سمینار ارشد مهندسی شیمی: طراحی بخش سرد واحد الفین برای توالی های مختلف برج ها

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی

با عنوان : طراحی بخش سرد واحد الفین برای توالی های مختلف برج ها

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاداسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصيلات تکميلی
“M.Sc” پايان نامه برای دريافت درجه کارشناسی ارشد
مهندسی شيمی – طراحی فرايند
عنوان :
طراحی بخش سرد واحد الفين برای توالي های مختلف برج ها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده

هزينه بخش جداساز ي، سه م عمد ه اي از مجموع هزين ه هاي يك واحد شيميايي را به خود اختصاص مي دهد.

بنابراين تعيين مناسبترين نوع و روش جداسازي و انتخاب بهينه توالي سيستم هاي جداسازي اجزاء و همچنين تعيين پارامترهاي مؤثر در انتخاب روش و مزاياي هر روش مي تواند در کاهش هزين ه ها نقش مؤثري داشته باش د. لذا با توجه به اينكه سه روش متداول در جداسازي بخش سرد واحد الفين استفاده مي شود. ميتوان با مقايسه آنها پارامترهاي مؤثر در انتخاب روش و مزايا و معايب هر يك را يافت، اين كار بجاي انجام محاسبات سخت و پيچيده تعيين قيمت واقعي مي تواند براي يافتن سريع يك توالي براي جداسازي بخش سرد الفين استفاده شود. به اين منظور در اين پروژه با شبيه ساز ي توالي Front-End-Demethanizer و طراحي توالي Front- End-Deethanizer براي بخش سرد واحد الفين پترو شيمي اراک (دو نوع از روش هاي متداول جداسازي بخش سرد براي يك خوراك و رودي) و مقايسه آنها با هم، توالي بهتر معين ميشود و عوامل موثر در انتخاب اين توالي بررسي ميشود.

مقدمه:

با توجه به اصول طراحي فرآيند صنعتي، خوراك ورودي به واحد پس از عبور از مرحله واكنش وارد بخ ش جداسازي مي شود. بخش جداسازي هر واحد صنعتي سهم عمده اي از مجموع هزينه هاي يك واحد شيميايي را به خود اختصاص ميدهد. بنابراين طراحي بهينه اين بخش هم از نظر امنيت طرح و هم از نظر اقتصادي بسيار حائز اهميت ميباشد.

در شروع طراحي سيستم جداسازي، اين سؤال در ذهن ايجاد ميشود كه از چه روش جداسازي جهت رسيدن به محصولات مطلوب استفاده شود به نحوي كه طراحي ما به سمت يك طراحي بهينه سوق نمايد.

معمولا جداسازي به روش تقطير معمولي به لحاظ سابقه و هزينه بعنوان برترين انتخاب مطرح ميشود. مگر در شرايط خاص كه جداسازي توسط تقطير بدليل خصوصيات فيزيكي مواد مورد نظر غير ممكن يا مقرون به صرفه نيست (نظير مواد نزديك جوش يا آزئوتروپيك). در صورت انتخاب تقطير به عنوان روش جداسازي، تنها سؤال باقي مانده يافتن توالي بهينه برجهاي تقطير است. هدف اصلي پروژه يافتن توالي بهينه برجهاي تقطير بخش سرد واحد اولفين مي باشد.

اساسي ترين راه براي انتخاب بهترين توالي برجها، برآورد كامل هزينه براي تمام گزينه هاي محتمل مي باشد. اما تعداد زياد توالي هاي قابل اجرا اين كار را بصورت امري دشوار طولاني و پرهزينه در مي آورد. بنابراين تعيين پارامترهاي موثر در انتخاب توالي مناسب براي بخش سرد واحد الفين گزينه هاي محتمل را کم مي کند و سريعتر به توالي بهينه مي رسيم.

كليه مطالعات و فعاليتهاي انجام شده در اين پروژه در قالب چهار فصل جداگانه به شرح زير جهت استفاده علاقمندان ارائه شده است.

در فصل اول اين پايان نامه علاوه بر توضيحات مقدماتي در مورد صنعت پتروشيمي، اهميت آن و مجتمع هاي پتروشيمي در ايران و واحد الفين مطالبي ارائه مي شود.

در فصل دوم در مورد تعداد گزينه هاي محتمل جداسازي در شرايط متفاوت (استفاده از برج ساده يا پيچيده يا تركيبي از هر دو) بحث مي شود و بعضي روشهاي ارائه شده جهت سنتز توالي هاي برج تقطير همراه با نقاط قوت و ضعف هر كدام از آنها ارائه مي شود.

در فصل سوم انواع تواليهاي مورد استفاده در بخش سرد واحد الفين و نحوه شبيه سازي و طراحي بحث مي شود و نحوه محاسبه هزينه برجها آورده شده است.

در فصل چهارم در دو بخش يکبار شبيه سازي توالي Front-End-Demethanizer را با طراحي شرکت TPL و سپس شبيه سازي فوق را با طراحي توالي Front-End-Deethanizer مقايسه مي کنيم و در پايان نتايج را ارائه مي دهيم.

فصل اول

صنعت پتروشیمی و واحد الفین

1-1- پتروشیمی

پتروشيمي صنعتي است كه از مواد اوليه هيدروكربني، مواد گوناگون مورد نياز زندگي امروز فراهم مي سازد و در واقع در اين صنعت با اعمال يكسري فعل و انفعالات شيميايي، از هيدروكربن هاي نفتي فرآورده هاي با ارزش افزوده اي معادل ده ها برابر ارزش مواد اوليه آن (نفت خام و گاز) توليد مي شود. توليدات صنعت پتروشيمي به عنوان يك صنعت مادر تأمين كنندة بسياري از مواد اوليه و مصرفي مورد نياز تعداد قابل توجهي از صنايع است. وجود منابع وسيع هيدروكربن ها (نفت و گاز) به عنوان مواد اوليه مورد نياز اين صنعت در ايران، كشور ما را از اين جهت در وضعيت بسيار مناسبي قرار داده است.

عواملي كه باعث شده صنعت پتروشيمي از اهميت زيادي برخوردار گردد به شرح زير است:

1- وفور و ارزاني مواد اوليه.

2- تنوع فرآورده هاي پتروشيمي و نياز جوامع بشري.

3- ارزش افزوده بالاي محصولات پتروشيمي.

4- قابليت جايگزيني فرآورده هاي پتروشيمي با فرآورده هاي طبيعي در ابعاد مختلف.

5- تنوع در روش ساخت يك محصول پتروشيمي با استفاده از مواداوليه متفاوت.

6- امكان توليد انبوه و سريع محصولات پتروشيمي.

در حالت كلي محصولات پتروشيمي از نظر توليدات به سه دسته تقسيم مي شوند:

1- محصولات اصلي يا پايه: اين محصولات از مواد اوليه نفت و گاز به دست مي آيد و پايه و اساس محصولات مياني را تشكيل مي دهند. مانند: اتيلن.

2- محصولات مياني: محصولاتي هستند كه محصولات پايه مواد اوليه آنها مي باشند و با عنوان مواد اوليه توليد محصولات نهايي بكار مي روند. مانند پلي كلريد و نيپل.

3- محصولات نهايي: محصولاتي هستند كه مستقيمًا در زندگي روزمره وارد مي شوند و بكار مي روند مانند كودهاي شيمايي، پلاستيك ها.

فرآورده هاي اين صنعت مي تواند در صنايع پايين دستي به ويژه صنايع زير مورد استفاده قرار گيرند:

1- كشاورزي : كودهاي شيميايي و سيستم هاي آبياري

2- صنايع غذايي: حلال ها، اسيدها

3- صنايع پلاستيك : انواع پلاستيك ها

4- صنايع نساجي: مواد مياني جهت توليد اليافت مصنوعي

5- صنايع بسته بندي: انواع پلاستيك ها

6- صنايع رنگسازي: حلال ها و پليمرها

7- صنايع لوازم خانگي: انواع پلاستيك ها

8- صنايع لاستيك سازي: لاستيك هاي مصنوعي

9- نايع شيشه سازي: كربنات سديم

10- صنايع مواد شوينده: الكيل بنزن خطي، دودسيل بنزن و پلي فسفات سديم

11- صنايع مصالح ساختمان: انواع پلاستيك ها

12- صنايع كابلسازي: انواع پلاستيك ها.

تعداد صفحه : 156

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              [email protected]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *