سمینار ارشد مهندسی شیمی فرآیند: بررسی انجام واکنش های شیمیایی در راکتورهای پلاسما

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی

با عنوان : بررسی انجام واکنش های شیمیایی در راکتورهای پلاسمای همراه پالس

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
تكميلي دانشكده تحصيلات
“M.Sc” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي شيمي – فرآيند
عنوان :
بررسي انجام واكنش هاي شيميايي در رآكتورهاي پلاسماي همراه پالس

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چکيده:

پلاسما رآکتورهاي يک روش مناسب براي دستيابي به بازدهي و نتايج مناسب در شرايط عملياتي ساده و در نتيجه ارزان تر- نسبت به روشهاي حرارتي مرسوم- مي باشند. در اين ميان رآکتورهاي کرونا پالسي با شرايط عملياتي سهل الوصول مانند دماي اتاق و فشار اتمسفريک و بازدهي انرژي بالا(در شرايطي خاص بالاتر از رآکتورهاي ديگر) و گستره ي متنوع کاربرد جايگاه ويژه اي دارند. چه در بيشتر فرآيندهاي موجود يعني تبديل مواد و توليد مواد ارزشمندتر، فعاليت هاي زيست محيطي مانند حذف آلاينده هاي آب و هوا مي توان اين رآکتورها را به کار گرفت.

افزایش فرکانس پالس نتیجه ای مثبت در بهبود بازدهی این رآکتورها دارد. در کنار آن تنظیم سایر پارامترهای سیستم مانند شدت جریان، ولتاژ و استفاده از گاز همراه مناسب در داخل رآکتور بسته به نوع عملیات، از عواملی هستند که در طراحی این رآکتورهای باید در نظر گرفته شود.

با توجه به نتايج موجود ، استفاده از دي اکسيد کربن به همراه متان در رفرمينگ متان، اکسيژن و اوزون براي حذف فنول و ساير ترکيبات ارگانيک در فرآيندهاي حذف آلاينده ها و نيتروژن براي حذف اکسيدهاي نيتروژن NOX در داخل رآکتور پلاسماي پالسي مناسب مي باشد.

حرکت اين دسته از رآکتور بارز و ها به سمت صنعتي شدن آغاز شده و با توجه به ويژه گي هاي منحصر به فرد آن شتاب قابل توجهي نيز گرفته است. در حال حاضر بيشتر طرح هاي پايلوت و صنعتي پلاسماي پالسي مربوط به حذف آلاينده ها مي باشد.

مقدمه:

واژه پلاسما که تا ديروز معرف حالت چهارم ماده بود ، خيلي زود توانست مبدل به نامي فراگير در صنايع درگير با فرزندان علوم پايه يعني رشته هاي مهندسي و پزشکي شود. به طوري که امروزه حتا بيشتر تحقيقات فيزيکدانان پلاسما نه درباره ماهيت آن که در جهت گسترش روشهايي است که نتيجه ي آن در حوزه هاي کاربردي اين علم کارساز مي شود. به اين ترتيب امروزه کمتر شاخه اي از مهندسي را ميتوان پيدا نمود که فرآيندهاي پلاسمايي در آن کاربرد نداشته باشند.

در این میان مهندسی شیمی با شاخه های گسترده و انشعاب های فراوانش که تا میانه سایر رشته ها پیش رفته است، شاید به نوعی بیشتر از باقی علوم مهندسی با انواع کاربردی پلاسما سروکار داشته باشد.

سنتز و توليد مواد مورد نياز از مواد اوليه، حذف آلاينده ها و کوشش براي حفظ محيط زيست و اکوسيستم ، پليمريزاسيون، پوشش دهي سطوح و حتا فرآيندهاي انجام شونده در مقياس نانوتکنولوژي که بعضا در اين رشته انجام و بررسي مي شوند، به کار بستن متدهاي نوين عملياتي با کيفيت کار و بازدهي بالاتر، هزينه تمام شده مناسب تر و ايجاد محصولات وا سط کمتر و در نتيجه جلوگيري از آلوده گي و ضايعات کمتر را ايجاب مي کند.

استفاده از يک محيط پلاسمايي در داخل رآکتورها به جاي عمليات و فرآيندهاي کلاسيک همچون استفاده از مبدل ، بويلرها و ساير روشه ايي که با توليد و انتقال انرژي، دستيابي به انرژي اکتيواسيون مورد ن ياز براي حرکت سيستم شيميايي را فرآهم مي آورد، ايده ايست که نه تنها ديگر نو نمي باشد که اندک اندک به يک روش مهم و قابل قبول تبديل شده است و حتا شگفت آور نيست اگر روزي جاي روشهاي قديمي را گرفته و يا در کنار آن ها به کار گرفته شود.

ايجاد پلاسما به کمک يک حال در تي از جريان که به صورت پالس هايي از انرژي کسري از ثانيه به سيستم داده شود، پيشرفت ديگري است که امروزه به دليل سودمندي هاي فراوان مورد توجه قرار گرفته است و تو انسته با اتکا به نتايج بهتر خود گوي برتري را در بيشتر زمينه ها از پلاسماهاي پيوسته بربايد.

در اين جا رآکتورها و شبه رآکتورهايي (سيستم هايي که اگرچه رآکتور به معناي کلاسيک نيستند ولي در آن ها واکنش رخ مي دهد.) را که با استفاده از تکنيک پالس در آن ها حالت پلاسما ايجاد شده و با استفاده از آن واکنش انجام و هدايت خواهد شد، بررسي نموده و ضمن مقايسه ي انواع آن با يکديگر، شرايط کار و مزاياي هريک را مشخص کرده و کاربرد هرکدام را با توجه به نقاط ضعف و قوت آن بيان و انتخاب نماييم.

رآکتورهایی را که به صورت پلاسمای پالسی عمل می کنند را می توان در انواع زیر طبقه بندی نمود:

– رآکتورهای با تخلیه کرونا:

يکي از ساده تر تخليه ين روش هاي که يک رسانا در نقش الکترود با حضور در يک ميدان الکتريکي با يونيزه نمودن اتم ها و ايجاد ذرات فعال سبب ايجاد تخليه الکتريکي مي شود تخليه کرونا مي باشد.

تخليه کرونا يک روش ساده و کم هزينه و در عين حال مفيد و با بازدهي بالا مي باشد که مورد توج ه محققان مي باشد .الکترودهاي به کار رفته براي ايجاد پلاسماي کرونا مي تواند اشکال مختلفي داشته باشد که تعيين کننده ي شکل رآکتور مي باشد مثلا:نقطه – صفحه ، نقطه – نقطه و يا سيم – لوله.

– رآکتورهای با تخلیه تابشی:

در این روش با اعمال یک اختلاف پتانسیل الکتریکی بین دو الکترود رسانا در حالت وکیوم، تخلیه الکتریکی رخ می دهد.

تعداد صفحه : 114

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *