سمینار ارشد مهندسی شیمی: بررسی تأثیر رسوب گذاری در اصلاح شبکه مبدل های حرارتی

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی شیمی

با عنوان : بررسی تأثیر رسوب گذاری در اصلاح شبکه مبدل های حرارتی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامي

واحد تهران جنوب

دانشكده تحصيلات تكميلي

“M.SC” پايان نامه براي دريافت درجه كارشناسي ارشد

مهندسي شيمي

عنوان:

بررسي تأثير رسوب گذاري در اصلاح شبكه مبدلهاي حرارتي

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی شود

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن است هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

مقدمه

مشكل رسوب از زمان پيدايش اولين مبدلها تا به امروز وجود داشته است. از زمان انقلاب صنعتي و در توليد بخار توسط زغال سنگ اين مشكل وجود داشته كه در عمل به صورت ايجاد رسوب در جوش آورها نمايان مي شد و علت آن وجود املاح و نمك در آب بوده است و ر نتيجه آن دماي جوش آور براي توليد بخار مي بايست افزايش مي يافت. تا سال 1920 فقط به ايجاد و استفاده از ابزارهايي براي كاهش رسوب با توجه به شرايط موجود ، بدون در نظر گرفتن يك طراحي مناسب توجه مي شد. از سال 1920 تا 1935 اندازه گيري رسوب و تعيين ميزان تأثير آن بر روي ابزارهاي انتقال حرارت انجام گرفت. از سال 1935 تا 1945 با مطالعات بيشتر فاكتور رسوب گرفتگي معرفي بسط و گسترش يافت. تحقيقات در مورد رسوب نفت خام در مبدلهاي پيش گرم كن پالايشگاه ها تقريباً از دهه هفتاد ميلادي به طور جدي آغاز و در يك دهه گذشته اين تحقيقات شتاب بيشتري به خود گرفته است. امروزه براي اكثر محيط ها فاكتور رسوب گرفتگي تعيين شده و با تعريف اين فاكتور در نرم افزارها ، ابزارهاي انتقال حرارت طراحي و ساخته مي شوند كه اين امر سبب كاهش هزينه، كاهش مصرف انرژي و نيز كاهش توليد مواد آلاينده گرديده است. براي تحقق هر چه بيشتر موارد ذكر شده اين تحقيقات با شدت بيشتري ادامه دارد.

اهميت رسوب در شبكه هاي پيش گرم كن نفت خام

رسوب گذاري در مبدلهاي شبكه پيش گرم كن نفت خام يكي از بزرگترين مشكلاتي است كه هزينه هاي بسياري را براي صنايع پالايش نفت در بر دارد. دو اثر عمده رسوب بر عمليات پيش گرم كن، كاهش بازيافت حرارتي و افزايش افت فشار مي باشد. براي يك شبكه پيش گرم كن كه روزانه 100/000 بشكه نفت خام را تحت فرآيند قرار مي دهد ، افت يك درجه اي دما در اثر رسوب به طور تقريبي منجر به 40/000 دلار هزينه اضافي سوخت و توليد 750 تن دي اكسيد كربن اضافي در سال خواهد شد. همچنين افت فشارهاي بزرگتر بار بيشتري را بر پمپها تحميل مي كند و زماني كه ظرفيت اضافي براي پمپ موجود نباشد ، منجر به تبخير نفت خام در داخل مبدلهاي حرارتي و كاهش بار عملياتي مي گردد. در نتيجه كاهش توليد مهمترين هزينه رسوب براي اكثر پالايشگاه ها مي باشد. براي پالايشگاهي كه روزانه 100/000 بشكه نفت خام را تحت فرآيند قرار مي دهد كاهش 10 درصدي توليد بر اثر افزايش افت فشار با فرض هزينه 2 دلار بر هر بشكه براي كاهش توليد، 20/000 دلار در روز هزينه در بر خواهد داشت. در برخي عمليات پالايشگاهي مشكل افت فشار مي تواند بسيار حادتر از كاهش بازيابي حرارتي باشد. براي روشن شدن بيشتر اهميت رسوب به ارائه برخي آمارها در اين مورد پرداخته مي شود.

در سال 1981 Van Nostrand مقدار هزینه رسوب برای صنایع پالایشی را به ازاء 100/000 بشکه نفت در روز حدود 1/000/000 دلار در سال محاسبه کرد که این مقدار در سال 1993 برابر 107*3-2 تخمین زده شد. در آماری که توسط Tackery در سال 1979 منتشر شد، کل هزینه رسوب در انگلستان سالانه 108*5-3 پوند و در آمریکا 109*10-8 تخمین زده شد. طبق این آمار هزینه رسول در آمریکا در سال 1993 به 109*20-15 دلار رسید. Chaudagne در سال 1992 مقدار هزینه رسول را در صنایع فرانسه سالانه 1010*1 فرانک فرانسه برآورد نمود. در سال 1995 Panchal هزینه های رسوب در واحدهای تقطیر نفت خام در آمریکا را تا 1/3 میلیارد دلار در سال تخمین زد.

پس از بحث هزینه، به بررسی جنبه های زیست محیطی رسوب پرداخته می شود. بدین منظور مطالعه ای که توسط  Pugh در سال 2002 صورت گرفته ارائه می گردد.

ظرفیت سالانه پالایشگاه های نفت در انگلستان 91/000/000 تن در سال می باشد. کوچکترین پالایشگاه نفت که در Dundee قرار دارد دارای ظرفیت سالانه 700/000 تن و بزرگترین آن که در Fawley قرار گرفته دارای ظرفیت 15/000/000 تن در سال می باشد. با در نظر گرفتن فرضیات زیر می توان اثرات مستقیم زیست محیطی رسوب را تخمین زد:

1- ظرفیت گرمایی نفت خام 3MJ/Tonne.K می باشد.

2- انرژی سوخت 44/3 GJ/Tonne می باشد.

3- به ازاء سوختن هر تن سوخت 2/9 تن دی اکسید کربن آزاد می شود.

4- کل افت دما در اثر رسوب در مدت دو سال 20 درجه سانتی گراد (با نرخ افت خطی 10 درجه سانتی گراد / yr) فرض می گردد.

تعداد صفحه : 137

قیمت : شش هزار تومان

 

پشتیبانی سایت :              serderehi@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *