متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی روش های مختلف مقاوم سازی الیاف پشم در برابر آتش

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“MS.c” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی

عنوان:

بررسی روشهای مختلف مقاوم سازی الیاف پشم در برابر آتش

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

تا چند سال قبل بازار تکمیل تاخیر در شعله منسوجات پشمی مورد استفاده جهت روکش صندلی ها (مخصوصا روکش صندلی هواپیماها) به طور انحصاری در اختیار فرآیندی به نام Zipro بود، اما در طی چند سال گذشته فرآیند (مواد) جدیدی به نام Noflan که توسط شرکت فایراستاپ کمیکالز (صنایع شیمیایی کنترل آتش) ابداع شده است توانسته تاحدودی در این بازار با موفقیت عمل نماید. در این سمینار سعی شده است تا با بررسی سیستم و روشهای تکمیل تاخیر شعله آن، و آزمایشات فنی دقیق، مواد مورد استفاده در فرآیندهای مذکور با یکدیگر مقایسه شوند و مزایا و معایب مواد تاخیر در شعله Zipro و Noflan آشکار و برجسته شوند، هرچند می توان ادعا نمود Noflan که یک ماده تاخیر در شعله کننده با بنیان فسفری است توانسته بسیار از جنبه های Zipro را بهبود بخشد.

مقدمه:

به نظر می رسد در حال حاضر در سرتاسر جهان سالانه 4 – 5 میلیون کیلوگرم الیاف پشم با Zipro تکمیل تاخیر در شعله می شوند. با توجه به تنوع موارد استفاده، تکمیل تاخیر در شعله با Zipro نیز در حالت های متنوعی نظیر تکمیل Zipro با دود کم، تکمیل Zipro به همراه آغشته سازی با اسید تترابرموفتالیک، تکمیل Zipro با دود کم و خصوصیات حفاظتی زیاد و… مورد استفاده قرار می گیرد تا بتواند موارد مورد نظر استانداردهای منسوجات پشمی مبلمانی مختلف نظیر میزان انتشار دود و گازهای سمی و میزان حرارت آزاد شده را برآورده سازد. در صنایع تولید مبلمان هواپیماها با در نظر گرفتن متوسط دوره عمر سه سال برای روکش هر صندلی، الیاف پشمی در حال حاضر به صورت تخمینی بیش از 90% این بازار را که سالیانه تقریبا 650 تن الیاف مصرف می کند را در اختیار دارد. مقاومت سایشی عالی، ایمنی، حفظ خصوصیات عملکردی به همراه قابلیت رنگرزی باانواع مختلف رنگزاها جهت حصول رنگ مناسب رامی توان از مهمترین مزایای الیاف پشمی جهت کاربردهای مذکور محسوب نمود. در مقایسه با سایر الیاف مصنوعی تاخیر در شعله نظیر Tervira cs، الیاف پشم در اثر حرارت ذوب نمی شوند و به همین دلیل فوم و اسفنج های بکار رفته در داخل صندلی را در مقابل آتشگیری تا حدود زیادی محافظت می کنند . با در نظر گرفتن متوسط دوره عمر 6 ماهه جهت کفپوش های بکار رفته در هواپیماها، کفپوش های پشمی در اروپا، خاورمیانه و شرق دور توانسته اند بیش از 15% از بازار مصرف 600000تنی (مصرف سالیانه) این صنایع را پوشش دهند. اما در آمریکای شمالی شرکت های منطقه ای حمل و نقل استفاده از کفپوش های نایلونی را به دلیل سایشی بسیار عالی ترجیح می دهند، هرچند که این کفپوش ها تابه حال نتوانسته اند استانداردهای آزاد سازی دود و گازهای سمی شرکتهای بوئینگ وایرباس را برآورده سازند. انجمن هوانوردی فدرال (F.A.A) نیز تابحال موارد ایمنی مذکور را به طور دقیق تنظیم و بررسی کرده است.

فصل اول

کلیات

1-1) هدف

الیاف پشم به دلیل دارا بودن اتصالات عرضی بسیار زیاد گروه های آمینو و نیتروژن (16 %) و رطوبت بازیافتی خیلی زیاد (14 – 10%) به طور طبیعی دارای خاصیت کند کنندگی شعله می باشند از نشانه های این خاصیت می توان به دمای شعله وری بسیار زیاد (600 – 570 درجه سانتیگراد) شاخص محدوده اکسیژن خیلی بالا (26 – 25%) و گرمای اشتعال بسیار کم 4/9 kcal/g اشاره نمود.

برای بدست آوردن تاخیر در شعله برای کالای پشمی می بایستی رمق کشی بالایی از کمپلکس فلزی برروی الیاف پشم داشته باشیم. کمپلکس فلزی در محلول بصورت شارژ منفی بوده و از آنجایی که پشم در محلول اسیدی در PH زیر 3 به صورت شارژ مثبت می باشد می توان رمق کشی مناسبی از کمپلکس فلزی برروی کالای پشمی داشته باشیم. در مورد کمپلکس های تیتانیوم، زیرکونیوم با اسیدهای کربوکسیلیک رمق کشی در جوش موثر بوده است و با افزایش اسید می توان به LOI بیشتری دست یافت.

2-1) پیشینه تحقیق:

الیاف پشم به دلیل دارای بودن اتصالات عرضی بسیار زیاد در ساختار مرفولوژیکی وشیمیایی، تعداد بسیار زیاد گروه های آمینو و آمید و نیتروژن (16%) و رطوبت بازیافتی خیلی زیاد (14 – 10%) به طور طبیعی دارای خاصیت تاخیر در شعله می باشند. از نشانه های این خاصیت می توان به دمای شعله وری بسیار زیاد (600 – 570 درجه سانتیگراد)، شاخص اکسیژن محدود کننده خیلی بالا (26 – 25%) و گرمای اشتعال بسیار کم (4/9 kcal/g) اشاره نمود. به همین دلیل در مصارف عادی نیازی به انجام عملیات تکمیل تاخیر در شعله بر روی این الیاف نمی باشد. اما در موارد خاصی نظیر منسوجات مورد استفاده در صنایع حمل و نقل، منسوجات مورد استفاده در مکان های عمومی و البسه محافظ هنوز به انجام تکمیل تاخیردر شعله نیاز می باشد. با توجه به این نیاز شرکت IWS در اوایل دهه 1970 عملیات و تاخیر در شعله کننده Zipro را به صورت تجارتی به بازار معرفی کرد که موفقیت این فرآیند همچنان نیز ادامه دارد. اساس این فرآیند بر مبنای رمق کشی کمپلکس های زیرکونیوم و تیتانیوم با بار منفی برروی الیاف پشم با بار مثبت در محیط اسیدی، در حین یا پس عملیات رنگرزی استوار می باشد. در این روش تکمیل تاخیر در شعله، هیچ گونه گاز سمی یا دود اضافه ای تولید نمی شود و همچنین این روش گرمای آزاد شده از الیاف را کاهش می دهد، به همین دلیل این فرآیند از لحاظ کاربردی فرآیند بسیار مناسبی است.

تعداد صفحه : 98

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              info@elmyar.net

پایان نامه ها

 

مطالب مشابه را هم ببینید


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد :مدلسازی ارتباط پارامترهای تنظیمی روی خواص مکانیکی و دینامیکی فرش اکریلیک

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : هنر گرایش : تکنولوژی نساجی  عنوان :  مدلسازی ارتباط پارامترهای تنظیمی روی خواص مکانیکی و دینامیکی فرش اکریلیک مطالب مشابه را هم ببینید پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی Read more…

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد : بررسی خواص کالای پنبه ای اصلاح سطح شده با کرونا توسط نرم کننده های نانو سیلیکونی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : نساجی گرایش : شیمی نساجی و علوم الیاف عنوان :  بررسی خواص کالای پنبه ای اصلاح سطح شده با کرونا توسط نرم کننده های نانو سیلیکونی مطالب Read more…

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد: ایجاد نانوزبری بر سطوح منسوجات و بررسی اثرات حاصل از آن

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : مهندسی نساجی  عنوان : ایجاد نانوزبری بر سطوح منسوجات و بررسی اثرات حاصل از آن مطالب مشابه را هم ببینید پایان نامه ارشد مهندسی نساجی: تاثیر پارامترهای Read more…