن نسبت به همه افراد در روابط اجتماعي و در روابط افراد با نهادهاي اجتماعي جامعه گسترش و تعميم يابد، در آن صورت مي توان شاهد شكل گيري هويت جامعه اي    ( ملي ) علیرغم وجود ساير هويت هاي جمعي از قبيل محلي، محله اي، سازماني، ديني، قومي و . . .

 

بود. به طوركلي وجود اعتماد در روابط و مبادلات اجتماعي ميان كنشگران احساسات مثبت ايجاد   مي كند و توليد احساسات مثبت در روابط ميان كنشگران باعث همبستگي اجتماعي مي شود. در چنين شرايطي كنشگران در كنار يكديگر احساس امنيت مي كنند، درك همبستگي و امنيت، تعهد بيشتر به رابطه را به دنبال دارد. كنشگران در چنين شرايطي تنها به فكر منافع خودشان نيستند، بلكه رفاه ساير كنشگران را نيز مورد توجه قرار مي دهند. اين احساس دگرخواهي، موجب تقويت امنيت، تعهد و مقبوليت اجتماعي  ( عزت و احترام و . . . ) مي شود.

از طرف دیگر پیرامون اعتماد اجتماعی سئوالات مختلفی به ذهن خطور می کند، از جمله آنکه                     افراد يك جامعه به چه ميزان در روابط اجتماعي خود حاضر مي شوند با ديگراني كه رابطه فاميلي و خويشاوندي ندارند، براساس يك آرمان يا برنامه عملي مشترك جمع شوند و به چه ميزان به هم اعتماد مي كنند و هدف مشترك خود را با سازماندهي مشترك، حتي المقدور به شكل مدون،     حقوقي و داراي جنبه رسمي پيگيري مي كنند؟ آيا مردم در زندگي روزمره خودعموماً صادق، درستكار و قابل اعتماد هستند يا متقلب، رياكار و دروغگو مي باشند؟ چرا اعتماد اجتماعي، پايه و اساس زندگي اجتماعي است؟ هيچ كس قادر نيست كه از پذيرفتن آنچه در زندگي روزمره با آن روبرو مي شود سرباز زند. اعتماد نيز مانند خوش بيني براي سلامت رواني اساسي است.

بنابرین بررسی اعتماد اجتماعی و عوامل مؤثر بر آن مسئله اصلی تحقیق حاضر محسوب                   می شود و در این راستا چند سئوال مطرح می گردد:

1- اعتماد اجتماعی چیست و دارای چه ابعاد و سطوحی می باشد؟

2- رویکردهای تبیین کننده اعتماد اجتماعی کدامند؟

3- چه عواملی در کاهش یا افزایش میزان اعتماد اجتماعی در جامعه مورد مطالعه نقش دارند؟

 

 

4- چه راهکارهایی را می توان برای افزایش میزان اعتماد اجتماعی ارائه داد؟

1 -2- اهميت و ضرورت تحقيق

يكي از اساسي ترين مسائلي كه جوامع امروزي با آن مواجهند، مسئله انسجام اجتماعي است و اعتماد بعنوان يكي از عناصر كليدي مؤثر در ايجاد انسجام تلقي مي شود. وجود اعتماد اجتماعي متقابل و احساس مسئوليت تعميم يافته بستر مناسب براي تعاملات اجتماعي عام گرايانه يا ترجيح ضوابط و ملاك هاي عام و غيرشخصي را فراهم مي آورد و تحديد قلمرو عواطف، اعتماد و احساس مسئوليت و تعهد به جنبه هاي محدود و خاص و تفكيك خودي و غيرخودي تعاملات اجتماعي را به سمت و سوي روابط خاص گرايانه متمايل خواهد نمود.

در جامعه ايران به دليل عدم غلبه فرهنگ كتبي و غلبه تاريخي فرهنگ شفاهي و شايد به دليل تهاجم هاي مكرر نيروهاي خارجي، ناملايمات داخلي و شرايط ناشي از وضعيت جغرافيايي كه باعث قحطي و گرسنگي هاي مكرر مي شده است و همچنين غلبه نظام ملوك الطوايفي در طول صدها سال و ضعف يا استبداد بيش از هر قدرت مركزي در بيشتر مناطق ايران شرايطي فراهم شده است كه اعتماد اجتماعي از كانال هايي غير ازكانال هاي سنتي يعني نظام خويشاوندي و فاميلي در عرصه هاي مختلف اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و سياسي چندان عملي نبوده است . بنابراين ما ملت ايران نسبت به افرادي كه با آنها از طریق سازوكار هاي سنتي عشايري، خويشاوندي، رابطه محكم پيشين نداشته باشيم براي كنش، چندان وارد تعاملات نمي شويم. شايد هم اين مسئله قدري به بسته بودن عرصه هاي عمومي و قدري نيز به خصلت هاي فرهنگي و رفتاري ما ايرانيان بر مي گردد كه باعث محافظه كاري در روابط اجتماعي مي شود. لذا اگر اعتمادهاي يك به يك شكل نگيرد، اين عدم

 

 

اعتماد منجر به اين مي شود كه روابط اجتماعي با احتياط محافظه كاريهاي بسيار زياد پيش برود. نتايج منفي اين فرايند سخت يافتن همكاران و هم انديشان، باعث مي شود بسياري افراد از منافع احتمالي چنين شكل گيري گروهي صرف نظر كنند و در نتيجه به همين زندگي سلولي و فردي و در نهايت در حلقه سنتي اجتماعي خود بازگشت كنند و عمل جمعي مخاطره آميز و پرخطر تلقي گردد.

در مورد ضرورت تحقیق پیرامون اعتماد اجتماعی باید به این نکته اشاره کرد که بي اعتمادي اجتماعي نسبت به ديگراني كه خارج از حلقه قابل اعتماد خويشاوندي و دوستان قرار مي گيرند، به اين منجر مي شود كه روابط اجتماعي هميشه به صورت تصادفي و پراكنده و منطقي و همراه با ملاحظات و احتياط هاي بسيار زياد صورت بگيرد و در نتيجه اصلاً امكان جمع شدن افراد دور هم و پذيرش نقش ها و مسئوليتهاي معيني مبتني بر منافع آن گروه يا تشكل کاهش یابد.

1-3- اهداف تحقيق

با توجه به اینکه انجام هر تحقیق اجتماعی منوط به لحاظ کردن یکسری اهدافی خاص       می باشد تا مسیر حرکت تحقیق بر اساس آن اهداف مشخص شود و در پایان تحقیق نیز انتظار      می رود که محقق به آن اهداف جامه عمل بپوشاند. تحقیق حاضر نیز از این امر مثتثنی نبوده و لذا درصدد تحقّق اهداف ذیل می باشد:

1- تشریح مفهوم اعتماد اجتماعی و ابعاد آن.

2- تشریح رویکرد های تبیین کننده اعتماد اجتماعی.

3- سنجش اعتماد اجتماعی و سطوح مختلف آن در جامعه مورد مطالعه.

4- بررسي عوامل مؤثر بر میزان اعتماد اجتماعی در جامعه مورد مطالعه.

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه : 360 صفحه به همراه پرسشنامه

14700 تومان

 

 

پشتیبانی سایت :              serderehi@gmail.com