پایان نامه ارشد : روابط ايران و سوريه پس از انقلاب اسلامي ايران

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته :علوم سیاسی

عنوان : روابط ايران و سوريه پس از انقلاب اسلامي ايران

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

1 – تعريف مسأله

به لحاظ نظري يکي از اصول اساسي سياست خارجي دولت­ها، داشتن روابط گرم و حسنه با ساير دولت­ها به منظور تأمين منافع ملّي است. با اينحال در عرصه­ي­ عمل، تحقق اين اصل ممکن است با دشواري­هاي بسياري روبرو گردد. بر اساس همين، ­در عرصه­ي نظام بين­الملل شاهد آنيم که دولتها سطوح مختلفي از روابط با يکديگر را تجربه مي­کنند. جمهوري اسلامي ايران يکي از اين دولت­هاست که سطوح مختلفي از روابط را، با همسايگان خود و کشورهاي منطقه داشته است. اما در اين ميان يک استثنا وجود دارد و آن دولت سوريه است. علي­رغم اينکه پس از پيروزي انقلاب اسلامي و آغاز جنگ تحميلي روابط ايران با کشورهاي منطقه به سردي گراييد، روابط­ ايران و سوريه نه تنها رو به سردي ننهاد، بلکه روز­به­روز توسعه­ي بيشتري پيدا کرد. به گونه­اي که در طول جنگ تحميلي، ايران بخشي از نيازهاي نظامي خويش را از طريق اين کشور تأمين مي­نمود و پس از جنگ نيز، نوعي اتحاد استراتژيک ميان دو کشور در منطقه شکل گرفت. پايان­نامه­ی حاضر قصد دارد ضمن بررسي روابط ايران و سوريه پس از پيروزي انقلاب اسلامي، به اين سوأل پاسخ گويد که چه عواملي موجب شده است برخلاف روابط ايران با ساير دولت­هاي منطقه، روابط تهران و دمشق پيوسته در حوزه­هاي مختلف رو به گسترش گذارد و کمتر دچار افت و خيز گردد؟

 

2 – سابقه­­ي پژوهش

منشارف و وينتر[1] Mansharof and O. Winter)) در مقاله­ي «اتحاد استراتژيک بين ايران و سوريه: ابعاد نظامي و اقتصادي» به اظهارات مقامات بلندپايه­ي ايران درباره روابط با سوريه و همکاري نزديک بين دوکشور در حوزه­هاي علمي، نظامي، امنيتي و اقتصادي اشاره کرده؛ ديدارهاي مکرّر رؤساي جمهور و وزراي خارجه دو کشور را ازجمله شاخصه­هاي روابط گرم و صميمي دو دولت برمي­شمرد. سپس ابعاد اقتصادي و نظامي اتحاد استراتژيک بين ايران و سوريه را بر مبناي اظهارات مقامات بلندپايه دو کشور، موافقت­نامه­ها، مقالات منتشر شده در رسانه­هاي عربي و فارسي مورد بررسي قرار مي­دهد. فارار ولمان[2] (Farrar-Wellman) در مقاله­ي «روابط خارجي سوريه و ايران» همکاري­هاي ايران و سوريه در بخش­هاي اقتصادي، نظامي و هسته­اي را مورد بررسي قرار مي­دهد. نويسنده مدعي است، برطبق مدارک ارائه شده از سوي کشورهاي اروپايي ايران در برنامه­هاي هسته­اي سوريه مشارکت داشته است. همچنين در حوزه­ي اقتصادي به ادعاي تلويزيون ايران دو کشور درصدد توسعه­ي ساخت پالايشگاههاي مشترک هستند. قرارداد6/2 مليارد دلاري که دربرگيرنده­ي مالزي و ونزوئلا نيز هست ظرفيت پالايش را به 173000 بشکه در روز مي­رساند و به ايران انعطاف­پذيري بيشتري در واردات نفت تصفيه شده از همسايگانش مي­بخشد. امضاي پيمان دفاعي در برابر تهديدات مشترک در سال 2006 ميان تهران و دمشق و تقويت پيوندهاي نظامي با وجود فشارهاي بين­المللي بخشي از همکاري هاي رو به گسترش نظامي دو کشور را شکل مي­دهد. درمجموع، بايد اشاره کرد تعداد آثار منتشر شده در مورد روابط ايران و سوريه بسيار اندک است و تاکنون اثري تبييني که به بررسي دليل روابط گرم دو کشور بپردازد تأليف نشده است.

 

3 – فرضيه­ها

وجود دشمن مشترک يعني اسرائيل و آمريکا، موجب گسترش و تعميق روابط دو کشور شده است.

منافع مشترک اقتصادي و سياسي، نقش تعيين­کننده در روابط دو کشور داشته است.

پيوندهاي مذهبي و ديني، عامل نزديکي دو دولت ايران و سوريه گشته است.

 

4– اهداف

1 – 4 . هدف کلي

بررسي علل گسترش و تعميق روابط ايران و سوريه پس از انقلاب اسلامي ايران

 

2 – 4 . اهداف فرعي

شناخت پيشينه­ی روابط ايران و سوريه

بررسي وضع کنوني روابط دو کشور در حوزه­هاي مختلف سياسي، اقتصادي، فرهنگي و نظامي

شناخت نقاط ضعف و چالش­هاي موجود در روابط دو کشور

بررسي سير روابط دو کشور در سال­هاي گذشته

 

5 . نحوه­ي اجرا

روشي که در اين پژوهش مورد استفاده قرار مي­گيرد، روش توصيفي – تحليلي با استفاده از منابع کتابخانه­­اي _ اسنادي است. همچنين در گردآوري مطالب و داده­ها از ابزار مصاحبه با کارشناسان و مراجعه به مراکز علمي و پژوهشي، سازمانها و نهادهاي اداري بهره گرفته خواهد شد.

تعداد صفحه : 111

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --

تعداد صفحه : 

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --