پایان نامه ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی: تصحیح، مقدمه و شرح آثار منثور ظهوری ترشیزی 944-1026

متن کامل پایان نامه با فرمت ورد

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی

دانشگاه علامه طباطبایی

 

پردیس آموزش­های نیمه­ حضوری

پایان نامه جهت اخذ مدرک کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی

  

عنوان:

تصحیح، مقدمه و شرح آثار منثور ظهوری ترشیزی 944-1026

 

 استاد راهنما:

دکتر بتول واعظ

 

استاد مشاور:

دکتر محمود بشیری

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

چکیده

 

ظهوری ترشیزی از شاعران و نویسندگان  اواخر قرن دهم و یازدهم هجری است. وی به نظم و نثر، آثار ارزنده و قابل توجهی از خود بر جای گذاشت. در این پژوهش، آثار منثور ظهوری که شامل دیباچه کتاب نورس،  دیباچه گلزار ابراهیم، خوان خلیل، رقعات و مینا بازار است به روش تصحیح بینابین(تصحیح بر مبنای نسخه‏ی اساس و تصحیح التقاطی) تصحیح شد. مقدمه‏ای بر آن نوشته شد که در آن به معرفی آثار ظهوری و شرح حال وی پرداخته و همچنین گزارشی اجمالی از بررسی سبک‏شناسانه دوره‏ی مؤلف (سبک هندی) با متن اثر وی ترتیب داده شد. در قسمت پایانی کار، واژه‏های دشوار و لازم المعنی توضیح داده شد.

دیباچه کتاب نورس دیباچه‏ای است که ظهوری بر کتاب نورس خیال ابراهیم عادلشاه، پادشاه بیجاپور- که در علم موسیقی تصنیف کرده بود- نگاشت. دیباچه گلزار ابراهیم و خوان خلیل دیباچه‏هایی هستند که ظهوری با مشارکت و همراهی ملک قمی در ستایش و منقبت ابراهیم عادلشاه ساخته است. رقعات نامه‏های وی هستند که مشتمل بر پنج رقعه است. مینا بازار گویند به مناسبت اینکه ابراهیم عادلشاه قصد دیدار از «مینا بازار» را داشته است این نثر ساخته شده است. نثر این اثر بسیار زیبا و دلنشین است. کلمات و واژه‏های هندی در آن بسیار به کار رفته است. ظهوری با استفاده از صنعت ایهام تناسب توانسته است اثری زیبا و در نوع خود بی‏نظیر از خود بر جای بگذارد.

نگارنده در کار خود چهار نسخه‏ی خطی در اختیار داشته است. نسخه‏ی موجود در کتابخانه‏ی مجلس شورای اسلامی به دلیل قدمت و اصالت آن به عنوان نسخه‏ی اساس، البته نه اساس مطلق، مبنای کار نگارنده قرار گرفته است و از سه نسخه‏ی کتابخانه ملی، نسخه‏ی کتابخانه دانشگاه تهران و نسخه‏ی مجلس به عنوان نسخه بدل به کار گرفته شد. در صورت رویت غلط مسلّم در نسخه‏ی اساس به سه نسخه‏ی دیگر رجوع کرده و بعد از مطابقه، صورت صحیح آن درج شد و غلط اساس و گونه‏های متفاوت نسخه‏ها در پانوشت نشان داده شد.

 

کلید واژه: ظهوری ترشیزی، سبک هندی، سبک دوره‏ی صفوی، دیباچه کتاب نورس، گلزار ابراهیم، خوان خلیل، رقعات ظهوری، مینا بازار.

 

فهرست مطالب

 

عنوان                                                                                                                          صفحه

مقدمه——————————————————— 1

درباره‎ی ظهوری ترشیزی———————————————————– 1

آثار ظهوری———————————————————————- 2

سبک هندی——————————————————————— 4

ویژگی‎ها و مختصات سبک هندی—————————————————- 5

نثر ظهوری ترشیزی————————————————————— 5

الف) سطح زبانی—————————————————————— 6

ب) ‌سطح ادبی——————————————————————- 9

ج)‌ سطح فکری—————————————————————– 14

معرفی نسخه‎ها—————————————————————— 16

مختصات رسم‎الخط در نسخه‎ی اساس———————————————– 18

روش تصحیح——————————————————————- 19

تصاویر نسخه‎ها————————————————– 21

دیباچه کتاب نورس———————————————– 26

رساله‎ی گلزار ابراهیم——————————————— 37

خوان خلیل—————————————————- 49

رقعات ظهوری————————————————— 71

مینا بازار—————————————————— 95

واژه‎نامه——————————————————- 119

کتابنامه—————————————————— 134

 

 مقدمه

درباره‌ی ظهوری ترشیزی

مولانا نورالدین محمد ظهوری شاعر و نویسنده نام‌آور ایرانی قرن دهم و یازدهم هجری. در ‏حدود 944 هـ.. ق در قریه‎ی جمند از توابع ترشیز (کاشمر کنونی) زاده شد. دانش‌های زمان خود را در خراسان فرا گرفت. سپس رهسپار یزد شد و به درگاه امیر غیاث‏الدین محمد میرمیران والی آن دیار راه یافت و با وحشی بافقی(991 ق) آشنا شد. آنگاه به شیراز رفت و در آن دیار بیشتر اوقاتش را با درویش حسین سالک شیرازی از شاعران و نگارگران و تذهیب‏کاران پرآوازه‏ی سده‏ی دهم گذراند. در 988ق رهسپار هند شد و در بیجاپور به درگاه عادل‏شاهیان راه یافت و در شمار ملازمان عادل‏شاه ابراهیم ثانی (987-1035ق) درآمد و اشعار فراوانی در ستایش وی سرود. وی با دربار نظام‏شاهیان نیز ارتباط داشت و برهان نظام‏شاه (999-1003ق) را مدح می‏گفت و از این طریق عنوان ملک‏الشعرایی یافت و ساقی‏نامه‏ی مشروح خود را در 4500 بیت به همین پادشاه پیشکش کرد. (دانشنامه ادب فارسی، جلد چهارم، ظهوری ترشیزی) آشنایی ظهوری با ملک قمی هم در همین ناحیه‏ی دکن و ظاهراً در شهر بیجاپور حاصل شد و به مواصلت ظهوری با دختر ملک کشید و از آن پس آن دو شاعر با یکدیگر به سر برده و در ایجاد بعضی اثرهای ادبی همکاری داشته‏اند. چنانچه گلزار ابراهیم و خوان خلیل را به نام عادلشاه ابراهیم ثانی فراهم آوردند و ظهوری خود در دیباچه‏ی خوان خلیل بدین نکته اشاره کرده و گفته است که پیش از آن در پیرایش گلزار ابراهیم و اکنون در گسترش خوان خلیل سهیم و عدیل‏الکلام قمی است. درباره‏ی مرگ ظهوری بعضی نوشته‏اند که او و پدرزنش ملک به سال 1024 در شورش‏های دکن کشته شدند. ولی در بیشتر مأخذها وفات ظهوری را به سال 1025 دانسته‏اند. اسماعیل پاشا تاریخ این واقعه را در ایضاح المکنون سال 1026 ثبت کرده است و چون مرگ ظهوری یک سال بعد از وفات ملک (1025هـ) روی داده بود همین تاریخ اخیر را باید درست‏تر دانست. (صفا، 1364: 978-979)[1]

[1]. علاوه بر منابع ارجاع داده شده شرح حال ظهوری ترشیزی در تذکره‏ی مرآة‏الخیال، تذکره‏ی میخانه، گنج سخن، صائب و شاعران طرز تازه نیز آمده است.

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه : 144

14700 تومان

 

 

پشتیبانی سایت :              serderehi@gmail.com