پایان نامه ارشد برق مخابرات: الگوریتم های نوین پیش اعوجاج دیجیتالی وفقی و غیر وفقی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : الگوریتم های نوین پیش اعوجاج دیجیتالی وفقی و غیر وفقی و کاربرد آنها در حذف اثر غیرخطی در تقویت کننده های توان بالای TWTA ماهواره

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصیلات تکمیلی
“M.Sc ” سمینار براي دریافت درجه کارشناسی ارشد
رشته مهندسی برق گرایش مخابرات
عنوان :
الگوریتم هاي نوین پیش اعوجاج دیجیتالی وفقی و غیر وفقی و کاربرد آنها در حذف اثر غیر خطی در تقویت کننده هاي توان بالاي TWTA ماهواره

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

خطی سازي تقویتکننده هاي قدرت در ماهواره، تاثیر بسزایی در کاهش توان ارسالی و افزایش راندمان دارد. در این گزارش خصوصیات غیر خطی تقویت TWTA در ماهواره و همچنین انواع اغتشاشات ایجاد شده توسط این نوع تقویتکننده ها مورد بررسی قرار میگیرد. غیر خطی بودن تقویت کننده دو نوع اغتشاش در سیگنالهاي خطی ایجاد می کند. اولین نوع اغتشاش، اغتشاش در مسیر سیگنال می باشد. دومین نوع اغتشاش، پهن شدن طیف سیگنال است که باعث ایجاد تداخل در کانالهاي مجاور می شود. روشهاي مختلفی براي خطی کردن تقویتکننده بکار میرود که عبارت است از: Feed Forward، Feed back و خطی ساز پیش اعوجاج. خطی ساز پیش اعوجاج به علت سادگی در پیاده سازي، قابلیت افزوده شدن به سیستم هاي ارسال سیگنال به صورت یک بلوك جداگانه و پهناي موثر بالا مورد توجه میباشد. خطی سازهاي PD یک مشخصه غیر خطی تولید می کنند که برعکس مشخصه انتقال تقویتکننده هم در دامنه و هم در فاز میباشد. در این خطیسازها، خطیساز به عنوان یک تولیدکننده IMD در نظر گرفته میشود. اگر IMD هاي تولیدي به وسیله خطیساز در دامنه برابر و داراي 180 درجه اختلاف فاز با IMD هاي تولیدي توسط تقویتکننده داشته باشند، IMD کلا حذف خواهد شد. این شرایط وقتی اتفاق میافتد که گین و فاز تقویتکننده خطی شده با تغییر در سطح توان خروجی ثابت بماند. روشهاي مختلف خطی سازي به خصوص روش پیش اعوجاج در تقویتکننده هاي TWTA ماهواره، جهت ارتقاي کیفیت سرویس در مدولاسیون هاي مرتبه بالا مانند  32QAM و QAM64 مورد استفاده قرار میگیرد. به منظور دست یافتن به دانش کافی براي پیاده سازي خطی ساز پیش اعوجاج انواع پیاده سازیها و شبیه سازیها انجام شده در سالها اخیر مورد بررسی قرار می گیرد.

مقدمه

توان و پهناي باند به عنوان دو فاکتور مهم در ارتباطات ماهواره اي مطرح می باشند. افزایش درخواست براي دریافت سرویسهاي مختلف مخابراتی ما را بر آن داشته است که به فکر بهره گیري موثرتر از پهناي باند باشیم. استفاده از مدولاسیون سطوح بالاي QAM یتواند روشی براي بهره برداري بهتر از پهناي باند باشد. مدولاسیون QAM براي مدوله کردن سیگنال ارسالی در فرستنده هاي DVB-RCS بکار گرفته می شود. یک فرستنده DVB-RCS از تقویت کننده TWTA به عنوان تقویت کننده توان استفاده می کند. با بهبود کارایی این نوع تقویت کننده می توان مصرف توان، وزن و در نتیجه هزینه پرتاب ماهواره را به صورت قابل ملاحظه اي کاهش داد. همانطور که می دانیم تقویت کننده TWTA  در بیشتر موارد یک تقویت کننده غیر خطی می باشد. همانطور که شکل 1-1 نشان می دهد، تقویت کننده TWTA تنها به ازاي توانهاي ورودي کم، خطی می باشد. از طرفی کار با سطح توان پایین کارایی تقویت کننده را کاهش می دهد. بنابراین براي داشتن کارایی مطلوب در تقویت کننده TWTA باید نقطه کار تقویت کننده در نزدیکی ناحیه اشباع قرار گیرد. کار در نزدیکی ناحیه اشباع باعث عملکرد غیر خطی تقویت کننده شده و این عملکرد غیر خطی باعث بروز اغتشاش در خروجی خواهد شد. خاصیت غیر خطی تقویت کننده توان بالاي TWTA  به عنوان یک مشکل اصلی در دستیابی به نرخ ارسال داده بالا و داشتن طیف مطلوب در خروجی می باشد. در تقویت کننده غیر خطی به علت بروز اثرات غیر خطی، طیف خروجی پهن شده و باعث کاهش کارایی پهناي باند در مدولاسیونهاي M-QAM می شود. به منظور افزایش راندمان در بکارگیري پهناي باند می توان از مدولاسیونهاي با نرخ داده بالا مانند 32QAM و QAM64 استفاده کرد. براي رفع مشکلات حاصل از غیر خطی بودن تقویت کننده و اغتشاشات حاصل از آن می توان از تکنیک پیش اعوجاج (pre-distortion) استفاده نمود. تکنیک پبش اعوجاج به طراحان سیستمهاي ارتباطی این امکان را می دهد که خروجی تقویت کننده بدون اعوجاج داشته باشند.

تعداد صفحه : 58

قیمت : شش هزار تومان 

 

پشتیبانی سایت :       

        serderehi@gmail.com

5 فکر می‌کنند “پایان نامه ارشد برق مخابرات: الگوریتم های نوین پیش اعوجاج دیجیتالی وفقی و غیر وفقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *