پایان نامه ارشد رشته نساجی: بررسی تاثیر روش آزمایش در تعیین ایزوترم جذب رنگ های مستقیم

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی تاثیر روش آزمایش در تعیین ایزوترم جذب رنگ های مستقیم بر روی کالای سلولزی با استفاده از آلتراسونیک

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي نساجي – شيمي نساجي و علوم الياف

عنوان:

بررسي تاثير روش آزمايش، در تعين ايزوترم جذب رنگهاي مستقيم بر روي كالاي سلولزي با استفاده از آلتراسونيك

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:

در اين پروژه هدف بدست آوردن ايزوترم جذب رنگ مستقيم (Direct brue 71) برروي پنبه در حضور و عدم حضور امواج مافوق صوت مي باشد. براي انجام اين آزمايشات دو مشكل عمده وجود داشت:

1- عدم تاثير يكنواخت امواج مافوق صوت در هر نقطه از حمام آلتراسونيك

2- در دسترس نبودن رنگ خالص (Direct brue 71)

اولين مشكل با ساخت دستگاه حركت دهنده نمونه ها در حمام آلتراسونيك و دومين مشكل با عمليات خالص سازي رنگ مورد نظر، برطرف شدند. براي بررسي كيفي تاثير خالص سازي بر رنگ مورد نظر، از تست TLC استفاده نموديم.

سپس براي بدست آوردن زمان تعادل به آزمايشات كنتيك جذب پرداخته شد. در انتها تاثير دما، نمك، امواج مافوق صوت بر ايزوترم جذب رنگ مستقيم (Direct brue 71) بر كالاي پنبه اي بررسي شده است و اطلاعات بدست آمده از مدلهاي ايزوترمي با اطلاعات تجربي در نمودارهايي مقايسه شدند و نزديكترين مدل به اين ايزوترمها با توجه به نمودارهاي ذكر شده و مقادير r، مدل فرندليچ تشخيص داده شد.

مقدمه

رنگرزي به عملياتي گفته مي شود كه در طي آن كالاي نساجي در محلولي كه شامل مواد رنگرزي و مواد ضروري ديگر است رنگ شود و رنگ نسبتا بادوامي بدست آورد. اين بدان معني است كه رنگ كالاي رنگرزي شده نبايد به آساني در اثر شستشو و يا در معرض نور زايل گردد.

زمانيكه يك كالاي رنگ نشده در يك حمام مناسب قرار مي گيرد، جذب رنگ در ابتدا سريع خواهد بود، و سپس اين سرعت جذب كاهش مي يابد. هرچند در آخر ديگر مقدار رنگ در كالا افزايش نمي يابد اما اين فرض اشتباه است كه سيستم را در اين حالت يك سيستم استاتيك درنظر بگيريم و حركت مولكول هاي رنگ بين كالا و حمام را تمام شده فرض نمائيم. در حقيقت مبادله رنگ بين حمام و كالا در اين شرايط در حال انجام مي باشد با اين تفاوت كه مقدار جذب و دفع در اين شرايط با هم برابر مي باشند. در اين شرايط مي باشد كه سيستم به حالت تعادل رسيده است. اطلاعات در فرايندهاي رنگرزي تعادلي، به صورت ايزوترم جذب بيان مي شوند. در واقع ايزوترم جذب توزيع رنگزا در بين دو فاز حمام و الياف را بررسي و نشان مي دهند.

معادلات ايزوترم تعادل براي توصيف نتايج تجربي مورد استفاده قرار مي گيرند. پارامترهاي معادلات و فرضيات اصلي ترموديناميكي اين مدل هاي تعادلي ، اغلب اطلاعاتي در مورد مكانيزم هاي جذب و خصوصيات سطح و افينيته جاذب به ما ارائه مي دهد. همه ايزوترم ها ممكن است از مدل هاي فرضي تئوري پروسه جذب ناشي شوند. در اغلب موارد يكي از مدل هاي مختلف مي توانند براي پيشگويي مقدار جذب استفاده شوند.

