سمینار ارشد مهندسی شیمی فرآیند: آشنایی با واحد غلظت شکن پالایشگاه نفت بندرعباس

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی

با عنوان : آشنایی با واحد غلظت شکن پالایشگاه نفت بندرعباس

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc” سمينار جهت دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي شيمي – مهندسي فرآيند
عنوان :
آشنائي با واحد غلظت شكن پالايشگاه نفت بندر عباس

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:

واحد غلظت شكن يكي از واحد هاي با ارزش پالايشگاهي محسوب مي شود زيرا از خوراك بي ارزش (ته مانده برج خلاء) محصولات با ارزشي چون گازوئيل، بنزين و گاز مايع بدست مي آيد و با توجه به موقعيت ممتاز پالايشگاه نفت بندر عباس از حيث نوع و تنوع خوراك و نيز واحد غلظت شكن آن در بين واحد هاي غلظت شكن ساير پالايشگاه ها، نقاط تاثير گذار بر فرآيند را شناسائي كرديم و روي هر يك از آنها تغييرات لازم را اعمال نموديم و تاثير آنها را روي محصولات، خصوصا بنزين ثبت كرديم و دريافتيم كه تغييرات همزمان دماي خروجي كوره و فشار ظرف سوكر بيشترين بازده را در افزايش بنزين دارد و نقاط حساس ديگر را اولويت بندي كرديم و در نهايت با تحليل داده ها نتيجه گيري مطلوب را انجام داديم و در آخر با توجه به تنوع خوراك و در نتيجه ويسكوزيته هاي متفاوت شرايط عملياتي جديد را با در نظر گرفتن ويسكوزيته خوراك پيشنهاد كرديم كه مي توان از آن براي ساير واحدهاي غلظت شكن كه از روش سوكر استفاده مي كنند بكار برد.

نگاه ما بيشتر تمركز روي بنزين توليدي واحد و ارائه راه كاري در جهت توليد بيشتر اين فرآورده با ارزش است تا بتوانيم با توليد بيشتر اين محصول گامي هرچند كوچك در راه خودكفايي اين محصول استراتژيك برداريم.

مقدمه:
پالايشگاه نفت بندر عباس بعلت تنوع در نوع خوراك يكي از پالايشگاه هاي منحصر به فرد در ايران مي باشد كه حتي موفق به تصفيه نفت خام فوق سنگين چاه هاي سروش و نوروز نيز شده است (كه كمتر پالايشگاهي قادر به تصفيه چنين نفت خامي مي باشد). اين پالايشگاه درتير ماه سال 1387 افزايش ظرفيتي 30000 بشكه اي را پشت سر گذاشته و در حال حاضر با دو واحد تقطير قادر به تصفيه 320000 بشكه در روز ميباشد.

نفت خام بعد از طي مراحل پيش گرم و نمك زدايي وارد كوره و نهايتا برج اتمسفريك ميشود كه در اين برج از آن محصولات بالادستي (گاز مايع، بنزين، نفتاي سبك و نفتاي سنگين) و ميان تقطير (نفت سفيد و گازوئيل) بدست آمده و ته مانده برج اتمسفريك بعد از عبور از كوره قسمت خلاء وارد برج تقطير در خلاء مي شود و در نهايت ته مانده برج خلاء خوراك واحد غلظت شكن مي گردد. و ارزش واحد كاهش گرانروي بر مي گردد به توليد بنزين، گاز مايع و گازوئيل از خوراك نامرغوب ته مانده برج خلاء (Vacuum Bottom).

فصل اول

كليات

1-1) هدف

عمليات كاهش گرانروي (Visbreaking) شكست حرارتي نسبتا ملايمي براي تبديل باقيمانده برج تقطير در خلاء پالايشگاهي است كه به منظور كاهش گرانروي و نقطه ريزش باقيمانده خلاء به كار مي رود تا نفت سوختي با مشخصات معين توليد كند.از مزاياي اين واحد، كم بودن سرمايه لازم براي ساخت و راه اندازي است. عامل اصلي بالا بودن گرانروي و نقطه ريزش در باقيمانده هاي نفتي، زنجيرهاي پارافيني بلندي است كه به حلقه هاي آروماتيكي متصلند .بنابراين واكنش بايد در شرايطي عملي شود كه جدا شدن اين گونه زنجيرها و كراكينگ بعدي آنها امكان پذير باشد.

در اين واحد، شدت كراكينگ زياد نيست، زيرا شدت عمل باعث ايجاد تركيبات ناپايدار در فرآورده مي شود كه به هنگام ذخيره سازي مواد پليمري پديد مي آيد. در واقع هدف اين عمليات، كاهش گرانروي سوخت است، بي آن كه تغيير محسوسي در ثبات سوخت ايجاد شود. همين امر سبب شده است كه در مورد اغلب خوراك ها شدت شكست حرارتي را كاهش دهند كه در نتيجه توليد بنزين و مواد سبك تر كمتر از 10 % كاهش مي يابد.

از منظري ديگر و با نگاه به افزايش ظرفيت پالايشگاه و با رويكرد بالا بري بهره وري در اين واحد سعي مي شود با مستندات موجود و با كمك نرم افزار و تغيير در متغير هاي عملياتي راه حل هايي جهت افزايش توليد بنزين و در كل افزايش بازده عملياتي از اين واحد ارائه نمائيم و در صورت عملياتي شدن نتايج، گامي در جهت نيل به حركت ايجاد شده در بهره وري هر چه بيشتر واحدهاي عملياتي برداشته باشيم.

2-1) پیشینه تحقیق

واحدهاي غلظت شكن در پالايشگاه هاي ما معمولا به روش كوره است و فقط پالايشگاه نفت بندر عباس،تهران و تبريز از روش سوكر (Soaker) مي باشند (در اين مورد در بخش هاي بعد توضيح داده خواهد شد) لذا در بعضي از اين پالايشگاه ها تحقيق توسط نرم افزار هاي مختلف انجام شده و يا در حال انجام است. اما در پالايشگاه بندر عباس بعلت افزايش ظرفيت، اين ضرورت احساس شده و اخيرا پالايشگاه با بعضي از شركتهاي داخلي و خارجي در حال بررسي واحدهاي پالايشي از حيث بهره وري است. البته مقالات وكتب معتبر در رابطه با رفتارهاي ئيدروكربنهاي سنگين و نيز واحد هاي غلظت شكن موجود مي باشد.

تعداد صفحه : 69

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              [email protected]

8 فکر می‌کنند “سمینار ارشد مهندسی شیمی فرآیند: آشنایی با واحد غلظت شکن پالایشگاه نفت بندرعباس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *