پایان نامه ارشد برق قدرت: جابه جایی تجهیزات حفاظتی در شبکه های توزیع الکتریکی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : جابه جایی تجهیزات حفاظتی در شبکه های توزیع الکتریکی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

M.SC پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي برق  قدرت

عنوان

جابه جايي تجهيزات حفاظتي در شبكه هاي توزيع الكتريكي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده
هدف كلي شركت هاي برق ارايه سرويس به مشتركين با قابليت اطمينان بالا و هزينه پايين انرژي است اين هدف ما را به يك تعداد استانداردهاي مهندسي حفاظت هدايت مي كند.

جايابي تجهيزات حفاظتي در نقاط استراتژيكي مدار، كيفيت توان و شاخص هاي قابليت اطمينان را بهبود ميبخشد. دراين پايان نامه يك مدل برنامه ريزي غير خطي با متغيرهاي باينري ارايه مي دهيم كه مسئله با وارد كردن جايابي بهينه تجهيزات حفاظتي در فيدرهاي اصلي و همه شاخه هاي جانبي شبكه هاي توزيع هوايي شاخص هاي قابليت اطمينان، را بهبود مي بخشد و سرويس به مشتركين با كيفيت بالا قابل اطمينان تر را فراهم مي كند.

محدوديت هاي بررسي شده دراين مساله شامل محاسبات فني و محدوديت اقتصادي مانند مسئله هماهنگي تجهيزات حفاظت سري، تجهيزات در دسترس، اهميت فيدرها و توپولوژي (شكل) مدار الكتريكي مي باشد. استفاده از الگوريتم ژنتيك براي حل اين مسئله پيشنهاد شده است. استفاده از اعداد باينري كه صفر و يك مي باشد محل تجهيزات حفاظتي (ريكلوزرد وسكشنالايزر و فيورد …) در نقاط از پيش تعيين شده مدار را نشان مي دهد.

مقدمه

حفاظت از سيستم قدرت و تجهيزات بزرگ و كوچك آن يكي از مهمترين وظايفي است كه بايد به بهترين صورت انجام پذيرد تا ثبات و پايداري و فعاليت دائم سيستم تخمين شود اين مساله به ويژه در سيستم توزيع انرژي الكتريكي كه پيچيده ترين بخش در يك سيستم قدرت به شمار مي آيد از اهميت ويژه اي برخوردار است. چرا كه از يك سو بيشترين اشتباهات و خطاها در سيستم توزيع رخ مي دهد. و از سوي ديگر ارتباط نزديك آن با مصرف كنندگان انرژي الكتريكي ضرورت عملكرد صحيح و مداوم آن را بيشتر مي كند. عملكرد درست سيستم توزيع نه تنها به دقت طراحي آن بستگي دارد بلكه به تنظيم درست تجهيزات حفاظتي نيز بسيار وابسته است زير اين تنظيم درست و به هنگام باعث مي شود كه خطاها پديد آمده در سيستم توزيع به سرعت و با دقت برطرف شده و كيفيت و قابليت اطمينان برق ساني بهبود مي يابد.

1- هدف

به علت ساختار شبكههاي توزيع، گستردگي در معرض عواملمحيطي بودن آنها بسياري از خاموشيهاي اعمال شده به مشتركين ناشي از حوادث اين شبكه ها مي باشد روش عيب يابي فعلي در شبكه هاي توزيع به علت عدم وجود تجهيزات حفاظتي و مانيتورينگ مناسب و نيز نبودن امكان كنترل از راه دور زمانبر بوده و به صورت سعي و خطا مي باشد. اين مسئله باعث برخي آسيب هاي احتمالي و جبران ناپذيد بر تجهيزات شبكه يا مشتركين نيز مي گردد و از طرفي گسترش روزافزون شبكه هاي توزيع موجب شده تا ديگر امكان استفاده از روش هاي سنتي نگهداري ، بهره برداري و حفاظت شبكه مسير نباشد.
به همين دليل سيستمي كه بتواند شركت هاي توزيع را به نظارت از راه دور و هماهنگ نمودن اعمال فرمان روي تجهيزات به صورت آني و از فاصله دور قار نمايد امر بديهي و اجتناب ناپذيري باشد. كه در واقع هدف نهايي بحث ارايه برق به مشتركين با قابليت اطمينان بالا و كيفيت توان مناسب مي باشد. كه در اين پايان نامه با توجه به موارد مذكور به بررسي جامع جايابي بهينه تجهيزات حفاظتي نسل جديد پرداخته ايم.

2- پیشینه

براي موضوع جايابي تجهيزات حفاظتي درشبكه هاي توزيع روشهاي متعددي مطرح وارايه شده است كه مي توان به دو دسته، جايابي بهينه كليدهاي جدا كننده ( سكسيونرها) و جايابي تجهيزات حفاظتي تقسيم كرد. آقاي Billinton در سال 1996 روش باز پخت فلزات (آبكاري فولاد) را براي تعيين مكان سكسيونرها بيان كرد [ 5]. به دنبال آن در سال 1997 روشي مبتني بر تعويض شاخه براي مكان يابي سكسيونرها ونقاط مانور مطرح گرديد. و همچنين در مراجع  در سالهاي 1998 و 1999 از طريق جستجوي مستقيم و يكايك شماري، تعداد و مكان سكسيونرهاي شبكه توزيع مشخص شده است. تا اينكه در سال 2002 نيز روشي مبني بر جابجايي سكسيونرهاي موجود در شبكه به منظور دستيابي به قابليت اطمينان بهتر ارائه شده است.

اما در رابطه با جايابي تجهيزات حفاظتي، Soudi و Tomsovic در سال 1998 روشي براي جايابي تجهيزات حفاظتي با استفاده از برنامه نويسي باينري مطرح كرد. و در سال 2002 موضوع جايابي
تجهيزات حفاظتي با ارايه يك روش ابتكاري با هدف بهبود قابليت اطمينان بيان شده است. با توجه به اهميت موضوع روشها مختلفي در رابطه با جايابي با استفاده از تكنيك هاي نوين و رياضيات پيشرفته مطرح گرديده است كه از جمله آنها در سال 2004 روشي مبني بر برنامه ريزي غير خطي و الگوريتم ژنتيك جهت تخصيص بهينه تجهيزات حفاظتي مطرح و ارايه شده است.

در كشور ما از سال 2002 موضوع جايابي تجهيزات مورد توجه قرار گرفت و مطرح شد بطوريكه در مراجع با عنوان مكان يابي بهينه كليدها و سكسيونرهاي سيستم توزيع انرژي الكتريكي با استفاده از الگوريتم ژنتيك تعريف و ارايه شده است. و نيز در مرجع در سال 2003 يك روش ابتكاري براي جايگذاري كليدها با استفاده از برنامه ريزي غير خطي و متغير دودويي ارايه شده است.

تعداد صفحه : 107

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :       

        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *