سمینار ارشد مهندسی نساجی: بررسی روش های مختلف مقاوم سازی الیاف پشم در برابر آتش

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : بررسی روش های مختلف مقاوم سازی الیاف پشم در برابر آتش

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“MS.c” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي نساجي – شيمي نساجي

عنوان:

بررسي روشهاي مختلف مقاوم سازي الياف پشم در برابر آتش

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:

تا چند سال قبل بازار تكميل تاخير در شعله منسوجات پشمي مورد استفاده جهت روكش صندلي ها (مخصوصا روكش صندلي هواپيماها) به طور انحصاري در اختيار فرآيندي به نام Zipro بود، اما در طي چند سال گذشته فرآيند (مواد) جديدي به نام Noflan كه توسط شركت فايراستاپ كميكالز (صنايع شيميايي كنترل آتش) ابداع شده است توانسته تاحدودي در اين بازار با موفقيت عمل نمايد. در اين سمينار سعي شده است تا با بررسي سيستم و روشهاي تكميل تاخير شعله آن، و آزمايشات فني دقيق، مواد مورد استفاده در فرآيندهاي مذكور با يكديگر مقايسه شوند و مزايا و معايب مواد تاخير در شعله Zipro و Noflan آشكار و برجسته شوند، هرچند مي توان ادعا نمود Noflan كه يك ماده تاخير در شعله كننده با بنيان فسفري است توانسته بسيار از جنبه هاي Zipro را بهبود بخشد.

مقدمه:

به نظر مي رسد در حال حاضر در سرتاسر جهان سالانه 4 – 5 ميليون كيلوگرم الياف پشم با Zipro تكميل تاخير در شعله مي شوند. با توجه به تنوع موارد استفاده، تكميل تاخير در شعله با Zipro نیز در حالت هاي متنوعي نظير تكميل Zipro با دود كم، تكميل Zipro به همراه آغشته سازي با اسيد تترابرموفتاليك، تكميل Zipro با دود كم و خصوصيات حفاظتي زياد و… مورد استفاده قرار مي گيرد تا بتواند موارد مورد نظر استانداردهاي منسوجات پشمي مبلماني مختلف نظير ميزان انتشار دود و گازهاي سمي و ميزان حرارت آزاد شده را برآورده سازد. در صنايع توليد مبلمان هواپيماها با در نظر گرفتن متوسط دوره عمر سه سال براي روكش هر صندلي، الياف پشمي در حال حاضر به صورت تخميني بيش از 90% اين بازار را كه ساليانه تقريبا 650 تن الياف مصرف مي كند را در اختيار دارد. مقاومت سايشي عالي، ايمني، حفظ خصوصيات عملكردي به همراه قابليت رنگرزي باانواع مختلف رنگزاها جهت حصول رنگ مناسب رامي توان از مهمترين مزاياي الياف پشمي جهت كاربردهاي مذكور محسوب نمود. در مقايسه با ساير الياف مصنوعي تاخير در شعله نظير Tervira cs، الياف پشم در اثر حرارت ذوب نمي شوند و به همين دليل فوم و اسفنج هاي بكار رفته در داخل صندلي را در مقابل آتشگيري تا حدود زيادي محافظت مي كنند . با در نظر گرفتن متوسط دوره عمر 6 ماهه جهت كفپوش هاي بكار رفته در هواپيماها، كفپوش هاي پشمي در اروپا، خاورميانه و شرق دور توانسته اند بيش از 15% از بازار مصرف 600000تني (مصرف ساليانه) اين صنايع را پوشش دهند. اما در آمريكاي شمالي شركت هاي منطقه اي حمل و نقل استفاده از كفپوش هاي نايلوني را به دليل سايشي بسيار عالي ترجيح مي دهند، هرچند كه اين كفپوش ها تابه حال نتوانسته اند استانداردهاي آزاد سازي دود و گازهاي سمي شركتهاي بوئينگ وايرباس را برآورده سازند. انجمن هوانوردي فدرال (F.A.A) نيز تابحال موارد ايمني مذكور را به طور دقيق تنظيم و بررسي كرده است.

فصل اول

كليات

1-1) هدف

الياف پشم به دليل دارا بودن اتصالات عرضي بسيار زياد گروه هاي آمينو و نيتروژن (16 %) و رطوبت بازيافتي خيلي زياد (14 – 10%) به طور طبيعي داراي خاصيت كند كنندگي شعله مي باشند از نشانه هاي اين خاصيت مي توان به دماي شعله وري بسيار زياد (600 – 570 درجه سانتیگراد) شاخص محدوده اكسيژن خيلي بالا (26 – 25%) و گرماي اشتعال بسيار كم 4/9 kcal/g اشاره نمود.

براي بدست آوردن تاخير در شعله براي كالاي پشمي مي بايستي رمق كشي بالايي از كمپلكس فلزي برروي الياف پشم داشته باشيم. كمپلكس فلزي در محلول بصورت شارژ منفي بوده و از آنجايي كه پشم در محلول اسيدي در PH زير 3 به صورت شارژ مثبت مي باشد مي توان رمق كشي مناسبي از كمپلكس فلزي برروي كالاي پشمي داشته باشيم. در مورد كمپلكس هاي تيتانيوم، زيركونيوم با اسيدهاي كربوكسيليك رمق كشي در جوش موثر بوده است و با افزايش اسيد مي توان به LOI بيشتري دست یافت.

2-1) پیشینه تحقیق:

الياف پشم به دليل داراي بودن اتصالات عرضي بسيار زياد در ساختار مرفولوژيكي وشيميايي، تعداد بسيار زياد گروه هاي آمينو و آميد و نيتروژن (16%) و رطوبت بازيافتي خيلي زياد (14 – 10%) به طور طبيعي داراي خاصيت تاخير در شعله مي باشند. از نشانه هاي اين خاصيت مي توان به دماي شعله وري بسيار زياد (600 – 570 درجه سانتیگراد)، شاخص اكسيژن محدود كننده خيلي بالا (26 – 25%) و گرمای اشتعال بسيار كم (4/9 kcal/g) اشاره نمود. به همين دليل در مصارف عادي نيازي به انجام عمليات تكميل تاخير در شعله بر روي اين الياف نمي باشد. اما در موارد خاصي نظير منسوجات مورد استفاده در صنايع حمل و نقل، منسوجات مورد استفاده در مكان هاي عمومي و البسه محافظ هنوز به انجام تكميل تاخيردر شعله نياز مي باشد. با توجه به اين نياز شركت IWS در اوايل دهه 1970 عمليات و تاخير در شعله كننده Zipro را به صورت تجارتي به بازار معرفي كرد كه موفقيت اين فرآيند همچنان نيز ادامه دارد. اساس اين فرآيند بر مبناي رمق كشي كمپلكس هاي زيركونيوم و تيتانيوم با بار منفي برروي الياف پشم با بار مثبت در محيط اسيدي، در حين يا پس عمليات رنگرزي استوار مي باشد. در اين روش تكميل تاخير در شعله، هيچ گونه گاز سمي يا دود اضافه اي توليد نمي شود و همچنين اين روش گرماي آزاد شده از الياف را كاهش مي دهد، به همين دليل اين فرآيند از لحاظ كاربردي فرآيند بسيار مناسبي است.

تعداد صفحه : 98

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *