متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : رنگبری پساب رنگرزی با استفاده از فتوکاتالیست ها

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی شیمی نساجی

عنوان:

رنگبری پساب رنگرزی با استفاده از فتوکاتالیستها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکیده

این مقاله به بررسی تخریب زیست محیطی پسابهای رنگرزی و تأثیر نامطلوب آنها در شبکه فاضلابی می پردازد.

در مرحله اول تأثیر استفاده از فتوکاتالیست های TiO2 در رنگبری مورد بررسی قرار می گیرد و طی نمودارهایی تأثیر آن قیاس می شود. سپس به بهینه سازی آن به روشهای ساپورت کردن و غنی سازی توسط عناصر فلزی و غیرفلزی می پردازد:

– بهینه سازی فعالیت فتوکاتالیست های TiO2 به روش ساپورت کردن

– تخریب نوری آلودگی های رنگی بوسیله ژل ساپورت کننده ذرات TiO2 تحت تابش نور مرئی

– فتوکاتالیست های فیلم – پلیمری منعطف اصلاح شده TiO2 در تخریب نوری محلولهای رنگی azo از جمله روشهای ساپورت شدن می باشد.

– اصلاح ساختار فتوکاتالیست های TiO2 به روش غنی سازی در جهت بهبود خواص

از جمله روش های غنی سازی می باشد.

نهایتاً به تطبیق و مقایسه روش های فوق در قالب نتیجه مقدماتی و نهایی می پردازد.

مقدمه

صنعت نساجی مصرف کننده بزرگی در رنگها است. و در آن با یک رنج وسیعی از مواد شیمیایی معین برای رنگ های مختلف و اتمام مراحل استفاده می کنند. اصلی ترین رابطه محیطی که به استفاده از رنگها مربوط می شود از بین رفتن آنها در طول مرحله رنگرزی است. در نتیجه فاضلابهای نساجی با یک نیاز بالا شیمیایی به اکسیژن، توانایی تخریب یا تجزیه توسط باکتریها به مقدارکم و به مقدار بالایی از نمک و رنگ توصیف م یشود و اگر در محیط بدون هیچ واکنشی آزاد شود بسیار مضر و خطرناک است.

به دلیل پیچیدگی و تنوع رنگها که در مراحل رنگرزی استفاده می شود یافتن یک واکنش منحصر به فرد که حذف کامل تمام انواع رنگ را تضمین کند، دشوار است. ثابت شده است که مراحل زیستی در حضور یا عدم حضور اکسیژن باید کافی و مناسب باشد و فقط رنگها م ی توانند از توسعه و انتشار باکتریها که عملکرد مناسب آنها را کاهش می دهد جلوگیری کنند. روشهای فیزیکی رنگ زدایی شامل روشهای مختلف انعقاد یا بستگی، جذب سطحی بر کربن فعال شده، زغال سنگ و جمع آوری مواد بی ارزش
طبیعی مثل گرد و خاک یا پسماندهای میوه می شود.

بزرگترین مانع و شکل این روشها این است که آنها با انتقال مواد آلوده به صورت دیگر و یا با متمرکز کردند آنها بجای نابود کردنشان عمل می کنند. در میان روشهای جدید اکسیداسیون یا مراحل پیشرفته اکسیداسیون (AOPS) فتوکاتالیستهای جوراجور به عنوان یک متغیر یا یک مکمل به آب قراردادی و روشهای واکنش فاضلاب عمومی اضافه می شود. در موارد زیادی عملکرد مناسب تخریب فتوکاتالیکی بر رنگهای ریاکتیو یا آزو (azo) ثابت شده است. اما مطالعات کمی به رنگهای کاتیونی مثل متیلن آبی اختصاص داده شده.

اگرچه آنها اثر ضعیفی بر روی الیاف طبیعی دارند ولی بر روی الیاف آکریلیک که بطور وسیعی در پتوهای صنعتی، فرش ها، جوراب بافی، اجناس، بافته های تزئینی، کاغذ و محصولات چوبی بسیار مؤثر است. این رنگها توسط قدرت اثر رنگ خیلی قوی، برجستگی، روشنایی و خواص ثبات عالی آنها طبقه بندی می شوند.

در میان تمام کاتالیستهای آزمایش شده دی اکسید تیتانیوم به دلیل فعالیت زیاد فتوکالیکی، ثبات بالا، اثر غیرمحیطی و قیمت پایین پرمصرف ترین است TiO2 را می توان به عنوان پودر یا ثابت شده در پایه های مختلفی مثل سلولز، شیشه، کوارتز و استیل ضد زنگ بکار برد.

اخیراً پلتن اتال استفاده و عملکرد کاغذ فتوکاتالیک را که قابل انعطاف و ربایش است مورد بررسی قرار داده است. بعلاوه سلولز خالص یک ثبات نوری را نشان می دهد وقتی که با کاتالیست استفاده شود کارایی تخریب فتوکاتالیک بالا می رود.

تعداد صفحه : 79

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              info@elmyar.net

پایان نامه ها

 

مطالب مشابه را هم ببینید


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Related Posts

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد :مدلسازی ارتباط پارامترهای تنظیمی روی خواص مکانیکی و دینامیکی فرش اکریلیک

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : هنر گرایش : تکنولوژی نساجی  عنوان :  مدلسازی ارتباط پارامترهای تنظیمی روی خواص مکانیکی و دینامیکی فرش اکریلیک مطالب مشابه را هم ببینید پایان نامه ارشد مهندسی نساجی: Read more…

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد : بررسی خواص کالای پنبه ای اصلاح سطح شده با کرونا توسط نرم کننده های نانو سیلیکونی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : نساجی گرایش : شیمی نساجی و علوم الیاف عنوان :  بررسی خواص کالای پنبه ای اصلاح سطح شده با کرونا توسط نرم کننده های نانو سیلیکونی مطالب Read more…

مهندسی نساجی

دانلود پایان نامه ارشد: ایجاد نانوزبری بر سطوح منسوجات و بررسی اثرات حاصل از آن

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : مهندسی نساجی  عنوان : ایجاد نانوزبری بر سطوح منسوجات و بررسی اثرات حاصل از آن مطالب مشابه را هم ببینید پایان نامه کارشناسی ارشد نساجی با موضوع Read more…