پایان نامه ارشد برق الکترونیک: طراحی و تحلیل یک مخلوط کننده متعادل در باند فرکانسی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق

با عنوان : طراحی و تحلیل یک مخلوط کننده متعادل در باند فرکانسی خیلی وسیع UWB با استفاده از تکنولوژی CMOS

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي برق- الكترونيك
عنوان :
طراحي و تحليل يك مخلوط كننده ي متعادل در باند فركانسي خيلي وسيع UWB با استفاده از تكنولوژي CMOS

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:

رشد سريع تكنولوژي و پيشرفت موفق تجاري مخابرات بي سيم روي زندگي روزمره ي ما تاثير قابل توجهي گذاشته است. امروزه به كار بردن ميكسرهاي فركانس بالا در سيستم هاي ارتباطاتي بي سيم، داراي اهميت خاصي مي باشد. ميكسرها يكي از اجزاي اساسي گيرنده در مخابرات بي سيم محسوب مي شوند. اجراي ميكسرهاي پايين آورنده در گيرنده ها به لحاظ وجود نويز و تضعيف در سيگنال دريافتي از اهميت بيشتري برخوردار است.

هدف اصلي اين پايان نامه، تحليل و طراحي ميكسر براي كاربرد در باند فركانسي فراپهن (UWB) و با استفاده از تكنولوژي CMOS مي باشد. ابتدا عملكرد يك ميكسر توزيع شده بررسي شده، سپس مدار ميكسر پيشنهادي توزيع شده، ارايه مي گردد. ميكسر پيشنهادي داراي بهره ي تبديل 3dB، IIP3 برابر 5/5 Bm عدد نویز 7dB، پهنای باند 3 تا 10 گیگاهرتز و توان مصرفي 52 ميلي وات مي باشد. ميكسر فراپهن باند توزيع شده ي پيشنهادي با استفاده از تكنولوژي CMOS 0/18μm با منبع تعذیه 1/8 ولت طراحي شده است.

مقدمه:

رشد سريع تكنولوژي و گذار از مخابرات آنالوگ به ديجيتال، ترقي سيستم هاي راديويي به نسل سوم و چهار و جانشینی سیستم های سیمی با Wi-Fi و Bluetooth مشتریان را قادر می سازد به گستره عظیمی از اطلاعات از هرجا و هر زمان دسترسی داشته باشند. مخابرات UWB برای اولین بار در دهه 1960 معرفی شده و در سال 2002، FCC رنج فرکانسی 3.1 -10.6 GHz را برای کاربردهای UWB معرفی و توان انتقال آن را به 41.3- dBm محدود کرد، بدین معنا که سیستم های UWB روی فراهم کردن: توان کم، قیمت کم و عملکرد باند وسیع در مساحت کوتاه تمرکز کردند. در مقایسه با کاربردهای باند باریک طراحی المان ها در سیستم های UWB بسیار متفاوت و مشکل است.

یکی از بلوک های مهم در گیرنده های UWB میکسرها هستند که برای تبادل اطلاعات بین تعداد زیادی کانال مشابه UWB نقش کلیدی دارند. اهمیت عملکرد میکسر به عنوان یک مبدل فرکانس، در تامین فرکانس های کاری مناسب با پایداری و نویز مطلوب است. میکسر می بایستی: 1) بهره تبدیل بالا، که اثرات نویز در طبقات بعدی را کاهش دهد، 2) عدد نویز کوچک، که LNA را از داشتن یک بهره بالا راحت کند و 3) خطی بودن بالا، که رنج دینامیک گیرنده را بهبود بخشد و سطوح اینترمدولاسیون را کاهش دهد. هر کارایی بایستی توسط مصالحه در طراحی میکسر به دست آید. میکسر سلول گیلبرت با برخی تغییرات در ساختار آن نتایج قابل قبولی برای کاربرد در سیستم های UWB به دست می دهد.

دستیابی همزمان به بهره تبدیل و خطی بودن بالا که افزایش یکی باعث کاهش دیگری می گردد یکی از چالش های طراحی میکسر می باشد، در کارهایی که تاکنون انجام شده تمرکز روی دستیابی یکی از این دو بوده به طوری که یا میکسری غیرفعال با خطی بودن قابل قبول و یا میکسری فعال با خطی بودن کم ارائه شده است. تطبیق امپدانس در کل رنج فرکانسی 7 گیگاهرتزی و همچنین عدد نویز پایین از دیگر پارامترهای مهم طراحی میکسر می باشد.

اهداف پایان نامه

در اين پايان نامه با بررسي ميكسرهاي فراپهن باند و مقايسه ي آن ها از نظر ساختار، بهره ي مدار،عدد نويز، تطبيق در ورودي و خروجي و خطي بودن، ساختار مناسب براي يك ميكسر فرا پهن باند پيشنهاد شده و از لحاظ كاركرد در سيستم هاي UWB بررسی گشته است.

بر خلاف كارهايي كه تا كنون در اين زمينه صورت گرفته كه بر بهبود يكي از پارامترهاي بهره تبديل يا خطي بودن ميكسر تاكيد شده، در اينجا سعي شده است تا ضمن دستيابي به هر دو اين پارامترها در اندازه هاي قابل قبول براي گيرنده ها، كل پهناي باند سيستم هاي UWB پوشش داده شود.

بر اين اساس در فصل اول سيستم هاي فراپهن باند بطور كامل معرفي و بررسي مي گردد ، در فصل دوم به بررسي انواع ميكسر، نحوه ي عملكرد و كاربرد آن ها پرداخته شده ، در فصل سوم ساختار ميكسرهاي توزيع شده، مشخصات و تكني كهاي بهبود كارايي آن ها و در فصل چهارم اعوجاج و نويز در ميكسر بررسي گرديده اند. در فصل پنجم ساختار ميكسر فراپهن باند طراحي شده به طور مفصل شرح داده شده است. در فصل ششم نتيجه گيري و پيشنهادات و فصل هفتم نيز منابع و مأخذ مورد استفاده به تفكيك درج شده اند.

تعداد صفحه : 116

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :       

        serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *