پایان نامه ارشد رشته مهندسی نساجی: خواص فیزیکی الیاف تولید شده از یک رشته ساز

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : خواص فیزیکی الیاف تولید شده از یک رشته ساز با سطح مقطع مختلف

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد جنوب تهران

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي نساجي- شيمي نساجي و علوم الياف

عنوان:

خواص فيزيكي الياف توليد شده از يك رشته ساز با سطح مقطع مختلف

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:

الیاف PP داراي چگالي يا جرم مخصوص g/cm3 0/91 – 0/90 هستند. اين الياف سبكتر از آب هستند. آنها به طور عملي بالاترين حجم مخصوص را دارند. بنابراين بالاترين قدرت پوششي را دارا مي باشند. الياف PP بهترين پوشش را نسبت به پلي آميد، اكريليك و الياف پلي استر با 22،19 و 33 درصد ارائه مي دهند. به هين خاطر الياف PP مورد توجه خاص توليد كنندگان كفپوشهاي ماشینی قرار گرفته است.

در اين پروژه خواص فيزيكي الياف توليد شده از يك رشته ساز با سطح مقطع مختلف بررسي گرديد. از جمله فعاليت هايي كه در اين پروژه صورت گرفت:

ابتدا تعداد فيلامنتها در نظر گرفته شد و سپس بررسي س طح مق اطع فيلامنتها انجام گرفت. آزمايشات استحكام، مدول اوليه و كرنش براي فيلامنتها با سطح مق اطع مختلف در سه سرعت متفاوت انجام گرديد و در نهايت درجه كريستاليته فيلامنتها بررسي شد. سپس آزمايشات فوق در مورد نخ توليدي نيز صورت گرفت. كليه آزمايشات در آزمايشگاه نساجي واحد علوم تحقيقات انجام شد.

پس از انجام تجزيه تحليل آماري، نتايج نشان مي دهد كه فيلامنت با سطح مقطع دايره اي بيشترين استحكام، مدول اوليه و كرنش را نسبت به دو فيلامنت ديگر با سطح مقطع مثلثي و ستاره اي دارا مي باشد و فيلامنت با سطح مقطع دايره اي داراي كمترين درجه كريستاليت ي در مقايسه با دو فيلامنت ديگر مي باشد.

مقدمه:

پلي پروپيلن يك ماده چند كاربردي است كه سريعتر از الياف پليمر ديگر توليد مي شود. پلي پروپيلن امكانات زيادي براي رسيدن به توليد مطلوب و آماده سازي نهايي را براي توليد كننده ها و مصرف كننده هاي نهايي ارائه مي كند. پلي پروپيلن نقش مهم و فزاينده اي در كاربردهاي نساجي ايفاد مي كند. در واقع pp حدود 35% كل الياف بشر ساخت (Man-made) و 23% کل الیاف مصرفي (الياف طبيعي و مصنوعي) در صنعت نساجي را تشكيل مي دهد.

حتي در بدترين شرايط ركود اقتصادي، هن وز هم رشدي بين 6 تا 7 درصد در يك سال و از الياف ديگر رشد بيشتري دارد. بعلت افزايش توسعه اخير محصولات نساجي، ديدگاه محصولات ساخته شده از پلي پروپيلن قابل توجه است. با رسيدن محصولات جديد به بازار، ارزش پلي پروپيلن بعلت استفاده در روكش صندلي، كف پوشها، رو به افزايش است.

مواد اوليه براي توليد پروپيلن

مواد اوليه ساخت پروپيلن، دو عنصر كربن و هيدروژن است. اين عناصر در طبيعت به وفور يافت مي شوند اما تبديل هيدورژن و كربن به پلي پروپيلن به طور مستقيم در سطح وسيعي عملي نشده است.

صنايع نفت و پتروشيمي پس از سالها كوشش مستمر موفق شدند كه گاز پروپان و مشتقات آن را از فرايندهاي متفاوت كراكينگ، تسويه و تصفيه و با قيمت مناسب توليد و براي توليد پلي پروپيلن در يك صنعت جديد استفاده كنند. كراكينگ، فرايند حرارت دهي به نفت خام است كه در دماهاي متفاوت، همراه يا بدون مواد ديگر انجام مي شود و حاصل آن، بسياري از مشتقات نفت مانند سوختها و گازهاي مختلف ديگر و پروپيلن است.

فصل اول:

آشنايي با الياف پلي پروپيلن

1-1) مشخصات شيميايي پروپيلن

فرمول گسترده و شكل فضايي پروپان در شكل 1-1 نشان داده شده است. اين ماده در دماي معمولي گاز است و در دماي 187- درجه سانتیگراد جامد مي شود. دماي جوش پروپان 42- درجه سانتیگراد است و در اين دما به گاز تبديل مي شود. پروپيلن در شرايط معمولي گاز است، در دماي 185- درجه سانتیگراد ذوب مي شود و فرمول گسترده آن در شكل 1-1 نشان داده شده است.

در فرمول شيميايي پروپن يك پيوند دوگانه وجود دارد. اين پيوند دوگانه مشخصه الكينهاست و چون در واكنشهاي شيميايي با مواد از پيوند ديگر سبقت مي گيرد به آن “گروه عاملي” گفته مي شود. مولكولهاي پلي پروپيلن بسيار بلندند. از نظر جرم مولكولي يا تعداد منومر هاي به هم پيوند خورده با يكديگر برابر نيستند، قابل انعطاف هستند و شكلهاي فضايي متفاوتي را مي توانند انتخاب كنند.

2-1) مونومر- گاز پروپيلن

پروپيلن گازي است كه در دماي 47- درجه سانتیگراد و فشار 760mmHg به مايع تبديل مي شود. پلي پروپيلن از پليمري شدن حاصل مي شود كه با استفاده از كاتاليزور مناسب واكنش انجام مي پذيرد. پروپيلن مورد استفاده براي پليمري شدن بايد بسيار خالص باشد. ناخالصي ها موجب غير فعال شدن كاتاليزور مصرفي مي شود. ناخالصي هايي كه معمولاً در پروپيلن يافت مي شوند عبارتند از:

آب، كربن، دي اكس يد كربن، مونوكسيد كربن، اكسيژن، هيدروژن، استيلن، دي الفينها، غير هيدروكربن هايي حاوي عناصر گوگرد، نيتروژن و اكسيژن.

پروپيلن همچنين ممكن است از محصولات جانبي كراكينگ حرارتي يا كاتاليزور گازهاي نفتي هنگام توليد بنزن به دست آيد. چنانچه به پروپيلن به تعداد زياد نياز باشد از كراكينگ حرارتي نفت با بازده زياد اتيلن و پروپيلن استفاده مي شود.

تعداد صفحه : 166

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *