سمینار ارشد مهندسی نساجی علوم الیاف: معطر کردن پارچه پنبه ای به وسیله رزین ضد چروک

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : معطر کردن پارچه پنبه ای به وسیله رزین ضد چروک

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه براي دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

معطر کردن پارچه پنبه اي به وسیله رزین ضد چروك

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

امروزه منسوجات معطر کاربردهاي متعددي در صنعت نساجی دارد. بهترین انتخاب براي معطر کردن کالاي نساجی روغن هاي گیاهی هستند زیرا علاوه بر معطر کردن کالا خصوصیات درمانی خاص خود را نیز دارند. از طرفی یکی از مشکلات اصلی مواد معطر این است که ترکیبات فراري هستند و آماده سازي منسوجات، معطر با زمان نگهداري طولانی تر کار دشواري است. روش میکروکپسوله کردن به وسیله سایکلودکسترین ها بهترین و مطمئن ترین راه براي بدن انسان است به دلیل اینکه پوست را تحریک نکرده و بدون حساسیت براي پوست به کار گرفته می شود.

در پروژه به برررسی نقش و اثر بتاسایکلودکسترین در تکمیل معطر پارچه پنبه اي به وسیله رزین ضد چروك پرداخته شد.

رزین ضد چروك به عنوان چسب براي اتصال میکروکپسول به سطح منسوج استفاده شد. با ایجاد کمپلکس بتاسایکلودکسترین و ماده معطر زمان رهایش عطر افزایش یافت. با استفاده از دستگاه اسپکتروفوتومتر جذبی مقدار غلظت ها و منحنی کالیبراسیون بدست آمد و مقدار بتاسایکلودکسترین موجود از روش فنول فتالئین محاسبه گردید.

از آنجایی که مهمان در میان فضاي هیدروفوبیک مخروطی شکل قرار می گیرد و در نتیجه قرارگیري آن، خواص فیزیکی – شیمیایی ترکیبات تغییر می کند. به عنوان مثال، فشار بخار مواد فرار کاهش می یابد و در نتیجه ثبات در مقابل نور و هوا افزایش پیدا می کند. نتایج بدست آمده نشان داد که نمونه هایی که با بتاسایکلودکسترین آماده سازي شده، مواد معطر را در زمان طولانی تر در خود نگهداري می کند.

مقدمه:

ترکیبات معطر مواد فراري هستند که مشکل اصلی در استفاده از آنها، آماده سازي منسوجات معطر با زمان نگهداري طولانی تر عطرها می باشد. روش میکروکپسوله کردن یک تکنیک مهم براي حل این مشکل است. راه هاي زیادي براي میکروکپسوله کردن به منظور افزایش رهایش عطر وجود دارد، سیکلودکسترین ها بهترین و مطمئن ترین راه براي بدن انسان است به دلیل اینکه پوست را تحریک نکرده و بدون حساسیت براي پوست به کار گرفته خواهد شد.

ساختار ویژه سایکلودکسترین و وجود حفره در ساختار آنها سبب شده تا این ترکیبات توانایی قراردادن مولکولهاي مختلف در داخل حفره داخلی خود را داشته باشد. سه محصول اصلی از سایکلودکسترین که از 6 تا 8 واحد D- گلوکز تشکیل شده که با نامهاي آلفا، بتا، گاما، سایکلودکسترین نامیده شده اند. در آلفا سایکلودکسترین 18 گروه هیدروکسیل و در بتاسایکلودکسترین 21 گروه هیدروکسیل و در گاما سایکلودکسترین 24 گروه هیدروکسیل وجود داشته که گروه هاي مختلفی می توانند جای گزین آنها گردند. در سایکلودکسترین ها گروه هاي هیدروکسیل با عملکرد متفاوت وجود داشته که فعالیت متفاوتی از قبیل چربی دوستی و آبدوستی از خود نشان می دهند. از هزاران مشتق سایکلودکسترین که در صدها مقاله علمی عنوان شده است، تنها تعداد کمی از آنها در بررسی معیار صنعتی به کار گرفته می شوند. به دلیل مشکلاتی چون گران بودن، سمی بودن، آلودگی محیط زیست تنها در حدود 12 مشتق سایکلودکسترین معمولا در آزمایشات مورد بررسی قرار می گیرند.

سایکلودکسترین توانایی تشکیل کمپلکش مهمان – میزبان را دارا می باشد و مولکول را داخل حفره میزبان که سایکلودکسترین می باشد نگه دارد. این موضوع باعث کاربرد بیشتر سایکلودکسترین در صنایع گردیده و همچنین جهت برطرف نمودن سطح فعال ها از منسوجات شسته شده می تواند جانشین سطح فعال گردد و در تکمیل منسوجات در فرآیندهاي آنتی باکتریال و دفع حشرات و فرآیندهاي معطرسازي و در تهیه منسوجات پزشکی قابل استفاده می باشد.

وجود سایکلودکسترین در تکمیل مقاوم در برابر چروك نشان می دهد که فرمالدئید زیادي که در طی پروسه ضد چروك کردن کالا توسط ماده DMDHEU آزاد می شود، می تواند کاهش یابد. طیف IR نشان می دهد که بین CD و DMDHEU کراسلینک اتفاق می افتد و شکل گیري ماده رزینی بین ماده و لیف کاهش می یابد که در نهایت سبب کاهش در خاصیت ضد چروك شدن را سبب می شود و نیز مولکولهاي فرمالدئید در پروسه کاهش می یابد.

تعداد صفحه : 98

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *