سمینار ارشد مهندسی شیمی نساجی: رنگبری پساب رنگرزی با استفاده از فتوکاتالیست ها

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نساجی

با عنوان : رنگبری پساب رنگرزی با استفاده از فتوکاتالیست ها

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي شيمي نساجي

عنوان:

رنگبري پساب رنگرزي با استفاده از فتوكاتاليستها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده

اين مقاله به بررسي تخريب زيست محيطي پسابهاي رنگرزي و تأثير نامطلوب آنها در شبكه فاضلابي مي پردازد.

در مرحله اول تأثير استفاده از فتوكاتاليست هاي TiO2 در رنگبري مورد بررسي قرار مي گيرد و طي نمودارهايي تأثير آن قياس مي شود. سپس به بهينه سازي آن به روشهاي ساپورت كردن و غني سازي توسط عناصر فلزي و غيرفلزي مي پردازد:

– بهينه سازي فعاليت فتوكاتاليست هاي TiO2 به روش ساپورت كردن

– تخريب نوري آلودگي هاي رنگي بوسيله ژل ساپورت كننده ذرات TiO2 تحت تابش نور مرئي

– فتوكاتاليست هاي فيلم – پليمري منعطف اصلاح شده TiO2 در تخريب نوري محلولهاي رنگي azo از جمله روشهاي ساپورت شدن مي باشد.

– اصلاح ساختار فتوكاتاليست هاي TiO2 به روش غني سازي در جهت بهبود خواص

از جمله روش هاي غني سازي مي باشد.

نهايتاً به تطبيق و مقايسه روش هاي فوق در قالب نتيجة مقدماتي و نهايي مي پردازد.

مقدمه

صنعت نساجي مصرف كننده بزرگي در رنگها است. و در آن با يك رنج وسيعي از مواد شيميايي معين براي رنگ هاي مختلف و اتمام مراحل استفاده مي كنند. اصلي ترين رابطه محيطي كه به استفاده از رنگها مربوط مي شود از بين رفتن آنها در طول مرحله رنگرزي است. در نتيجه فاضلابهاي نساجي با يك نياز بالا شيميايي به اكسيژن، توانايي تخريب يا تجزيه توسط باكتريها به مقداركم و به مقدار بالايي از نمك و رنگ توصيف م يشود و اگر در محيط بدون هيچ واكنشي آزاد شود بسيار مضر و خطرناك است.

به دليل پيچيدگي و تنوع رنگها كه در مراحل رنگرزي استفاده مي شود يافتن يك واكنش منحصر به فرد كه حذف كامل تمام انواع رنگ را تضمين كند، دشوار است. ثابت شده است كه مراحل زيستي در حضور يا عدم حضور اكسيژن بايد كافي و مناسب باشد و فقط رنگها م ي توانند از توسعه و انتشار باكتريها كه عملكرد مناسب آنها را كاهش مي دهد جلوگيري كنند. روشهاي فيزيكي رنگ زدايي شامل روشهاي مختلف انعقاد يا بستگي، جذب سطحي بر كربن فعال شده، زغال سنگ و جمع آوري مواد بي ارزش
طبيعي مثل گرد و خاك يا پسماندهاي ميوه مي شود.

بزرگترين مانع و شكل اين روشها اين است كه آنها با انتقال مواد آلوده به صورت ديگر و يا با متمركز كردند آنها بجاي نابود كردنشان عمل مي كنند. در ميان روشهاي جديد اكسيداسيون يا مراحل پيشرفته اكسيداسيون (AOPS) فتوكاتاليستهاي جوراجور به عنوان يك متغير يا يك مكمل به آب قراردادي و روشهاي واكنش فاضلاب عمومي اضافه مي شود. در موارد زيادي عملكرد مناسب تخريب فتوكاتاليكي بر رنگهاي رياكتيو يا آزو (azo) ثابت شده است. اما مطالعات كمي به رنگهاي كاتيوني مثل متيلن آبي اختصاص داده شده.

اگرچه آنها اثر ضعيفي بر روي الياف طبيعي دارند ولي بر روي الياف آكريليك كه بطور وسيعي در پتوهاي صنعتي، فرش ها، جوراب بافي، اجناس، بافته هاي تزئيني، كاغذ و محصولات چوبي بسيار مؤثر است. اين رنگها توسط قدرت اثر رنگ خيلي قوي، برجستگي، روشنايي و خواص ثبات عالي آنها طبقه بندي می شوند.

در ميان تمام كاتاليستهاي آزمايش شده دي اكسيد تيتانيوم به دليل فعاليت زياد فتوكاليكي، ثبات بالا، اثر غيرمحيطي و قيمت پايين پرمصرف ترين است TiO2 را مي توان به عنوان پودر يا ثابت شده در پايه هاي مختلفي مثل سلولز، شيشه، كوارتز و استيل ضد زنگ بكار برد.

اخيراً پلتن اتال استفاده و عملكرد كاغذ فتوكاتاليك را كه قابل انعطاف و ربايش است مورد بررسي قرار داده است. بعلاوه سلولز خالص يك ثبات نوري را نشان مي دهد وقتي كه با كاتاليست استفاده شود كارايي تخريب فتوكاتاليك بالا مي رود.

تعداد صفحه : 79

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *