پایان نامه ارشد رشته برق الکترونیک: نانوترانزیستور و کاربرد آن در مدارهای دیجیتال

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : نانوترانزیستور و کاربرد آن در مدارهای دیجیتال

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي برق  الكترونيك
عنوان :
نانوترانزيستور و كاربرد آن در مدارهاي ديجيتال

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:

خصوصيات ويژه نانوتيوبهاي كربني در حوزه الكترونيك باعث گسترش كاربرد آنها در زمينه هاي متفاوت شده است. در اين پروژه به بررسي كاربرد نانوتيوبهاي كربني در ساخت ترانزيستورهاي FET خواهيم پرداخت . در ابتدا ساختارهاي متفاوت نانوتيوبها ، نحوه تشكيل و خصوصيات هر يك از آنها مورد مطالعه قرار گرفته است.

ما بر روي ترانزيستورهاي FET  ساخته شده با استفاده از نانوتيوبهاي كربني (CNFET) و مدلسازي آنها متمركز خواهيم شد . اين ترانزيستورها بدليل امكان ساخت در محدوده ابعادي نانو ، جريان دهي بالستيك ( يا شبه بالستيك ) دارند . بنابراين جهت مدلسازي از تئوري ترانزيستورهاي با لستيك استفاده شده است . در اين پروژه هدف از مدلسازي اين نوع ترانزيستور ها كاربرد آن در شبيه سازي مدارهاي ديجيتال بوده و با توجه به كاربرد در نظر گرفته شده ، ساده سازيهايي انجام شده تا در نهايت مدل ساده اي ارائه گردد كه توانايي به كارگيري توسط نرم افزار شبيه سازي مداري (HSPICE) را داشته باشد . مدل ارائه شده با استفاده از اين نرم  افزار (بصورت يك زير – مدار ) و به منظور شبيه سازي مدارهاي ديجيتال و گيتهاي منطقي بكار گرفته شده است.

مقدمه:

با رسيدن تكنولوژي سيليكوني به مرزهاي محدوديت ساخت از جمله مشكلات جريان نشتي و تغييرات شديد پارامترهاي ترانزيستورهاي مشابه در ابعاد نانومتري و نياز به جايگزيني مواد جديد ، چند ساختار جديد براي يافتن بهترين جايگزين ترانزيستورهاي FET  مورد بررسي قرار گرفته است .تحقيقات اخير در نانوالكترونيك پتانسيل بالاي ترانزيستورهاي نانوتيوب كربني جهت جايگزيني بجاي ترانزيستورهاي MOSFET کنونی را نشان داده اند.

نانوتيوبهاي كربني ساختارهايي استوانه اي از اتمهاي كربن هستند كه از پيچش صفحات گرافين تشكيل مي شوند. قطر نانومتري، استحكام مكانيكي و ضريب هدايت گرم ا يي بالا و پيوندهاي كوولانسي اشباع شده، اين تيوبها را به ساختارهاي بسيار مورد توجه در صنايع گوناگون تبديل كرده اس ت . از جمله در صنعت الكترونيك و ساخت ترانزيستور ، چنين به نظر مي رسد كه اين نانوتيوبها بتوانند بسياري از مشكلات پيش روي اين صنعت در سالهاي آينده را رفع كنند.

ترانزيستورهاي CNFET به روشهاي گوناگون و مشخصه هاي متفاوت ساخته شده اند . بسياري از اين ترانزيستورها تنها از يك نانوتيوب كربني نيمه هادي به عنوان كانال بهره مي برند . در سالهاي اخير و با توسعه تكنولوژي نانو و ابزارهاي آن استفاده از چند نانوتيوب در زير يك گيت نيز مقدور گرديده است . ترانزيستورهاي ساخته شده مشخصه هاي قابل توجهي از خود نشان داده اند و روز به روز بر امكان و احتمال جايگزيني تكنولوژي سيليكوني با تكنولوژي آميخته با نانو افزوده مي شود.

 از جمله برتري هاي ترانزيستور CNFET سرعت بالا و سطح اشغال شده بسيار كم آن مي باشد . اين مزايا در آينده موجب ساخت حافظه ها و مدارهاي ديجيتال با سرعت بالا و ابعاد كوچك خواهند شد . اما در اينجا نيز لازم است تا همانند تكنولوژي كنوني جهت پيش بيني عملكرد ترانزيستورها مدلي ارائه گردد كه بتواند با توجه به شرايط فيزيكي قطعه توصيف صحيحي از رفتار آن در مدار هاي مختلف داشته باشد . سادگي، سرعت و قابليت بكارگيري مدل توسط شبيه سازهاي مداري از جمله موارد مهمي هستند كه بايد در مدلسازي قطعه مدنظر قرار گيرند.

تعداد صفحه : 96

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :       

        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *