پایان نامه ارشد رشته نساجی شیمی نساجی: کاربرد نانو ذرات نقره در منسوجات بی بافت به کار رفته در صنایع بهداشتی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی شیمی نساجی

با عنوان : کاربرد نانو ذرات نقره در منسوجات بی بافت به کار رفته در صنایع بهداشتی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه براي دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی

عنوان:

کاربرد نانو ذرات نقره در منسوجات بی بافت به کار رفته در صنایع بهداشتی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

در این طرح دو منسوج بی بافت (دستمال کاغذي و لایه رویی نوار بهداشتی) که کاربرد زیادي در زندگی روزمره و اثر مستقیم در بهداشت و سلامت انسان دارند، با دو محلول کلوئیدي حاوي ذرات نانو نقره با نام هاي تجاري L2000 و LS2000 از طریق روش اسپري کردن تکمیل شده و خاصیت ضد میکروبی آنها بررسی شده است.

انجام آزمایش M.I.C محدوده عملکرد ما را براي انتخاب دز هاي مختلف از دو محلول نانو نقره مشخص می نماید. آزمایش ها براي بررسی خواص ضد میکروبی بر طبق دو استاندارد AATCC147 به صورت کیفی و AATCC100 به طور کمی انجام گرفته و بهترین حالت پاشش، محلول کلوئیدي موثرتر و دزهاي قابل قبول براي هر دو منسوج بی بافت به دست آمده است. ماندگاري اثر نانو ذرات نقره بر روي دو منسوج بی بافت حد اکثر تا زمان 6 ماه بررسی شد که حاصل آن بیان کننده ماندگار ي اثر نسبتاً خوب دو محصول است. همچنین تصاویر SEM گرفته شده نشان دهنده پخش یکنواخت ذرات نانو نقره بر روي سطح هر دو منسوج بی بافت می باشند.

مقدمه:

مرتبط بودن برخی از منسوجات بی بافت با بهداشت و سلامت انسان و کاربرد آنها در صنایع بهداشتی، ضرورت ضد باکتري کردن این دسته از منسوجات بی بافت را مشخص می نماید. با توجه به کاربرد بسیار دستمال کاغذي در زندگی و ارتباط مستقیم این منسوج بی بافت با بهداشت و سلامت انسان تصمیم گرفته شد که با بهره گرفتن از فناوري نوپاي نانو خواص این محصول مفید بهبود یابد و باعث اثر بیشتر آن در بهداشت جامعه شود. محصول دیگري از منسوجات بی بافت که مورد توجه قرار گرفت لایه بی بافت رویی نوار بهداشتی می باشد که اثر ویژه اي در بهداشت و سلامت بانوان دارد.

نانو نقره در تعداد زیادي از منسوجات بی بافت کاربرد دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد ولی به علت پرداخت کمتر محققان به دو محصول پر کاربرد (دستمال کاغذي و نوار بهداشتی) بررسی اثر نانو نقره برروي این دو منسوج بی بافت به تفضیل پرداخته شده است. در دسترس بودن آسان، قیمت مناسب، ابعاد و تنوع زیاد، جاذب الرطوبت بودن و داشتن لطافت باعث شده که دستمال کاغذي کاربردهاي زیادي در زندگی بشر پیدا کند. حال با اضافه شدن خاصیت ضد میکروبی به این منسوج بی بافت کاربرد ها ي بیشتري پیدا خواهد کرد و حتی در بعضی موارد هدف اصلی از استفاده، ضد میکروب بودن آن خواهد بود.

دستمال هاي مرطوب ضد میکروب بر پایه الکلی مدت هاست که در دسترس می باشد ولی به علت قیمت بالاتر، نوع بسته بندي، مرطوب بودن و استفاده مشکل از آن کم تر مورد استفاده قرار می گیرد. در بسیاري موارد از دستمال کاغذي براي خشک کردن دست و صورت استفاده می شود و با توجه به اینکه ممکن است مواد شوینده و ضد عفونی کننده در دسترس نباشد، خشک کردن دست و صورت با استفاده دستمال هاي ضد باکتري می تواند باعث از بین رفتن میکروب و حفظ سلامتی انسان شود. حداقل کاري که ضد باکتري کردن دستمال کاغذي انجام می دهد اینست که باعث عاري ماندن این محصول از هر گونه باکتري در هنگام تولید در کارخانه تا رسیدن به دست مصرف کننده می شود و اگر در پروسه تولید و در هنگام بسته بندي کوتاهی یا اشتباه ناخواسته اي رخ دهد دستمال کاغذي آلوده
نشود و کاملاً سالم و عاري از میکروب به دست مصرف کننده برسد.

منسوج بی بافت دیگري که مورد توجه قرار گرفت و ارتباط مستقیم با بهداشت و سلامت بانوان دارد لایه رویی نوار بهداشتی است. کاربرد این محصول بسیار کمتر از دستمال کاغذي است ولی براي بانوان بسیار حائز اهمیت است. زنان معمولاً در سن دوازده تا پانزده سالگی به این محصول نیاز پیدا می کنند که به خاطر سن کم، احتمال رعایت نکردن درست نکات بهداشتی و بروز عفونت به خصوص در دوران قاعدگی افزایش می یابد.

در مواردي که امکان دسترسی به آب نیست استفاده از نوار ضد باکتري نسبت به نوع معمولی آن بسیار بهتر به نظر می رسد؛ زیرا محیط هاي گرم ، مرطوب و تاریک براي رشد و تکثیر انواع میکروب و قارچ و باکتري بیماري زا بسیار مناسب می باشد. در دستگاه تناسلی بانوان یک نوع باکتري (لاکتو باسیلوس) به طور طبیعی وجود دارد که باعث جلوگیري از رشد دیگر باکتري ها می شود ولی در مواردي که افراد بیمار هستند و مجبور به مصرف آنتی بیوتیک می باشند مقدار باکتري اشاره شده کاهش یافته و امکان رشد باکتري هاي دیگر به وجود می آید.

در نتیجه براي افرادي که به هر دلیل آنتی بیوتیک مصرف می کنند بهتر است از نوار بهداشتی ضد باکتري استفاده کنند تا از رشد باکتري  ها و قارچ هاي بیماري زا تا جایی که ممکن است جلوگیري شود.

از خاصیت ضد باکتري نانو نقره در مواردي مثل:

ملحفه هاي بی بافت یک بار مصرف در بیمارستان ها – لباس هاي بی بافت برا ي عمل جراحی – لباس هاي مخصوص سوختگی – لایه بی بافت چسب زخم ها – روکش هاي بی بافت به کار رفته در بیمارستان ها، قطارها، هواپیما ها و جا هاي دیگر – پتوهاي مسافرتی بی بافت  که امکان شستشوي کمتري دارند – فیلترها ي مختلف برا ي تصف یه هوا – موکت ها (مخصوصا براي اتاق کودکان) و ماسک هاي مختلف می توان بهره گرفت.

تعداد صفحه : 78

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              [email protected]