سمینار ارشد مهندسی شیمی فرآیند: عوامل موثر بر راندمان کوره های دوار سیمان و آنالیز اکسرژی در سیستم پخت سیمان هگمتان

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی مهندسی فرآیند

با عنوان : عوامل موثر بر راندمان کوره های دوار سیمان و آنالیز اکسرژی در سیستم پخت سیمان هگمتان

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاداسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.Sc” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي شيمي- مهندسي فرايند

عنوان:

عوامل موثر بر راندمان كوره هاي دوار سيمان و آناليز اكسرژي درسيستم پخت سيمان هگمتان

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:

سيستم پخت سيمان مهمترين و اساسي ترين بخش يك واحد توليدي سيمان مي باشد به طوريكه ظرفيت اسمي كارخانه هاي سيمان بر اساس ميزان توليد روزانه (24 ساعته) كوره بنا نهاده شده و ظرفيت دپارتمانها، تجهيزات و ماشين آلات، سيلوهاي ذخيره مواد خام ، كلينكر و سيمان نيز بر پايه ظرفيت توليد كوره طراحي و ساخته مي شود.

لذا راندمان كوره يكي از پارامترهاي مهم در بخش توليد بوده و تلاش در جهت به ظرفيت رساندن و سپس بالا بردن راندمان توليد كوره از مهمترين اهداف تيم مديريتي و پرسنل فني كارخانه هاي سيمان مي باشد.

در اين پروژه سعي بر اين است كه پس از ارائه شناخت كلي از خط توليد سيمان دو فاكتور بسيار مهم و ارزشمند يعني عوامل موثر بر راندمان كوره هاي دوار سيمان از ديدگاه بهره برداري و آناليز شيميائي خوراك كوره مورد بررسي قرار گرفته و راه حل هايي صحيح جهت برخورد با مشكلات مطرح شده ارائه شود.

در پايان اناليز اكسرژي درسيستم پخت سيمان هگمتان انجام شده و با توجه به نتايج حاصله راه كارهايي جهت بازيافت انرژي هاي محسوس به هدر رفته از سيستم پخت ارائه شده كه ارز ش بسزايي درصرفه جويي مصرف انرژي و بازگشت سرمايه در اين شركت در پي خواهد داشت.

مقدمه

1- سیمان چیست؟

سيمان گردي است نرم، جاذب آب و چسباننده خرده سنگ كه اساساً مركب است از تركيبات پخته شده اكسيد كلسيم با اكسيد سيليس و اكسيد آلومينيوم و اكسيد آهن.

ملات اين گرد قادر است به مرور در مجاورت هوا يا در زير آب سخت شده و ضمن داشتن ثبات حجم مقاومت خود را حفظ نموده و در فاصله 18 روز زير آب ماندن داراي حداقل مقاومت 25 نيوتن بر ميليمتر مربع باشد.

2- مقدمه اي كوتاه از تاريخچه صنعت سيمان

اختراع كوره دوار سيمان در سال 1885 ميلادي توسط Fredrik ransom در انگلستان به ثبت رسيد. اين كوره 1/5 متر قطر و 7/5 متر طول داشت.

سوخت كوره دوار در آمريكا مايع (نفت كوره) و در آلمان پودر زغال سنگ بود و خوراك كوره هم به صورت دوغاب و هم به صورت پودر تهيه مي گرديد . كلينكر خروجي از كوره وارد استوانه عمودي يا دواري مي شد و توسط هوا خنك مي گرديد و هواي خروجي از خنك كن جهت سوختن زغال يا نفت كوره مورد استفاده قرار مي گرفت.

تكنولوژي جديد سيمان براي اولين بار با راه اندازي كوره 100 تني سيمان ري در نزديكي كوه بي بي شهربانو و در سال 1312 در ايران متولد شد. راه اندازي كارخانه سيمان ري به مفهوم ايجاد شتاب در نوسازي و صنعتي شدن كشور بود و از اين رو سهم اين كارخانه در پي ريزي بسياري از كارخانه ها و تاسيسات صنعتي، د انشگاهي، بهداشتي و كشاورزي و… استثنائي و در خور توجه است.

در حال حاضر پروژه هاي بسياري در نقاط مختلف كشور در دست اجرا مي باشد كه بسياري از آنها تا سال 1390 به توليد خواهند رسيد. با راه اندازي اين پروژه ها ظرفيت توليد سيمان ايران به حدود 70 ميليون تن در سال خواهد رسيد كه معادل 2/5 درصد توليد سيمان جهان خواهد بود.

ضمناً مصرف سرانه سيمان در كشور در حال حاضر حدود 450 كيلوگرم است كه بالاتر از متوسط مصرف جهاني(340 كيلوگرم) مي باشد.

3- عنوان پروژه

عوامل موثر بر راندمان كوره هاي دوار سيمان و اناليز اكسرژي در سيستم پخت سيمان هگمتان

عوامل متعددي بر راندمان كوره هاي دوار سيمان موثر مي باشد كه مي توان به موار د زير اشاره نمود:

1- عوامل موثر از ديدگاه بهره برداري

2- عوامل موثر از ديدگاه آناليز شيميايي خوراك كوره

3- عوامل موثر از ديدگاه طراحي و تكنولوژي ساخت تجهيزات سيستم پخت

4- عوامل موثر از ديدگاه طراحي و ساخت دستگاه هاي مرتبط با سيستم پخت

5- مديريت صحيح به همراه آموزش و بهره برداري صحيح از منابع انساني

6- ساير موارد مرتبط در جهت بهبود عملكرد كوره دوار سيمان به عنوان يك راكتور پيچيده شيميايي

با توجه به هفت سال تجربه بهره برداري اينجانب از كوره دوار واحد يك شركت سيمان هگمتان و همچنين تجارب و آموخته هاي اينجانب از پيشكسوتان صنعت سيمان كشور از طريق شركت در دوره ها و همايش ها و سيمنارهاي متعدد باعث شد كه ضمن بهره گيري از توفيقات خداوند منان و مساعدت و راهنمايي اساتيد بزرگوارم آقايان دكتر اميد خواه و دكتر ارجمند درپايان تحصيلات تكميلي در مقطع كارشناسي ارشد به بررسي دو عامل مهم بر راندمان كوره هاي دوار سيمان يعني عوامل موثر از ديدگاه بهره برداري و آناليز شيميايي خوراك كوره بپردازم و در اين پروژه هر عاملي كه از دو ديدگاه مذكور باعث افزايش مدت كاركرد كوره شده و در عين حال توليد كوره را در حداكثر ظرفيت ممكن قرار دهد مدنظر قرار گرفته است.

تعداد صفحه : 165

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              [email protected]