پایان نامه ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی: بررسی سبک­شناختی شعر نشاط اصفهانی

متن کامل پایان نامه با فرمت ورد

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی

دانشگاه علامه طباطبایی

دانشکده ادبیات فارسی و زبان­های خارجی

 

 پایان­نامه کارشناسی ارشد رشته زبان و ادبیات فارسی

 

 بررسی سبک­شناختی شعر نشاط اصفهانی

 

 استاد راهنما

دکتر غلامرضا مستعلی پارسا

 

استاد مشاور

دکتر محمدحسن حسن­­زاده نیری

 

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

 

چکیده

 

پس از انحطاط شعر در اواخر سبک هندی و پیچیدگی­ها و دیریابی اشعار آن دوره، گروهی از دوست­داران شعر و ادب پارسی به فکر بازآفریدن شکوه و عظمت از دست رفته این زبان افتادند و تنها راه ممکن را جستجو و تتبّع در آثار پیشینیان و سرودن شعر به سبک و شیوه آنها دانستند. آنها با تشکیل انجمن­های ادبی وتبیین این موضوع، راه را برای شاعران بعد از خود هموار کرده و به فخامت و سادگی زبان کمک بزرگی کردند.

از جمله مؤسسّین این انجمن­ها که در تشکیل سبک بازگشت یا رستاخیز ادبی سهم عمده­ای داشت میرزا عبدالوهّاب نشاط اصفهانی شاعر و نویسنده عهد قاجار بود که با تأسیس انجمن ادبی نشاط در شهر اصفهان و با آگاهی بیشتر به اسلوب­های گوناگون شعری و با تسلط به زبان و اصول و فنون آن توانست سنت­های ادبی شاعران هم­عصر خود را پرمایه و برای تحولات ادبی بعد آماده کند. نشاط در غزل به شعرای سبک عراقی گرایش خاصی داشت چنانکه می­توان سخن او را از نظر روانی و دلنشینی هنری و درون­مایه­های اجتماعی،  اخلاقی و عرفانی، همچنین کاربرد آرایه­های مختلف بدیعی و بیانی  به سخن حافظ، شاعر سبک عراقی نزدیک دانست. دراشعار نشاط کلمات، اصطلاحات و کاربرد­هایی از دستور زبان کهن را می­توان دید که بیانگر اقتباس او از سبک خراسانی است. گاهی نشانه­هایی مبنی بر پیروی از سبک هندی را هم می­توان در اشعار نشاط یافت که نیازمند تحقیق و پژوهش بیشتر در این زمینه است.

شایان ذکر است که مقام نشاط در غزل سبک بازگشت و در قیاس با شاعران هم عصرش غیر قابل انکار است و درکاربرد سبک­های گوناگون سخن، از آنها کار آزموده­تر است

 

مقدمه

 

سبک درلغت تازی به معنی گداختن و ریختن زر و نقره است و سبیکه که پاره ی نقره گداخته را گویند، ولی ادبای قرن اخیر سبک را مجازاً به معنی ” طرز خاصی از نظم و نثر ” استعمال کرده اند و تقریبأ آن را در برابر استیلstyle”” اروپائیان نهاده اند (شمیسا، 1375: 147).

دهخدا سبک را این گونه تعریف می کند:

” سبک شناسی دانشی است که در آن از ویژگی­های ادبی و سبکی یک نوشته یا دوره گفتگو می­شود یا دانشی که از مجموع جریان سبک­های مختلف یک زبان بحث می­کند  ”  (دهخدا، 1385: 1644).

عبدالحسین زرین­کوب دربارة سبک چنین نظری دارد:

“سبک که عبارت است از شیوة خاص در نزد هرگوینده تعبیر صادقانه­ای است از طرز فکر و مزاج طبع او. اگر طبع شاعر تند و سرکش باشد، سبک بیانش غالباً سریع و کوتاه می­شود و اگر طبعی داشته باشد خیال پرور و رویایی سبک او آکنده می­شود از استعارات و مجازات دور و دراز… از طبع بلند سبک عالی بر می­آید و از طبع حقیر سبک ضعیف “(زرین کوب، 1372: 175)

غیاثی معتقد است:

” سبک ادبی، از ذهن و اندیشة نویسنده و شاعر مایه می­گیرد و آنچه بدان رنگ فردی می­دهد نگرش و بینش هنری و واقعیتهای عینی و سبک زندگی فکری است، چه عملی که از نیروی خلاقة آدمی سر می­زند از فعالیّت­های نظری و عملی او گسسته نیست بلکه در گرو تأثیرهایی است که از جهان بیرون می­پذیرد و آنها را به رنـگهای فکری یا عاطفی خود در می­آورد ” (غیاثی، 1368 : 16).

محمود درگاهی، منتقد ادبی، اعتقاد دارد که: ” سبک جلوه گاه درون است. به عبارت روشنتر، سبک نمودار روحانیت آفریننده است “(درگاهی، 1377 :173 )

خسرو فرشیدورد، نویسندة کتاب «دربارة ادبیات و نقد ادبی» دربارة سبک می­گوید:

“سبک هرشاعر یا نویسنده، مانند رنگ و بویی که در یک گل یا میوه وجود دارد، اثر او را هم به لحاظ محتوایی و هم به لحاظ نشانه­های بیرونی آن، از دیگر آثار ادبی جدا می­کند؛ یعنی تفکّر و اندیشه­های هنرمند پا به پای زبان و تعبیر، در آثار وی حضور دارد ” (فرشید ورد، 1363 :564)

به اعتقاد شفیعی کدکنی:

” هیچ نوشته­ای نیست که سبک نداشته باشد و هیچ سبکی را جز از طریق مقایسه­ی نرم و درجه انحراف آن از نرم، نمی­توان تشخیص داد و در یک کلام سبک یعنی انحراف از نرم ” (شفیعی کدکنی، 1380 :38).

***ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود است***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

تعداد صفحه : 325

14700 تومان

 

 

پشتیبانی سایت :              [email protected]