سمینار ارشد مهندسی نساجی تکنولوژی: اثر مواد اولیه بر نپ و گوریدگی در سطح نخ پنبه ای

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : اثر مواد اولیه بر نپ و گوریدگی در سطح نخ پنبه ای

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد “M.Sc.”

مهندسي نساجي – تكنولوژي

عنوان:

اثر مواد اوليه بر نپ و گوريدگي در سطح نخ پنبه اي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکيده

يكي از عوامل هم و موثر در كيفيت نخ و پارچه پنبه اي نپ مي باشد كه ممكن است بواسطه نارس بودن الياف مصرفي يا فرآيند ريسندگي ايجاد گردد و اصولا در ماشين كاردينگ نپ موجود در الياف به مقدار قابل ملاحظه اي كاهش مي يابد ولي به هر حال نپ موجود در الياف بواسطه نارس بودن يا فرآ ي ند ريسندگي، يكي از مشكلات نخ مي باشد كه ممكن است در پارچه باقيمانده يا بتدريج هنگام فرآيند بافندگي يا پس از آن از پارچه جدا شود كه نامطلوب مي باشد.

تحقيق حاضر يك مطالعه موردي براي نپ مخلوط پنبه ايران و ازبك (ازبكستان) مي باشد در اين تحقيق از مخلوط 10% پنبه درجه 1 و 2 سفيد بجنورد و 90% دو نوع پنبه ازبك استفاده شده است نخ رينگ متراكم نمرات 10، 20 و 30 انگليسي با تاب هاي 400، 620 و 815 تاب در متر و همچنين نخ با نمره 10 با تابهاي 500 و 600 تاب در متر تهيه شد تا اثر نمره و تاب در جدا شدن نپ از نخ بواسطه سايش مطالعه شود. رسيدگي الياف در مواد اوليه و نپ جدا شده از نخ بواسطه عمليات مكانيكي توسط ميكروسكوپ پروژكتينا بررسي شد. همچنين استحكام، ازدياد طول و تاب و پرز نخ نيز اندازه گيري گرديد.

نتايج آزمايشات نشان داد كه نپ ريزش شده از نخ توسط عمليات مكانيكي (سايش) بيشتر از نوع براق بوده و با افزايش نمره نخ مقدار نپ براق افزايش مي يابد و با افزايش تاب نخ تعداد نپ براق كاهش يافته و الياف نارس تشكيل دهنده اين نپ ها در الياف ازبك بيشتر از الياف ايران بود، نپ هاي جدا شده از نخ با سايش آن از نظر الياف نارس و نيم رس به الياف ازبك نزديكتر بود. لذا در انتخاب نوع مواد اوليه بايد دقت بيشتري نمود.

فصل اول

1- مقدمه و تحقيقات انجام شده قبلی

1-1- مقدمه

نپ گره کوچکی از الیاف می باشد که از بهم پیچیدگی یک یا چند لیف به دور خود و یا اطراف یک هسته خارجی (مانند تکه ای از پوست پنبه دانه) به وجود می آید. هنگام بررسی ساختمان سست شده یک نپ فاستونی (یعنی هنگامی که گره الیاف بهم پیچیده شده را سست کنیم) از لحاظ طرز قرارگیری، نپ پنبه در مقایسه با نپ فاستونی فرم جمع و جورتری را دارد. Hebert گزارش نموده است که در اکثر موارد نپ های لیفی حداقل 5 لیف و به طور متوسط 16 لیف یا بیشتر را شامل می شوند. علاوه بر آن 96% از نپ های لیفی مطالعه شده دارای الیاف نارش بودند در حالی که تنها 50% تمام نپ ها دارای 100% لیف نارس بودند. نپ لیف پنبه که هنوز وارد خط ریسندگی نشده یک ساختمان Core Structure با دانسیته نسبی بیشتر الیاف در مرکز نپ دارا می باشد. قطر این ساختمان به 0/3 تا 3mm می رسد. طرز قرارگیری الیاف در نپ به صورتی است که طول آن بین 5 تا 10mm و گهگاهی تا 25mm می باشد. نپ در نخ دارای خصوصیات زیر می باشد یک نپ کوچک نخ طولی حدود 1mm و جرمی به اندازه دو برابر میانگین جرم نخ دارد. یک نپ بزرگ نخ می تواند حداکثر طولی به اندازه 2mm و جرمی به اندازه 200% دانسیته خطی متوسط نخ داشته باشد. حساسیت تنظیمات برای تشخیص نپ در نخ رینگ (کارد شده یا شانه شده) 200% دانسیته خطی متوسط نخ می باشد و برای نخ های چرخانه این حساسیت تا 280% می رسد. کاهش حساسیت برای تشخیص نپ در نخ های چرخانه به این دلیل است که در این سیستم ریسندگی نپ ها به مغز نخ فرستاده می شوند بنابراین در تولید نهایی کمتر قابل دید می باشند.

افراد مختلف بر روی نپ مطالعه کرده و نپ ها را دسته بندی کرده اند، در سال 1993 Pearson پانزده گونه از انواع نپ را شرح داده است که این گونه ها براساس نوع لیف و مواد خارجی موجود در آن شناسایی گردیده اند. در حالی که Lord 5 نوع نپ را تشریح می کند به طور عمومی پذیرفته شده است که نپ ها به دو گروه اساسی دسته بندی می شوند.

1) در پنبه پاک نشده (پنبه از پنبه دانه جدا نشده) مواد خارجی طبیعی مانند پنبه دانه، برگ، شن و سنگ ریزه به الیاف متصل شده اند هنگامی که پنبه پاک می شود الیاف پنبه تکه هایی از پوست پنبه دانه را در بر می گیرند که باعث به وجود آمدن نپ از نوع طبیعی (neps biological) می شوند که معمولا وابسته به پنبه دانه تغییر شکل داده شده، تخمدان های بارور نشده و دانه های مرده می باشند.

2) نپ هایی که در اثر انجام اعمال مکانیکی بر روی لیف پنبه در حین فرآیند تشکیل نخ به وجود می آیند و جایگاه اصلی خود را در راستای فرآیند حفظ می کنند.

تعداد صفحه : 94

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *