سمینار کارشناسی ارشد مهندسی شیمی: بررسی فعالیت کاتالیست های اسید جامد مصرفی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی

با عنوان : بررسی فعالیت کاتالیست های اسید جامد مصرفی در فرآیند الکیلاسیون

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
”M.SC” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي شيمي – مهندسي شيمي
عنوان :
بررسي فعاليت كاتاليست هاي اسيد جامد مصرفي در فرآيند الكيلاسيون

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده

در اين سمينار به بررسي فعاليت اسيدهاي جامد در فرآيند الكيلاسيون پرداخته شده است . ابتدا در فصل اول كلياتي در رابطه با روش كار و تحقيق بيان شده است در فصل دوم به بررسي مكانيسم الكيلاسيون پرداخته شده است وفرايند تانك زمان به صورت كامل شرح داده شده است . در فصل سوم به بررسي اسيدهاي جامد و سوپر اسيدها پرداخته شده است . در اين سمينار به صورت ويژه به بررسي فعاليت اسيد جامد زيركونياي سولفاته پرداخته شده است و فعاليت اين اسيد جامد با زئوليتها در فصل سوم به صورت كامل مقايسه شده است.

مقدمه

در اوايل قرن بيستم مهندسين ماشين به اين نتيجه رسيدند كه موتورها بدون ضربه ، نرمتر و با بازدهي بيشتري كار مي كنند . در سال 1916، Tomas Midgely يك دانشمند محقق كه در آزمايشگاه هاي تحقيقاتي شهر Dayton، كار مي كرد پس از انجام يك سري از آزمايشات دريافت كه اضافه كردن يد به بنزين به طور موثري باعث كاهش ضربه در موتور مي شود . اوضربه هاي موتور را ناشي از كيفيت پايين احتراق سوخت كه بعد ها به نام شاخص اكتان شناخته شده است دانست افزودن يد به بنزين باعث افزايش اكتان و كاهش ضربه موتور گرديد. ولي در عين حال دو مشكل اساسي در بر داشت: 1- خورندگي 2- قيمت بالا

در يك كار تحقيقاتي مكمل در سال 1917، Charles kettering و Midgely اتيل الكل و بنزين را مخلوط كرده و دريافتند كه مخلوط الكل و بنزين سوخت مناسبي براي موتور است ونسبت به ساير مواد افزودني داراي مزاياي بيشتري است . زيرا تميز وبدون هر آلودگي ميسوزد و بدون ايجاد ضربه، توليد نسبت تراكم بيشتري در داخل موتور مي كند و به دليل افزايش عدد اكتان ، توليد اسب بخار بيشتري مي كند.

Midgely در سال 1921 خواص تترا اتيل سرب (TEL) را كشف كرد. يك ليتر از TEL براي عمل آوردن 1150 ليتر بنزين كافي بود. سپس تحقيقات براي افزودن اتانول به بنزين ادامه پيدا كرد. ولي شركت هاي نفتي مصرف  را به عنوان ماده افزودني بنزين ترجيح مي دادند زيرا افزودن اتانول به بنزين، مصرف بنزين وسايل نقليه را 20 الي 30 درصد كاهش مي داد.

پس در سال 1996 مصرف بنزين سرب دار براي وسايل نقليه در ايالت متحده آمريكا ممنوع شد . به دليل عدم امكانات وسرمايه هنوزهم در خيلي از كشورها بنزين سربدار مصرف مي شود.در سال 1970 لايحه (Clean Air Act) قانونی شد و مصرف بنزین بدون سرب تدریجاً از سال 1973 در ایالات متحده آغاز شد. قوانین ایجاد شده توسط (Clean Air Act) برای غلبه در مسائل زیست محیطی، از طریق کاهش تشکیل ازت در سطح زمین و نشر مونواکسید کربن از وسایل نقلیه همچنین کاهش نشر اکسیدهای سنگین SOx و NOx از اگزوزها، بنا شدند برای این منظور بنزین باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

1- فراریت پایین: کاهش فشار بخار بنزین (RVP) به ویژه در طول ماه های تابستان باعث کاهش میزان ازت می شود. حذف بوتان ها و حتی CO ها از بنزین به دستیابی به این ویژگی در بنزین می انجامد.

2- محدودیت در میزان آروماتیک ها بخصوص بنزن: این مساله با کاهش برش بالای بنزین FCC انجام پذیر است.

3- افزایش ترکیبات اکسیژن دار: TAME و MTBE دو ترکیب برای این منظور هستند.

4- کاهش میزان الفین ها: این هدف با حذف الفین های CO از بنزین Fcc قابل دستیابی است. در ضمن حذف الفین های CO باعث کاهش بیشتر (RVP) می شود.

5- کاهش میزان گوگرد: این هدف نیازمند هیدروترتینگ (Hydrotreating) خوراک Fcc یا برش سنگین (heavy-end) بنزین Fcc می باشد.

6- حذف سرب: حذف سرب باعث کاهش عدد اکتان بنزین می شود که باید با جریان های دیگر وارد شوند، به استخر (Pool) بنزین جبران شود.

به نظر می رسد که الکیلات (محصول فرآیند الکیلاسیون) می تواند در تنظیم استخر جدید بنزین کمک کند. زیرا الکیلات عدد اکتان بالایی دارد. و عدد اکتان بالای آن به دلیل مقدار زیاد پارافین شاخه دار کم واکنش پذیر موجود در آن حساسیت کمی دارد. با توجه به این مطلب می توان افزایش ظرفیت الکیلاسیون در سال های آتی را، به ویژه اگر محدودیت های استفاده از کاتالیست های اسید مایع با ساخت کاتالیست پایدار جامد جدید برطرف شود، انتظار داشت. حال در ادامه توضیحاتی را پیرامون الکیلات ارائه می نماییم.

تعداد صفحه : 65

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              [email protected]

7 فکر می‌کنند “سمینار کارشناسی ارشد مهندسی شیمی: بررسی فعالیت کاتالیست های اسید جامد مصرفی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *