پایان نامه ارشد رشته کشاورزی: بررسی میزان تاثیر برخي مشخصه های خاک بر روی رویش درختان

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی کشاورزی

با عنوان : بررسی میزان تاثیر برخي مشخصه های خاک بر روی رویش درختان

عنوان پایان نامه:

بررسی میزان تاثیر برخي مشخصه های خاک بر روی رویش درختان

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

1-1- مقدمه

فلات پهناور ایران از لحاظ جغرافیایی در کمر­بند خشک و نیمه­خشک جهان واقع شده زیرا عرض جغرافیایی 20 تا 40 درجه نیمکره شمالی زمین متاثر از اوضاع آب و هوایی خشک جهان بوده و اغلب کویر­های دنیا در این منطقه قرار گرفته است (مهاجر،1382). در ايران تبديل اراضی بدون كشت اطراف شهرها به پارك­هاي مصنوعی و غرس نهال به وسعت قابل ملاحظه، از جمله اقدام هايي است كه به منظور مبارزه با آلودگی هوا و ايجاد فضای سبز پس از ملی شدن جنگل­ها و مراتع كشور به عمل آمده است. با توجه به موقعیت اقلیمی ایران كه سطح وسیعی از آن را مناطق خشك و نیمه خشك اشغال کرده، به­سرعت می­توان به اهمیت جنگل­کاری در كشور پی­برد (مصدق،1378). در مناطق خشک برای حصول موفقیت در جنگل­کاری آشنایی با جغرافیای گیاهی لازم و ضروری به نظر می­رسد تا از روی گیاهان باقیمانده، که معرف رستنی­های سابق در آن مناطق هستند بتوانیم گونه­هایی را که کاشت آنها با شرایط محل سازگاری دارد بشناسیم. کاشت درختان بومی در اکثر موارد در صورت مدیریت با موفقیت همراه بوده و می­توان گونه­های خارجی را نیز در جنگل­کاری بصورت آزمایشی وارد کرد (انصاری،1347).          حدود 35% از چوب مورد نیاز جهان از منابع جنگل­کاری تامین می­شود که تنها حدود 3% از کل سطح جنگل­های جهان را به خود اختصاص داده است و انتظار می­رود که جنگل­کاری­ها بتوانند پاسخگوی 46% از تقاضای چوب جهان تا سال 2040 باشند (بوت و همکاران[1]،2002). لازم به ذکر است که جنگل­کاری نباید تنها با هدف اقتصادی و مالی صورت گیرد، گاهی بایستی تنها به دلیل اهمیت تفریحی یا حفاظتی آن برای اجتماع با تقبل هزینه، اقدام به جنگل­کاری در منطقه نمود (یخکشی،1381). در كشور ايران كه به رغم دارا بودن اكوسيستمي خشك و شكننده (مجد طاهري و جليلي،1375) سرعت تخريب جنگل در دنيا توسط انسان بيش از احيا و توسعه آن است (بانك لغت[2]، 2000). با توجه به مزاياي زياد جنگل­ها بايد سعي شود اين منابع با اجراي مديريتي اصولي هر چه بهتر حفظ و توسعه يابند. شناخت وي‍ژگي­هاي خاك يكي از پايه ­هاي مديريتي جنگل است كه بسياري از گزينه­هاي جنگل­شناسي از جمله انتخاب گونه، تعيين حاصل­خيزي رويشگاه، نرخ رويش توده، ميزان سطح ذخيره­گاه لازم در جنگل، پيش­بيني درصد زنده­ماني و رشد نهال­ها تحت تاثير آن قرار مي­گيرند (دانیل[3]، 1979).

نكته مهم اين است كه برنامه­ريزي­هاي كشاورزي و منابع طبيعي و توليد در هر منطقه به يك سري اطلاعات مربوط به آن منطقه نيازمند مي­باشد كه يكي از مهم­ترين آن وضعيت خاك است. زيرا خاك، بستر رويش بوده، و گياه را استوار نگه داشته و منبع غني از مواد غذايي را نيز در اختيار آن قرار مي­دهد (رای موند[4]، 1998). لذا بايد به منظور كمك به حفظ و توسعه جنگل­ها، اطلاعات موجود در رابطه با تاثير گونه­هاي جنگلي بر اين ويژگي­ها مشخص گردد. البته خاكشناسي جنگل در دنيا سابقه طولاني داشته و تا كنون دانشمندان زيادي در زمينه اثر گونه­هاي درختي بر خاك تحقيق نموده­اند. به عنوان مثال در قاره­ی اروپا تا سال 2002 تعداد 205 تحقيق در زمينه بررسي اثر مهم­ترين گونه­هاي درختي بر ويژگي­هاي فيزيكوشيميايي خاك انجام شده است (آگوستو[5] و همکاران، 2002). شدت تاثیر، به تیپ خاکی که جنگل­کاری در آن استقرار پیدا کرده و شرایط اقلیمی منطقه بستگی دارد (گانجنت[6] و همکاران، 2004). توليد موفقيت­آميز گياهان مستلزم خاك مناسب و وجود مقدار كافي از عناصر غذايي و قابل استفاده گياه است، عناصر غذايي نه تنها بايد به صورت تركيباتي باشند كه به سهولت مورد استفاده گياهان قرار مي­گيرند، بلكه تعادل بين مقدار آن­ها نيز حائز اهميت است (تاندون[7]، 1989). با اندكي دقت به وضوح مشخص مي­شود كه عناصر نيتروژن، فسفر و پتاسيم جزء اصلي­ترین و ضروري­ترين عناصر غذايي گياه مي­باشد (هانسون[8]، 1967). جذب متفاوت از منابع و بازگشت کربن و عناصر غذایی عوامل مهم و اصلی در جریان عناصر غذایی درون سیستم هستند (میلر[9]، 1984). ارتباط و اثرات متقابل بین خاک و درختان در یک منطقه­ی مشخص اقلیمی به قدری به هم نزدیک و به اندازه­ای دارای پیوند تنگاتنگ هستند که یک مولفه را بدون تاثیر مولفه دیگر نمی­توان مطالعه و بررسی نمود (زرین کفش، 1380).

درکشوری مثل ایران، شهرها برای مقابله با آلودگی­های صوتی و هوایی و کاهش استرس­های محیطی، بیشتر از هر نقطه­ی دیگری به فضای سبز نیاز دارند. اصولا خاک­هایی که برای جنگل­کاری در نظر گرفته می­شوند اغلب برای زراعت نامناسب بوده و حاصلخیزی کمی دارند و جنگل­کاری می­تواند به حاصلخیزی و خصوصیات مطلوب آن کمک کند (روحی مقدم و همكاران، 1386). درهمین راستا شناخت گونه­های سازگار در هر منطقه ضروری به نظر می­رسد چرا که این گونه­ها به تیمار و آبیاری کمتری نیاز دارند. گونه­های پهن­برگ، نسبت به سوزنی­برگ دارای قدرت ذخیره­ی ازت بیشتر (سولان[10]، 1990: هومان[11] وهمکاران ،1992) و فسفر کمتری (کوله[12] و همکاران، 1990) هستند و همچنین از تخلخل خاکی و سرعت هوادیدگی کمتری (آگوستو[13] و همکاران ، 2002) نیز برخوردارند و این تاثیر بیشتر در عمق 10-0 سانتی­متری خاک دیده می­شود (هاگن[14] و همکاران و 2004). آب­شویی عناصر معدنی در خاک­های زیر پوشش سوزنی­برگان سریع­تر از خاک­های تحت پوشش پهن­برگان آن است. همچنین تجمع و انتقال عناصر معدنی فیلتر شده از جو و گرد و غبار روی برگ­های سوزنی­برگان بیش از پهن­برگان است (زرین کفش، 1380). هر چند درختان جنگلی خشکی­گرا به سبب کندی رشد و اینکه غالباً به ابعاد قابل ملاحظه­ای نمی­رسند و بعضاً از نظر کیفیت چوب نیز چندان مطلوب نیستند اما عاری از فایده نبوده­اند (جزیره­ای، 1381). یکی از این مناطق خشک در ایران اصفهان می­باشد که از دیر باز در حال توسعه جنگل­کاری­ها با گونه­های مناسب بوده است. از گونه­های سازگار با این منطقه کاج تهران و توت است. تحقيق حاضر رويش و مواد غذایی خاك و برگ را در دو گونه توت سفيد (Morus alba L.) و كاج تهران Medw) eldarica (Pinus در جنگل­كاري اصفهان، و در سه منطقه­ي پارك كوهستان، پارك شرق و جنگل دست كاشت دانشگاه صنعتي بررسي خواهد كرد.

1-2- سوال­های تحقیق:

آيا توده­هاي مورد تحقيق از نظر كميت و كيفيت وضعيت مطلوبي دارند؟      

آیا تاثير خاک بر میزان رویش گونه­هاي مذكور در سه منطقه متفاوت است؟

آيا تفاوت مشخصه­ هاي رويش در دو توده ناشي از تفاوت در ويژگي­هاي خاك مي­باشد؟

1-3- فرضیه ­ها:

مشخصه­ هاي كمي و كيفي درختان در سه منطقه با يكديگر اختلاف معنی­ داري دارند.

رويش گونه­ هاي مورد مطالعه در اين مناطق متفاوت است.

تاثير مشخصه­ هاي خاك بر رويش گونه­ ها در این مناطق متفاوت است.

1-4- اهداف تحقیق:

مقايسه­ی ميزان رويش با توجه به تفاوت­هاي موجود در خاك آن­ها

بررسی میزان تاثیر برخي مشخصه­های خاک بر روی رویش درختان

بررسي اثر هر كدام از گونه­ها بر خاك سطحي

1-5- معرفی گونه­ها­ی مورد مطالعه:

1-5-1- کاج تهران[15]:

این درخت گونه­ای از خانواده­ی کاج­ها بوده که رویشگاه طبیعی آن در دشت الدار در گرجستان شرقی است. درختی روشنی­پسند که ریشه­های عمیق دارد و امکان رشد آن در مناطق خشک وجود دارد. گونه­ای کم نیاز، مقاوم به خشکی، سرما و گرما که میزان بارندگی سالیانه مورد نیاز آن 250 تا 350 میلی­متر می­باشد. این گونه قادر به رشد در خاک­های آهکی و حتی کمی شور بوده، اما به خاک­های باتلاقی حساس است. این گونه در ایران بیشتر برای پارک­های جنگلی استفاده شده و کاشت آن در مناطق شمال ایران برای تولید چوب با موفقیت زیادی همراه نبوده است (جزیره ای ،1381). سردابي (1377) كاج تهران را گونه­اي كه هم به كمبود آب و مواد غذايي خاك و هم در برابر اشباع بودن خاك بردبار است معرفي مي­نمايد.

1-5-2- توت[16] :

جنس توت در ایران دارای دو گونه با واریته­های متعددی است. این درختان دارای میوه مرکب گوشتی هستند و در آن­ها چهار کاسه وجود دارد که پس از رسیدن گوشتی و ماکول می­شود و در درون هریک از آن­ها یک آکن قرار دارد. درخت توت بومی چین است و در نقاط استپی و شمال ایران کشت می­شود و حتی بطور خودرو در جنگل­های شمال پراکنده شده است. توت درختی است که قامت آن به 20 متر و قطرش به یک متر می­رسد، دارای تنه­ای راست و قائم و پوستی شیاردار، خاکستری مایل به زرد، برگ­های مختلف الشکل، صاف و دندانه دار، با قاعده نیم قلبی و انتهای تیز است. درخت توت در برابر خشکی بردبار است، و در مناطق استپی و نیمه­خشک بصورت خودرو مي­رويد (ثابتی، 1381). توت درختی است کم توقع و تا حدی سایه­پسند، آن­چنان که مقداری سایه موجب بالندگی بهتر این درخت می­شود. زادآوری درخت بصورت دانه­زاد و شاخه­زاد صورت می­گیرد و قدرت جست­دهی این گونه بسیار زیاد است (جزیره­ای، 1381). درخت توت يك گياه چوبي و دائمي با قدرت سازگاري بالاست كه قدرت رشد هم در مناطق سردسير و هم گرمسير را دارد (شبيريان، 1373).

[1]. Booth

[2]. Word bank

[3]. Daniel

[4]. Raymon

[5]. Augusto

[6]. Ganjegante

[7]. Tandon

[8]. Hanson

[9]. Miller

[10]. Colline

[11]. Homann

[12]. Cole

[13]. Augusto

[14]. Hagen

[15]. Pinus eldarica Medw

[16]. Morus alba L.

تعداد صفحه : 73

14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :              serderehi@gmail.com