پایان نامه ارشد رشته روانشناسی: بررسي تعيين اثر سه روش بيش تمريني بر سيستم ايمني بدن مردان ماهر كاراته كار

متن کامل پایان نامه با عنوان : بررسی تعیین اثر سه روش بیش تمرینی بر سیستم ایمنی بدن مردان ماهر کاراته کار

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

عنوان پایان نامه:

بررسي تعيين اثر سه روش بيش تمريني بر سيستم ايمني بدن مردان ماهر كاراته كار

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

فصل اول: مقدمه پژوهش…………………………………………………………………………… 2

مقدمه…………………………………………………………………………………………………. 3

بیان مسأله……………………………………………………………………………………………. 4

ضرورت و اهمیت تحقیق…………………………………………………………………………….. 6

اهداف تحقیق………………………………………………………………………………………… 7

هدف کلی…………………………………………………………………………………………….. 7

اهداف اختصاصی…………………………………………………………………………………….. 7

فرضیه های تحقیق………………………………………………………………………………….. 7

فرضیه اصلی…………………………………………………………………………………………. 7

فرضیه های فرعی…………………………………………………………………………………… 7

تعاریف واژه ها و اصطلاحات…………………………………………………………………………. 8

فصل دوم: پیشنیه پژوهش………………………………………………………………………… 10

الف: زمینه های نظری و موضوع تحقیق…………………………………………………………. 11

ایمنی ذاتی………………………………………………………………………………………….. 12

ایمنی اکتسابی…………………………………………………………………………………….. 20

سیستم ایمنی و بیش تمرینی……………………………………………………………………. 20

ب: تحقیقات انجام گرفته درخصوص موضوع تحقیق…………………………………………….. 21

خلاصه………………………………………………………………………………………………… 26

فصل سوم: روش پژوهش………………………………………………………………………….. 27

جامعه آماری…………………………………………………………………………………………. 28

روش و طرح تحقیق…………………………………………………………………………………. 28

متغیرهای تحقیق…………………………………………………………………………………… 32

وسایل و ابزار تحقیق……………………………………………………………………………….. 32

روش اندازه گیری……………………………………………………………………………………. 33

روشهای آماری……………………………………………………………………………………… 33

فصل چهارم: تحلیل یافته های پژوهش………………………………………………………….. 34

الف: توصیف داده ها……………………………………………………………………………….. 35

ب: آمار استنباطی………………………………………………………………………………….. 47

فصل پنجم: بحث و نتیجه گیری…………………………………………………………………… 58

خلاصه تحقیق ………………………………………………………………………………………. 59

بحث و نتیجه گیری …………………………………………………………………………………. 60

بحث و نتیجه گیری کلی…………………………………………………………………………… 61   

محدودیت های تحقیق……………………………………………………………………………… 64

پیشنهادات تحقیق…………………………………………………………………………………… 64

فهرست منابع ……………………………………………………………………………………….. 66

فصل اول

مقدمه

فعاليتهاي ورزشي علاوه براينكه، يك عمل تفريحي ونشاط­آورند، وسيله موثري در حفظ سلامت بدن و نيرومندي جسم محسوب مي­گردند.

علوم پزشكي و علوم ورزشي مكمل يكديگرند و هريك از ديگري سودي بهينه مي­برند. در سالهاي اخير پزشكان اهميت ويژه­اي براي پيش­گيري قائل شده­اند و در تلاش هستند تا با كمك آن از بروز و ابتلاء به بيماريها ممانعت به­عمل آورده و عوامل تهديد كننده سلامتي افراد را شناسايي و كنترل نمايند. دراين راستا طب ورزشي سعي در ممانعت از بروز وابتلا به بيماري­ها دارد و بر نقش و همكاري علوم پزشكي و علوم ورزشي تاکيد دارد.

تحقيقات متعددي درخصوص نقش فعاليت­هاي بدني بر بهبود کارآيي سيستم­هاي بدن و سلامت عمومي انسان ها انجام شده است. اين مطالعات بيان مي­دارد كه فعاليت هاي ورزشي باعث رشد و توسـعه سيستم­هاي تشكيل دهنده بدن مي­گردد.

يكي ازسيستم­هاي مهم و حياتي بدن، سيستم ايمني است. سيستمي كه بدون عملكرد صحيح آن، ادامه حيات به مخاطره ­افتاده و چه بسا غير ممكن گردد.

از آنجايي­كه جنبه­ هاي گوناگون فعاليت­هاي­بدني، اثرات متفاوتي بر روي سيستم ايمني بدن اعمال خواهند كرد، لذا به نظر مي­رسد كه شناسايي اين تأثيرات مي­تواند در تفسير دقيق­تر مكانيسم­هاي فيزيولوژيكي و عكس­العمل­هاي بيولوژيكي بدن راه گشا باشد.

چنين به نظرمي­رسد كه فعاليت­هاي­بدني منظم، زيربيشينه و درازمدت اثرات متفاوتي در مقايسه با فعاليت­هاي بدني نامنظم، سنگين وكوتاه مدت روي سيستم ايمني بدن دارد. اين احتمال وجود دارد كه تمرين سنگين با شدت بالا وبيش از حد، موجب اختلال عملكرد سيستم ايمني بدن شده، مقاومت بدن را در برابر انواع باكتري­ها و ويروس­ها كاهش دهد.

پژوهش حاضر به مقايسه اثر سه روش بيش­تمريني بر سيستم ايمني بدن مي­پردازد، چون سيستم دفاعي بدن وظيفه حفظ سلامتي بدن درمقابل عوامل بيماري­زا را برعهده دارد و اين تحقيق سعي در بررسي اثر سه نوع فعاليت _ بيش تمريني _ را بر اين سيستم دارد.

سلامتي و تندرستي افرادي كه به فعاليت­هاي­ ورزشي مي­پردازند، به­خصوص ورزشكاراني كه به صورت مداوم به تمرينات شديد مي­پردازند، لازم است مورد توجه قرار گيرد و كليه عوامل كه باعث تقويت و تضعيف اين سيستم مي­گردند، شناسايي شوند.

بیان مسئله

فيزيولوژي ورزش يكي از شاخه­هاي علـوم ورزشي است، كه موضوعات تحقيقاتي گسترده­اي را شامل مي شود و سعي دارد با استفاده از امكانات موجود تأثيرحركات و فعاليت­هاي بدني با شدت­هاي مختلف بر بدن را مورد مطالعه قرار دهد.

با توجه به اين­كه سلامتي با نوع وشدت فعاليت­هاي جسماني رابطه دارد، مي­توان با استفاده از روش­هاي مختلف اين رابطه را مورد بررسي و اثر آن را بر روي هر يك از سيستم­هاي بدن مورد ارزيابي قرار داد.

فيزيولوژي ورزش و طب ورزشي در سال­هاي اخير پيشرفت زيادي داشته اند، ولي هنوز مسائل زيادي ناشناخته مانده است. به عنوان مثال دانش و آگاهي از مكانيزم­ هاي فيزيولوژيكي در خصوص سازگاري­ هاي تمرين هنوز كامل نيست و براي مربيان و ورزشكاران سوالات بيشتري نسبت به آنچه كه دانشمندان مي­توانند پاسخ دهند، وجود دارد.

بسياري از ورزشكاران براين باورند كه فعاليت بدني مقاومت آنها را در مقابله با بيماري­هاي متعدد بهبود مي­بخشد، در مقابل عده اي از محققان، مربيان و پزشكان تيم­هاي ورزشي، اثر سوء فعاليت­هاي بدني، بخصوص فعاليت­هاي فزاينده و خسته­كننده را روي سيستم ايمني گزارش كرده و معتقد هستند كه ورزشكاران ممكن است در طول تمرين شديد يا رقابت، مستعد ابتلا به بيماري هاي مختلف گردند. همچنين عده­اي نيز معتقدند كه انجام تمرينات سبك و هوازي ممكن است پاسخ سيستم ايمني را براي سلامتي به­ نحو مطلوب­تري افزايش دهد (برنر و شفارد، 1994).

بسياري از محققان عنوان كرده­اند كه اگرچه شركت منظم در فعاليت­هاي بدني منظم و سبك باعث افزايش اثر­بخشي در سيستم ايمني مي­گردد، اما انجام تمرين خيلي شديدو رقابت­هاي سطح بالاي ورزشي، ممكن است خود باعث سركوب سيستم ايمني و افزايش آمادگي به عفونت­ها گردد (مكينون، 1999).

تحقيقات زيادي در زمينه ميزان، حجم و شدت تمرين در ارتباط با توان فيزيولوژيكي هنگام تمرين و سازگاري­هاي مثبت و منفي در دوره بازيافت دوره بازگشت به حالت ­اوليه انجام گرفته است. اكثر محققان معتقدند كه چنانچه حجم كار و تمريني كه­ ورزشكاران انجام مي­دهند بيش از توان فيزيولوژيكي آنان باشد و مدت دوره بازيا­فت كافي نباشد، ممكن است به عوارضي از قبيل خستگي مزمن و بـيماري سندرم بيش ­تـمريني دچار ­شوند، درنهايت بر كيفيت و كميت اجراي مهارت­ها وتوانايي بدن آنها اثر منفي مي­گذارد، سيستم­ايمني نيز تحت تاثير بيش­تمريني قرار مي­گيرد. تمرينات ورزشي به طور مستقيم و غيرمستقيم، عملكرد و توزيع
سلول­هاي ­سفيد گردش خون را تحت تأثير قرار مي­دهند. انواع تمرين­ها با شدت­ متفاوت اثر­هاي زودگذر و پايداري را بر سيستم ايمني بدن مي­گذارد. با وجود نتايج متناقض، اكثر محققان معتقدند كه تمرين­هاي سبك موجب افزايش كوتاه­ مدت فعاليت گلبول­هاي سفيد مي­شود، درحاليكه تمرين­هاي شديد، فعاليت گلبولهاي سفيد را تضعيف مي­­كند (پين، 1994).

چنـانچه حجم و شدت تمرين­ها زياد باشد و دوره بازيافت كافي نباشد و ورزشكار دچار سندرم بيش تمريني شود، علاوه بر تأثير گذاردن بر بسياري از متغيرهاي فيزيولوژيكي مثل هورمون­ها، آنزيم­ها، ضربان­قلب­استراحت و فشارخون، بيش­تمريني ممكن است كه باعث كاهش گلبول­هاي­ سفيد ­­_ لكوسيت­ها _ شود و عملكرد آنان را تحت تأثير قرار دهد. تحقيقات اخير نشان مي­دهد كه تمرين با شدت متوسط براي سيستم­ايمني مفيد اسـت، ولي برنامه ­هاي تمريني شديـد بسياري از ورزشكاران نخبه ممكن است به سيستم­ ايمني آنها صدمه وارد آورد و بدين وسيله سبب افزايش بروز عفونت گردد (نيمن،1990. پيترز،1983. هلس،1997).

تعدادي از ورزشكاران نخبه دچار عفونت­هاي غير معمولي­اند كه عموما” با نقص در سيستم ايمني همراه است، تحقيقات نشان مي دهد كه بعد از يك­ جلسه تمرين خسته ­­كننده سيستم ­ايمني به طور موقت تحت تأثير قرار مي­گيرد و اين مورد با تغييرات چشم­گير كه چندين ساعت طول مي­كشد در ورزشكاران و غير­ورزشكاران ديده شده است. ظاهرا” اثرهاي مشابهي در هر بار تمرين سخت و طولاني پيش مي­آيد. بنابراين اين افراد به طور مكرر سيستم ­ايمني خود را چند ساعت در ايام هفته تحت تأثير قرار مي­دهند. بدين ترتيب، كاهش در عملكرد گلبول­هاي سفيد سبب مي­شود كه سيستم ايمني ورزشكاراني كه تمرين سخت و  ولاني مي­كنند كمتر قادر به تشخيص و پاسخ به مواد عفونت­ زا، به ويژه ويروسها، در اين دوره باشد كه سبب بروز عفونت مي­شود و ورزشكار نمي­تواند فصل­ تمريني خود را به پايان برساند و در اجراي او اختلال ايجاد مي­گردد (ليند،1987. فيدس­گرالد،1991).

اختلاف در يافته­ ها ممكن است به تفاوت­هاي موجود در سن، جنس، سطح ­آمادگي­ جسماني اوليه افراد شركت كننده، شدت و مدت برنامه تمريني به­كار برده شده و تفاوت در روشهاي آزمايشگاهي به ­كار گرفته شده مربوط باشد، در هر حال با توجه به نوع و شدت و مدت­ تمرين، اين نكته كه آيا فعاليت­هاي بدني تا مرحله بيش ­تمريني، چه تأثيري بر روي سيستم ­ايمني مي­تواند داشته باشد محقق را بر آن داشت كه تأثير سه روش بيش ­تمريني را بر روي برخي از متغيرهاي سيستم­ ايمني بررسي نمايد.

ضرورت و اهمیت تحقیق

فعاليت هاي بدني مستمر نقش ارزنده ­اي در حفظ سلامت و تندرستي انسان دارد. اما گاهي فعاليت­ هاي ورزشي با صدمات و ضايعات بدني همراه است كه بعضاً ممكن است موجب از دست رفتن تندرستي ورزشكار و در برخي موارد ورزشكار را براي هميشه به تر­ك فعاليت هاي ورزشي وادارد (خالدان، 1379).

مربيان و پزشكان تيم­هاي ورزشي مي خواهند سلا­متي ورزشكارانشان را در طول مسابقات و تمرينات حفظ نمايند. آنان از دير باز معتقدند كه ورزشكاران، مستعد ابتلاء به عفونت مجاري تنفسي فوقاني در طول دوره ­هاي تمريني و بعد از رقابت­هاي بزرگ مي باشند، بعضي بيماري­ها اثرات متفاوتي در توانايي ورزشكار در طول تمرين و مسابقه گذاشته و ممكن است با ادامه مسابقه و تمرين سلامت ورزشكار به خطر بيافتد. در اثر فعاليت ­بدني فرد تحت تأثير استرس جسماني و رواني قرار ميگيرد كه موجب تغيير هورموني، ايمني و رواني مي­شود(مكينون،1997).

لذا بررسي تعاملات موجود بين دستگاه­ ها و تغييرات آنها متعاقب فعاليت­هاي بدني نه تنها براي حفظ سلامتي ورزشكاران بلكه از‌ديدگاه بهبود سلامتي عمومي افراد جامعه مي­تواند مفيد باشد با توجه به اينكه موضوع تحقيق حاضرمربوط به سيستم ايمني بدن است و محيط عمل آن در خون است، احتمالاً در اثر حركت و فعاليت اين سيستم نيز دچار تحولات بارزي مي­شود. درصد تحقيقات صورت گرفته در اين زمينه مخصوصاً بيش تمريني محدود و نتايج آن قادر به پاسخ گويي سوالات بي شمار موجود نيست واز طرفي اختلافات كمي و كيفي بالايي بين تحقيقات خارجي و داخلي وجود دارد، لذا با توجه به اهميت و نقش سيستم ­ايمني بدن همواره بايد تحقيقات بيشتري در اين زمينه صورت گيرد تا تأثيرات حركت بر اين سيستم تعيين شود و تغييرات حاصل از آن مشخص گردد. اگر تمرين و فعاليت را به عنوان محركي بدانيم كه سيستم­ايمني را تحت تأثير قرار مي­ دهد، بايد بدانيم كه كدام­يك از تمرينات، با چه شدت و مدتي اين سيستم را تحت تأثير قرار مي­دهد. بحثه ايي از اين قبيل كه چه نوع فعاليت­ بدني با چه ميزان و شدتي، سلامتي بدن را تضمين مي­كند در ميان محققين مطرح است، كه فعاليتهاي بدني منظم باعث كاركرد بهينه سيستم ­ايمني بدن مي شود؟ فعاليت­هاي بدني مختلف اثرات متفاوتي روي اين سيستم مي گذارند؟ يك نوع فعاليت­ بدني نسبت به نوع ديگر اثرات مطلوب يا نا­مطلوبي­ روي سيستم ­ايمني اعمال مي­كند؟ واز اين گونه سوالات بسيار زيادي وجود دارد كه با توجه به تحقيقات صورت گرفته جواب قانع كننده اي براي آنها نمي توان يافت. عدم توجه به اصول زير بنايي تمرينات نيز موجب بروز مشكلات و حوادثي خواهد شد، اهميت ديگر تحقيق را مي­توان وجود تعداد زيادي از نوجوانان و حتي بزرگسالان مشتاق به انجام هنرهاي رزمي بويژه كاراته و عدم اجراي اين چنين تحقيقات در كشورمان بشمار آورد.

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه : 83

14700 تومان

 

 

پشتیبانی سایت :        ------        [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --