پایان نامه ارشد:بررسي سوابق و تجارب ملي و بين المللي در تهيه و تدوين برنامه هاي ارزیابی خطر

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : حقوق

عنوان : بررسي سوابق و تجارب ملي و بين المللي در تهيه و تدوين برنامه هاي ارزیابی خطر

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : حقوق

عنوان : بررسي سوابق و تجارب ملي و بين المللي در تهيه و تدوين برنامه هاي ارزیابی خطر

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی شود

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود است)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

مقدمه

اهمیت ارزیابی و مدیریت خطر در جوامع امروزی مبحثی مهم در تمام سازمان­­ها، موسسات و نهادهای دولتی و خصوصی می­باشد، این مبحث در موزه­ها به دلیل نگهداری اشیاء تاریخی، منحصر به فرد و گرانقیمت ارزشی دو چندان پیدا میکند. با توجه به اینکه خطر اجتناب ناپذير است، مديريت خطر سبب بهبود اتخاذ تصميم می‌شود و می‌توانيم به طور چشمگيری با استفاده از اطلاعات و امکانات، راهکارهایی برای پیشگیری وقوع خطر و از دست دادن آثار ارزشمند و نفیس در مجموعه موزه­ها اتخاذ کرد. امروزه مبحث مدیریت خطر در موز­های دنیا مورد توجه قرار گرفته است اما در ایران به این موضوع کمتر پرداخته شده است در این پژوهش به تجارب و اقدامات صورت گرفته درباره مبحث خطر در موزه­های کشورهای مختلف پرداخته شده است.

از آنجایی که ارزیابی خطرات تهدید کننده اشیاء در موزه­ها گامی است برای نزدیک­تر کردن امکانات و تجهیزات موزه­ها با استانداردها، ابتدا به بررسی استانداردهای مورد نیاز موزه­ها و پس از آن به ارزیابی عوامل تهدید کننده اشیاء موزه پارس با نگاه ویژه به تابلوهای نقاشی می­پردازیم.

فصل اول،

 کلیات طرح

 

 • بیان مسئله:

عمارت كلاه فرنگي که در باغ نظر شیراز در جنوب ارگ كريم خاني واقع شده است و در سال ۱۳۱۳ خورشيدي رسماً به موزه پارس تبديل شده است. این عمارت در زمان زنديه براي پذيرايي از سفيران خارجي و مراسم سلام هاي رسمي و جشن هاي مورد استفاده بوده و پس از فوت كريم خان زند جسد وي را در شاه نشين شرقي اين عمارت بي نظير به خاك سپردند، بعدها «آغا محمدخان قاجار» استخوان هايش را در آورد و در زير پلكان كاخ گلستان تهران مدفون كرد. ورودي موزه پارس در ضلع جنوبي بنا قرار دارد، اين عمارت به صورت هشت ضلعي ساخته شده و نزديك به يک و نیم متر بالاتر از سطح باغ قرار دارد. نماي خارجي اين عمارت از ۸ اسپر كاشيكاري در بالاو پايين و ۸ لچكي در ميان اسپرها شكل گرفته است. در بالاي در ورودي، كاشيكاري زيبايي كه شامل صحنه به تخت نشستن حضرت سليمان و منظره شكارگاه است ديده مي شود. فضاي داخلي بنا داراي ۴ شاه نشين و ۳ اتاق در زاويه و يك راهرو ورودي است. وسط فضاي داخلي بنا حوض هشت ضلعي از سنگ مرمر قرار دارد و در بالاي آن گنبد بزرگي با مقرنس هاي گچي و نقاشي هاي گل و مرغ و بوته تزئين شده كه چشم هر بيننده اي را مي نوازد. در ۴ جانب بنا ۴شاه نشين همانند صليب ساخته شده و در هر شاه نشين طاقچه هاي زيبايي قرار دارد كه بر روي آنها نقاشي هاي زمان زنديه ديده مي­شود.

باغ نظر و عمارت كلاه فرنگي در سال ۱۳۱۴ هجري شمسي در فهرست آثار ملي ثبت شده است.

در حال حاضر 4410 قلم شیء ثبت شده و حدود 15000قلم شیء ثبت نشده در موزه پارس موجود است،که شامل نسخ خطی،نقاشی،سفال،فلز و… می­باشد. از قدیمی­ترین اشیاء موجود در موزه میتوان به سفالینه­های هزاره سوم پیش از میلاد (رودبار) اشاره کرد. برای نمایش اشیاء از ویترین­های­ فلزی (آلومینیوم) با شیشه­های معمولی استفاده می­شود،تهویه هوا از طریق اسپیلت صورت می­گیرد و نور پردازی در سالن نمایش به وسیله مهتابی(با نور زرد) می­باشد. از آنجایکه ایجاد شرایط مناسب در جهت حفاظت آثار، از مهمترین اصول در امر مراقبت از موزه­­هاست، با بررسی­های صورت گرفته در موزه پارس به نظر می­رسد شرایط محیطی مناسبی که باید جهت حفاظت اشیاء وجود داشته باشد به حد مطلوب ایجاد نشده است. در این پروژه به بررسی شرایط فعلی خواهیم پرداخت و در جهت پیشگیری و شناسایی عوامل تهدید کننده اشیاء اقدام به تحقیق میکنیم.

 • اهداف تحقیق:
 • بررسي سوابق و تجارب ملي و بين المللي در تهيه و تدوين برنامه هاي ارزیابی خطر

و مدیریت خطر

 • بررسي خطرات و تهديدات احتمالي در مجموعه موزه پارس
 • ارزيابي شرايط و امكانات موزه براي مقابله با خطرات احتمالي.
  • سوالات و فرضیه های تحقیق:
 • مصادیق خطر در موزه­ها چیست؟
 • عوامل تهدید کننده اشیاء موزه در حال حاضر چیست؟
 • دامنه خطرات احتمالی تهدید کننده موزه چقدر است؟
 • امكانات و منابع بالفعل موزه در مقابله و رويارويي با شرايط مختلف تا چه حد است؟
  • روش تحقیق:

مستندنگاری وضعیت موجود موزه، جمع آوری اطلاعات و داده­ها از منابع داخلی و خارجی و تحلیل آنها متناسب با موضوع مورد نظر، بازدید از موزه و بررسی عوامل خطر آفرین، پایش و بررسی تحلیلی خطرات، و ارائه راهکاری جهت مقابله با تهدیدات احتمالی و تعمیم آن به موزه­های مشابه

مطالعات کتابخانه­ای،مطالعات میدانی، بررسی مستندنگاری وضعیت موجود و کنترل شرایط محیطی، استفاده از آنالیزهای موجود برای محاسبه داده­ها و در نهایت جمع بندی و نتیجه­گیری برای مقابله با خطرات احتمالی تهدید کننده و اندازه­گیری و پایش کلیه پارامترهای فیزیکی، شیمیایی و محیطی موثر و دخیل در نگهداری اشیاء موزه پارس

 • جامعه و حجم نمونه:

موزه پارس شيراز

تعداد صفحه : 190

قیمت : 14700 تومان

———–

——-

پشتیبانی سایت :               serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

--  --