پایان نامه ارشد رشته شیمی طراحی فرایند: اصلاح شبکه مبدل های حرارتی واحد تقطیر پالایشگاه تهران

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی طراحی فرایند

با عنوان : اصلاح شبکه مبدل های حرارتی واحد تقطیر پالایشگاه تهران

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

(M.SC) پايان نامه جهت اخذ كارشناسي ارشد

مهندسي شيمي – طراحي فرايند
عنوان:

اصلاح شبكه مبدل هاي حرارتي واحد تقطير پالايشگاه تهران

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:

كاركرد شبكه مبدلهاي حرارتي تأثير بسزايي در مصرف انرژي دارد تكنولوژي pinch روش طراحي مؤثري را براي پروژه هاي جديد و اصلاحي ارائه مي نمايد از جمله فرآيندهاي مهم واحد تقطير مي باشد كه اولين فرايند در پالايشگاه ها محسوب مي شود بنابراين بايستي به دنبال بهبود و افزايش كارايي آن باشيم.

اطلاعات پس از استخراج از جريانهاي موجود مورد بررسي قرار گرفته مجموعاً شامل 37 جريان هستيم كه 25 جريان گرم و 12جر يان سرد مي باشد و اطلاعات اقتصادي جزو ملزومات كار است از روش راندمان سطح براي بدست آوردن مراحل هدف گذاري و طراحي استفاده مي شود براي مرحله اشكال زدايي از نرم افزار معروف Aspen pinch استفاده نموده ایم طراحی موجود با استفاده از اثر متقابل هزينه هاي اصلي و انرژي بهبود مي يابد. مقدار مصرف تأسیسات گرم برابر 128561kw می باشد و راندمان سطح حرارتي براي طراحي موجود برابر 0/7 است از روش راندمان سطح مقدار ΔTmin بهینه برابر 14 درجه سانتیگراد به دست می آید.

براي اصلاح شبكه از اين اختلاف دمايي استفاده مي نمائيم و ابتدا مبدل هايي كه باعث هدر رفتن انرژي و عبور انرژي از pinch مي شوند را مشخص نموده و در نهايت كار را با تغييراتي در فرايند آغاز مي نمائيم كه اين تغييرات شامل اضافه كردن مبدل هاي جديد، جابه جايي مبدلها و تعويض جريانها مي باشد.

مقدمه:

بعد از بحران انرژي در دهه 80 به طراحي بهينه فرآيند توجه بيشتري شده است يكي از زمينه هايي كه در آن موفقيت چشم گيري حاصل شده است انتگراسيون فرآيند بوده است. از طرفی تکنولوژی Pinch نشان داده است كه يكپارچه سازي خوب فرايند، به واسطه سادگي طراحي تأسيسات و استفاده درست از انرژي و سرمايه، مفيد و نافع مي باشد. روش Pinch مكمل روشهاي قبلي است و تحت عنوان Retrofit by pinch method نام گرفته در این روش اصلاح شبكه براساس مفاهيم فيزيكي و تحليل هاي ترموديناميك استوار است و به طراح اجازه مي دهد كه بتواند تغييرات اعمال شده در شبكه را كنترل و آن را به سمت طرح هاي عملي هدايت نمايد استفاده از اين روش در پروژه هاي صنعتي زمانيكه انرژي در درجه اول اهميت قرارداشته باشد به صرفه جويي قابل توجهي منجر مي شود. يك كار ديگر كه در اين زمينه انجام شده است، اهداف هزينه سرمايه گذاري را با اهداف انرژي تركيب مي كند و اين كار حتي به صرفه جويي بيشتري منجر مي شود.

فصل اول

1-1- مقدمه اي بر اصلاح شبكه مبدل هاي حرارتي (Retrofit)

بعد از بحران انرژي در دهه 80 به طراحي بهينه فرآيند توجه بيشتري شده است يكي از زمينه هايي كه در آن موفقيت چشم گيري حاصل شده است انتگراسيون فرآ يند بوده است. از طرفي تكنولوژي Pinch نشان داده است كه يكپارچه سازي خوب فرايند، بواسطه سادگي طراحي تأسيسات و استفاده درست از انرژي و سرمايه، مفيد و نافع مي باشد.

طرح هاي غيربهينه شبكه مبدل هاي حرارتي اغلب پروژه هايي هستند كه سالها قبل طراحي شده اند ولي ب ه علت عدم رعايت اصول طراحي Pinch مشكلات فراواني در آنها وجود دارد. اينگونه طرحها غالباًٌ از سطح حرارتي بيشتري نسبت به مقدار لازم استفاده مي كنند و يا مصرف انرژي بيش از حد دارند. چنين پروژه هايي نه تنها از نظر اقتصادي مناسب نيستند بلكه ممكن است بعد از مدتي مشكلاتي از نظر عملياتي نيز در فرايند ايجاد نمايند به هر حال اگر هدف رفع مشكل عملياتي باشد و يا كاهش مصرف انرژي و طبعاً كاهش هزينه هاي عملياتي لازم است كه اصلاحاتي در پروژه صورت گيرد. بنابراين در برخورد با چنين پروژه هايي ابتدا بايستي شبكه موجود بررسي شده و تخلف هاي صورت گرفته در آن مشخص شود و سپس با درنظرگرفتن اهداف انرژي و سرمايه گذاري و مهمتر از همه محدوديت هاي ساختمان شبكه موجود آنرا به سمت يك شبكه بهينه هدايت نمائيم.

با بدست آوردن روشي مناسب براي بهينه سازي شبكه مبدلهاي حرارتي خواهيم توانست پاسخگوي خواسته هاي گوناگوني باشيم كه در اين زمينه مطرح مي گردد از جمله اين خواسته ها مي توان به موارد زير اشاره نمود.

1- چه مقدار انرژي مي توان با صرف حداقل هزينه براي تجهيزات ذخيره نمود؟

2- آيا مي توان ميزان محصول را بدون استفاده از انرژي مازاد افزايش داد؟

3- بهترين مكانها ي موجود براي تغيير در شبكه مبدلها ي حرارتي كدامند؟

4- آيا نيازمند استفاده از مبدل جديدي در شبكه هستيم يا اينكه جريان هاي گذرنده از مبدل موجود در شبكه را تغيير دهيم و يا اينكه هردو؟

تعداد صفحه : 209

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              serderehi@gmail.com