پایان نامه ارشد رشته مکانیک تبدیل انرژی: بررسي عوامل موثر در كارايي توربين هاي گاز جهت احداث نيروگاه گازي

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک تبدیل انرژی

با عنوان : بررسی عوامل موثر در کارایی توربین های گاز جهت احداث نیروگاه گازی در منطقه عسلویه و چگونگی افزایش بازدهی کلی این نیروگاه

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

‘‘M.Sc’’ پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي مكانيك – تبديل انرژي

عنوان:

بررسي عوامل موثر در كارايي توربين هاي گاز جهت احداث نيروگاه گازي در منطقه عسلويه و چگونگي افزايش بازدهي كلي اين نيروگاه

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده

بازدهي و توان خروجي از نير وگاه گازي تابع شرايط محيطي مي باشد. در اين پروژه منطقه عسلويه با شرايط آب و هوايي گرم و مر طوب در نظر گرفته شده است. جهت بالاتر بردن كارايي نيروگاه گازي سه روش كلي وجود دارد.

بالا بردن دبي جرمي سيال ورودي به كمپرسور باعث بالا رفتن توان خروجي و بازدهي نيروگاه مي شود. اين روش با خنك كردن هواي ورودي به كمپرسور انجام مي شود، در اين پروژه روش تبخيري و استفاده از چيلر جذبي مورد بررسي قرار گرفته است. استفاده از خنك كن تبخيري هزينه سرمايه گذاري اوليه پائين تر و نصب و را ه اندازي آسان تر خواهد داشت، در صورتيكه استفاده از چيلر جذبي جهت خنك كردن هواي ورودي كارايي بالاتري خواهد داشت و هواي ورودي مستقل از شرايط محيطي به درجه حرارت ثابت خواهد رسيد.

استفاده از دماي بالاي گاز هاي خروجي از توربين كه بالاتر از 500 درجه سانتیگراد مي باشند باعث جلوگيري از اتلاف انرژي خواهد گرديد، كه مناسب ترين روش، نصب بويلر بازيافت حرارتي در خروجي توربين جهت توليد بخار است.

بالا بردن دبي جرمي گاز ورودي به توربين نيز منجر به بالا رفتن كارايي نيروگاه گازي خواهد گرديد، جهت اين امر وابسته به سازنده توربين و به يك نسبت مجاز بخار توليدي توسط بويلر بازيافت حرارت به محفظه احتراق تزريق مي شود.

مقدمه

در منطقه عسلويه كه در مجاورت ميدان گازي پارس جنوبي قرار دارد، واحدهاي متعدد و وسيع پالايشگاهي احداث گرديده اند. در صنايع نفت و پتروشيمي به علت نياز شديد اين صنايع به برق، در مجاورت واحد صنعتي يك نيروگاه احداث مي گردد تا مستقل از شبكه به توليد برق مطمئن وپايدار بپردازد. در واحدهاي پالايشگاهي به علت سهولت نصب و راه اندازي و بهره برداري از نيروگاه هاي گازي استفاده مي شود به گونه اي كه اين امر در منطقه عسلويه كاملا مشهود است.لذا دراين پروژه با توجه به تعدد نيرگاه هاي گازي در منطقه عسلويه، اين منطقه به عنوان مبناي تحقيق در نظر گرفته شده است.

در نيروگاه گازي، اكثر گاز ورودي به توربين كه مولد قدرت است هواي محيط است. لذا بايد ابتدا تاثير مشخصات هواي محيط بر كارايي توربين گاز مشخص شود. سپس با توجه به چگونگي تاثير مشخصات هواي محيط و ساير موارد بر كارايي نيرو گاه گازي، به بررسي روشهاي افزايش توان وبازدهي نيروگاه پرداخته شود.

فصل اول: کلیات

1-1) هدف

اكثر نيروگاه هايي كه در كشور احداث شده اند يا در حال احداث مي باشند، نيروگاه گازي مي باشند. از معايب نيروگاه گازي ساده، وابستگي آن به شرايط محيطي و اتلاف حرارت بس يار زياد ناشي از دماي بالاي گازهاي خروجي از توربين را مي توان نامبرد. در اين پروژه با توجه به تعدد نيروگاه هاي گازي در منطقه عسلويه اين منطقه جهت تحقيق انتخاب شده است.

در اين پروژه هدف بر اين است كه بدون تداخل با اجزاء سيكل اصلي نيرو گاه هاي گازي در كشورمان (توربين، كمپرسور و محفظه احتراق) روشهايي جهت بهينه سازي نيروگاه ارائه شود تا بتوان با ساختار موجود توان و بازدهي نيروگاه گازي را افزايش داد.

2-1) پیشینه تحقیق

روشهاي مختلفي جهت بهينه سازي نيروگاه هاي و بالابردن كارايي آن در كتب و مقالات علمي مختلف ارائه شده است. در بخش مراجع به بخشي از اين كتب و مقالات اشاره شده است. اهم اين روشها شامل:

خنك كردن هواي ورودي به كمپرسور، دو مرحله اي كردن كمپرسور و استفاده از خنك كن هوا بين كمپرسورها، افزايش دبي جرمي گاز ورودي به توربين بوسيله تز ريق هواي فشرده، آب يا بخار با فشار مناسب به محفظه احتراق، گرم كردن گاز بوسيله گاز خروجي از توربين قبل از ورود به محفظه احتراق و توليد بخار توسط بويلر بازيافت حرارت كه در مسير گازهاي خروجي از توربين نصب شده مي باشند. برخي از اين روشها در عمل به علت پيچيده كردن سيكل نيروگاه به ندرت استفاده شده اند.

3-1) روش كار و تحقيق

فرايند صورت گرفته در انجام اين پروژه به شرح ذيل مي باشد:

– جست و جوي كتابها و مقالات علمي معتبر.

– انتخاب روشهايي جهت بالابردن كارايي نيروگاه بطوريكه اين روشها قابليت اجرايي داشته و حداقل تداخل با سيكل نيروگاه هاي موجود كشور را داشته باشند.

– انجام محاسبات نيروگاه ساده گازي و شناخت عوامل مؤثر در كارايي آن.

– نوشتن كد كامپيوتري براي محاسباتي كه داراي حل تحليلي نمي باشند.

– اعمال روشهاي اصلاحي به نيروگاه گازي ساده و محاسبات مربوطه.

– بحث و نتيجه گيري.

تعداد صفحه : 110

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :       

        [email protected]