تنوع مدل هاي ايزوترمي و كنتيكي براي جذب و دفع نشان مي دهد كه انتخاب مناسب مدل هاي جذب و دفع يك تاثير وسيعي بر پيشگويي ها خواهد گذاشت. يك مدل خوب بايد موثر، جامع، واقع گرايانه و پيشگويانه باشد.

براي انتخاب يك مدل بايد مرحله به مرحله پيش رفت. در ابتدا سعي نمود كه يك مدل ساده (يا قابل قبول بر مبناي اطلاعات مكانيسم سيستم) را براي اطلاعات تنظيم نمود و سپس از مدل هاي پيچيده تري در صورت نياز استفاده نمود. اگر يك پارامتر جديد در يك مدل بدون دليل فيزيكي وارد كنيم، دقت آن بايد باحساسيت آن در شرايط مختلف بررسي شود و مفهوم فيزيكي آن بايد به دقت نتيجه گيري شود.

فصل اول: شيمي فيزيك جذب رنگ

1-1- مقدمه

زمانيكه يك كالاي رنگ نشده در يك حمام مناسب قرار مي گيرد، جذب رنگ در ابتدا سريع و سپس اين سرعت جذب كاهش مي يابد. هرچند در آخر ديگر مقدار رنگ در كالا افزايش نمي يابد اما اين فرض اشتباه است كه سيستم را در اين حالت يك سيستم استاتيك درنظر بگيريم و حركت مولكول هاي رنگ بين كالا و حمام را تمام شده فرض نمائيم. در حقيقت مبادله رنگ بين حمام و كالا در اين شرايط در حال انجام مي باشد با اين تفاوت كه مقدار جذب و دفع در اين شرايط با هم برابر مي باشند. در اين شرايط مي باشد كه سيستم به حالت تعادل رسيده است.

از كلمات ترموديناميك يا ترموستاتيك معمولا در زماني استفاده مي شود كه سيستم در حالت تعادل معكوس باشد،  يعني سيستم در حالتي باشد كه جذب و دفع تواما صورت گيرد. در بعضي از فرايندهاي رنگرزي چنين اتفاقي نمي افتد و فرايند ذاتا برگشت ناپذير است. مثلا رنگزاهاي گوگردي و راكتيو از اين دسته رنگزاها هستند. در تمام اين فرايندها مشخص است كه واكنش يك طرفه مي باشد و در صورت جذب مولكول هاي رنگزا توسط ليف، برگشت رنگزا به حمام رنگرزي به سختي انجام مي شود.

اطلاعات در فرايندهاي رنگرزي تعادلي، به صورت ايزوترم جذب بيان مي شوند. در واقع ايزوترم جذب توزيع رنگزا در بين دو فاز حمام و الياف را بررسي و نشان مي دهند. ايزوترم هاي جذب متعددي در جهت توجيه سيستم هاي جذب وجود دارند ولي سه ايزوترم جذب نرست، لانگميور، و فرندليچ از همه با اهميت تر مي باشند.

اگر در فرايند رنگرزي به حالت تعادل نرسيم، جذب و دفع با هم برابر نخواهد بود، اين نابرابري ميان جذب و دفع را به اصطلاح هيستريس كاذب يا هيستريس كنتيكي مي نامند.

يك گراف كه مقدار ماده جذب شده در واحد سطح را در مقابل غلظت ماده يا فشار گاز نشان مي دهد، نمودار ايزوترم جذب مي گويند و براي درك بهتر و پيش بيني مقدار جذب، معادلات ايزوترم جذب تعريف شده است و اينها بر مبناي مدل هاي تئوريك استوار مي باشند.

معادلات ايزوترم تعادل براي توصيف نتايج تجربي مورد استفاده قرار مي گيرند. پارامترهاي معادلات و فرضيات اصلي ترموديناميكي اين مدل هاي تعادلي ، اغلب اطلاعاتي در مورد مكانيزم هاي جذب و خصوصيات سطح و افينيته جاذب به ما ارائه مي دهند.

تعداد صفحه : 172

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              [email protected]

49 فکر می‌کنند “پایان نامه ارشد رشته نساجی: بررسی تاثیر روش آزمایش در تعیین ایزوترم جذب رنگ های مستقیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *