سمینار ارشد مهندسی شیمی: بررسی واکنش در شرایط اضطراری در مجتمع های پتروشیمی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی

با عنوان : بررسی واکنش در شرایط اضطراری در مجتمع های پتروشیمی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي
واحد تهران جنوب
دانشكده تحصيلات تكميلي
“M.Sc” سمينار براي دريافت درجه كارشناسي ارشد
مهندسي شيمي – مهندسي محيط زيست
عنوان :
بررسي واكنش در شرايط اضطراري در مجتمع هاي پتروشيمي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

چكيده:

با توجه به وجود سيستمهاي ايمني قوي و كنترل هاي دقيق، باز هم وجود حوادث در صنايع شيميائي امري اجتناب ناپذير مي باشد، اين حوادث بعضاً چنان بزرگ است كه نه تنها محوطهء كارخانه بلكه نواحي اطراف را نيز تحت تاثير قرار مي دهد . لذا داشتن برنامه جهت واكنش در شرايط اضطراري و تنظيم چارت هاي معين و دقيق، و همچنين داشتن نگرشي عميق به شرايط اضطراري براي هر مجتمع شيميائي ضروري است. يك برنامه كامل واكنش در وضعيت اضطراري بايد به گونه اي طراحي شود كه بتواند تمام مسائل و پيامد هاي ناشي از يك حادثه را پيش بيني نموده و راهكارهاي مناسبي را ارائه نمايد، بدين ترتيب هرچه بيشتر مي توان از تاثيرات و شدت حادثه كم كرد.

به طور كلي رئوس مطالبي كه بايد در اين تدوين اينگونه طرحها مد نظر قرار گيرد عبارتند از:

  • ارائه هدف و خط مشي در يك برنامه واكنش اضطراري
  • تعريف وضعيت اضطراري و تقسيم بندي وضعيت اضطراري
  • ساختار فرماندهي ، مركز عمليات بحراني و وظائف ستاد بحران
  • نحوه اعلام وضعيت اضطراري ، شناسائي نقاط تجمع ، روشهاي سرشماري و روش هاي تخليه
  • آموزش و تمرين
  • ارائه فلوچارتهاي مناسب براي انواع حوادث و در سطوح مختلف
  • اجرای Pre Planning

مقدمه

درحالت كلي هيچكس انتظار يك رويداد غير منتظره و يا حادثه بد را ندارد، اما آنچه مسلم است آن است كه حوادث غيره منتظره در بعضي از مواقع رخ مي دهد ، و اين واقعيتي است انكار ناپذير كه اينگونه حوادث مي توانند به افراد در هر وقت و هر كجا آسيب برسانند و يا حتي به گونه ايي عميق باشند كه كارفرمايان را ملزم به تخليه محل كار نمايند و اين امر بايد در كوتاهترين زمان ممكن صورت پذيرد. تعريف كلي يك حادثه يا فاجعه زياد سخت نيست ولي آنچه مهم به نظر مي رسد آن است كه حوادث يا فجايا مي توانند خيلي سريع توسعه پيدا كنند و با تمام توان آسيب برسانند بدون آنكه در ابتداء داراي علامت مشخصه خاصي بوده و يا داراي علامتهاي كوچكي باشند. از سوي ديگر در بعضي از موارد براي اينكه يك حادثه رخ دهد نيازبه هفته ها زمان مي باشد تا مسئله به اندازه كافي بزرگ شود و بتواند يك حادثه را در پي داشته باشد.

با توجه به صنعتي كه شما درآن فعاليت داريد ،بحران مي تواند معناي متفاوتي را به خود بگيرد و داراي توضيحات متفاوتي باشد. به عنوان مثال يك تند باد مي تواند دكل هاي برق را كنده و واژگون نمايد و باعث بروز يك حادثه شود و يا فشار بيش از حد يك مخزن ذخيره L.P.G و عدم عملكرد سيستم هاي ايمني آن مي تواند منجر به يك فاجعه شود.

نكته مهم آن است كه در هنگام بروز يك فاجعه يا حادثه بتوانيم بهترين واكنش را در برابر آن داشته باشيم. طرح يك واكنش اضطراري بايد به گونه اي باشد كه بتواند به طور قابل ملاحظه اي از شدت حادثه جلوگيري كرده و عواقب آن را به حداقل برساند.

يك واكنش اضطراري بايد به گونه اي شفاف باشد كه مسئوليت تمام اعضاء به طور كامل و واضح مشخص شده، همچنين يك واكنش اضطراري مناسب بايد تمام جوانب يك فاجعه را ببيند و براي تمام سئوالاتي كه در ذهن افراد و پرسنل به وجود مي آيد جواب داشته باشد پس بهترين روش جهت واكنش در برابر يك وضعيت اضطراري يا فاجعه ، آمادگي قبل از وقوع آن مي باشد.

به طور كلي تعداد كمي از افراد در شرايط بحراني مي توانند واضح و منطقي فكر كنند، بنابر اين بسيار مهم است كه در زماني كه حادثه رخ نداده است به آن فكر كنيد و سئوالاتي را از خود بپرسيد. مثلاً اگر حريقي در يكي ازمخازن شما رخ داده است چه تدابيري را بايد انديشيد؟ چگونه بايد عمليات اطفاء را انجام داد؟ آيا لوازم اطفاء حريق لازم را در اختيار داريد؟مسئوليت انجام عمليات چه كساني هستند و شرح وظائف آنها چگونه است؟آيا افراد و لوازم اطفاء حريق در چنين شرايطي آمادگي عمليات را دارند يا خير؟ آيا دانش شما به عنوان يك فرمانده در اينگونه موارد پاسخگو است يا خير ؟ و غيره. به هر صورت پاسخ به اينگونه سئوالات به شما كمك مي كند كه در هنگام حوادث واقعي بتوانيد بهترين عملكرد را داشته باشيد.

تعداد صفحه : 88

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              [email protected]

7 فکر می‌کنند “سمینار ارشد مهندسی شیمی: بررسی واکنش در شرایط اضطراری در مجتمع های پتروشیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *