متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : ایجاد سطوح نیلوفر آبی و گلبرگی مانند روی منسوج با نانو مواد

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی نساجی – شیمی نساجی و علوم الیاف

عنوان:

ایجاد سطوح نیلوفرآبی و گلبرگی مانند روی منسوج با نانو مواد

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده:

در این پروژه ابتدا نانوذرات SiO2 با استفاده از فرایند sol-gel سنتز شدند و ساختار آنها توسط میکروسکوپ الکترونی پویشی (SEM) مورد بررسی قرار گرفت. سپس نانوذرات سنتز شده جهت ایجاد شبکه SiO2 بر روی سطح پارچه، با نمونه های پارچه های پنبه ای عمل شدند و جهت کاهش کشش سطحی نمونه های حاوی نانوذرات، ابتدا ماده آلکیل سیلانی هگزادسیل تری متوکسی سیلان جهت فعال سازی و ایجاد واکنش با گروه های سیلانول موجود در سطح نمونه ها، هیدرولیز شد و سپس با نانوذرات واکنش داد. جهت بررسی تاثیر نانوذرات بر روی ناهمواری سطحی و آبگریزی نمونه ها از نانوذرات مس و TiO2 در داخل محلول نانوسولی نیز استفاده شد و تاثیر آنها بر روی آبگریزی و ناهمواری سطحی پارچه ها بررسی شد. در نهایت تمامی نمونه ها جهت مطالعه بر روی میزان ناهمواری سطحی تحت مشاهدات میکروسکوپ الکترونی پویشی (SEM) قرار گرفتند و جهت بررسی میزان کاهش کشش سطحی پس از اعمال نانوذرات و ماده آلکیل سیلانی، از آزمون اندازه گیری زاویه تماس استاتیک قطره با سطح پارچه استفاده شد.

مقدمه:

در حالت کلی نامیدن منسوجات خود تمیز شونده به منسوجاتی که فقط دارای انرژی سطحی پایینی می باشند نادرست است چرا که دارا بودن انرژی سطحی پایین در حقیقت بدین معنی است که این منسوجات به سادگی تمیز می شوند. به طور پایه ای 2 نوع از سطوح خود تمیز شونده در مقالات موجود می باشد:

1- سطوح فعال نوری (photoactive یا photocatalytic) که این سطوح بر پایه مواد فعال فوتوکاتالیست همچون TiO2 می باشند.

2- سطوح ابر آبگریز (superhydrophobic) که اغلب سطوح نیلوفر آبی (lotus) نامیده می شوند.

همانطور که اشاره شد سطوح خود تمیز شونده اغلب به عنوان سطوح شبه نیلوفر آبی نامیده می شوند. این نام در رابطه با سطوح خود تمیز شونده ای به کار می رود که می توان در طبیعت مشاهده نمود. پرهای برخی از حشرات و همچنین برگهای برخی از گیاهان خصوصیات دفع کنندگی بسیار بالایی را نشان می دهند. یکی از این برگها، برگ گیاه نیلوفر آبی می باشد تقریباً هر نوع کثیفی (چرک) که برروی برگ گل نیلوفر آبی قرار گرفته است به وسیله شستشوی سطح برگ با آب برطرف می شود. بنابراین با توجه به برگ گل نیلوفر آبی، سطوح ابر آبگریز خود تمیز شونده به سطوحی اتلاق می شود که چرک و کثیفی بر روی آن به طور کامل توسط شتستشو با آب برطرف می شود.

سطح برگ گل نیلوفر آبی با واکس های کریستال مانند آبگریز که تشکیل یک ساختار نانو بر روی یک بستر میکرو (که از ساختارهای دیواره سلولی و چین خوردگی های کیوتیکلی تشکیل شده است) پوشیده شده است. شکل 1-1 یک میکروگراف SEM از سطح گل نیلوفر آبی را نشانی می دهد.

حضور ساختارهای نانو بر روی یک ساختار میکرو ساختار Hierarchical نامیده می شود. ابر دفع کنندگی برگ نیلوفر آبی با ترکیب این ساختار (Hierachical) و بطور همزمان آبگریزی بسیار بالای سطحی توضیح داده می شود. یک نمای شماتیک از اثری که lotus effect نامیده می شود در شکل 2-1 نشان داده شده است.

در حالت کلی برگ نیلوفرآبی دارای یک ساختار سطحی در دو مقیاس (میکرو/نانو) می باشد که در آن برآمدگی ها و فرورفتگی هایی که در حدود μm10 تا 3 می باشند با نانو ذرات واکس مانند آبگریز پوشیده شده اند . برآمدگی ها و فرورفتگی ها مساحت سطح تماس موجود با آب را بسیار کاهش می دهند و همچنین نانوذرات آبگریز از نفوذ آب به داخل فرورفتگی ها جلوگیری می نمایند در نتیجه آب نمی تواند چنین سطحی را تر نموده و بنابراین بر روی سطح قطرات آب به شکل تقریبا کروی درمی آیند به چنین سطحی، سطح ابرآبگریز گفته می شود.

ترکیب ساختار Hierachical و خصوصیات آبگریزی منجر به سطوح ابر آبگریزی می شود که یقیناً محدود به سطوح طبیعی نمی شود اخیراً روشهایی با الهام (الگو برداری) از طبیعت جهت ایجاد این خصیصه بر روی سطوح معدنی همچون فلزات یا شیشه و البته منسوجات گزارش شده است. ساختار Hierarchical منجر می شود که بر روی یک سطح مقداری ناهمواری (roughness) ایجاد شود. در مقایسه با یک سطح آبگریز هموار، قطره آبی که برروی سطح قرار گرفته است سطح تماس موثر کاهش یافته ای را (مایع – جامد) بر روی یک سطح ناهموار نشان خواهد داد (شکل 3-1).

تعداد صفحه : 45

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              info@elmyar.net

پایان نامه ها

 

مطالب مشابه را هم ببینید


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد :مدلسازی ارتباط پارامترهای تنظیمی روی خواص مکانیکی و دینامیکی فرش اکریلیک

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : هنر گرایش : تکنولوژی نساجی  عنوان :  مدلسازی ارتباط پارامترهای تنظیمی روی خواص مکانیکی و دینامیکی فرش اکریلیک مطالب مشابه را هم ببینید پایان نامه کارشناسی ارشد نساجی Read more…

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد : بررسی خواص کالای پنبه ای اصلاح سطح شده با کرونا توسط نرم کننده های نانو سیلیکونی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : نساجی گرایش : شیمی نساجی و علوم الیاف عنوان :  بررسی خواص کالای پنبه ای اصلاح سطح شده با کرونا توسط نرم کننده های نانو سیلیکونی مطالب Read more…

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد: ایجاد نانوزبری بر سطوح منسوجات و بررسی اثرات حاصل از آن

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : مهندسی نساجی  عنوان : ایجاد نانوزبری بر سطوح منسوجات و بررسی اثرات حاصل از آن مطالب مشابه را هم ببینید پایان نامه ارشد مهندسی نساجی: مقایسه خواص Read more…