سمینار ارشد مهندسی شیمی: مقایسه فنی و اقتصادی روش های مختلف مرسوم در فرازآوری مصنوعی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی

با عنوان : مقایسه فنی و اقتصادی روش های مختلف مرسوم در فرازآوری مصنوعی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.SC” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي شيمي – طراحي فرآيندهاي صنايع نفت
عنوان:
مقايسه فني و اقتصادي روشهاي مختلف مرسوم در فرازآوري مصنوعي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده

زماني كه فشار مخزن هيدروكربني به اندازه كافي نباشد تا جريان نفت را از درون چاه به تأسيسات سرچاهي هدايت نمايد يا نرخ توليد آن اقتصادي نباشد سيستم فرازآوري مص نوعي مطرح مي گردد. بنابراين عواملي نظير وضعيت توسعه ميادين، استفاده از سيستم هاي تثبيت فشار، وجود چاه هاي بستر دريا و عوامل اقتصادي باعث شده اند كه سيستم فرازآوري مصنوعي در توسعه ميادين نسبت به گذشته كاربرد بيشتري پيدا كند. فاكتورهايي نظير مشخصات چاه و مخزن، موقعيت ميدان، مشكلات عملياتي، مسائل زيست محيطي و جغرافيايي، نرخ توليد، مشخصات سيال توليدي و مسائل اقتصادي در انتخاب نوع سيستم فرازآوري مصنوعي مؤثر هستند.

در اين پروژه از ميان روشهاي مختلف فرازآوري، به سيستم فرازآوري با گاز (Gas Lift System) و سيستم پمپ هاي الكتريكي شناور (Electrical Submersible Pump) كه كاربرد بيشتري را دارا مي باشند، پرداخته شده است.

همچنين نرم افزاري جهت تعيين مقدار گاز تزريقي و فاصله شيرهاي موجود در سيستم فرازآوري با گاز و نيز تعيين مقدار جريان و توان الكتريكي موتور در سيستم پمپهاي الكت ريكي شناور تهيه گرديده است.

ضمناً در بحث اقتصادي با استفاده از نرم افزار QUESTOR مقايسه اي بين دو سيستم فرازآوري با گاز و پمپ هاي الكتريكي شناور براي يكي از ميادين نفتي كشور صورت گرفته است كه نتايج بررسي نشان داد سيستم پمپ هاي الكتريكي شناور مي تواند اقتصادي تر باشد.

فصل اول

مروري بر فرازآوري مصنوعي

1-1- مقدمه

معمولاً وقتي كه چاهي در يك مخزن دست نخورده حفر مي شود هيدروكربنها بطور طبيعي به سطح زمين جريان مي يابند. در اثر توليد از يك مخزن بطور معمول از فشار مخزن كاسته شده و به ميزان آب همراه ن فت توليدي افزوده شده و درصد گاز توليدي نيز كم مي شود. اين عوامل در كنار هم سبب آن مي شوند كه جريان سيال از چاه كند و نهايتاً قطع شود. به اين منظور جهت تقويت توليد در سيستم هاي تكميل چاه از سيستم هاي فرازآوري مصنوعي استفاده مي شود. در حقيقت سيستم فرازآوري مص نوعي به سيال درون چاه انرژي مي دهد و زماني كه حداقل انرژي براي جريان فراهم شد چاه شروع به توليد مي كند.

بر اساس نتايج تحقيقاتي كه در سال 1994 صورت گرفت بطور تخميني نشان مي دهد كه حدود 900000 چاه با كمك سيستم فرازآوري مصنوعي توليد شده اند .يعني تنها حدود 7 درصد از چاهها بطور طبيعي توليد شده اند و 93 درصد با كمك سيستم فرازآوري مصنوعي توليد شده اند و اين در حالي است كه متوسط توليدي چاهها كمتر از 70 بشكه در روز بوده است.

2-1- دلايل نياز به سيستم فرازآوري مصنوعي:

زماني كه چاه توليد نمي كند يا نرخ توليد آن اقتصادي نباشد سيستم فرازآوري مصنوعي مورد نياز است. شکل 1(a) نشان مي دهد كه فشار مخزن پايين است و سطح استاتيكي سيال بالاي چاه است.

شکل 1(b) نشان مي دهد كه چگونه نصب يك پمپ كوچك در فاصل ه كمي از سطح استاتيكي سيال سبب محدوديت در ايجاد سيستم رانش مي شود.

چاه با نرخ q شروع به توليد نموده است . گراديان فشارهاي استاتيك و جرياني در شكلهاي 1(a) و 1(b) شبيه هم هستند ضمن آنكه افت فشار اصطكاكي د ر لوله توليدي با اين نرخ جريان پايين، خيلي كم است.

به آساني مشخص مي شود كه چنين نرخ توليدي در زماني كه پمپ در ته چاه نصب شده باشد نيز مي تواند اتفاق بيفتد، زيرا هم افت فشار داخل پمپ را سبب مي شود و هم سبب افزايش مكش در چاه مي شود. فايده اصلي قرار دادن پمپ در قسمت مشبك كاري شده اينست كه حداكثر پتانسيل توليد از چاه را مي توان بدست آورد (شکل 1(c) كه اين مس أله سبب توليد از چاه با qmax می شود.

نصب پمپ زير قسمت مشبك كاري سبب حداكثر ميزان مكش و نرخ توليد مي شود.

طراحي يك فرازآوري مصنوعي نيازمند آنست كه پمپ با نمودار كارآيي جريان ورودي و خروجي منطبق باشد.

تعداد صفحه : 214

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              [email protected]

4 فکر می‌کنند “سمینار ارشد مهندسی شیمی: مقایسه فنی و اقتصادی روش های مختلف مرسوم در فرازآوری مصنوعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *