سمینار ارشد مهندسی شیمی طراحی فرآیند: بررسی اکسرژی واحد تقطیر اتمسفریک پالایشگاه تبریز

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی

با عنوان : بررسی اکسرژی واحد تقطیر اتمسفریک پالایشگاه تبریز به منظور کاهش مصرف انرژی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc ” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي شيمي- طراحي فرآيند
عنوان :
بررسي اكسرژي واحد تقطير اتمسفريك پالايشگاه تبريز به منظور كاهش مصرف انرژي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:

در اين پايان نامه، بنا به درخواست واحد تحقيق و توسعه شركت پالايش نفت تبريز برج تقطير اتمسفريك اين پالايشگاه از ديدگاه تحليل اكسرژي مورد مطالعه قرار گرفت.

پس از شبيه سازي توسط نرم افزار ASPEN PLUS مشخص شد كه در طرح افزايش ظرفيت اين پالايشگاه، ملاحظات اتلاف اكسرژي و مصرف انرژي از سوي شركت طراح مورد توجه قرار گرفته است.

دو نوع نفت خام به عنوان خوراك در پالايشگاه تبريز مورد استفاده قرار مي گيرد: نفت خام اهواز – بنگستان و نفت خام وارداتي موسوم به NEW-CROS.

در تحليل اكسرژي راه هاي عمده كاهش اتلاف اكسرژي عبارتند از: تغييرات در شرايط خوراك ورودي و افزايش يا تغيير در جوش آورها و چگالنده هاي جانبي كه در اين مطالعه هر دو طيف فكري در دستور كار قرار گرفت.

در مرحله اول با در نظر گرفتن دو حالت حدي تنها با يكي از خوراكها سيستم مطالعه شد و سپس مخلوط 50% – 50% حجمي از دو نفت خام ورودي مورد بررسي قرار گرفت، با مقايسه نتايج مشخص شد؛ از آنجا كه ويژگيهاي دو نفت خام موجود كه به عنوان خوراك استفاده مي شود بسيار نزديك به هم مي باشد مي توان به هر نسبتي از اختلاط اين دو خوراك استفاده كرد.

در مرحله دوم در راستاي كاهش مصرف انرژي از ديدگاه اكسرژي, با تغييراتي در دو جريان منشعب شده از يكي از پمپهاي چرخنده برج و كاهش دبي جريان يكي از آنها و افزايش دبي جريان ديگري به همان ميزان و در نتيجه تغييرات دمايي دو جريان موفق به كاهش مصرف انرژي تا 12/8% شدیم.

در مرحله سوم با تغيير در شرايط خوراك ورودي, وارد كردن بخار بالاي ظرف تبخير ناگهاني به سيني هم دما، و تغييرات جديد در جريانهاي منشعب شده از پمپهاي چرخنده به كاهش مصرف انرژي تا 17/99% حالت اوليه رسيديم، از طرفي مي توان دماي خروجي از مجموعه كوره ها را كاهش داد، زيرا با عدم اختلاط بخار بالاي ظرف تبخير ناگهاني با جريان خروجي افت دمايي در مقطع ورودي خوراك به برج نخواهيم داشت و اين خود به كاهش بار حرارتي كوره ها تا حدود 4% كمك مي كند.

بنابراين تغيير در جريانهاي جانبي و تجديد نظر در سيستم ورود خوراك به برج به عنوان راهكارهاي كاهش مصرف انرژي در برج تقطير اتمسفريك پالايشگاه تبريز پيشنهاد مي گردد.

مقدمه:

انرژي و مباحث مربوط به آن از مهمترين مسائلي است كه صاحبان صنايع و مهندسان به آن توجه نشان مي دهند. از ديرباز و پس از بحران انرژي دهة 70 ميلادي اهميت كاهش مصرف انرژي در صنايع بيش از پيش جلوه گر شد، كشورهاي غربي و صنعتي در طراحي كارخانه ها و واحدهاي صنعتي عمده كه داراي مصرف انرژي بالايي هستند مثل پالايشگاهها، مجتمع هاي پتروشيمي و نيروگاهها و … به
گونه اي عمل كردند كه نيازمند حداقل مصرف انرژي باشند، و با تحقيق در زمين ههاي مختلف كاهش مصرف انرژي به موفقيت هايي نيز دست يافتند.

از سويي ديگر كشورهاي درحال توسعه و بخصوص كشورهاي صاحب ذخاير عظيم انرژي نظير ايران به پشتوانه اين منابع خدادادي و قيمت ارزان آن در طراحي واحدهاي صنعتي كمترين توجهي به حفظ انرژي نشان نداند. اما امروزه با وضع قوانين سختگيرانه زيست محيطي و رو به پايان بودن و تجديد ناپذيري اين منابع از سويي و قيمت بالاي انرژي از سوي ديگر مسئولان اين كشورها را نيز بر آن داشت تا به مسالة صرفه جويي و كاهش مصرف انرژي توجه بيشتري نشان دهند.

در تعريف انرژي كه براساس قانون اول ترمودنياميك استوار است، فرض مي شود تمام حالات انرژي برابرند و اتلاف كيفيت انرژي محاسبه نميشود به عنوان مثال، تغييرات كيفيت انرژي حرارتي كه از دماي بالا به پايين منتقل مي شود توسط تحليل انرژي قابل بيان نيست، فقط بيانگر توالي جريان انرژي است. ولي تحليل اكسرژي بر پايه قوانين اول و دوم ترموديناميك استوار است و از لحاظ ترموديناميك نواقص فرآيند را نشان مي دهد از جمله اتلاف مواد و انرژي را.

معمولاً در موازنه انرژي قانون اول را در يك محيط بسته استفاده م يكنيم بنابراين هيچگاه احتمال اتلاف انرژي بررسي نمي شود مگر انرژي منتقل شده به محيط كه غيرقابل استفاده م يشود. براي دقت در بيان بازگشت ناپذيري بايد از تحليل اكسرژي استفاده كرد.

بخش گسترده اي از مصرف انرژي در صنايع مانند صنايع پالايشگاهي و پتروشيميايي ميباشد و رابطة مفهوم اكسرژي را م يتوان براي بررسي سه نوع از Eها استفاده كرد كه شامل انرژي، اقتصاد و محیط زیست است.

بسياري از كاربردهاي مفهوم اكسرژي كه براساس تكنيكهاي اكسرژي پايه ريزي شده مي تواند براي كاهش مصرف انرژي در صنايع به كار روند كه باعث كاهش اتلاف انرژي و انعطاف پذيري فرآيندها از لحاظ اقتصادي و زيست محيطي مي شوند.

تحليل اكسرژي م يتواند اطلاعات بسياري در راستاي عملكرد واحدهاي صنعتي و اصلاح و بهينه سازي آنها فراهم كند.

پايان نامه حاضر به بررسي تحليل اكسرژي و كاربرد آن در واحدهاي پالايشگاهي براي كاهش مصرف انرژي و بخصوص برج تقطير اتمسفريك پالايشگاه تبريز مي پردازد. در فصلهاي مختلف اين پايان نامه به معرفي تحليل اكسرژي و بيان روابط و نمودارهاي آن، كاربردهاي تحليل فوق در صنايع و بررسي اقتصادي اين تحليل و دستاوردهاي آن در صنايع و در نهايت شبيه سازي برج تقطير پالايشگاه تبريز پرداخته شده است.

تعداد صفحه : 228

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *