سمینار ارشد نساجی علوم الیاف: کاربرد ترکیبات نانو نقره روی کالاهای نساجی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : کاربرد ترکیبات نانو نقره روی کالاهای نساجی حاوی الیاف مصنوعی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصیلات تکمیلی
“M.Sc” سمینار براي دریافت درجه کارشناسی ارشد
مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف
عنوان :
کاربرد ترکیبات نانو نقره روي کالاهاي نساجی حاوي الیاف مصنوعی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

امروزه آلودگی هاي محیط زیست ناشی از افزایش جمعیت محققان را وادا ر به جستجوي روشهایی مناسب و بهداشتی براي تولید محصولات مناسب جهت بهزیستی انسانه ا نموده است . یکی از این محصولات،منسوجات بوده که در زندگی روزمره انس انها بطور گسترده اي بکار می روند و به همین دلیل نیاز است که از ورود آلودگی ها و میکروبها به این محصولات و انتقال آنها جلوگیري به عمل آید.
نانوتکنولوژي در قرن اخیر پیشرفت خیلی زیادي بدلیل توانایی رساندن فلزات به ابعاد نان و داشته است که در این ابعاد خواص نوري، فیزیکی و شیمیایی فلزات شدیداً تغییر پیدا می کند مثلاً فلز نقره وقتی به شکل نانو ذرات نقره تبدیل می شود،قابلیت ضد میکروبی آن فوق العاده افزایش می یابد . بنابراین در این سمینار به کاربرد و پایدارسازي نانو ذرات نق ره بر روي الیاف مصنوعی، همچنین به نحوه عملکرد میکروب کشی نانو ذرات نقره و تولید نانو ذرات نقره در محیط هاي مختلف و قرارگیري نانو ذرات نقره بر روي الیاف نایلون،پلی اورتان، پلی استر، پلی متیل متاکریلات پرداخته شده است.

مقدمه:

بدلیل شیوع بیماري هاي عفونی توسط باکتري هاي بیماري زاي مختلف و پیشرفت مقاومت آنها در مقابل آنتی بیوتیک هاي گروههاي دارویی، پژوهشگران را به آن داشت که عوامل ضدمیکروبی جدیدي را جستجو کنند . امروزه موا دي در ابعاد نانو بوجود آمده است که بدلیل مساحت سطح به حجم بالا و خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد بعنوان مواد ضدمیکروبی جدید استفاده می شوند. تولید پوشاك هاي جدید که در واقع مواد نانو فاز را بر روي پارچه منسوج قرار داده اند در دانشگاهها و صنعت بسیار توسعه یافته. اخیراً بخش وسیعی از نانو ذرات با ساختارهاي گوناگون را می توانند بر روي الیاف قرار داد که منجر به تولید منسوجات با خواص جدید می شوند.

یونهاي نقره که بعنوان مواد آنتی باکتریال استفاده می شوند، امروزه نوآوري جالب توجهی را بوجود آورده اند که علت آن از بین بردن باکتریهایی است که نسبت به آنتی بیوتیک ها افزایش مقاومت داشته اند . بطور خلاصه فعالیت ضدباکتري نقره بسیار معروف است و بر روي حدود 650 نوع از باکتري ها تأثیر واضح و روشنی دارد.

تحقیقات اخیر ثابت کرده که فعالیت آنتی باکتري نانو ذرات نقره بستگی به جذب شیمیایی +Ag دارد که بطور آماده روي سطح نانو نقره شکل داده می شود که ناشی از حداکثر حساسیت آنها نسبت به اکسیژن است . بنابر این مکانیزم تحویل یون نقره از خوشه هاي نقره به باکتریها نیازمند تحقیقات بیشتري است. از این رو ترکیب نانو ذرات نقره را بر روي انواع مختلفی از پارچه ها با روشهاي مختلف قرار داده اند تا منسوجات ضدمیکروبی تولید کنند که در این سمینار به برخی از این روشها پرداخته شده است.

فصل اول

کلیات

1-1) الیاف مصنوعی

تولید الیاف مصنوعی در سال 1939 توسط تحقیقات کاروترز (Carothers) در آزمایشگاه هاي شرکت دوپون پایه گذاري گردید و به این ترتیب الیاف نایلونی از طریق ذوب ریسی تهیه گردید. مهمترین اعضاء تشکیل دهنده خانواده الیاف مصنوعی را نایلون ها، پلی استرها، آکریلیک ها و پلی الفین ها (پلی پروپیلن و پلی اتیلن) تشکیل می دهند.

به طور کلی پلیمرهاي زنجیره اي شکل مناسب براي تولید الیاف باید از وزن مولکولی به قدر کافی بالا برخوردار بوده و در عین حال بتواند تا حدودي نسبت به محور لیف نظم و آرایش یافتگی پیدا کند. جهت کسب نظم مورد، نظر الیاف معمولاً در حین تولید و در مراحل بعدي کشیده می شوند. تولید الیاف  مصنوعی همچنین ریسندگی اولیه نام دارد.

نحوه تولید الیاف به نوع پلیمر بستگی دارد. از بین الیاف مصنوعی که در بالا نام برده شده است فقط آکریلیک به روش ترریسی و بقیه از طریق ذوب ریسی تهیه می گردند.

الیاف پلی آمید (نایلون)

تولید نایلون در حقیقت باز کننده راه به سوي تعداد زیادي از الیاف مصنوعی دیگر با خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت بوده است و مهندسی الیاف را و به عبارت دیگر تولید الیاف با تعیین خواص از قبل را امکان پذیر ساخته است.

اولین لیف مصنوعی موفق نایلون 66 بود که از یک دي آمین (هگزامتیلن دي آمین) و یک دي کربوکسیلیک اسید (آدپیک اسید) سنتز گردید. زنجیره ها در نایلون کاملاً کشیده بوده و داراي گروههاي جانبی حجیم نمی باشد و بصورت صفحاتی متبلور می گردند که توسط پیوندهاي هیدروژنی بین گروههاي NH و CO به یکدیگر مربوط می گردند. این صفحات ممکن است به دو صورت مختلف نسبت به یکدیگر قرار گیرند (Packing) که فرم بلورین مختلفی را خواهند داشت. تصاویر پراش اشعه ایکس دلیل بر آن دارند که 50 تا 60 رصد نایلون متبلور است. بعد از خروج از رشته ساز، الیاف نایلون داراي آرایش زیادي نمی باشد.

به کمک کشش سرد می توان درجه آرایش یافتگی و تبلور را در نایلون افزایش داد. مقدار آرایش یافتگی اولیه به شرایط تولید بستگی دارد و با ازدیاد سرعت تولید فیلامنت، درجه آرایش یافتگی هم افزایش یافته و میزان کشش باقیمانده جهت کسب خواص مطلوب براي فیلامنت کاهش می یابد. با کشش گرم و ازدیاد میزان کشش و در نتیجه آرایش بالاتر می توان استحکام الیاف نایلونی را به مقدار قابل ملاحظه اي افزایش داد. الیاف کشیده شده به مقدار زیاد، در مقایسه با الیاف معمولی به استحکام بالا (High Tenacity) معروف می باشند.

تعداد صفحه : 81

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              [email protected]

2 فکر می‌کنند “سمینار ارشد نساجی علوم الیاف: کاربرد ترکیبات نانو نقره روی کالاهای نساجی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *